Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
theop αργησα να δω το μην σου:

@ Luna Dark, με όλους τους τρελούς του ελληνικού κράτους δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση σου... :(
πάρε ένα τηλέφωνο στο Δοαταπ, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα στο αναγνωρίσουν... Ηνωμένο Βασίλειο και ΗΠΑ 1000% αυτό που συμβαίνει είναι εάν έχεις πτυχίο κοινωνιολογίας και θες να γίνεις κοινωνικός λειτουργός κάνεις μεταπτυχιακό στην κοινωνική εργασία και μετά παίρνεις επίσημα και νόμιμα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος...στο λέω με απόλυτη σιγουριά...περισσότερο σίγουρος σχετικά με αυτό δεν θα μπορούσα να είμαι...ο επόπτης μου έχει πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό κοινωνικής εργασίας και είναι Registered Social Worker (είναι ο τίτλος που παίρνουν όσοι έχουν άδεια ασκήσεως) στην Αγγλία. Ακόμα σχεδόν όλοι οι συμφοιτητές μου έχουν πτυχίο κοινωνιολογίας, κοινωνικής πολιτικής ή ψυχολογίας.

Ωστόσο και ελλάδα για σένα δεν θα είναι 4 χρόνια οι σπουδές, γιατί θα σου αναγνωριστούν αρκετά μαθήματα.
Είναι ζόρι ότι και να πεις και μπορώ να το καταλάβω.

εχω προβληματιστει πολυ εντονα με αυτα που ειπες και θα ηθελα, αν μπορεις να μου πεις που στο καλο να απευθυνθω να μου δωσουν μια σιγουρη απαντηση.
Ο ΣΚΛΕ δεν απανταει ποτε
Στο υπουργειο δεν μου απαντησαν, μου ειπας δες τις προκυρηξεις του ΑΣΕΠ, τι να κανω?
Αν ειναι με ενα μεταπτυχιακο να μπορω να παρω την αδεια ασκησεως επαγγελματος, τοτε ετοιμαζομαι να κανω ενα μεγαλο λαθος στη ζωη μου(4 χρονια σπουδες)

τελικα επικοινωνισα με ΣΚΛΕ και μου εκαναν την καρδια περιβολι.....πρωτων δεν γινεται να παρεις την αδεια με μεταπτυχιακο και δευτερον οι επαγγελματικες προοπτικες ειναι ιδιες με των κοινωνιολογων....:(
μαλλον θα το ξανασκεφτω για κατατακτηριες τι να πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Luna Dark συγνωμη, αλλα τώρα είδα το μήνυμα...

Ναι στην Ελλάδα, το ξέρω, νομικά δεν σου δίνουν άδεια...απλά σκεφτόμουν για κάποια αντιστοιχία της βρετανικής άδειας με την ελληνική, εξάλλου χώρες της ΕΕ είναι...

Μην αρχίσω και γράφω τώρα για άτομα που έχουν μεταπτυχιακό μόνο και δηλώνουν μια χαρά κοινωνικοί λειτουργοί με άδεια ασκήσεως στην Ελλάδα...άστο μην το ψάχνεις...του παραλόγου!Δεν με ενοχλεί ότι μόνο με μεταπτυχιακό παίρνουν άδεια, με ενοχλεί το γεγονός ότι συμβαίνει για ορισμένους, ή για όλους ή για κανέναν. Γιατί όσοι έχουν κατεύθυνση κοινωνικής εργασίας από το ΔΠΘ έχουν 4 χρόνια σπουδές κοινωνικής εργασίας ή μήπως 2? Μην παρεξηγηθεί κανείς...απλά η κοροϊδία είναι πολύ άσχημη όπως και το γεγονός ότι κάποιοι παίζουν με τις ζωές νέων ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καλησπερα και παλι
Τελικα εκανα αιτηση και κατα τον δεκεμβρη θα δωσω εξετασεις μπας και καταφερω να μπω στο τμημα.
Θα εξεταστουμε σε 3 μαθηματα, εισαγωγη στην κοινωνιολογια,κοινωνικη εργασια και ψυχολογια.
Οσοι σπουδαζετε στο τει πατρας πειτε μου σας παρακαλω ποια σημεια να προσεξω στα βιβλια και φυσικα αν θυμαστε θεματα απο τις εξεταστικες...ακομα και στο περιπου.
Απαντηστε με π.μ.
Ευχαριστωωωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα των κατατακτήριων εξετάσεων στα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας Αθήνας και Ηρακλείου ανακοινώθηκαν. Υπήρξε μεγάλος ανταγωνισμός λόγω των πολύ υψηλων βαθμών πτυχίων.
Συγχαρητήρια στους εισαχθέντες ή καλύτερα τις εισαχθείσες, μιας και όλες είναι κοπέλες.:P

LunaDark, τί έκανες τελικά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
δεν εδωσα...εκει που διαβαζα συνειδητοποιησα οτι και να τελειωσω τη σχολη μονο στο δημοσιο θα μπορω ουσιαστικα να δουλεψω κ με πηρε απο κατω...σε αναζητηση και παλι....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jota

Νεοφερμένος

Η jota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια επειδη ενδιαφερομαι και γω για την κοινωνικη διοικηση στην κομοτηνη, ως δευτερη σχολη,αλλα με προβληαμτιζει η πρακτικη. Θελω να ακολουθησω την ειδικευση κοινωνικης εργασιας.Μενω Θεσσαλονικη ομως και δε μπορω να ειμαι 4 συνεχομενα εξαμηνα στην Κομοτηνη. Γνωριζει κανεις αν θα μπορουσα να κανω πρακτικη στη Θεσσαλονικη ?Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?? ή που μπορω να απευθυν?θω?? Ευχαριστω πολυ! Αν ξερει καποιος θα με βοηθουσε πολυ στο τι επιλογη να κανω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anny22

Νεοφερμένος

Η anny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια..εχω μια απορια..απο το τει κοινωνικης εργσιας της αθηνας παιρνεις αδεια ασκησεως επαγγελματος ή απαιτειται μεταπτυχιακο?? :hmm: σας παρακαλω απαντηστε μου οσο πιο γρηγορα μπορειτε!! ευχαριστω!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
παιδια..εχω μια απορια..απο το τει κοινωνικης εργσιας της αθηνας παιρνεις αδεια ασκησεως επαγγελματος ή απαιτειται μεταπτυχιακο?? :hmm: σας παρακαλω απαντηστε μου οσο πιο γρηγορα μπορειτε!! ευχαριστω!:redface:
Από όποια σχολή κοινωνικής εργασίας ΤΕΙ αποφοιτήσεις (Αθήνα-Πάτρα-Ηράκλειο), βγάζεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την Πρόνοια της μόνιμης κατοικίας σου. Μετά αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό, συνεχίζεις όπου θες.
Είναι σίγουρο αυτό. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anny22

Νεοφερμένος

Η anny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!! να σαι καλα :)
ν σε ρωτησω κ κατι αλλο? χρειαζεται να ειδικευτεις μετα την ληψη του πτυχειου κ αν ναι πως? μπορεις να λανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη?
εκανα 10% κ σημερα εμαθα οτι περασα κοινωνικη λειτουργος..σπουδαζω ηδη εναν χρονο νηπιαγωγος αλλα δεν παρακολουθουσα γγτ περασα σε αλλη πολη κ ηταν οικονομικα αδυνατο..κ τωρα ειμαι πολυ μπερδεμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!! να σαι καλα :)
ν σε ρωτησω κ κατι αλλο? χρειαζεται να ειδικευτεις μετα την ληψη του πτυχειου κ αν ναι πως? μπορεις να λανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη?
εκανα 10% κ σημερα εμαθα οτι περασα κοινωνικη λειτουργος..σπουδαζω ηδη εναν χρονο νηπιαγωγος αλλα δεν παρακολουθουσα γγτ περασα σε αλλη πολη κ ηταν οικονομικα αδυνατο..κ τωρα ειμαι πολυ μπερδεμενη...
Δεν ξέρω ακριβώς πως μπορείς να κάνεις ειδίκευση, αλλά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ή σε σχολή Κοινωνιολογίας ή Ψυχολογίας. Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Μπορείς επίσης να κάνεις μεταπτυχιακό και στη σχολή Κοινωνικής Διοίκησης Θράκης, που είναι η μόνη σχολή Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
Τώρα για την απόφαση σου, θα κοιτάξεις ποιο ενδιαφέρει περισσότερο και ποιο έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.
Ό,τι άλλο θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις, γιατί η μητέρα μου είναι Κοινωνική Λειτουργός και ξέρει από αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,
τελικα η αδερφη μου περασε στο τμημα Κοινωνικης Εργασιας του Ηρακλειου!! Ηταν αναμεσα σε κοινωνικη εργασια και νοσηλευτικη, αλλα προτιμησε το πρωτο, καθως την ενδιαφερει περισσοτερο σαν επαγγελμα και εχει καποια συναφεια με την ψυχολογια... Ρε Κλεοπατρα, κανε μου μια χαρη ομως, ρωτησε λιγο τη μαμα σου τι λενε οι προοπτικες εργασιας!!! Εχω ακουσει πως στο μελλον θα ειναι απο τα επαγγελματα που προκειται να "ανοιξουν"...

Τελικα τι λετε, εκανε καλη επιλογη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,
τελικα η αδερφη μου περασε στο τμημα Κοινωνικης Εργασιας του Ηρακλειου!! Ηταν αναμεσα σε κοινωνικη εργασια και νοσηλευτικη, αλλα προτιμησε το πρωτο, καθως την ενδιαφερει περισσοτερο σαν επαγγελμα και εχει καποια συναφεια με την ψυχολογια... Ρε Κλεοπατρα, κανε μου μια χαρη ομως, ρωτησε λιγο τη μαμα σου τι λενε οι προοπτικες εργασιας!!! Εχω ακουσει πως στο μελλον θα ειναι απο τα επαγγελματα που προκειται να "ανοιξουν"...

Τελικα τι λετε, εκανε καλη επιλογη??
Απ' ότι μου έχει πει παλιότερα δεν υπήρχε ανεργία στον κλάδο της. Μετά όμως ήρθε ο κορεσμός. Είναι ένα επάγγελμα όμως που σίγουρα έχει προοπτικές εργασίας, όπως ιδρύματα, φυλακές, νοσοκομεία, συμβουλευτικοί σταθμοί, ινστιτούτα ψυχικής υγείας κ.α.

Νομίζω ότι έκανε καλή επιλογή, γιατί πάνω απ' όλα μαθαίνει πράγματα που θα ωφελήσουν την ίδια και μετά τους γύρω της. Νιώθεις πολύ όμορφα όταν βοηθάς τους άλλους και προσφέρεις πολλά για αυτούς.
Μην ξεχνάς ότι και τα κοινωνικά προβλήματα στην χώρα μας ολοένα και αυξάνονται, οπότε πιστεύω ότι θα υπάρξει επαγγελματική αποκατάσταση.

Καλή σταδιοδρομία της εύχομαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anny22

Νεοφερμένος

Η anny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κλεοπετρα?? ψαχνω πληροφοριες τοσο καιρο για να αποφασισω τι θα κανω τελικα..ηθελα να σε ρωτησω,η μαμα σου που ακριβως εργαζεται,αν επιτρεπεται? ακουσα οτι πολλοι δεν αντεχουν και τα παρατανε..δεν ξερω τι να κανω . :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ειμαι 1ετης στο τμημα κοινωνικης εργασιας στο ΤΕΙ Αθηνων...μπηκα γιατι ηθελα πολυ ψυχολογια και τιποτα αλλο, αλλα δεν τα καταφερα....την σχολη την αγαπησα απο την 1η εβδομαδα...δεν ειναι ευκολο επαγγελμα....οι καθηγητες μας,μας εδωσαν να το καταλαβουμε απο την αρχη αυτο...οποιος πιστευει οτι δεν μπορει να αντεξει να μην το δηλωσει καν...θα ειναι και το 1ο πραγμα που θα ακουσετε να σας λενε στη σχολη "οποιος δεν πιστευει πως ειναι ικανος γι αυτο να φυγει!"....anny22 απο τη σχολη θα μαθεις πως να ντιμετωπιζεις ολες τις καταστασεις αλλα αν πιστευεις πως δεν αντεξεις καλυτερα να το σκεφτεις ξανα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
ειμαι 1ετης στο τμημα κοινωνικης εργασιας στο ΤΕΙ Αθηνων...μπηκα γιατι ηθελα πολυ ψυχολογια και τιποτα αλλο, αλλα δεν τα καταφερα....την σχολη την αγαπησα απο την 1η εβδομαδα...δεν ειναι ευκολο επαγγελμα....οι καθηγητες μας,μας εδωσαν να το καταλαβουμε απο την αρχη αυτο...οποιος πιστευει οτι δεν μπορει να αντεξει να μην το δηλωσει καν...θα ειναι και το 1ο πραγμα που θα ακουσετε να σας λενε στη σχολη "οποιος δεν πιστευει πως ειναι ικανος γι αυτο να φυγει!"....anny22 απο τη σχολη θα μαθεις πως να ντιμετωπιζεις ολες τις καταστασεις αλλα αν πιστευεις πως δεν αντεξεις καλυτερα να το σκεφτεις ξανα....
Ετσι ακριβως ειναι και η αδερφη μου... Ηθελε παρα πολυ να περασει σε ενα απο τα τμηματα νηπιαγωγων, αλλα δεν επιασε τα απαιτουμενα μορια και περασε στο τμημα Κοινωνικης Εργασιας της Κρητης!! Αυτη τη στιγμη, λοιπον, δηλωνει ενθουσιασμενη και απολυτα ικανοποιημενη με την επιλογη της... Οι καθηγητες τους εχουν δωσει να καταλαβουν τη δυσκολια και την ιδιαιτεροτητα του επαγγελματος, αλλα γι'αυτο το λογο ακριβως της αρεσει;)!! Σχολη για "λιγους", αλλα ακρως ενδιαφερουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κοινωνικος λειτουργός βγαίνεις μόνο απ το εν λόγω ΤΕΙ ή και από το αντιστοιχό τμήμα της Κομοτηνής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jota

Νεοφερμένος

Η jota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
και απο το τμήμα Κοινωνικης διοικησης στην Κομοτηνη μονο εαν επιλεξεις την κατευθυνση Κοινωνικης εργασιας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Κανενας νεος?? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BANANOFLOUDAS

Νεοφερμένος

Ο BANANOFLOUDAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
χαιρετώ τα παιδιά!! εγώ ήδη σπουδάζω κοινωνική εργασία στην Πάτρα και σκέφτομαι για μετεκπαίδευση στην Ελλάδα και ψάχνω πληροφορίες σχετικά με αυτο.. Το πανεπιστήμιο της Κομοτηνής παρέχει μετεκπαίδευση έτσι δεν είναι? υπάρχει και τίποτα άλλο? Ευχαριστώ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marou93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
το τει κοινωνικης εργασιας αθηνων δεν ειναι στ ιδιο κτιριο με το επισκεπτων υγειας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top