Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;

Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 187)

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kostakiss :
loipon,eimai 15 xronwn :tongue:
ee,sxetika me to spasimo twn profilaktikwn kata thn pra3h den gnwrizw tpt,mporeitai na mou peitai an oi pithanothtes na ginei einai polles h liges ??prepei na kaneis agrio sex gia na spasei??pws spaei to gmmno?? :/
episis diavasa oti ta profilaktika durex jeens einai kata aytou tou problimatos isxuei??

Και ξαναλέω, πρέπει να υπάρχει αέρας στη μυτούλα του προφυλακτικού για να έχει μια πιθανότητα να σπάσει. Τώρα όσο για το άγριο σεχ τι να σου πω, εγω που θεωρούμαι και πολύ άγριος άντρας και βαρβατίλας (ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΤΑ ΓΕΛΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!) , ναι δεν έχω σπάσει κανένα.

Βέβαια αφού ένα χρόνο είμαι χωρίς κοπέλα τι να σπάσω θα μου πείς.... Μουεχεχεχε! Απλά παλιά δεν έσπασα κανένα. Τέλος! Επόμενο θέμα κυρίες μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Εγώ πάντως bunny δεν έχω παθει τπτ με τα χάπια και τα παιρνω πανω απο 1,5 χρόνο. Για καρκίνο έχω ακούσει ότι μειώνουν την πιθανότητα για κάποια είδη καρκίνου αλλα ίσως να την αυξάνουν για άλλα είδη.


Σκεφτόμουν ν απάρω κι εγώ τα Χριστούγεννα,
είχα διαβάσει κι εγώ σε διάφορα περιοδικά πως είχαν γίνει έρευνες και σαν απότελεσμα είχαν την μείωση των πιθανοτήτων του καρκίνου,χαρηκα κι εγώ και πάω στον γιατρό και μου είπε να μην πάρω γιατί προκαλούν προβλήματα τα οποία δεν φαίνονται άμεσα αλλα μετά απο ΄πολύ καιρό που τα παίρνουμε,και οτι όλα αυτά που γίνονται είναι για διαφημιστικούς λόγους και κάποιοι γιατροί συνεργάζονται με κάποιες εταιρίες(κάποιοι που είναι υπέρ των αντισσυλιπτικών),μου έφερε και ένα βιβλιαράκι απο συνέδριο γυναικολόγων που είχε γίνει και έτσι άλλαξα γνώμη.
Βέβαια αυτό είναι επιλογή του καθενός έτσι?
και δεν σημαίνει οτι θα πάθουν όλεσ καρκίνο ουτε πωσ σε όλες θα μειωθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλα μήπως και μερικοι γυναικολόγοι ειναι πολυ κολλημενοι? Μήπως αυτος ήταν πολύ μεγάλος σε ηλικία ας πούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
όχι δεν είναι μεγαλος
αλλα και η μητέρα μου που ρώτησε έναν άλλον γυναικολόγο το ίδιο της είπε και μια φαρμακοποιός που μένει δίπλα μας πάλι το ίδιο.
δεν ξέρω οτι μου λένε λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Προσωπικά γενικώς είμαι κατά των χαπιών.. Αφού υπάρχει το προφυλακτικό το οποίο είναι αρκετά ασφαλές γιατί να προτιμήσεις το χάπι.. Κανένα χάπι δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
Προσωπικά γενικώς είμαι κατά των χαπιών.. Αφού υπάρχει το προφυλακτικό το οποίο είναι αρκετά ασφαλές γιατί να προτιμήσεις το χάπι.. Κανένα χάπι δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια..

όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες,απλά όχι τόσο σημαντικές όσο είναι αυτές που λέγονται για τα αντισυλληπτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες,απλά όχι τόσο σημαντικές όσο είναι αυτές που λέγονται για τα αντισυλληπτικά.


Για τα αντισυλληπτικά έχουν γραφτεί πολλά αλλά ταυτόχρονα είναι και η πιο ασφαλής μέθοδος αντισύλληψης σε σχέση με τις άλλες, αν δεν κάνω λάθος είναι στο 98 με 99%. Τα αντισυλληπτικά χωρίζονται σε γενεές με πιο πρόσφατη την πέμπτη γενιά αντισυλληπτικών η οποία εξαλείφει πολλές παρενέργειες παλαιοτέρων γενεών, μία από τις πιο σοβαρές παρενέργειες ήταν δημιουργία θρομβώσεων στο αίμα αλλά πάντα σε συγκεκριμένο ποσοστό γυναικών που είχε την προδιάθεση ήδη για κάτι τέτοιο. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένας γυναικολόγος απορρίπτει το θέμα των αντισυλληπτικών και αφήνει το ενδεχόμενο μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης ανοικτό. Το ίδιο είναι να παίρνεις χάπια να κάνεις τακτικά ανά 6μηνο εξετάσεις και αν, πάντα αν δεις κάτι να σταματήσεις με το να έχεις μια έκτρωση που σημαδεύει για πάντα μια κοπέλα ? Δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή την λογική. Όσο αφορά το προφυλακτικό το πρόβλημα δεν είναι μόνο η πιθανή εγκυμοσύνη, αυτό αποκλείετε με το χάπι της επόμενης μέρας αλλά και κομμάτια του προφυλακτικού που μπορεί να μείνουν μέσα και να προκαλέσουν μόλυνση. Και για το τέλος τα ποσοστά γενικής αποτυχίας της κάθε αντισυλληπτικής μεθόδου.

Ανδρικό προφυλακτικό 10% γενική αποτυχία με πολύ καλή εφαρμογή της μεθόδου. (Προφυλάσσουν όμως και από σεξουαλικά μεταδιδόμενες αρρώστιες πχ aids)

Γυναικείο προφυλακτικό, 19% γενική αποτυχία

Διάφραγμα 15% για γενική αποτυχία

Αντισυλληπτικά Χάπια Μεγάλο ποσοστό επιτυχημένης αντισυλληπτικής δράσης (πάνω από 98%) με σωστή χρήση.

Ενδομήτριο Σπείραμα ΣΠΕΙΡΑΜΑΤΑ Μεγάλη αντισυλληπτική αποτελεσματικότητα (97%)

Από site γυναικολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως το προφυλακτικό σε προστατέυει από ΣΜΝ και αν τραβηχτεί ο άντρας την στιγμή που τελειώνει δεν υπάρχει και πρόβλημα εγκυμοσύνης


Μια διευκρίνηση δεν είμαι κατα των αντισυλληπτικών όπωσ προείπα ήθελα κι εγώ να πάρω και ακόμα ψάχνομαι να δω τί γίνεται με το τί ισχύει απο όλα αυτά που ακούγονται.
Απλά κάνουμε μια συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά ας αφήσουμε το θέμα των ΣΜΝ. εδώ μιλάμε για αντισύλληψη. Τα ΣΜΝ είναι άλλο θέμα. Και όσον αφορα την αντισύλληψη με κάλυψε απόλυτα ο Γιάννης. Πάντως εγώ προσωπικά τα παίρνω ούτως ή άλλως γιατι μου τα έχει γράψει ενδοκρινολόγος. Εσύ στη θέση μου δεν θα το εκμεταλλευόσουν bunny?

Άλλωστε εδω που τα λέμε, με προφυλακτίκο δεν έχει καμία σχέση το σεξ. Όποτε δοκίμασα ήταν χαλιααααα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Παιδιά ας αφήσουμε το θέμα των ΣΜΝ. εδώ μιλάμε για αντισύλληψη. Τα ΣΜΝ είναι άλλο θέμα. Και όσον αφορα την αντισύλληψη με κάλυψε απόλυτα ο Γιάννης. Πάντως εγώ προσωπικά τα παίρνω ούτως ή άλλως γιατι μου τα έχει γράψει ενδοκρινολόγος. Εσύ στη θέση μου δεν θα το εκμεταλλευόσουν bunny?

Άλλωστε εδω που τα λέμε, με προφυλακτίκο δεν έχει καμία σχέση το σεξ. Όποτε δοκίμασα ήταν χαλιααααα!!

ναι όντως καμία σχέση,το έχω δοκιμάσει χωρίς προφυλλακτικό.


και βέβαια θα το εκμεταλλευόμουν,αφου και τώρα είπα ψάχνομαι να δω τί παίζει για να πάρω αντισυλληπτικά,δεν είμαι κατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Bunny το βασικό που πρέπει να κάνεις πάντως αν αποφασίσεις να πάρεις αντισυλληπτικά είναι να κάνεις κάποιες εξετάσεις για να σου πει ο γυναικολόγος σου πια χάπια ταιριάζουν στον οργανισμό σου. Ακόμα βασικό είναι κάθε 6 μήνες να κάνεις τις βασικές εξετάσεις όχι μόνο για τα χάπια (επίπεδα ορμονών οργανισμού) αλλά για καθαρά προληπτικούς λόγους. Αν γιατρός απλά σου πει πάρε τα τάδε, τότε να είσαι σίγουρη ότι δεν το κατέχει ιδιαίτερα το άθλημα καλό είναι να ρωτήσεις κάποιον άλλο. Δεν λεω ότι δεν ξέρει από ιατρική απλά δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα των χαπιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ναι το ξέρω αυτό
παντως σε ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βρε παιδια, να ρωτισω και εγω για οταν ερθει η ωρα μου, Ακουω οτι το προφηλακτικο κοβει απολαυση, Αμα ειναι η πρωτη φορα και για εμενα και για την κοπελα (οπια και αν ειναι) υπαρχει κυνδινος για AIDS εαν δεν χρησιμοποιειθει προφιλακτικο; Εαν οχι τι αλλο μπορει να χρησιμοποιηθει για λογους ασφαλειας απο μωρα χωρις να κοβει απόλαυση; Δεν εχω κανεναν να ρωτισω, ο πατερας μου δεν χρησιμοποιεισε ποτε του αντισιλιπτικη μεθοδο οποτε δεν γινετε να τον ρωτισω, θειους-θειες- γιαγιαδε-παπουδες και λοιπους τους ντρεπομαι, οι φιλοι-συμαθιτες ειναι μικροτεροι οποτε... και δεν εχω κανεναν αλλο να ρωτισω εκτος απο τα ξαδερφιαμου που ομως δεν νομιζω να αισθανομαι ανετα να μιλαω με 25 χρωνο η 28 χρωνο ξαδερφο για αυτα τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Δεν κόβει την απόλαυση. Μια χαρά είναι. Βάλε καλού-κακού, γιατί καταρχάς δεν είναι μονο το AIDS, αλλά και πολλά ακόμα νοσήματα και καταδεύτερον δεν μεταδίδονται μόνο με σεξουαλική επαφή, αλλά και με το αίμα. Τί έχεις να χάσεις; Απόλαυση δε χάνεις πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σιγουρα δεν χανετε απολαυσει; Εγω καθε αλο απο αυτο εχω ακουσει απο πολλα στοματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos :
Βρε παιδια, να ρωτισω και εγω για οταν ερθει η ωρα μου, Ακουω οτι το προφηλακτικο κοβει απολαυση, Αμα ειναι η πρωτη φορα και για εμενα και για την κοπελα (οπια και αν ειναι) υπαρχει κυνδινος για AIDS εαν δεν χρησιμοποιειθει προφιλακτικο; Εαν οχι τι αλλο μπορει να χρησιμοποιειθει για λογους ασφαλεις απο μωρα χωρις να κοβει απολαφσει; Δεν εχω κανεναν να ρωτισω, ο πατερας μου δεν χρησιμοποιεισε ποτε του αντισιλιπτικη μεθοδο οποτε δεν γινετε να τον ρωτισω, θειους-θειες- γιαγιαδε-παπουδες και λοιπους τους ντρεπομαι, οι φιλοι-συμαθιτες ειναι μικροτεροι οποτε... και δεν εχω κανεναν αλλο να ρωτισω εκτος απο τα ξαδερφιαμου που ομως δεν νομιζω να αισθανομαι ανετα να μιλαω με 25 χρωνο η 28 χρωνο ξαδερφο για αυτα τα πραγματα...

1. Ναι χάνεις απόλαυση και αρκετή μάλιστα.
2. Αν όμως υπάρχει και μικρός κίνδυνος για σοβαρα ΣΜΝ (πχ AIDS) δεν αξίζει να το ρισκάρεις. Σκεψου οτι αν η πρώτη σου φορά ειναι με προφυλακτικό τότε δεν θα ξέρεις πως ειναι το χωρίς και δεν θα αισθάνεσαι οτι χανεις απολαυση.
3. Φυσικά και έχεις πιθανότητες να κολλήσεις AIDS την πρώτη φορά. Όσο και κάθε άλλη φορά. Γιατι δηλαδή να είναι διαφορετική η πρώτη? Σεξ δεν γίνεται και τότε?
4. Μεθοδοι αντισυλληψης υπάρχουν πολλες αν σε ενδιαφέρει μόνο η αντισύλληψη. Αν όταν έρθει αυτή η ώρα είστε και οι 2 παρθένοι (οπότε νταξ, λιγο απίθανο να έχετε AIDS κλπ) ξαναέλα να ρωτησεις, με σε βάζουμε σε πειρασμό τώρα και πας χωρις προφυλακτίκο ενω υπάρχει κίνδυνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
βάλε προφυλακτικό παιδί μου να χεις το κεφάλι σου ήσυχο... και μην μπαίνεις καν στη διαδικασία να συγκρίνεις αυτή την αίσθηση σιγουριάς με οποιοδήποτε πιθανό χαμένο ποσοστό απόλαυσης. στο δημοτικό θυμάμαι ότι μας μάθαιναν να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. σκέψου απλά ότι χωρίς προφυλακτικό μόνο κακό μπορείς να πάθεις/προκαλέσεις, ενώ με σκουφάκι απλώς μπορεί να σου συμβεί κάτι λιγότερο απο το απολύτως όμορφο.

προφανώς δε μιλάμε για σταθερές σχέσεις ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless :
προφανώς δε μιλάμε για σταθερές σχέσεις ε.

ʼρα συμφωνούμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Προφυλακτικό και όταν φτάνει το τελείωμα τράβηγμα….Χοντρό-Ξενέρωτο αυτό αλλά τι να κάνεις…. Έτσι και να σπάσει το προφυλακτικό δεν θα συμβεί και τίποτα! Χάπια δεν  γουστάρω να της πω να πάρει.. δεν τα πολύ εμπιστεύομαι και είμαι και λίγο κατά αυτών των χημικών λόγω του ότι προκαλούν διάφορες παρενέργειες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από openopen :
Προφυλακτικό και όταν φτάνει το τελείωμα τράβηγμα….Χοντρό-Ξενέρωτο αυτό αλλά τι να κάνεις…. Έτσι και να σπάσει το προφυλακτικό δεν θα συμβεί και τίποτα! Χάπια δεν  γουστάρω να της πω να πάρει.. δεν τα πολύ εμπιστεύομαι και είμαι και λίγο κατά αυτών των χημικών λόγω του ότι προκαλούν διάφορες παρενέργειες ..

Αυτό όντως είχαμε ξεχάσει να το αναφέρουμε, μπράβο πολύ καλή διατύπωση, όντως τράβηγμα την ώρα που τελειώνεις με το προφυλακτικό για διάφορους λόγους. Και τώρα μερικά tip για τα προφυλακτικά κάνω την αρχή παρακαλώ συμπληρώστε και τα δικά σας.
1. Ποτέ δεν τα αγοράζουμε από περίπτερα, super market ειδικά το καλοκαίρι. Οι θερμοκρασίες που πιάνουν τα περίπτερα το καλοκαίρι αγγίζουν τους 45o όπως και να το κάνουμε και το προφυλακτικό πλαστικό είναι και τα πλαστικά παθαίνουν ζημιά με την ζέστη. Μόνο από τα φαρμακεία που πάντα έχουν κλιματισμό.
2. Δεν κουβαλάμε ποτέ προφυλακτικό στο πορτοφόλι μας. (Για τους άντρες μόνο) σήκω κάτσε όλη την ώρα το πιο πιθανό είναι να το έχεις κατσιάσει. Προσέξτε το για να σας προσέξει.
3. Προσέχουμε πως τα ανοίγουμε. Μόνο με τα χέρια και ποτέ με κάποιο αιχμηρό αντικείμενο και μην χρησιμοποιείτε νύχια
4. Προσοχή με τι το “συνοδεύομε”. Κάποια λιπαντικά, λάδια, κρέμες κτλ είναι ικανές μόνο και μόνο με την επαφή να καταστρέψουν το προφυλακτικό
5. Προσέχουμε που τα αποθηκεύουμε. Δε χώρο δροσερό και χλοερό!!!! Πλάκα κάνω για το χλοερό δροσερός να είναι .
6. Προσέχουμε την μάρκα που αγοράζουμε. Κάτι τυχαία με κοπελίτσες πάνω άγνωστης προέλευσης ίσως να μην είναι και η καλύτερη επιλογή. Υπάρχουν γνωστές μάρκες DUO, Durex και πολλές άλλες.
7. Προσέξτε πως τα φοράτε. Πάντα προσέχουμε να μην μπει αέρας αυτό μπορεί να τα κάνει να σκάσουν στην κυριολεξία. Πάντα βγάζουμε τον αέρα πιέζοντας το κενό που έχει πάνω. Βασικό να το φοράτε όταν είσαστε ντούροι.
8. Μην ξεχνάτε ότι υπάρχει ποικιλία. Με ραβδώσεις, με χρώματα, γεύσεις, με εξογκώματα και χιλιάδες άλλα. Σε ειδικά μαγαζιά υπάρχουν προφυλακτικά απίστευτα λεπτά που σχεδόν δεν καταλαβαίνεις αν φοράς. Στα comdomi τα είχα βρει υπάρχουν ακόμα? Δεν ξέρω.
9. Μην ντρέπεστε. Ούτε να τα ζητήσετε ούτε να τα χρησιμοποιήσετε. Κυκλοφορούν αρκετές αρρώστιες όπως πολύ σωστά έγραψαν τα παιδιά (τα οποία θα βάλω σε κάποιο topic σύντομα)

Σίγουρα θα θυμηθώ και άλλα και θα τα συμπληρώσω. Τα χάπια, σπιράλ κτλ είναι για μόνιμες σχέσεις. Προφυλακτικό πάντα για free σχέσεις. Και τραβήγματα κτλ ξεχάστε τα. Έχω φίλη που έκανε έκτρωση και ξέρω ότι κάνει πολύ ζημιά στην ψυχολογία της γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top