[Παλιό Σύστημα] Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ετσι καναμε και μεις!
Σε καθε μαθημα μας εβαζε dvd που ειχε μαζεψει απο νασιοναλ τζεογραφικ και εφημεριδες και το πηγαιναμε αντιστοιχα με τα κεφαλαια του βιβλιου. Περιττο να πω οτι το βιβλιο το ανοιξαμε μονο στο τελος της χρονιας για να μας πει την υλη.
Μαζευτηκαμε και ενα βραδυ και με τηλεσκοπιο ειδαμε το φεγγαρι και τον Κρονο. Μας εδειξε αστερισμους που θυμαμαι ακομα να εντοπιζω στον ουρανο το βραδυ :D
Στο τελος του τετραμηνου μας χωρισε σε 4 ομαδες και η καθεμια ανελαβε απο μια εργασια γυρω απο θεματα που οι ιδιοι προτειναμε και παιρναμε μεσω κληρωσης. Απο αστερισμους και ζωδια μεχρι εξωγηινες μορφες κλπ. Σε μορφη powerpoint και το παρουσιαζαμε στην υπολοιπη ταξη και οι μαθητες μας βαθμολογουσαν. Εμεις ειχαμε βγει πρωτοι απ'οτι θυμαμαι :D
Στις τελικες εξετασεις μας ειπε απλα σε τι θα μας εξετασει, πραγματα που ειχαμε δει στα dvd και μας βαθμολογησε επιεικως. Τα μισα του εγραψα και 20 μου εβαλε ο ανθρωπος.

Λυπαμαι πολυ καποιους που κανουν με το βιβλιο μπλαμπλαμπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkgeopa

Νεοφερμένος

Ο Άλκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μουζάκι (Καρδίτσα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εμείς έχουμε ένα μαθηματικό καθηγητή που μας το διδάσκει και ο οποίος τρελένεται για ασστρονομία. Έχει φοβερές γνώσεις και κάνει το μάθημα πολύ ευχάριστο. Μάλιστα κάθε βδομάδα ένας μαθητής δανείζεται το τηλεσκόπιο του σχολείου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δυστυχως η καθηγητρια που μου κανει αστρονομια ειναι πολυ βαρετη και την πρωτη ωρα του μαθηματος απλα μας διαβαζει μεσα απο το βιβλιο, ενω τη δευτερη μας βαζει και βλεπουμε διαφορα dvd τα οποια τις περισσοτερες φορες δεν καταλαβαινουμε, αφου δεν μας εξηγει....Κριμα, η αστρονομια ειναι το μαθημα που μπορει να γινει με τον καταλληλο καθηγητη υπεροχο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
παιδιά, έχω μια εργασία για την αστρονομία, με ελεύθερο θέμα, αλλά δεν ξέρω προς τα που να κινηθώ και τι να επιλέξω... μπορείτε να με βοηθήσετε πλζ?!?!
^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
-αστερισμοι και ζωδια
-ζωη των αστερων
-εξωγηινες μορφες ζωης
και αλλα τοσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
παιδιά, έχω μια εργασία για την αστρονομία, με ελεύθερο θέμα, αλλά δεν ξέρω προς τα που να κινηθώ και τι να επιλέξω... μπορείτε να με βοηθήσετε πλζ?!?!
^^

Έκανα εργασία στην αστρονομία με θέμα "Διάστημα και βιολογία". Ασχολήθηκα με διαστημοβιολογία (space biology, πώς επηρεάζονται οι βιολογικές λειτουργίες του ανθρώπου στο διάστημα), αστροβιολογία ή εξωβιολογία (πώς γεννήθηκε η ζωή στη γη και πώς θα μπορούσε να γεννηθεί σε άλλους πλανήτες κάτω από άλλες συνθήκες). Ασφαλώς και δεν θέλεις να σου στείλω μια έτοιμη εργασία αλλά θέλεις ιδέες. Σου προτείνω λοιπόν αυτό σαν ιδέα. Πηγές θα βρεις στο ίντερνετ ψάχνοντας στο google τις λέξεις που σου έγραψα και απο αυτές θα βρεις και άλλες. Αν ξέρεις αγγλικά θα βρεις ακόμα περισσότερες. Υπάρχει υλικό για μια πολύ καλή εργασία. Καλή δουλειά (και χρόνια πολλά).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Πάντως είναι και θέμα καθηγητή!! Εμείς έχουμε μια ηλίθια που δεν έχει ιδέα και ούτε ενδιαφέρεται και πολύ να αποκτήσει... Μας Βάζει να υπογραμμίζουμε τα "σημαντικότερα" κατά τη γνώμη της και έχουμε υπογραμμίσει όλο το βιβλίο...άσε που μας βάζει και τέστ που ζητούν καθαρή αποστήθιση.... σαν ιστορία ενα πράγμα...
ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ τελείως μ'α αυτό το μάθημα γιατί το πήρα για διευκόλυνση και μου βγήκε ξινόοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Εμείς ευτυχώς έχουμε εναν πολύ καλό καθηγητή. και όπωτε κάνουμε αστρονομία ειναι σαν να έχουμε ελέυθερη ώρα. Μας βάζει συνήθως και βλέπουμε διάφορα ντοκυμαντέρ για το διάστημα, ή μας δείχνει με τον υπολογιστή διάφορα πράγματα σχετικά με την αστρονομία. Δηλαδή με λίγα λόγια το μάθημα ειναι τελείως χαλαρό. Και στην τάξη γίνεται πανηγύρι. Δεν φέρνουμε ουτε βιβλία, ουτε τίποτα, απο το βιβλίο δεν έχουμε κάνει ποτε. Μας έβαλε μόνο ενα πανεύκολο τεστ(πήραν ολοι 20 φυσικά) και έβαλα όλα τα παιδία 20 στο έλεγχο. Οπώτε είμαι απο τους τυχερούς που διάλεξα αυτό το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια παρολο που μολις τωρα τελειωσα την α' λυκειου η αστρονομια ειναι ενα παρα πολυ ενδιαφερον μαθημα .εχω δει και το βιβλιο αλλα εκεινο που με ανησυχει ειναι ποσο μαθηματικα εχει.μου λετε και ποσο πιανει η θεωρια στις εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
παιδια παρολο που μολις τωρα τελειωσα την α' λυκειου η αστρονομια ειναι ενα παρα πολυ ενδιαφερον μαθημα .εχω δει και το βιβλιο αλλα εκεινο που με ανησυχει ειναι ποσο μαθηματικα εχει.μου λετε και ποσο πιανει η θεωρια στις εξετασεις?
Καθόλου μαθηματικά δεν έχει η αστρονομία. Αυτά που είδες στο βιβλίο είναι παραθέματα εκτός ύλης. Ούτε ασκήσεις έχει (αυτές του βιβλίου είναι για το δημοτικό), βασικά μόνο θεωρία είναι. Το είχα στη Β, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον εγκυκλοπαιδικό μάθημα. Προσοχή όμως: πρέπει να 'ειναι σωστός αυτός που θα σου το κάνει, αλλιώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ παντως!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Εμείς ευτυχώς έχουμε εναν πολύ καλό καθηγητή. και όπωτε κάνουμε αστρονομία ειναι σαν να έχουμε ελέυθερη ώρα. Μας βάζει συνήθως και βλέπουμε διάφορα ντοκυμαντέρ για το διάστημα, ή μας δείχνει με τον υπολογιστή διάφορα πράγματα σχετικά με την αστρονομία. Δηλαδή με λίγα λόγια το μάθημα ειναι τελείως χαλαρό. Και στην τάξη γίνεται πανηγύρι. Δεν φέρνουμε ουτε βιβλία, ουτε τίποτα, απο το βιβλίο δεν έχουμε κάνει ποτε. Μας έβαλε μόνο ενα πανεύκολο τεστ(πήραν ολοι 20 φυσικά) και έβαλα όλα τα παιδία 20 στο έλεγχο. Οπώτε είμαι απο τους τυχερούς που διάλεξα αυτό το μάθημα.
έτσι και εμείς! είχαμε φοβερό καθηγητή, ο μαθηματικός μας μας το δίδασκε και ήταν ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΆ:clapup: μάθαμε πολλά πράγματα με pc και documentaries ;) all the money είναι τα άστρα!
όσο για εσάς που ανησυχείτε, όπως είπε ο Δίας, δεν έχει τίποτα από μαθηματικά, μόνο τους Κεπλερικούς νόμους που είναι 1 τύπος και όλα τα άλλα θεωρία! παιχνίδι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
έτσι και εμείς! είχαμε φοβερό καθηγητή, ο μαθηματικός μας μας το δίδασκε και ήταν ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΆ:clapup: μάθαμε πολλά πράγματα με pc και documentaries ;) all the money είναι τα άστρα!
όσο για εσάς που ανησυχείτε, όπως είπε ο Δίας, δεν έχει τίποτα από μαθηματικά, μόνο τους Κεπλερικούς νόμους που είναι 1 τύπος και όλα τα άλλα θεωρία! παιχνίδι :D
δηλαδη να το επιλεξω??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εμεις (πριν κάμποσα χρονια :P) είχαμε μια μαθηματικο η οποια δεν ηξερε την τυφλα της απο αστρονομια και μας ελεγε συνεχεια οτι απο τοτε που διδασκει σε μας αυτο το μαθημα σιχαθηκε τον ουρανο και τ'αστρα. Αφου εμεις πηγαιναμε υλικο για να το δουμε, αυτη κανενα ενδιαφερον :/ Παντως αν εχεις καλο καθηγητη ειναι τρομερα ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
...είχαμε μια μαθηματικο η οποια δεν ηξερε την τυφλα της απο αστρονομια και μας ελεγε συνεχεια οτι απο τοτε που διδασκει σε μας αυτο το μαθημα σιχαθηκε τον ουρανο και τ'αστρα. Αφου εμεις πηγαιναμε υλικο για να το δουμε, αυτη κανενα ενδιαφερον :/ Παντως αν εχεις καλο καθηγητη ειναι τρομερα ενδιαφερον
Αυτό είναι το πιο σημαντικό, και όχι μόνο στην αστρονομία, αλλά και σε όλα τα μαθήματα επιλογής. Στην Α είχαμε 2 τμήματα ψυχολογίας. Στο ένα τμήμα (από όσο έλεγαν τα παιδιά, εγώ δεν είχα πάρει ψυχολογία) η καθηγήτρια έκανε σπέσιαλ μάθημα. Ελάχιστα το βιβλίο, ελεύθερα θέματα και εργασίες και τα παιδιά δεν ήθελαν με τίποτα να χάνουν το μάθημα, γιατί το θεωρούσαν ότι έκαναν κάτι που τους άρεσε. Στο άλλο τμήμα η καθηγήτρια διάβαζε το βιβλίο και τίποτε άλλο και προφανώς τα παιδιά την ψυχολογία την είχαν φτυσμένη.
Εμείς ευτυχώς έχουμε εναν πολύ καλό καθηγητή. και όπωτε κάνουμε αστρονομία ειναι σαν να έχουμε ελέυθερη ώρα...... Δηλαδή με λίγα λόγια το μάθημα ειναι τελείως χαλαρό. Και στην τάξη γίνεται πανηγύρι. .... όλα τα παιδία 20 στο έλεγχο. Οπώτε είμαι απο τους τυχερούς που διάλεξα αυτό το μάθημα.
Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι το ιδανικό, δηλαδή να περνάει απλά η ώρα, να γίνεται χαβαλές και να παίρνεις άσχετα 20.
δηλαδη να το επιλεξω??????
Μάθε πρώτα ποιος θα το κάνει, πάρε πληροφορίες και αποφάσισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό, και όχι μόνο στην αστρονομία, αλλά και σε όλα τα μαθήματα επιλογής. Στην Α είχαμε 2 τμήματα ψυχολογίας. Στο ένα τμήμα (από όσο έλεγαν τα παιδιά, εγώ δεν είχα πάρει ψυχολογία) η καθηγήτρια έκανε σπέσιαλ μάθημα. Ελάχιστα το βιβλίο, ελεύθερα θέματα και εργασίες και τα παιδιά δεν ήθελαν με τίποτα να χάνουν το μάθημα, γιατί το θεωρούσαν ότι έκαναν κάτι που τους άρεσε. Στο άλλο τμήμα η καθηγήτρια διάβαζε το βιβλίο και τίποτε άλλο και προφανώς τα παιδιά την ψυχολογία την είχαν φτυσμένη.

Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι το ιδανικό, δηλαδή να περνάει απλά η ώρα, να γίνεται χαβαλές και να παίρνεις άσχετα 20.

Μάθε πρώτα ποιος θα το κάνει, πάρε πληροφορίες και αποφάσισε.

καλα ρε δια αποφασισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Στην όμορφη πόλη του Βόλου θα διεξαχθεί φέτος η 7η διεθνής μαθητική Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής από 27 Ιουλίου έως 5 Αυγούστου. Στην περσινή Ολυμπιάδα που έγινε στο Ρίο Ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας η πενταμελής ελληνική ομάδα κατέκτησε 1 αργυρό μετάλλιο, 2 χάλκινα και 2 έφημες μνείες. Δείτε το βίντεο κλιπ που ετοίμασε η ελληνική ομάδα διοργάνωσης της φετινής Ολυμπιάδας.
https://vimeo.com/47499038
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top