Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
ναι το επισκεπτων με το κοινωνικης συστεγαζονται! να ρωτησω υπαρχει περιορισμος στις δηλωσεις μαθηματων στο τει κοινωνικη εργασια ή μπορεις να δηλωσεις περισσοτερα ανα εξαμηνο? η αδερφη μου στο επισκεπτων υγειας μπορουσε για αυτο. και επισης εχει εργαστηρια σε ολα τα μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Και στις περισσότερες δουλειές,ζητούν απόφοιτους ΤΕΙ Κοινωνικής Εργασίας και οι Κοινωνιολόγοι παίρνουμε τον π... γιατί τους βγαίνουμε πιο ακριβά λόγω πτυχίου Πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evdokia...

Νεοφερμένος

Η Evdokia... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Β'Λυκείου και κατεύθυνση Θετική (του χρόνου θα αλλάξω σε Τεχνολογική) όμως θέλω πολύ να ασχολήθω επαγγελματικά ως κοινωνική λειτουργός. Έχω κάνει αρκετά τεστ επαγγελματικού προσανατολισμου και βγαίνει το ίδιο αποτέλεσμα συνέχεια ('Επιμέλεια παιδιών -Συμβουλευτική, Αγωγή σε Κοινωνικά Ιδρύματα , Επιμέλεια ηλικιωμένων και ΑΜΕΑ') και γενικότερα έχω διαπιστώσει πως με αυτό θέλω να ασχοληθώ όμως το κακό είναι πως δεν τα παω καλά με τη Θεωριτική. Θα μπορούσα να τα καταφέρω αν δεν είμαι Θεωριτική; Κι αν ναι, ποίες οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Β'Λυκείου και κατεύθυνση Θετική (του χρόνου θα αλλάξω σε Τεχνολογική) όμως θέλω πολύ να ασχολήθω επαγγελματικά ως κοινωνική λειτουργός. Έχω κάνει αρκετά τεστ επαγγελματικού προσανατολισμου και βγαίνει το ίδιο αποτέλεσμα συνέχεια ('Επιμέλεια παιδιών -Συμβουλευτική, Αγωγή σε Κοινωνικά Ιδρύματα , Επιμέλεια ηλικιωμένων και ΑΜΕΑ') και γενικότερα έχω διαπιστώσει πως με αυτό θέλω να ασχοληθώ όμως το κακό είναι πως δεν τα παω καλά με τη Θεωριτική. Θα μπορούσα να τα καταφέρω αν δεν είμαι Θεωριτική; Κι αν ναι, ποίες οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω;

Λογικά η σχολή θα είναι στο 1ο πεδίο. Πήγαινε τεχνολογική, και πάρε ιστορία γενικής για να ανοίξεις το 1ο πεδίο. Θα χάσεις όμως 1600 μόρια, γι' αυτό φρόντισε να γράψεις καλά.

Κι αν ναι, ποίες οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω;[
Μέσα στη σχολή; Καμία! Δε νομίζω αυτή η σχολή να έχει μέσα αρχαία και λατινικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
σπουδάζω κοινωνική εργασία και έχω να σου συστησω ότι ειναι πολύ καλή σχολη...εχει θεωρητικά μαθηματα και έχει σχέση με τη ψυχολογία του ανθρωπου..καλύτερα θα ταν να ερχόσουν από θεωρητική κατεύθυνση με την έννοια ότι δεν θα έχανες τόσα μόρια από την αλλαγή. κατα τα αλλά η σχολή δεν είναι δύσκολη, εχει μόνο πολύ διαβασμα και θελει πολλές γνώσεις αλλα όχι αρχαια, ιστορία, λατινικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλό βράδυ σε όλους :) , ήδα το πρόγραμμα σπουδών του τει Αθήνας στο τμήμα κοινωνικής εργασίας και έχω εντυπωσιαστεί :) .Σκέφτομαι σοβαρά να δώσω πανελλήνιες - του χρόνου που θα προετοιμάζω και τη μαθήτρια μου - για να περάσω στο τμήμα. Έχω τελειώσει το τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και σκέφτομαι για δεύτερο πτυχίο που έχει αρκετές δυνατότητες,συνδυάζοντας τόσο τις μικρές ηλικίες όσο και τις μεγαλύτερες :) .Ποια η εμπειρία σας από τη σχολή αυτή ; Είστε ικανοποιημένοι ; Σας ρωτώ γιατί είδα ότι έχοντας αποκτήσει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του κοινωνικού λειτουργού μπορείς να εργαστείς σε πολλά κέντρα :)

είδα * ορθογραφικό λάθος του κινητού :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nop

Νεοφερμένος

Η nop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας παιδια,δινω φετος και εχω στοχο να γινω κοινωνικη λειτουργος..ειχα αποφασισει οτι πρωτη επιλογη θα ειναι κοινωνικη και διοικηση θρακης αλλα τωρα τελευταια ακουω διαφορα π.χ οτι δν ειναι σιγουρο αν βγω κ.λ καθως υπαρχουν οικονομικα προβληματα και τετοια..απο την αλλη οι σχολες κοινωνικης εργασιας ειναι πλ μακρια απο τον τοπο μου...θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται τπτ σχετικα με αυτο το θεμα της επιλογης κατευθυνσεις στο δημοκριτειο θρακης αλλα και για την σχολη που εσεις ειστε..ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Γενικά στην εποχή που ζούμε συμβαίνουν πολλές μεταβατικές αλλαγές, είτε αφορούν Πανεπιστημιακά θέματα, είτε ευρύτερα θέματα πολιτικής. Δεν ζούμε σε μια ονειρική κοινωνία. Πρέπει να αφουγκράζεσαι την καθημερινή πραγματικότητα παράλληλα με τις σπουδές σου και οι επιλογές να γίνουν συναρτήσει πολλών γήινων πραγμάτων. Καλή επιτυχία!

Σου μιλάω απλά σαν αναγνώστης και μη ειδικός επί των ερωτήσεων που θέτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
γεια σας παιδια,δινω φετος και εχω στοχο να γινω κοινωνικη λειτουργος..ειχα αποφασισει οτι πρωτη επιλογη θα ειναι κοινωνικη και διοικηση θρακης αλλα τωρα τελευταια ακουω διαφορα π.χ οτι δν ειναι σιγουρο αν βγω κ.λ καθως υπαρχουν οικονομικα προβληματα και τετοια..απο την αλλη οι σχολες κοινωνικης εργασιας ειναι πλ μακρια απο τον τοπο μου...θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται τπτ σχετικα με αυτο το θεμα της επιλογης κατευθυνσεις στο δημοκριτειο θρακης αλλα και για την σχολη που εσεις ειστε..ευχαριστω

Καλησπέρα, αν επιτρέπεται που μένεις ακριβώς ;! Από ό,τι γνωρίζω τα τει κοινωνικής εργασίας έχουν αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα, σύμφωνα με νόμο, μπορείς να βγάλεις άδεια κοινωνικού λειτουργού :) , δε νομίζω να έχουν ιδιαίτερη διαφορά με τη 2χρονη ως τώρα κατεύθυνση κοινωνικής εργασίας στο ΔΠΘ. Από φέτος υποτίθεται ότι το τμήμα του ΔΠΘ της Κοινωνικής Διοίκησης, θα βγάζει κοινωνικούς λειτουργούς, χωρίς όμως να είμαι σίγουρη απόλυτα όπως και εσύ:redface:, είναι πολύ ρευστή ακόμη η κατάσταση για το συγκεκριμένο τμήμα. Πάντως να ξέρεις ότι οι 4χρονες σπουδές στα Τει Κοινωνικής εργασίας δεν είναι κατώτερες - σε ποιότητα - από την κατεύθυνση του ΔΠΘ, αν σκεφτείς ότι μέχρι φέτος στο ΔΠΘ έκαναν κυρίως μαθήματα κοινωνικής εργασίας 2 χρόνια και όχι 4 όπως στα Τει. Αυτό το έχω διαβάσει και στο ischool και σε άλλα φόρουμ συζητήσεων. Τελειώνοντας το τμήμα Κοινωνικής εργασίας, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό και σε ΔΠΘ αλλά και σε ΕΚΠΑ ( βλ. Συμβουλευτική ΕΚΠΑ, καθώς στο Τει Αθήνας συγκεκριμένα παρακολουθείς 4 μαθήματα ψυχολογίας που χρειάζονται στο προπτυχιακό επίπεδο για την είσοδο στο μεταπτυχιακό ). Εγώ έχω τελειώσει Φιλολογία Αθήνας, αν θες να μάθεις για τη συγκεκριμένη σχολή στείλε μου, μήνυμα:) , καλό σου βράδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nop

Νεοφερμένος

Η nop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
απο Πτολεμαιδα...ευχαριστω πλ για την βοηθεια σου :) καλο βραδυ και σε σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
απο Πτολεμαιδα...ευχαριστω πλ για την βοηθεια σου :) καλο βραδυ και σε σενα

Τίποτα, να είσαι καλά :) και καλή συνέχεια σε ό,τι και αν κάνεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Η Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!:) Είμαι απόφοιτη του τμήματος Κοινωνικής εργασίας Κρήτης και τώρα φεύγω Αγγλία για μεταπτυχιακό στην εφαρμοσμένη ψυχολογία. Όποιος θέλει βοήθεια όσον αφορά στη σχολή μπορεί να με ρωτήσει. Όπου μπορώ θα χαρώ να βοηθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue.fox

Νεοφερμένος

Ο blue.fox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Απλά να ενημερώσω οτι οι απόφοιτοι του Τμήματος Κοινωνικής Διοίκησης κατεύθυνσης Κοινωνικής Εργασίας, παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Κοινωνικού Λειτουργού από το 2000 οπότε και προέκυψαν οι πρώτοι απόφοιτοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nop

Νεοφερμένος

Η nop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
με την συγχώνευση όμως της σχολής "κοινωνική και διοίκησης" με τις πολιτικές επιστήμες τι θα γίνει ? θα μπορούν να βγαίνουν και κοινωνικοί λειτουργοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
με την συγχώνευση όμως της σχολής "κοινωνική και διοίκησης" με τις πολιτικές επιστήμες τι θα γίνει ? θα μπορούν να βγαίνουν και κοινωνικοί λειτουργοί?

Εννοείται ότι θα βγαίνουν κοινωνικοί λειτουργοί. Απλά στο μηχανογραφικό οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να δηλώσουν αυτό: ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ: ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ).
Αν δηλώσει κάποιος αυτό ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ: ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ), τότε βγαίνει πολιτικός επιστήμονας και όχι κοινωνικός λειτουργός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Καλημερα ! Θα ηθελα να μου πει καποιος που σπουδαζει στο τει αθηνας τι γινεται με την πρακτικη ασκηση. Σε ποιο εξαμηνο αρχιζει.ειδα τα μαθηματα της σχολης κ αναφερει στο 4ο εξαμηνο : πρακτικη εργαστηριακη ασκηση, αυτο γινεται μεσα στη σχολη;

Κανεις;

Γεια σας και παλι, οταν καποιος αποφοιτος ή σπουδαστης δει τα ερωτηματα μου θα ηθελα να απαντησει σε ενα ακομη ερωτημα. Τι ωρες γινονται τα μαθηματα; πρωι , απογευμα ή και τα δυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Καλημερα ! Θα ηθελα να μου πει καποιος που σπουδαζει στο τει αθηνας τι γινεται με την πρακτικη ασκηση. Σε ποιο εξαμηνο αρχιζει.ειδα τα μαθηματα της σχολης κ αναφερει στο 4ο εξαμηνο : πρακτικη εργαστηριακη ασκηση, αυτο γινεται μεσα στη σχολη;

Η πρακτική είναι στο 8ο εξάμηνο, αλλά δεν ξέρω για όλα τα τμήματα πχ στην νοσηλευτική νομίζω πηγαίνουν σε νοσοκομείο

Γεια σας και παλι, οταν καποιος αποφοιτος ή σπουδαστης δει τα ερωτηματα μου θα ηθελα να απαντησει σε ενα ακομη ερωτημα. Τι ωρες γινονται τα μαθηματα; πρωι , απογευμα ή και τα δυο;

8:00-20:00 είναι το πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Η πρακτική είναι στο 8ο εξάμηνο, αλλά δεν ξέρω για όλα τα τμήματα πχ στην νοσηλευτική νομίζω πηγαίνουν σε νοσοκομείο



8:00-20:00 είναι το πρόγραμμα.

Σ ευχαριστω για τις απαντησεισ σου! Δηλαδη 8-20.00 πρεπει να ειμαι στη σχολη? Εχω δει το προγραμμα κ εχει αρκετα εργαστηρια.. Αυτο που με απασχολει ουσιαστικα ειναι εαν θα μπορεσω να εργαζομαι παραλληλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
ΜΠορεί να έχεις μάθημα το πρωί και/ή το απόγευμα και με κενά ενδιάμεσα ανάλογα με το πρόγραμμα. Για εργασία πλήρης απασχόλησης μου φαίνεται δύσκολο να προλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αα οκ! Εαν υποθεσουμε πως θα συνεχισω να εργαζομαι οπως τωρα θα τα βολεψω.. Εχω αρκετα ευελικτο ωραριο! Σ ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top