Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ξερετε αν υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο πανω στην κοινωνικη εργασια αφου ολοκληρωθουν οι σπουδες του τμηματος της Κοινωνικης Διοικησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σχετικά με το τμήμα της Πάτρας, γιατί τώρα είδα το ερώτημά σου, είναι πολύ καλό, αλλά έμαθα πως οι περισσότεροι καθηγητές έφυγαν οπότε θα πάνε αρκετοί καινούριοι φαντάζομαι. Έχει παράδοση στην κλινική κοινωνική εργασία (είναι εξειδίκευση της κοινωνικής εργασίας όπου ασχολείται με άτομα ομάδες και οικογένειες χρησιμοποιώντας θεραπευτικές τεχνικές), όπου γίνονται πολλά σχετικά μαθήματα. Υπάρχει συνεργασία με πολλούς κοινωνικούς φορείς της πάτρας όπου γίνονται οι πρακτικές, διεξάγουν έρευνες, ημερίδες κλπ, ενώ όταν ήμουν είχαν κάνει και το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών για θέματα φύλου και ισότητας, όπου όσοι παρακολουθήσαμε τις θεωρίες και δώσαμε εξετάσεις είχαμε και αυτό το έφοδιο.

Πέρυσι ξεκίνησαν ένα μεταπτυχιακό στην Κοινωνική Εργασία με Οικογένεια και παιδιά αλλά φέτος δεν θα λειτουργήσει, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα τους.

2 Μεταπτυχιακά κάνει το τμήμα Κοινωνικής Εργασίας της Κρήτης συνεργασία με Ιατρική - το ένα γίνεται στην Αθήνα το άλλο Κρήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ξερετε αν υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο πανω στην κοινωνικη εργασια αφου ολοκληρωθουν οι σπουδες του τμηματος της Κοινωνικης Διοικησης;

Μεταπτυχιακά στην Κοινωνική Εργασία δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ή καλύτερα παρέχονταν πρόσφατα μεταπτυχιακές σπουδές απο το ΔΠΘ τμήμα Κοινωνικής διοίκησης. Όποτε μεταπτυχιακό στην Κοινωνική εργασία, μόνο στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις.:whistle:

Μιας και μιλάμε για εξωτερικό, TheoP ποιές ειναι οι εντυπώσεις ως μεταπτυχιακός φοιτητής Κοινωνικής Εργασίας στην Αγγλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Χμ μια φίλη μου ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο ΤΕΙ.

Παρακολουθώ τη συζήτηση σας βρε παιδιά,αλλά με την επαγγελματική αποκατάσταση τι γίνεται?
Υπάρχει απορρόφηση? =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Χμ μια φίλη μου ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο ΤΕΙ.

Παρακολουθώ τη συζήτηση σας βρε παιδιά,αλλά με την επαγγελματική αποκατάσταση τι γίνεται?
Υπάρχει απορρόφηση? =/

Άραγε ποιο τμήμα, σχολή του 1ο πεδίου παρουσιάζει καλύτερη απορρόφηση στην αγορά εργασίας;;:hmm: Ίσως μοναδική εξαίρεση να αποτελεί το τμήμα Παιδαγωγικό, αλλά για πόσο καιρό ακόμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις τι γινεται με τις συγχωνευσεις σχολων?καπου ακουσα οτι η κοιν.εργασια της πατρας κλεινει...????...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις τι γινεται με τις συγχωνευσεις σχολων?καπου ακουσα οτι η κοιν.εργασια της πατρας κλεινει...????...???

Φαίνεται ότι η οικονομική κρίση, ενισχύει την πρόταση για συγχώνευση ΑΕΙ (Πανεπιστημίων-ΤΕΙ). Τίποτα, όμως δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα, αναφορικά με το σχέδιο της ενοποίησης των Ανώτατων Ιδρυμάτων.
Ίδωμεν.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
χμμμ...γιατι σκεφτομαι για κατατακτηριες.....μη γινει τπτ και κανω τσαμπα διαβασμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για την ώρα αυτό που γνωρίζω από άλλους συναδέλφους, γιατί έχω χάσει λίγο την ελληνική πραγματικότητα, είναι ότι στο δημόσιο έχουν παγώσει οι προσλήψεις, αλλά υπάρχουν ευκαιρίες σε νομικά πρόσωπα ιδιωτικά δικαίου και μη κυβερνητικές οργανώσεις...

Το παραπάνω πηγαίνει σε μία κοπέλα που ρώτησε σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση...

Luna, αυτό που είχε γίνει με την κε πάτρας, είναι ότι βγήκαν σχεδόν όλοι οι μόνιμοι καθηγητές σε σύνταξη και γενικά πέρασε μια κρίση το τμήμα...και πολλά άλλα που δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρω...γιατί είναι τα γνωστά ρεζιλίκια της ελληνικής ακαδημαϊκής εκπαίδευσης...

Η κοινωνική εργασία δεν μπορεί να συγχωνευτεί με κανένα τμήμα...από λογικής άποψης...γιατί παράλογη θα βρουν...

Να σου πώ και κάτι εάν έχεις αρχίσει να διαβάζεις, δώσε λίγο έμφαση στο μάθημα της Κοινωνικής Εργασίας γιατί εκεί κόβουν τα περισσότερα παιδιά που δίνουν κατατακτήριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
σε ευχαριστω TheoP....ελπιζω να βρω την ακρη τελικα....γιατι...κουραστηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
@ Eco warrior, φίλε μου σου ζητώ συγνώμη γιατί δεν είχα δει το ερώτημα που μου έθεσες.

Δυστυχώς η κοινωνική εργασία στην Αγγλία δεν αξίζει...τα μεταπτυχιακά είναι πολύ γενικά διότι απευθύνονται κυρίως σε άτομα με πτυχίο κοινωνιολογίας και ψυχολογίας που θέλουν να γίνουν κοινωνικοί λειτουργοί...μπορεί να ακουστεί πολύ κουφό αλλά εκτίμησα πολύ τις προπτυχιακές μου σπουδές...το μόνο που κάπως με έχει σώσει είναι το γεγονός ότι το μεταπτυχιακό μου έχει περισσότερο κλινική εξειδίκευση και κάνω πρακτική στην κλινική τάβιστοκ. Βέβαια η οργάνωση του πανεπιστημίου είναι άψογη, αν και οι άγγλοι φοιτητές γκρινιάζουν...που να δουν τα δικά μας...

Να σημειώσω ότι στην Αγγλία η αντίληψη που έχουν για τους Κοινωνικούς Λειτουργούς είναι παρόμοια με την δική μας για τους αστυνομικούς...κοινωνικός έλεγχος, καταπάτηση των δικαιωμάτων υπό το πέπλο όμως της υποστήριξης κλπ.

Εάν θέλει κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό στην ΚΕ που έχει ήδη πτυχίο ΚΕ μόνο στις ΗΠΑ!!!!

Θυμάμαι στη σχολή οι καθηγητές έλεγαν να κάνουμε μεταπτυχιακό μόνο στην ΚΕ, εγώ έχω να πω εάν θές μόνο στις ΗΠΑ αλλιώς προτίμησε συμβουλευτική, κοινοτική ανάπτυξη, μεθοδολογία έρευνας ή κάτι σχετικό, γιατί στην Ευρώπη τα μεταπτυχιακά ΚΕ είναι γενικά και για τους ΚΛ πολύ βαρετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Theop, σ'ευχαριστώ θερμά που διέθεσες χρόνο προκειμένου να απαντήσεις στο ερώτημα μου!
Πραγματικά, η δική σου απόψη είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για το συγκεκριμένο θέμα, όντας μεταπτυχιακός φοιτητής στην Αγγλία.
Χρειαζόμαστε τις απόψεις, τα βιώματα ενός εμπειρότερου άτομου που καταγίνεται με την Κοινωνική Εργασία.:)

Αναφορικά με τις μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, η Μ. Βρετανεία όπως και οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, μάλλον είναι πιο προσιτές στους Έλληνες φοιτητές, εξαιτίας της οικονομικής διαφοράς που υπάρχει με τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Με άλλα λόγια, το κόστος σπουδών στις ΗΠΑ είναι μεγαλύτερο συγκριτικά με αυτό των ευρωπαϊκών κρατών. Για τους περισσότερους από εμάς-κοινούς θνητούς- πιθανότατα οι σπουδές στις ΗΠΑ να αποτελούν φευγαλέο όνειρο. Κάνω λάθος;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Νομιζω ομως πως και στις ΗΠΑ το κοστος ζωης και ολα τα σχετικα επηρεαζονται απο την πολη,εχω την εντυπωση πως το καλυτερο πανεπιστημιο για την Κοινωνικη Εργασια στις ΗΠΑ ειναι το πανεπιστημιο του Ντενβερ,πολη δηλαδη η οποια δεν ειναι τοσο γνωστη οσο καποιες αλλες και προφανως η ζωη εκει θα ναι πιο φθηνη,βεβαια ο TheoP που ειναι πιο γνωστης ας με διορθωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
επικοινωνησα με πανεπιστημιο στη ΝΥ και ενω δυσκολευτηκαν πολυ να καταλαβουν γιατι ενας κοινωνιολογος θελει να παρει δευτερο πτυχιο στην κοινωνικη εργασια τελικα με διαβεβαιωσαν οτι αν παρω 2-3 μαθηματα παιρνω το πτυχιο της κοινωνικης εργασιας!!!!!τρελο!!!!ρε παιδια τι προχω συστηματα ειναι αυτα!!!!και εδω θα πρεπει να κανω 4 χρονια φτου κι απ την αρχη!!!!αναρωτιεμαι αν συμβαινει το ιδιο και στην ευρωπη!!!!να μου δημιουργησουν αραγε προβλημα στον δοαταπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
@ eco warrior, να είσαι καλά. Λοιπόν πράγματι οι ευρωπαϊκές χώρες είναι πιο προσιτές στους Έλληνες φοιτητές, διότι δεν υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία για εμάς ως πολίτες της ΕΕ. Ωστόσο μία φίλη και προπτυχιακή συμφοιτήτριά μου, κάνει το μεταπτυχιακό της στις ΗΠΑ στην κοινωνική εργασία και συγκεκριμένα στο πανεπιστήμιο της νέας υόρκης (silver) όπου το μεταπτυχιακό θεωρείται υπερβολικά καλό (και ίσως είναι το καλύτερο παγκοσμίως). Μένει στην φοιτητική εστία...όπου έχω δει φωτογραφίες...έπαθα εγκεφαλικά από την πολυτέλεια, το χρήματα που δίνει είναι λίγα. Επίσης ιδιαίτερα για τις ΗΠΑ υπάρχουν πολλές υποτροφίες. Τώρα ισχύει και το άλλο, εάν έχεις κοντινούς συγγενείς μένεις μαζί τους και κάνεις υπομονή για να πάρεις ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό.

Από την άλλη μεριά αυτό που θα πρότεινα εγώ...επειδή είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό ;)
δεν ξέρω βέβαια ποιος κλάδος της κοινωνικής εργασίας σε ενδιαφέρει, αλλά εμένα που με ενδιαφέρει η κλινική, έπρεπε τελικά να κάνω μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική και να έκανα το διδακτορικό μου στην κοινωνική εργασία, αλλά...δεν ήξερα...
Κάτι ακόμα σε κάποια βρετανικά πανεπιστήμια, μπορείς να κάνεις κατευθείαν διδακτορικό...

@ lebron 15 πλέον είσαι συνάδελφος???? εαν ναι καλώς ήρθες! Έχεις δίκιο το πανεπιστήμιο του Ντένβερ είναι πολύ καλό και γενικά στις ΗΠΑ τα περισσότερα πανεπιστήμια είναι πολύ καλά στον τομέα της Κοινωνικής Εργασίας. Βέβαια το κόστος ζωής επηρεάζεται από την πόλη, το ίδιο συμβαίνει και στο Ηνωμένο Βασίλειο σε γενικές γραμμές πάντα!

@ Luna Dark, με όλους τους τρελούς του ελληνικού κράτους δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση σου... :(
πάρε ένα τηλέφωνο στο Δοαταπ, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα στο αναγνωρίσουν... Ηνωμένο Βασίλειο και ΗΠΑ 1000% αυτό που συμβαίνει είναι εάν έχεις πτυχίο κοινωνιολογίας και θες να γίνεις κοινωνικός λειτουργός κάνεις μεταπτυχιακό στην κοινωνική εργασία και μετά παίρνεις επίσημα και νόμιμα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος...στο λέω με απόλυτη σιγουριά...περισσότερο σίγουρος σχετικά με αυτό δεν θα μπορούσα να είμαι...ο επόπτης μου έχει πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό κοινωνικής εργασίας και είναι Registered Social Worker (είναι ο τίτλος που παίρνουν όσοι έχουν άδεια ασκήσεως) στην Αγγλία. Ακόμα σχεδόν όλοι οι συμφοιτητές μου έχουν πτυχίο κοινωνιολογίας, κοινωνικής πολιτικής ή ψυχολογίας.

Ωστόσο και ελλάδα για σένα δεν θα είναι 4 χρόνια οι σπουδές, γιατί θα σου αναγνωριστούν αρκετά μαθήματα.
Είναι ζόρι ότι και να πεις και μπορώ να το καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
@ lebron 15 πλέον είσαι συνάδελφος???? εαν ναι καλώς ήρθες! Έχεις δίκιο το πανεπιστήμιο του Ντένβερ είναι πολύ καλό και γενικά στις ΗΠΑ τα περισσότερα πανεπιστήμια είναι πολύ καλά στον τομέα της Κοινωνικής Εργασίας. Βέβαια το κόστος ζωής επηρεάζεται από την πόλη, το ίδιο συμβαίνει και στο Ηνωμένο Βασίλειο σε γενικές γραμμές πάντα!

Ναι φιλε,πρωτοετης πλεον στο τμημα της κοινωνικης διοικησης στην Κομοτηνη και σε ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μπράβο σου και πολλά συγχαρητήρια!!!
Να έχεις μια πολύ καλή φοιτητική ζωή και μια υπέροχη σταδιοδρομία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Αποφασισα να δωσω κατατακτηριες τελικα σε αυτο το τμημα.....Αν υπαρχει καποιος που μπορει να μου δανεισει τα 3 βιβλια της υλης μεχρι το δεκεμβρη θα του ημουν υποχρεη...αν παλι υπαρχει καποιος που εχει τα βιβλια και για δικους του λογους δεν θελει να μου τα δανεισει για καιρο,ας μου τα δωσει να τα βγαλω φωτοτυπια.
Τα βιβλια ειναι τα εξης:

Ύλη Εξετάσεων :

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ
----------------------------
Ι.ΖΕΓΚΕΡ : « Εισαγωγή στην Κοινωνιολογία »
Εκδόσεις : Μπουκουμάνης
Ύλη :από σελίδα 19 έως 219

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
--------------------------------------------------------
Θεανώ Καλλινικάκη: « Εισαγωγή στη Θεωρία και την Πρακτική της
Κοινωνικής Εργασίας »
Εκδόσεις : Ελληνικά Γράμματα
Ύλη : Όλο το βιβλίο

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ
-------------------
Γενική Ψυχολογία
Κουλούρη –Αντωνοπούλου Ραν.
ʽΥλη : Όλο το βιβλίο
Εκδόσεις : Έλλην 1994

Δεν τα αγοραζω γιατι οι πιθανοτητες να με παρουν ειναι λιγες και στο τελος θα μου μεινουν τα βιβλια....
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Από την άλλη μεριά αυτό που θα πρότεινα εγώ...επειδή είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό ;)
δεν ξέρω βέβαια ποιος κλάδος της κοινωνικής εργασίας σε ενδιαφέρει, αλλάεμένα που με ενδιαφέρει η κλινική, έπρεπε τελικά να κάνω μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική και να έκανα το διδακτορικό μου στην κοινωνική εργασία, αλλά...δεν ήξερα...
Κάτι ακόμα σε κάποια βρετανικά πανεπιστήμια, μπορείς να κάνεις κατευθείαν διδακτορικό...

Τα περι μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών απευθύνονται σε μενα; :redface:
Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι ακόμη σε θέση να γνωρίζω ποιός κλάδος της Κοινωνικής Εργασίας.

Φίλε Theop, αυτό που γράφεις δεν το κατάλαβα. Εκείνος, δηλαδή που δεν κάνει μεταπτυχιακό πάνω στη συμβουλευτική δεν μπορεί να εκπονήσει διδακτορική διατριβή;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ναι για σένα πήγαινε αυτό, είμαι σίγουρος ότι είσαι από τους συναδέλφους που θα συνεχίσουν τις σπουδές τους. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όποιος συνάδελφος δεν κάνει μεταπτυχιακό δεν είναι άξιος, απεναντίας κάποιοι κλ δεν έχουν μεταπτυχιακές σπουδές και είναι παρα πολύ καλοί.

Σχετικά με το ερώτημα που θέτεις, δεν εννοούσα αυτό, αναφερόμουν καθαρά σε μένα, ότι αφού με ενδιαφέρει η κλινική κοινωνική εργασία, θα ήταν καλύτερο τελικά να έκανα μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική και όχι στην κε γιατί όπως είπα στην ΜΒ είναι γενικά, διότι απευθύνονται και σε πτυχιούχους παρεμφερών επιστημών.
Μην παρεξηγηθώ σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει ότι για να κάνεις διδακτορικό στην κε πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική. Ειδικά όπως έγραψα και στο προηγούμενο post σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς απευθείας στην ΜΒ να κάνεις διδακτορικό!

Σε ποιο έτος είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top