[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 10 22.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 22 48.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 15.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 6.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 4.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Εγω πραγματικά λυπάμαι μερικούς ανθρώπους σε αυτό το forum. Ο άλλος χάρηκε, γιατι οι περισσότεροι δεν διάβασαν τον Κρητικό και έγραψαν χάλια ,ενω αυτός θριάμβευσε. Αισθάνεστε καλά μερικοί με την αποτυχία των άλλων; Καλύπτετε την δικιά σας μειονεξία(την ανθρώπινη) με την δυστυχία των άλλων; Τα πικρά λόγια και η χαιρεκακία σας αποδεικνύουν την ηθική κατάπτωση της Ελληνικής κοινωνίας, οπου κυριαρχεί το ατομοκεντρικό πρότυπο και η ιδιοτέλεια. Σιχάθηκα το forum και δεν ξαναμπαίνω.

Χωρίς να θέλω να φανώ μαλάκας είναι λογικό κάποιος στις πανελλήνιες να χαίρεται όταν οι άλλοι πηγαίνουν χειρότερα. Το σύστημα των πανελληνιων είναι ανταγωνιστικό. Αυτό σημαίνει ότι οι βαθμοί είναι σχετικοί. Αν οι περισσότεροι πάνε άριστα για παράδειγμα, τότε και εσύ αν πας άριστα δεν σημαίνει τίποτα (καθώς οι βάσεις έχουν ανεβεί). Αντίθετα αν οι περισσότεροι πάνε κακά και εσύ πας μέτρια είσαι σε καλύτερη κατάσταση από πριν. Και ας μην το συνειδητοποιούν τα περισσότερα παιδιά αυτό σκέφτονται. Επειδή όταν ανεβούν οι βάσεις για παράδειγμα (πλειοψηφία τα πήγε καλά) όλοι γκρινιάζουν. Αντίθετα όταν πέφτουν οι βάσεις (πλειοψηφία τα πήγε χειρότερα) όλοι χαίρονται. Δεν το επικροτώ αλλα είναι γεγονός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έλεος ρε παιδιά.
10 κείμενα έχετε και στηρίζεστε σε ΣΟΣ και ΑΝΤΙΣΟΣ.

Καλή επιτυχία though!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightRaven

Νεοφερμένος

Η NightRaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έλεος ρε παιδιά.
10 κείμενα έχετε και στηρίζεστε σε ΣΟΣ και ΑΝΤΙΣΟΣ.

Καλή επιτυχία though!

10 κείμενα, πολλά από τα οποία είναι μεγάλα σε έκταση και έχουν αρκετές δυσκολίες.
Πληροφοριακά, μέχρι τα Χριστούγεννα είχα κάνει 4/10 :)
Παρ' όλ' αυτά, συμφωνώ για τα σος και τα αντισος, αλλά το παρουσιάζεις λες και είναι κάτι το γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
10 κείμενα, πολλά από τα οποία είναι μεγάλα σε έκταση και έχουν αρκετές δυσκολίες.
Πληροφοριακά, μέχρι τα Χριστούγεννα είχα κάνει 4/10 :)
Παρ' όλ' αυτά, συμφωνώ για τα σος και τα αντισος, αλλά το παρουσιάζεις λες και είναι κάτι το γελοίο.

Συγκριτικά αν καταλάβεις πως να την διαβάζεις η λογοτεχνία είναι από τα πιο εύκολα μαθήματα. Αν καταλάβεις την ουσία θέλει πραγματικά ελαχιστη παπαγαλία και πολύ λιγότερη δουλειά σε σχέση με αλλα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
10 κείμενα, πολλά από τα οποία είναι μεγάλα σε έκταση και έχουν αρκετές δυσκολίες.
Πληροφοριακά, μέχρι τα Χριστούγεννα είχα κάνει 4/10 :)
Παρ' όλ' αυτά, συμφωνώ για τα σος και τα αντισος, αλλά το παρουσιάζεις λες και είναι κάτι το γελοίο.

Σε καμία περίπτωση δεν λεω ότι είναι γελοίο σαν μάθημα.
Το θεωρώ απο τα σοβαρότερα μαθήματα της Θεωρητικής Κατ.

ΑΛΛΑ, 10 είναι αυτά τα κείμενα. Δεν μπορείς να λες θα διαβάσω 3 ΣΟΣ και αν πέσουν θα αριστεύσω.
Πιστεύω απλά ότι το μάθημα ΔΕΝ αντιμετωπίζεται σωστά από τους υποψηφίους.

Όσο για την έκταση...ναι τα φροντιστήρια αναλύουν το κάθε κείμενο σε 40 σελίδες.
Παπαγαλίζεις και ΑΝ πέσεις σε καθηγητή γράφεις καλά.
Εγώ πιστεύω ότι είναι γενικά να μπείς στο πνεύμα του κειμένου. Να χρησιμοποιήσεις και εσύ την φαντασία η την κριτική σου ικανότητα.
Σαφώς όμως χρειάζεται να ξέρεις και κάποια συγκεκριμένα πράγματα ΑΡΙΣΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν λεω ότι είναι γελοίο σαν μάθημα.
Το θεωρώ απο τα σοβαρότερα μαθήματα της Θεωρητικής Κατ.

ΑΛΛΑ, 10 είναι αυτά τα κείμενα. Δεν μπορείς να λες θα διαβάσω 3 ΣΟΣ και αν πέσουν θα αριστεύσω.
Πιστεύω απλά ότι το μάθημα ΔΕΝ αντιμετωπίζεται σωστά από τους υποψηφίους.

Όσο για την έκταση...ναι τα φροντιστήρια αναλύουν το κάθε κείμενο σε 40 σελίδες.
Παπαγαλίζεις και ΑΝ πέσεις σε καθηγητή γράφεις καλά.
Εγώ πιστεύω ότι είναι γενικά να μπείς στο πνεύμα του κειμένου. Να χρησιμοποιήσεις και εσύ την φαντασία η την κριτική σου ικανότητα.
Σαφώς όμως χρειάζεται να ξέρεις και κάποια συγκεκριμένα πράγματα ΑΡΙΣΤΑ.

Όπως είπα και πιο πάνω θέλει πραγματικά ελαχιστη παπαγαλία. Είναι βεβαια και θέμα τύχης τι καθηγητή θα έχεις. Εγώ πάντως πέρσι άρχισα λογοτεχνία ένα μηνα πριν το πάσχα (το μονο μάθημα που είχα παραμελήσει) με μια φανταστική καθηγήτρια ιδιαιτερα. Σε τόσο λίγο διάστημα πρόλαβε να μου δείξει τι filsofia του μαθήματος και ενώ δεν είχα παπαγαλίσει σχεδόν καθόλου πήγα πανελλήνιες άριστα (19.2 αν θυμάμαι καλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaK

Νεοφερμένος

Η MariaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όπως είπα και πιο πάνω θέλει πραγματικά ελαχιστη παπαγαλία. Είναι βεβαια και θέμα τύχης τι καθηγητή θα έχεις. Εγώ πάντως πέρσι άρχισα λογοτεχνία ένα μηνα πριν το πάσχα (το μονο μάθημα που είχα παραμελήσει) με μια φανταστική καθηγήτρια ιδιαιτερα. Σε τόσο λίγο διάστημα πρόλαβε να μου δείξει τι filsofia του μαθήματος και ενώ δεν είχα παπαγαλίσει σχεδόν καθόλου πήγα πανελλήνιες άριστα (19.2 αν θυμάμαι καλά).


μία μόνο κουβέντα κ από εμένα: όσοι θεωρείτε απλά τα θέματα ή εύκολα γενικά τα κείμενα , αν μπορείτε να μας πείτε σ' όλες αυτές τις λειτουργίες που ζητούσαν στα σχήματα λόγου τι θα γράφατε; Επίσης, πώς χωρίς παπαγαλία θα κάλυπτες αγαπητέ φίλε τα 25 μόρια στο σχολιασμό των τελευταίων στίχων; Ίσως, αν ήταν Βιζυηνός, αλλά στο Σολωμό..... κομματάκι δύσκολο..... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
μία μόνο κουβέντα κ από εμένα: όσοι θεωρείτε απλά τα θέματα ή εύκολα γενικά τα κείμενα , αν μπορείτε να μας πείτε σ' όλες αυτές τις λειτουργίες που ζητούσαν στα σχήματα λόγου τι θα γράφατε; Επίσης, πώς χωρίς παπαγαλία θα κάλυπτες αγαπητέ φίλε τα 25 μόρια στο σχολιασμό των τελευταίων στίχων; Ίσως, αν ήταν Βιζυηνός, αλλά στο Σολωμό..... κομματάκι δύσκολο..... :P

Κανένα μάθημα δεν είναι εύκολο αν δεν το έχεις διαβάσει.
Το διαγώνισμα είπαμε είναι αντικειμενικά εύκολο γιατί δεν μπορείς να πεις ότι σας έπιασε στα πράσα με βαθυστόχαστα και περίεργα quotes από σχολιαστές και μελετητές του Σολωμού. Ένα αυτό.

Η ανάλυση των στίχων, αχ αυτή η ανάλυση. Παίζει το κομμάτι που έπεσε να είναι το πιο αδύναμο κομμάτι για ανάλυση. Από τις ελάχιστες φορές που η ερώτηση με τα 25 μόρια είναι τόσο σύντομη, ενώ άλλες χρονιές ήθελε 2 σελίδες αναφοράς.

Επειδή είχα λιώσει πραγματικά τον Κρητικό :P Διαβάζοντας πολύ καλά ένα κείμενο, μερικά στοιχεία του στυλ της γραφής και γενικά του σκοπού του έργου φαίνονται και δεν απαιτείται παπαγαλία. Αυτό συμβαίνει όταν μπαίνεις στη θέση του ποιητή. Αλλά αυτά είναι ανάλογα την περίπτωση του μαθητή.

Αν είχες αναφέρει αυτά τα σημεία, έγραφες μια ικανοποιητικότατη απάντηση.
1. Ο Κρητικός κατάφερε και έφτασε στη στεριά, μαζί με την κοπελιά (το οποίο το λέει ο στίχος)
2. Νιώθει χαρά γιατί μετά από όλα αυτά που πέρασε στη θάλασσα (φεγγάρω/ήχος/κεραυνοί) κατάφερε εντούτοις να ολοκληρώσει το στόχο του (όπως μας πρήζανε όλες οι καθηγήτριες, εδώ κλείνει με το σχήμα του κύκλου γιατί είχε αρχίσει με την ακρογιαλιά και κλείνει με την ακρογιαλιά.
3. Αντιλαμβάνεται ότι η κοπελιά είναι νεκρή δίπλα του. Εδώ έχει αντίθεση χαράς-θλίψης, χαίρεται που φτάνει αλλά λυπάται γιατί εκείνη πέθανε. ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΕΛΟΔΡΑΜΑΤΟΣ. ΛΙΤΟ ΤΕΛΟΣ.

Και θα ξεκινούσα για εισαγωγή στην ερώτηση με τα περί ηθικής και σωματικής ολοκλήρωσης και το πώς η φύση με τη διττή της φύση αποτέλεσε εμπόδιο.

Για τις λειτουργίες των εκφραστικών μέσων έχω απαντήσει σε προηγούμενη σελίδα.

Anyway, πέρασε η λογοτεχνία τώρα, διαβάστε καλά την ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
μία μόνο κουβέντα κ από εμένα: όσοι θεωρείτε απλά τα θέματα ή εύκολα γενικά τα κείμενα , αν μπορείτε να μας πείτε σ' όλες αυτές τις λειτουργίες που ζητούσαν στα σχήματα λόγου τι θα γράφατε; Επίσης, πώς χωρίς παπαγαλία θα κάλυπτες αγαπητέ φίλε τα 25 μόρια στο σχολιασμό των τελευταίων στίχων; Ίσως, αν ήταν Βιζυηνός, αλλά στο Σολωμό..... κομματάκι δύσκολο..... :P

Εμ..........αυτα παθαινεις.........οταν παπαγαλιζεις στην λογοτεχνια...!!11!!!
Παπαγαλιζεις τα γνωρισματα,παπαγαλιζεις τις πηγουλες,παπαγαλιζεις λιγα ''γνωρισματα'' της ζωης του συγγραφεα αμα χρειαζεται (πχ στον κρητικο ηθελε να ξες για το παρελθον στην κρητη,στον βυζα που σπουδασε ψυχολογια κτλπ),αλλα στην αναλυση στιχων,και γενικα περιεχομενου,αφηνεις και λιγο το μυαλουδακι σου να βολταρει στον λαβυρινθο του νοηματος που κρυβουν οι στιχοι,το αφηνεις να λικνιστει στο διττο πνευμα της λογοτεχνιας ;)
Ασε,που αυτο βοηθαει και στο παραλληλο.

Το κομματακι btw,δεν ειχε καμια απολυτως ιδιαιτεροτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
αφηνεις και λιγο το μυαλουδακι σου να βολταρει στον λαβυρινθο του νοηματος που κρυβουν οι στιχοι,το αφηνεις να λικνιστει στο διττο πνευμα της λογοτεχνιας ;)
Ασε,που αυτο βοηθαει και στο παραλληλο.

Το κομματακι btw,δεν ειχε καμια απολυτως ιδιαιτεροτητα.

Εραστή της λογοτεχνίας. :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
τα αυτοκόλλητα γιατί τα βάζουν στη πρώτη σελίδα;
υποτίθεται οτι δεν πρεπει να φαινεται το ονομα μας στους δυο βαθμολογητες, που ειναι γραμμενο στη πισω σελιδα του εξωφυλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
μία μόνο κουβέντα κ από εμένα: όσοι θεωρείτε απλά τα θέματα ή εύκολα γενικά τα κείμενα , αν μπορείτε να μας πείτε σ' όλες αυτές τις λειτουργίες που ζητούσαν στα σχήματα λόγου τι θα γράφατε; Επίσης, πώς χωρίς παπαγαλία θα κάλυπτες αγαπητέ φίλε τα 25 μόρια στο σχολιασμό των τελευταίων στίχων; Ίσως, αν ήταν Βιζυηνός, αλλά στο Σολωμό..... κομματάκι δύσκολο..... :P

Η ευκολία και η δυσκολία αρχικά είναι κάτι σχετικό. Εγώ μια προσωπική εκτίμηση έκανα μου στηρίζεται στην περσινή μου εμπειρία στο μάθημα τις λογοτεχνίας. Δεν είπα ότι η λογοτεχνία δεν θέλει διάβασμα. Αυτό που είπα είναι (ότι συγκριτικά με τα αλλα μαθήματα κατευθύνσεις) θέλει ελαχιστη παπαγαλία. Το σωστό και το λάθος έχει να κάνει με την τεκμηρίωση. Αν μάθαινες λίγα πράγματα για το συγγραφέα, έκανες και μια δυο αναγνώσεις τις σημειώσεις-βοηθήματα και είχες κατανοήσει τα σχήματα λόγου και τα διαφορα λογοτεχνικά σχήματα τότε δεν χρειαζόταν να παπαγαλίσεις τίποτα. Εγώ ποτε δεν έκατσα να μάθω στίχο-στίχο το σχολιασμό. Απλά είχα τι γενική ιδέα και μερικές βασικές γνώσεις και έκανα την ανάλυση μονος μου. Εμενα μια χαρά μου πήγε αυτό και έτσι πιστεύω θα έπρεπε να μαθαίνει την λογοτεχνία ο καθένας (με την προϋπόθεση ότι κατέχει βασικές γλωσσικές ικανότητες) και καθηγητή που έχει όρεξη και ικανότητα να διδάξει (επειδή το να έχει παπαγαλίσει ένα βοήθημα και να το λέει στα παιδιά δεν θεωρείται ούτε διδασκαλία ούτε ανάλυση κειμένου).

Εμ..........αυτα παθαινεις.........οταν παπαγαλιζεις στην λογοτεχνια...!!11!!!
Παπαγαλιζεις τα γνωρισματα,παπαγαλιζεις τις πηγουλες,παπαγαλιζεις λιγα ''γνωρισματα'' της ζωης του συγγραφεα αμα χρειαζεται (πχ στον κρητικο ηθελε να ξες για το παρελθον στην κρητη,στον βυζα που σπουδασε ψυχολογια κτλπ),αλλα στην αναλυση στιχων,και γενικα περιεχομενου,αφηνεις και λιγο το μυαλουδακι σου να βολταρει στον λαβυρινθο του νοηματος που κρυβουν οι στιχοι,το αφηνεις να λικνιστει στο διττο πνευμα της λογοτεχνιας ;)
Ασε,που αυτο βοηθαει και στο παραλληλο.

Συμφωνώ απολύτως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
μία μόνο κουβέντα κ από εμένα: όσοι θεωρείτε απλά τα θέματα ή εύκολα γενικά τα κείμενα , αν μπορείτε να μας πείτε σ' όλες αυτές τις λειτουργίες που ζητούσαν στα σχήματα λόγου τι θα γράφατε; Επίσης, πώς χωρίς παπαγαλία θα κάλυπτες αγαπητέ φίλε τα 25 μόρια στο σχολιασμό των τελευταίων στίχων; Ίσως, αν ήταν Βιζυηνός, αλλά στο Σολωμό..... κομματάκι δύσκολο..... :P

Εγώ δεν παπαγάλισα τον σχολιασμό των 2 τελευταίων στίχων και σύμφωνα με τις 2 καθηγητριές μου(σχολείου και ιδιαιτέρων),αυτα που έγραψα ήταν ολόσωστα και παίζει να έχω πάρει όλα τα μόρια.
Λίγη κριτική σκέψη να έχεις,σε συνδυασμό με καλο διάβασμα ΧΩΡΙΣ παπαγαλία, γράφεις άριστα στη Λογοτεχνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaK

Νεοφερμένος

Η MariaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πιο πολύ απ' όλα μ' αρέσει η μαχητικότητά σας :) Ωστόσο, καλό είναι να λειτουργείτε όπως λέτε "κριτικά" και εκτός μαθημάτων και εξηγούμαι: Εγώ προσωπικά, επειδή διδάσκω κείμενα πάνω από 20 χρόνια και διορθώνω επίσης πολλά χρόνια, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας όσον αφορά το σκέλος του πώς πρέπει να διδάσκονται τα κείμενα.Δυστυχώς όμως, επειδή οι πανελλήνιες όλοι μας ξέρουμε πως είναι ανταγωνιστικές, δεν ξέρω πως μπορεί να συγκριθεί ένα γραπτό χτεσινό που να λέει για την κοπέλα που πνίγηκε τελικά κλπ κλπ με ένα άλλο που κάνει φωνητικούς συσχετισμούς ανάμεσα στη 'χαρά' του Κρητικού και στο 'χάρο' που τελικά κερδίζει την ανώνυμη αρραβωνιαστικιά και που μ΄αυτόν τον τρόπο δημιουργείται ένα σχήμα κύκλου καθώς μάλιστα έχουμε έξοδο από τη θαλασσινή σκηνογραφία κλπ κλπ..... στοιχεία που κάποιος δεν μπορεί να σκεφτεί μόνος του.... Βλέπετε υπάρχουν και οι σχετικές οδηγίες της επιτροπής θεμάτων......
Παιδιά, προσγειωθείτε: κανείς δεν πάει στις πανελλαδικές με το ταλέντο του ή με τη διαίσθησή του!
(Όσο για τα θέματα του 2012, επιτρέψτε μου να πω πως το ποίημα του Καβάφη, μαζί και το παράλληλό του, έβγαινε και από μέτρια διαβασμένους μαθητές , εν αντιθέσει με φέτος! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Αυτό με τη χαρά και το χάρο το έγραψα κ εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς όλους τους υποψηφίους
Αν κάνατε ας πούμε φροντιστήριο την Λογοτεχνεία της Γ Λυκείου από Α Λυκειου και τα μαθήματα του σχολείου να τα αντιμετωπίζατε με προσωπικό διάβασμα υπήρχε περίπτωση να μην γράψετε καλά; ότι κείμενο και να έπεφτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς όλους τους υποψηφίους
Αν κάνατε ας πούμε φροντιστήριο την Λογοτεχνεία της Γ Λυκείου από Α Λυκειου και τα μαθήματα του σχολείου να τα αντιμετωπίζατε με προσωπικό διάβασμα υπήρχε περίπτωση να μην γράψετε καλά; ότι κείμενο και να έπεφτε.

Θα τα θυμάσαι μέχρι τη Γ λυκείου; Αντε απο τη Β να τα κάνεις οκ, αλλά όχι και απ' τη Γ. Πολλοί διαβάζουν ιστορία Γ λυκείου απο τη Β και γράφουν πάνω απο 19. Γιατι μετά βγάζεις την ύλη Τον Δεκέμβριου (ενώ όσοι ξεκινάνε απο τη Γ βγάζουν την ύλη αρχές Μαρτίου) και μετά έχεις αρκετούς μήνες για επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν θελει παπαγαλια η λογοτεχνια. Αν την πιασατε ετσι το χετε χασει το παιχνιδι. Απλα τα διαβαζεις τοσες φορες που εκ των πραγματων τα βασικα σου μενουν...το ωραιο με αυτο το μαθημα ειναι πως στην ουσια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑ. Αν το αντιμετωπιζατε σαν λογοτεχνικο αναγνωσμα και κατι που διευρυνει τους οριζοντες σας, οπως πιστευω οτι εκανα εγω, πιστευω θα εισασταν πολυ πιο ευχαριστημενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild Rose

Νεοφερμένος

Η Wild Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οντως δεν το περιμεναν πολλα ατομα το θεμα και προκαλεσε λιγο πανικο.
Εντουτοις, οι ερωτησεις πιστευω ηταν τουλαχιστον βατες .
Θεωρω οτι μια μικρη επαναληψη αρκουσε για να γραψει καποιος σχετικα καλα!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top