Ποια η γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία;

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Τα ιδιωτικά σχολεία είναι τα καλύτερα γιατί πληρώνεις.


-cha0s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Τα ιδιωτικά είναι πολύ ακριβά,εγώ σκεφτόμουν να πάω με την λογική ότι αυτά τα λεφτά θα τα δίνω στο φροντιστήριο,άλλα ένας φυσικός που κάνει ιδιαίτερα με είπε ότι και τα παιδιά από τα ιδιωτικά χρειάζονται φροντιστήριο και ότι πολλά παιδιά που κάνει μάθημα είναι από μαντουλίδη (ιδιωτικό στην Θεσσαλονίκη και πανάκριβο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Κι εγώ συμφωνώ ότι το ιδιωτικό δεν αξίζει στο Λύκειο. Αν θέλει κάποιος γονέας να γλυτώσει χρήματα και να προσφέρει στο παιδί του το μέγιστο, νομίζω δημόσιο + ιδιαίτερα είναι η καλύτερη λύση.
Εμένα ως μαθητή μου δημιουργούσε πρόβλημα που πήγαινα σε σχολείο με ενισχυτική διδασκαλία ενώ έκανα και ιδιαίτερα. Ειδικά στην αρχή, δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω σε κανένα από τα δύο λόγω διπλού φόρτου εργασίας, ώσπου στο τέλος αποφάσισα να αφοσιωθώ στα ιδιαίτερα όπου γινόταν καλύτερο (πιο εξειδικευμένο βασικά) μάθημα από του φροντιστηρίου και δεν το μετάνοιωσα. Έτσι είχα περισσότερο χρόνο για προσωπικό διάβασμα, να καλύψω τα κενά μου ας πούμε. Μπορεί να συμπλήρωσε σε γνώσεις και το φροντιστήριο και εκτιμώ πολύ τους καθηγητές μου εκεί, αλλά στους ρυθμούς ενός μαθητή δεν θα προσαρμοστεί τόσο εύκολα.
Ειδικά για ιδιωτικά φθηνά και με πολλούς μαθητές, είναι πραγματικά πέταμα χρημάτων, διότι δεν κερδίζεις καν κάτι παραπάνω από ένα δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Τα ιδιωτικά είναι πολύ ακριβά,εγώ σκεφτόμουν να πάω με την λογική ότι αυτά τα λεφτά θα τα δίνω στο φροντιστήριο,άλλα ένας φυσικός που κάνει ιδιαίτερα με είπε ότι και τα παιδιά από τα ιδιωτικά χρειάζονται φροντιστήριο και ότι πολλά παιδιά που κάνει μάθημα είναι από μαντουλίδη (ιδιωτικό στην Θεσσαλονίκη και πανάκριβο)
Θα συμφωνήσω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών ιδιωτικών σχολείων χρειάζονται φροντιστήριο.
Όχι όμως πάντα γιατί δεν γίνεται καλό μάθημα. Υπάρχουν καλά ιδιωτικά, όπου γίνεται άριστο μάθημα (Το ίδιο ισχύει και για κάποια δημόσια σχολεία, ίσως λόγω αξιόλογου διευθυντή ή ίσως από μια ευτυχή συγκυρία ύπαρξης καλών καθηγητών).
Η νοοτροπία στα ιδιωτικά σχολεία είναι ακριβώς η ίδια που υπάρχει σε όλη την Ελληνική κοινωνία. Το σχολείο είναι για να πάρουμε το απολυτήριο και τα φροντιστήρια για να περάσουμε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Υπάρχει αδιαφορία για το σχολείο, ακόμα και αν γίνεται εξαιρετικό μάθημα. Το κορυφαίο είναι ότι οι ίδιοι μαθητές, μετά το σχολείο κάνουν ιδιαίτερα με τους καθηγητές που μόλις λίγο πριν απαξίωσαν.
Νομίζω ότι οι μόνοι μαθητές που αξιοποιούν πλήρως τις όποιες παραπάνω δυνατότητες τους δίνει ένα καλό ιδιωτικό σχολείο, είναι οι υπότροφοι αυτών των σχολείων, άντε και μερικοί ακόμα. Σίγουρα όμως είναι μια μικρή μειοψηφία.

Τα ιδιωτικά είναι πολύ ακριβά. 7-8 χιλιάδες το χρόνο είναι πολλά χρήματα. Αν είσαι υπότροφος, όλα καλά. Αν περισσεύουν πολλά χρήματα, κανένα πρόβλημα.
Αν όμως δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, ο μόνος λόγος για μένα να πας σε ιδιωτικό (αν μπορείς βεβαίως να κάνεις αυτά τα έξοδα, έστω και δύσκολα) είναι αν θέλεις να φύγεις για σπουδές στο εξωτερικό. Με υποτροφία (για Αμερική) ή χωρίς (για Ευρώπη).
Γίνονται μαθήματα για τις εξετάσεις SAT, Toefl κ.λ.π. Έχεις βοήθεια, από το Γυμνάσιο ακόμα, στην ετοιμασία βιογραφικού (ακαδημαϊκού, αθλητικού, κοινωνικού, συνέδρια, διαγωνισμοί κ.λ.π.), που χρειάζεται κυρίως για την Αμερική.
Κάποια ιδιωτικά προσφέρουν και Ι.Β. Για μένα αυτός ο δρόμος είναι μεγάλο ρίσκο, γιατί αποκλείεσαι ουσιαστικά από τη διαδικασία των πανελληνίων και μπορεί να βρεθείς εγκλωβισμένος, αν δεν πάνε καλά τα πράγματα, σε επιλογές του εξωτερικού και κακές (χειρότερες από πιθανές επιλογές στην Ελλάδα, αν είχες τη δυνατότητα των πανελληνίων) και πολυδάπανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εγώ πάντως τελείωσα ιδιωτικό (απο τα πιο φτηνα) με καμία απολύτως οικονομική άνεση, απλώς ήμουν απο το νηπιαγωγείο και η κριση ξεκινησε στην 2α λυκειου και εμεινα.
Πήρα πολλά απο το σχολείο μου, σε αρκετές περιπτώσεις βοηθήθηκα και το εκτιμω που οι γονεις μου θυσιαστηκαν για να συνεχισω εκει.
Φυσικα παράλληλα έκανα και φροντιστήριο, δεν νομιζω οτι υπαρχει σχολειο στο οποιο δεν χρειαζεται και φροντιστηριο.
Ήταν ομως καλα, δεν γνωρισα απεργιες, καταληψεις, και υπηρχε ελεγχος του τι κανεις και γιατι εισαι εξω και οχι στο μαθημα πχ.
Σιγουρα ομως θα ηταν εξισου καλα και στο δημοσιο της γειτονιας μου!! Το καθενα εχει τα καλα του. Εμεινα εκει για συναισθηματικους-ιστορικους λογους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis_akis

Νεοφερμένος

Ο akis_akis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Από 2 γνωστούς που έχω που πάνε τα παιδιά τους σε ιδιωτικά, πολλά λεφτά σε σχέση με τις παρεχόμενες υπηρεσίες, ΟΚ είναι καλύτερα από τα δημόσια, αυτό είναι προφανές, αλλά για τα γύρω στα 6 με 6,5 χιλιάρικα που δίνουν θα περίμεναν πολλά περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στο γαλλικό σχολείο (μέσα στο γαλλικό ινστιτούτο,στο κέντρο της Θεσσαλονίκης) που είχε ρωτήσει η μητέρα μου για να με στείλει τα δίδακτρα είναι γύρω στα 4-5 χιλιάρικα το χρόνο (δεν θυμάμαι ακριβές νούμερο) πάντως είναι πιο φθηνά για όσους έχουν γαλλική υπηκοότητα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos1111

Νεοφερμένος

Ο Nikos1111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ιδιωτικο;; Τι μαλκιες ειναι αυτες;;;
Γιατι μοιπος κανουν καλύτερο μαθημα εκει;;
Τα ιδια σκ@τα είναι!
Το μονο καλο που εχουν,ίσως οτι ειναι πιο καθαρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όντως από άποψη ποιότητας μαθήματος υπάρχουν και δημόσια σχολεία που ειναι υποδειγματικά, θα έπρεπε να τα ενισχυσουμε... Απο εκει και πέρα ειναι δυστυχώς αληθεια οτι τα ιδιωτικά υπερέχουν πολλών δημοσίων σε θεματα υποδομών και εγκαταστάσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ, προσωπικά, τελείωσα ένα γυμνάσιο υποδειγματικό. Καθηγητές άψογοι από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, μάθημα που άξιζε την κάθε ώρα και εμπειρίες ανεκτίμητες, δράσεις και προγράμματα που δεν γίνονται ούτε στα ιδιωτικά. Φυσικά δεν είναι όλα τα δημόσια έτσι όμως δεν θεωρώ πως αν είχα δώσει 10 χιλιάρικα σε ένα αντίστοιχο ιδιωτικό σχολείο θα είχα πάρει κάτι καλύτερο.
Είναι πώς θα το δει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας! Σκεφτομαι για το Λυκειο, να παω στην Ιταλικη Σχολη Αθηνων? Πηγαινει ή πηγενε κανενας σας εκει? ΤΙ γνωμες εχετε? Αξιζειι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
νομιζω πλεον το πειραματικο αφου η εισαγωγη δεν γινεται πια με κληρο(!) ειναι καλη επιλογη
και εξηγουμαι...καθηγητες με (γραπτη)διαλογη ΑΣΕΠ ως επι το πλειστον πια,για ολα τα δημοσια ισχυει αυτο βεβαια
καλο επιπεδο συμμαθητων(καλυτερο των ιδιωτικων)ακριβως επειδη μπαινουν με εξετασεις και καλυτερες υποδομες απο το μεσο δημοσιο σχολειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
νομιζω πλεον το πειραματικο αφου η εισαγωγη δεν γινεται πια με κληρο(!)

Χωρίς να είμαι σίγουρη έχω την αίσθηση ότι εξετάσεις δίνουν μόνο από την Γ' γυμνασίου στην Α' Λυκείου, και ξέρουν ότι θα συνεχίσουν οι μισοί, ενώ οι άλλοι μισοί είναι από τα παιδιά που τέλειωσαν γυμνάσιο αλλού και θέλουν να μπουν στο πειραματικό λύκειο δίνοντας εξετάσεις. Δεν είμαι όμως σίγουρη.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Κανενα καλο ιδιωτικο Λυκειο απο Πειραια μερια με οικονομικα διδακτρα ξερετε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Κανενα καλο ιδιωτικο Λυκειο απο Πειραια μερια με οικονομικα διδακτρα ξερετε?
Τι παραπάνω από ένα δημόσιο φαντάζεσαι ότι θα σου προσφέρει ένα τέτοιο ιδιωτικό;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Τι παραπάνω από ένα δημόσιο φαντάζεσαι ότι θα σου προσφέρει ένα τέτοιο ιδιωτικό;

Απλά προσπαθώ να αποφύγω τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια γιατί εκεί έχει επιπλέον διδασκαλία, αν είναι εφικτό αυτό φυσικά. Οι γονείς μου, μου λένε για το Λύκειο το οποίο ανήκει στον Μητροπολίτη του Πειραιά, και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, αλλά θέλω να δω, αν υπάρχει τίποτα άλλο, ή αν υπάρχει κάποιος που φοιτά στο Γυμνάσιο και έχει γνώμη, διότι το Λύκειο, τώρα φτιάχνεται και θα λειτουργήσει τη σχολική χρονιά που μας έρχεται. Αν έχεις κάποια πληροφορία, δεκτή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Απλά προσπαθώ να αποφύγω τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια γιατί εκεί έχει επιπλέον διδασκαλία.... :)
Και των δημόσιων και των ιδιωτικών σχολείων οι μαθητές, τις ίδιες ώρες ιδιαίτερα και φροντιστήρια κάνουν. Η "επιπλέον διδασκαλία" που γράφεις, φροντιστήριο είναι που πληρώνεται έξτρα και απλά γίνεται μέσα στο σχολείο. (Και αν δεν κάνω λάθος, από του χρόνου με τον καινούργιο νόμο απαγορεύτηκε αυτό το φροντιστήριο μέσα στο σχολείο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγώ πάντως τελείωσα ιδιωτικό (απο τα πιο φτηνα) με καμία απολύτως οικονομική άνεση, απλώς ήμουν απο το νηπιαγωγείο και η κριση ξεκινησε στην 2α λυκειου και εμεινα.
Πήρα πολλά απο το σχολείο μου, σε αρκετές περιπτώσεις βοηθήθηκα και το εκτιμω που οι γονεις μου θυσιαστηκαν για να συνεχισω εκει.
Φυσικα παράλληλα έκανα και φροντιστήριο, δεν νομιζω οτι υπαρχει σχολειο στο οποιο δεν χρειαζεται και φροντιστηριο.
Ήταν ομως καλα, δεν γνωρισα απεργιες, καταληψεις, και υπηρχε ελεγχος του τι κανεις και γιατι εισαι εξω και οχι στο μαθημα πχ.
Σιγουρα ομως θα ηταν εξισου καλα και στο δημοσιο της γειτονιας μου!! Το καθενα εχει τα καλα του. Εμεινα εκει για συναισθηματικους-ιστορικους λογους:P
τα καλυτερα ομως απο το σχολειο ειναι ο χαβαλες στις καταληψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Και των δημόσιων και των ιδιωτικών σχολείων οι μαθητές, τις ίδιες ώρες ιδιαίτερα και φροντιστήρια κάνουν. Η "επιπλέον διδασκαλία" που γράφεις, φροντιστήριο είναι που πληρώνεται έξτρα και απλά γίνεται μέσα στο σχολείο. (Και αν δεν κάνω λάθος, από του χρόνου με τον καινούργιο νόμο απαγορεύτηκε αυτό το φροντιστήριο μέσα στο σχολείο).


Ποιον καινουριο νομο; Γιατι ποιος τους ελεγχει; Τοσα χρονια που σε ολα τα ιδιωτικα εκαναν μονο κατευθυνσης στο σχολειο και ουτε μια ωρα γενικης, ηταν νομιμοι; Τους ελεγχε κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Και των δημόσιων και των ιδιωτικών σχολείων οι μαθητές, τις ίδιες ώρες ιδιαίτερα και φροντιστήρια κάνουν. Η "επιπλέον διδασκαλία" που γράφεις, φροντιστήριο είναι που πληρώνεται έξτρα και απλά γίνεται μέσα στο σχολείο. (Και αν δεν κάνω λάθος, από του χρόνου με τον καινούργιο νόμο απαγορεύτηκε αυτό το φροντιστήριο μέσα στο σχολείο).

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSVUxkDHGvLh3rMwpvIRCwW-
0Uzc8zX4hJuX3R4yyBqXJcc4Uof​
Έστω και έτσι, αλλιώς είναι να τελειώσεις σε ένα ιδιωτικό Λύκειο και αλλιώς σε ένα δημόσιο, ΌΧΙ στο θέμα τις εκπαίδευσης, διότι τα ίδια πράγματα μαθαίνεις αν είναι καλός ο καθηγητής και είτε σε σχολείο είτε σε φροντιστήριο, επιπλέον μαθήματα θα κάνεις. Οπότε ειτε δημόσιο είτε ιδιωτικό, τα ίδια θα μάθεις. ΑΛΛΑ, τα παιδιά στις ηλικίες που πηγαίνουν στο Λυκειο, ειναι περισσοτερο στην τρελα τους, απο οτι στο Γυμνασιο, και μπορει ενα παιδια να παρασυρθει, κοπανες, τσιγαρα, ειτε να παρει σχολικο εκφοβισμο σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι σε ενα ιδιωτικο. Γιατι στο ιδιωτικο πληρωνονται και με το που θα λυψει την πρωτη ωρα το παιδι θα ειδοποιησουν. Δεν λεω οτι αν πας ιδιωτικο, σωθηκες, αλλα τουλαχιστον στο ωραριο του σχολειου θα ειναι περισσοτερο ελεγχομενο το παιδι, και δεν θα κινδυνευει τοσο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top