IEK/Κολλέγιο Διαιτολογίας

bitchdoll

Νεοφερμένος

Η bitchdoll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
πειτε μου ποιο ιεκ ειναι καλυτερο στν διαιτολογια κ μαι γενικοτερη αποψη γαι τα ιεκ!

ποιο κολεγιο ειναι καλο στν τομεα αυτο στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ?ειναι ευκολα η πολυ απαιτητικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Βασικά Πτυχία Σπουδών που επιτρέπουν την άσκηση του επαγγέλματος του Διαιτολόγου, χορηγούνται μόνο από τα παρακάτω ιδρύματα :


Τμήμα Διατροφής & Διαιτολογίας του Α.Τ.Ε.Ι Θεσσαλονίκης

Τμήμα Διατροφής & Διαιτολογίας του Α.Τ.Ε.Ι Σητείας

Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο Διατροφής & Διαιτολογίας.

Χαροκόπειος Σχολή Οικιακής Οικονομίας (ΧΑΣΟΟ)

Αναγνωρισμένα ισότιμα πτυχία αλλοδαπής.


_____________

Όπως καταλαβαίνεις από ιεκ διαιτολογίας δεν βγαίνεις διαιοτολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bitchdoll

Νεοφερμένος

Η bitchdoll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ιεκ κ κολεγιο ρωτησα τι να τα κανω τα δημοσια πανεπιστημια αφου σ αυτα δν περασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ιεκ κ κολεγιο ρωτησα τι να τα κανω τα δημοσια πανεπιστημια αφου σ αυτα δν περασα!
Από ΙΕΚ/κολλέγιο διαιτολογίας δεν βγαίνεις διαιτολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bitchdoll

Νεοφερμένος

Η bitchdoll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και τι βγαίνεις; Τα κολλέγια είναι αναγνωρισμένα πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και τι βγαίνεις; Τα κολλέγια είναι αναγνωρισμένα πάντως!

Σου είπα παραπάνω ποιοι μπορούν να γραφούν στο σύλλογο διαιτολόγων - διατροφολόγων. Το τι βγαίνεις δεν έχω ιδέα. Στα ΙΕΚ νοσηλευτικής που ξέρω βγαίνεις βοηθός νοσηλευτής και δεν επιτρέπεται να κάνεις μόνο σου βάρδια χωρίς νοσηλευτή ΑΕΙ/ΤΕΙ. Τα ιδιωτικά κολλέγια στην Ελλάδα είναι ΙΕΚ.

Διάβασε και εδώ: https://www.dietologoi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bitchdoll

Νεοφερμένος

Η bitchdoll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω για τν πληροφορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
focko τα εχεις μπερδεψει και παραπληροφορεις. Αλλο πραγμα τα Ιεκ αλλο τα κολλεγια. Τα πρωτα χορηγουν πτυχιο επιπεδου 3-4 και τα κολλεγια 5 (HND) 6 (bachelor) και 7 ( master). επομενως αν καποιος τελειωσει σε κολλεγιο δηλ παρει BSc in Dietetics απο το συνεργαζομενο αγγλικο πανεπιστημιο και κατοχειρωσει τα επαγγελματικα του δικαιωματα στην Αγγλια μπορει απλα να τα μεταφερει εδω μεσω ΔΟΑΤΑΠ. Καμμια σχεση.με τα ιεκ που βγαινεις βοηθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι μέσω ΔΟΑΤΑΠ. Μέσω ΕΟΠΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όχι μέσω ΔΟΑΤΑΠ. Μέσω ΕΟΠΠ.

Μεσω ΔΟΑΤΑΠ γινεται, δε χρειαζεται να παρεις πιστοποιηση για το πτυχιο σου, αναγνωριση γινεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ γιατι ειναι σαν να εχεις σπουδασει απευθειας στην Αγγλια, εχεις το αντιστοιχο πτυχιο του πανεπιστημιου εκει. Ο ΕΟΠΠ ειναι για τα ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Λάθος μου τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
focko τα εχεις μπερδεψει και παραπληροφορεις. Αλλο πραγμα τα Ιεκ αλλο τα κολλεγια. Τα πρωτα χορηγουν πτυχιο επιπεδου 3-4 και τα κολλεγια 5 (HND) 6 (bachelor) και 7 ( master). επομενως αν καποιος τελειωσει σε κολλεγιο δηλ παρει BSc in Dietetics απο το συνεργαζομενο αγγλικο πανεπιστημιο και κατοχειρωσει τα επαγγελματικα του δικαιωματα στην Αγγλια μπορει απλα να τα μεταφερει εδω μεσω ΔΟΑΤΑΠ. Καμμια σχεση.με τα ιεκ που βγαινεις βοηθος.

:hmm:Αναγνωρίζονται αλλά έμμεσα και νομίζω ότι πρέπει να κάνεις και 1 χρόνια στο μητρικό πανεπιστήμιο.

Οκ μέχρι τώρα αλλά τότε γιατί διαμαρτύρονται οι απόφοιτοι ιδιωτικών ΙΕΚ και ζητούν αναγνώριση;
Θα απαντήσω στον εαυτό μου. Στην Αγγλία και στην κάθε Αγγλία τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν δίνονται μόνο με το βασικό πανεπιστημιακό πτυχίο. Ζητούν κυρίως προυπηρεσία και άλλα προσόντα. Στην αρχή ξεκινάνε στην κατώτερη βαθμίδα (ως βοηθοί) αλλά σιγά σιγά με χρόνια αυξάνουν βαθμίδες. Επομένως για να καταχωρηθούν στην Αγγλία τα επαγγελματικά θέλει κόπο και χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
:hmm:Αναγνωρίζονται αλλά έμμεσα και νομίζω ότι πρέπει να κάνεις και 1 χρόνια στο μητρικό πανεπιστήμιο.

Οκ μέχρι τώρα αλλά τότε γιατί διαμαρτύρονται οι απόφοιτοι ιδιωτικών ΙΕΚ και ζητούν αναγνώριση;
Θα απαντήσω στον εαυτό μου. Στην Αγγλία και στην κάθε Αγγλία τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν δίνονται μόνο με το βασικό πανεπιστημιακό πτυχίο. Ζητούν κυρίως προυπηρεσία και άλλα προσόντα. Στην αρχή ξεκινάνε στην κατώτερη βαθμίδα (ως βοηθοί) αλλά σιγά σιγά με χρόνια αυξάνουν βαθμίδες. Επομένως για να καταχωρηθούν στην Αγγλία τα επαγγελματικά θέλει κόπο και χρόνο.

Ξεκαθαρισε πρωτα τη διαφορα μεταξυ ΙΕΚ και κολλεγιων γιατι ακομα βλεπω σε μπερδευει.
Εαν εχεις τελειωσει εδω κολλεγιο που συνεργαζεται με καποιο πανεπιστημιο της Αγγλιας, δηλαδη παιρνεις πτυχιο (Bachelor) του πανεπιστημιου οταν τελειωνεις, κανεις επειτα μια αιτηση για αδεια ασκησεως επαγγελματος με την αναλυτικη σου βαθμολογια και ο,τι αλλα χαρτια χρειαζεται (portfolio για τη διαιτολογια ας πουμε) και σου δινουν την αδεια. Δεν χρειαζεται κατι αλλο, μια απλη αιτηση ειναι και μαλιστα καποια κολλεγια εδω αναλαμβανουν να στειλουν εκεινοι το φακελο σου. Πως να ζητανε προϋπηρεσια οταν υποτιθεται οτι κανεις αιτηση ακριβως για να μπορεις να δουλεψεις; Ουτε αυτο που λες για τη βαθμιδα ισχυει, εφ'οσον εχεις τελειωσει Αγγλικο Πανεπιστημιο σε παραρτημα του εχεις τα ιδια ακριβως δικαιωματα με τους υπολοιπους φοιτητες στην Αγγλια οταν τελειωσεις.

Οσο για τα ΙΕΚ εκει δε ξερω τι γινεται, αλλα σου ξαναλεω μη μπερδευεσαι δεν ειναι το ιδιο τα ΙΕΚ με τα κολλεγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ξεκαθαρισε πρωτα τη διαφορα μεταξυ ΙΕΚ και κολλεγιων γιατι ακομα βλεπω σε μπερδευει.
Οσο για τα ΙΕΚ εκει δε ξερω τι γινεται, αλλα σου ξαναλεω μη μπερδευεσαι δεν ειναι το ιδιο τα ΙΕΚ με τα κολλεγια.
Mε το καινούριο νόμο τα μεγάλα ιεκ θα κάνουν συμφωνίες με πανεπιστημια εξωτερικού και τα μοναδικά ιεκ που θα υπάρχουν θα είναι τα δημόσια. Οι απόφοιτοι ως τώρα θα παρακολουθούν ένα χρονιαίο πρόγραμμα για να κανουν το χαρτί τους bch
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Mε το καινούριο νόμο τα μεγάλα ιεκ θα κάνουν συμφωνίες με πανεπιστημια εξωτερικού και τα μοναδικά ιεκ που θα υπάρχουν θα είναι τα δημόσια. Οι απόφοιτοι ως τώρα θα παρακολουθούν ένα χρονιαίο πρόγραμμα για να κανουν το χαρτί τους bch

Μα τα ΙΕΚ εχουν ακριβως το ρολο να δινουν ειδικευσεις, οχι να δινουν πτυχια bachelor. Που το ακουσες αυτο που λες, εχεις πηγη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Όσοι γνωστοί μου πήγαν σε διαιτολόγο από ΙΕΚ έπαθαν ζημιά μεγάλη και στο τέλος τα άκουσαν και από τον γαστρεντερολόγο...Ο νοών νοείτω... τεσπα δεν ξέρω τι νομίζουν ότι μαθαίνουν εκεί αλλά σε καμία περίπτωση τα προγράμματα σπουδών δεν είναι ίδια και δεν γίνονται με την ίδια συνέπεια όπως σε Α.Τ.Ε.Ι & Πανεπιστήμια που είναι πραγματικά ιδρύματα της ανώτατης εκπαίδευσης και όχι μαγαζιά κερδοσκοπίας...
Ας μου λύσει κάποιος μία απορία. Οι απόφοιτοι κολεγίων ακαδημαϊκά τι αναγνώριση απολαμβάνουν; Συμμετέχουν σε κανα συνέδριο; Έχουν δημοσιεύσεις; Κάνουν έρευνα αυτά τα κολέγια; ή απλά είναι μαγαζιά για να παίζουν με το όνειρο σου; Αν έχουν να παρουσιάσουν έργο τότε να μην τα υποτιμούμε αν όχι όμως τότε να μην παίζουν με την νοημοσύνη μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessica_Rabbit

Νεοφερμένος

Η Jessica_Rabbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι φοιτήτρια του ΕΚΠΑ και σκέφτομαι να συνδυάσω τις σπουδές μου με ένα πρόγραμμα Διαιτολογίας. Θα προτιμούσα κολλέγιο και όχι ΙΕΚ οπότε μετά από μια μικρή έρευνα βρήκα πως τη συγκεκριμένη ειδικότητα προσφέρουν το New York College, το Metropolitan College, το Aegean Omiros College και το Αττικό Κολέγιο (και το IST College αλλά με ενημέρωσαν ότι έχουν κλείσει οι θέσεις).
Έχετε άποψη για τα συγκεκριμένα κολλέγια και ακόμα καλύτερα για το πρόγραμμα Διαιτολογίας?
Επίσης έχω κάποιες μέρες που ψάχνω τι γίνεται με τα επαγγελματικά δικαιώματα και δε βγάζω άκρη. Αλλού βρήκα/ μου είπαν ότι παίρνεις επαγγελματική ισοδυναμία με εξετάσεις, αλλού μέσω απλής προσκόμισης του πτυχίου σου στην αντίστοιχη υπηρεσία, αλλού οτι πρέπει να επικοινωνήσω με το σύλλογο Διατροφολόγων για να με ενημερώσουν (δεν ήξεραν ούτε αυτοί τελικά), αλλού ότι δεν αναγνωρίζονται και έχω μπερδευτεί τελείως. Ούτε το Υπουργείο Παιδείας με το οποίο επικοινώνησα μπόρεσε να με διαφωτίσει. Φαντάζομαι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά όσο ψάχνω, βρίσκω και διαφορετικά πράγματα.
Μήπως είναι κάποιος σε θέση να μου δώσει μια υπεύθυνη απάντηση?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι φοιτήτρια του ΕΚΠΑ και σκέφτομαι να συνδυάσω τις σπουδές μου με ένα πρόγραμμα Διαιτολογίας. Θα προτιμούσα κολλέγιο και όχι ΙΕΚ οπότε μετά από μια μικρή έρευνα βρήκα πως τη συγκεκριμένη ειδικότητα προσφέρουν το New York College, το Metropolitan College, το Aegean Omiros College και το Αττικό Κολέγιο (και το IST College αλλά με ενημέρωσαν ότι έχουν κλείσει οι θέσεις).
Έχετε άποψη για τα συγκεκριμένα κολλέγια και ακόμα καλύτερα για το πρόγραμμα Διαιτολογίας?
Επίσης έχω κάποιες μέρες που ψάχνω τι γίνεται με τα επαγγελματικά δικαιώματα και δε βγάζω άκρη. Αλλού βρήκα/ μου είπαν ότι παίρνεις επαγγελματική ισοδυναμία με εξετάσεις, αλλού μέσω απλής προσκόμισης του πτυχίου σου στην αντίστοιχη υπηρεσία, αλλού οτι πρέπει να επικοινωνήσω με το σύλλογο Διατροφολόγων για να με ενημερώσουν (δεν ήξεραν ούτε αυτοί τελικά), αλλού ότι δεν αναγνωρίζονται και έχω μπερδευτεί τελείως. Ούτε το Υπουργείο Παιδείας με το οποίο επικοινώνησα μπόρεσε να με διαφωτίσει. Φαντάζομαι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά όσο ψάχνω, βρίσκω και διαφορετικά πράγματα.
Μήπως είναι κάποιος σε θέση να μου δώσει μια υπεύθυνη απάντηση?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το new York college ειναι το καλυτερο απο αυτα που λες. Το πτυχιο παραχορειται απευθειας απο το πανεπιστημιο του greenwich και σου παραχωρει πληρη επαγγελαμτικα δικαιωματα(απλα πρεεπει πρωτα να στο αναγνωρισει ο δοαταπ, καθως θεωρειται τιτλος σπουδων της αλλοδαπης). Το προγραμμα των σπουδων ειναι πολυ καλο και υψηλο(στην ιστιοσελιδα του κολλεγιου μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες). Στη θεση σου θα το επελεγα σιγουρα!
Καλη επιτυχια σε ο,τι κ αν επιλεξεις τλκ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessica_Rabbit

Νεοφερμένος

Η Jessica_Rabbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ art1 για την απάντηση σου :)
Ξέρεις εάν η αναγνώριση είναι ουσιαστικά τυπική διαδικασία ή αν μπορεί να πάρεις και αρνητική απάντηση? Μιλώντας πάντα για τα συγκεκριμένα κολλέγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ art1 για την απάντηση σου :)
Ξέρεις εάν η αναγνώριση είναι ουσιαστικά τυπική διαδικασία ή αν μπορεί να πάρεις και αρνητική απάντηση? Μιλώντας πάντα για τα συγκεκριμένα κολλέγια.
νομιζω οτι ειναι τυπικη διαδικασια με την προυποθεση ομως οτι ο δοαταπ αναγνωριζει το εν λογω πανεπιστημιο του εξωτερικου(και μαλιστα οχι μονο το πανεπιστημιο αλλα και το συγκεκριμενο τιτλο σπουδων). στην περιπτωση του new York college που προσφερει BA στην διατροφολογια απο το πανεπιστημιο του Greenwich αναγνωριζεται απο το δοαταπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top