Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Πάντως ότι έχω πάρει από ASUS έχει γίνει βεγγαλικό μέσα στο πρώτο έτος χρήσης maximum. Και μιλάμε για εξαρτήματα 200 ευρώ πάνω κάτω το καθένα.

Η Gigabyte παλιά ήταν καλή, νομίζω κάποια στιγμή όμως έφυγαν κάποιοι μηχανικοί της κι έφτιαξαν την Abit (Θεος χωρέστηνα) και έτσι η μεν πρώτη "ξέφτυσε", η μεν δεύτερη έβγαλε ΚΑΛΑ κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
ο επεξεργαστης που γραφω δεν λειτουργει δηλαδη με 3 ή 4 γιγα 667 ραμ?δεν το πιστευω...
Οχι για τον τωρινο σου μιλαγα. Δλδ τώρα ετσι όπως το χεις, η μνήμη σου, τρέχει στα 333Mhz (single mode). Για dual (667Mhz) θέλει ζευγάρι ή ζευγάρια μνημών με τα ίδια χαρακτηριστικά . Διάβασε εδώ
https://en.wikipedia.org/wiki/Dual-channel_architecture
ή να αφησω κενο και να βαλω μια 800 ή 1066αρα πχ?και μετα να αλλαξω και τις υπολοιπες τρεις?αλλα δεν πιστευω οτι θα δω οφθαλμοφανη αποτελεσματα που να αξιζουν...και δεν θελω να διαθεσω λεφτα για 1066...το πολυ 800αρα..
Αν βαλεις τρείς 667αρες με μια 1066αρα, η τελευταία θα τρέχει στα 667, οπότε δώρον άδωρον
Οπότε έχεις 3 επιλογές από τη φθηνότερη στην ακριβότερη
αφήνεις μόνο τις 2 667αρες ή
παίρνεις άλλη μια 667αρα με τα ίδια χαρακτηριστικά με τις άλλες ή
παίρνεις 2χ2GB στα 1066
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το καλυτερο απο οτι καταλαβα ειναι να βαλω και το τεταρτο 1gb και να τελειωσει η υποθεση...για διοφορες στην πραξη που θα δω με το ζορι δεν αξιζει α ξανα αλλαξω τις μνημες...ολες ειναι buffalo το φροντισα να ειναι ιδια μαρκα....τα 512 mb που δεν θα δειχνει το συστημα xp θα εχει κανα αποτελεσμα ή θα ειναι χαμενο?
το τριτο dimm ειναι μονης πλευρας και τα αλλα δυο διπλης..αλλα μεχρι τωρα δεν εχει κανει προβλημα.το 4ο dimm που θα βαλω θα ειναι και αυτο μονης πλευρας υποθετω...αλλα αν βαλεις στα ζευγαρια τις μονές ή διπλες μαζί...νομιζω οτι θα ειναι ενταξει...

πραγματικα τωρα λειτουργουν με μιση των 667 ταχυτητα?λες?:confused::)
τωρα ειναι σε assymetric mode οπως περιπου το λεει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον! Εχω εναν σταθερο, 5ετιας, σαραβαλιασμενο....
Τωρα το θεμα ειναι, οτι αρχικα ειπα να παρω ενα φτηνο λαπτοπ να το κρατισω κανα δυο χρονια (για περσυ τετια εποχη μιλαμε) και οταν ξεμπερδεψω με το λυκειο να παρω ενα σοβαρο μηχανιμα! Περασε ομως ο πρωτος χρονος, και νιωθω αρκετα περιορισμενος, με ενα υπερμηχανιμα που μετα απο 5χρονια εχει γινει ΤΟ σαραβαλο και δεν μπορει να τρεξει ουτε τα παιχνιδια της εποχης του αξιοπρεπος και με ενα λαπτοπ το οπιο με το ζορι ειναι καλητερο απο το σαραβαλιασμενο υπερμηχανιμα...
Ενοψη καπιων γεγονοτων, και με, πλασματικες αναγκες και επιθυμιες, σκευτικα να τον αναβαθμισω (μητρικη, επεξεργαστη και καρτα γραφικων), σχετικα λιγα τα λευτα, και σημαντικη διαφορα στον υπολογιστη που πιστευω θα κρατισει αρκετο καιρο! Μετα ομως σκευτικα.... φτανε αυτο;... Και φτανουμε στο θεμα μας... Αυτο το pc ειναι φτιαγμεναο με τα δεδομενα οπως αυτα ητανε πριν απο 5 χρονια! Το μονο που εχει αλλαξει απο τοτε πανω του ειναι η προσθηκη ενος dvd-drive και ενος σκληρου δισκου, και η αντικατασταση τροφοδοτικου.
Προβλημα πρωτο, θα αντεξει το τροφοδοτικο τον καινουργιο επεξεργαστη και την καρτα γραφικων;
Δευτερο, ειναι ακομα ιδιες η συνδεσεις, η ουτε στο κουτι δεν θα μπορω να τα βαλω;.
Τριτο προβλημα, δεν εχω συνδεσει ποτε μου επεξεργαστη σε μητρικη, τι μου λεει οτι θα τα καταφερω τωρα;....
Επιπελων, κανει περισσοτερο θορυβο και απο οτι μια φρεζα, ενα τρακτερ και ενα jet που περνανε απο την ιδια περιοχη συνχρονος! Αρα παμε για καινουργιο συστιμα ψυξης....

Με αυτα και εκεινα σκευτικα "δεν περνω ενα καινουργιο pc απο αυτα που διαλεγεις μονος σου απο τι αποτελειτε;" Με το σκεπτικο οτι δεν θα χρειαστει να παρω dvd drives και σκληρους δισκους (κανα 100αρι το λιγοτερο πευτη η τιμη) και μαλλον γλιτωνω και απο οθονες, πληκτρολογια και ποντικια (οσα ειδα με ελαχιστο ψαξιμο, στις πιο ξεφτελιστικες τιμες ητανε πακετακια με κατι απο ολα αυτα)

Δοκιμασα κανα δυο συνδιασμους, και τα λευτα δεν βγαινουν πολλα... Τουλαχιστων πιο φτηνα απο το πιο φτηνα ετοιμα, και με πιο καλα κομματια. Ομως απεχω απο τον χορο χρονια τωρα, και το φοβαμε καπως...! Τι συστιμα ψυξης να βαλω; Τι διαφορα εχει η ψυκτρα των 8 ευρο απο αυτην των 40; Ειμαι οκ με τον 8 η σε 2 μηνες θα κλαιω το pc;... Συμβατοτιτα ολων τον κοματιων μεταξυ τους;....

Απο την αλλη σκευτομαι κιολας οτι λιγο θα το χαρω αμα παρω καινουργιο, και σε 1 χρονο θα ειναι παλι παλιο, και θα πρεπει παλι να σκασω εναν σορο λευτα... Απο την αλλη, δεν ειναι και τοσο πολλα... Αμα σκευτω οτι με 1300 εβγαλα 5 χρονια καπου μια τετια αναβαθμιση τον χρονο μου βγαινει, και δεν ειχα και καθε χρονο ολο και καλητερο pc, απο τον δευτερο χρονο κιολας ειμουν σχετικα πισω...


Γενικα βρισκομαι σε μια συνχιση... οπιαδηποτε συμβουλη, ιδεα, εναλακτικη, δεκτη!

Σκευτικα και τα μεταχειρισμενα, αλλα δεν νομιζω να ειναι ιδιετερα σοφη κινιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Καταλαβαίνω την ανησυχία σου να βάλεις μητρική. Η αλήθεια είναι οτι η δυσκολία της διαδικασίας διαφέρει ανάλογα κυρίως με το κουτί που έχεις. Έχω τύχει σε φτηνά κουτιά του 10ευρου που απορείς πώς καταφέρνουν να χωρέσουν όλα μέσα, και εκεί η αλλαγή μητρικής είναι επικίνδυνη αποστολή. Αν είσαι αποφασισμένος να πάρεις ένα καλής ποιότητας κουτί τα πράγματα είναι σοβαρά ευκολότερα.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις εσύ την αλλαγή, εκτός αν έχεις ενδιαφέρον να την κάνεις για να δεις πως γίνεται. Απλά θα παραγγείλεις ένα custom σύστημα χωρίς δίσκο η cd rom και θα προσθέσεις τα παλιά δικά σου. Το e-shop το κάνει σίγουρα και είμαι σίγουρος οτι το κάνουν όλα τα μεγάλα μαγαζιά (μια ερώτηση θα σε πείσει).

Για το θέμα της ψύξης είναι αλήθεια ότι τα ανεμιστηράκια γενικότερα έχουν θέμα στα pcια. Στο χρόνο πάνω ενα μικρό φτηνό ανεμιστηράκι θα αρχίζει να μαζεύει σκόνη μέσα στα κουζινέτα του και να σκούζει. Στο δίχρονο θα έχεις σοβαρή πιθανότητα να κολλήσει τελείως, και ευτυχώς η ξαφνική ανακούφιση από το θόρυβο που σου τριβέλιζε όλο αυτό τον καιρό το κεφάλι θα σε ειδοποιήσει να το αλλάξεις. Πολλοί αλλάζουν προληπτικά ανεμιστηράκι μετά από κάποιο διάστημα. Το αν αξίζει να πάρεις καλό εξαρτάται και από το πόση τεχνική ικανότητα έχεις να το αλλάξεις.

Τα ακριβότερα ανεμιστηράκια είναι 1) λίγο καλύτερης ποιότητας και 2) μεγαλύτερα και άρα δουλεύουν σε λιγότερες στροφές. Το τελευταίο είναι ιδιαίτερα σημαντικό για το θέμα θορύβου και για το ποσό του θορύβου και για τον τόνο (οσο μικραίνει ο ανεμιστήρας βγάζει πιο οξύ και πολύ ενοχλητικότερο ήχο, οι servers "φέτα" πάχους 1u έχουν ανεμιστήρες 3'' και κάνουν σα τροχός οδοντιάτρου).

Μόνο για αξιοπιστία θα έπρεπε να σκεφτείς ένα όχι των 8 ευρώ σύστημα ψύξης . Αν υπάρχει παράμετρος θορύβου είναι ενδεδειγμένο νομίζω. Δέ χρειάζεται να δώσεις πολλά παραπάνω, με 20-25 ευρώ βρίσκεις αρκετά καλές ποιότητες.
Εγώ επειδή είμαι κι εγώ ευαίσθητος στο θόρυβο έχω διαλέξει μια Passive ψύκτρα που την έχω συνδυάσει με καλό αερισμό του κουτιού μου (τη βαράει ο ανεμιστήρας της πλάτης). Αυτό είναι πολύ καλή λύση για το θόρυβο, απλά καλό θα ήταν να τη συνδυάσεις και με διαλογή επεξεργαστή από τη χαμηλή γκάμα συχνότητας (πράγμα που στο προτείνω και για λόγους Budget, αφού όλοι οι μοντέρνοι επεξεργαστές είναι κτηνώδης).
Τέλος η άλλη πηγή θορύβου είναι το τροφοδοτικό. Αν πάρεις κουτί όχι το φτηνότερο δεν θα έχει τροφοδοτικό και θα πρέπει να το διαλέξεις εσύ (η να κρατήσεις το παλιό σου πάλι, με μία επιφύλαξη για το ποσα watt είναι αν είναι πολύ μικρο, 300 η 350 W). Πάλι εδώ μπορείς να πάρεις κάτι που να λέει "low noise" οπότε έχεις σοβαρή βελτίωση στο θέμα ήχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ποιον να διαλεξω?εχω εναν maxtor που κανει κατι περιεργους γκρινιαρικους και λιγο τρομακτικους ηχους ,οντας 250 Gb...και ο seagate που ειχα πριν απο αυτον ηταν πολυ καλυτερης ποιοτητας φανερα...θελω αντοχη αλλα για κανονικη χρηση σπιτιου..στο πλαισιο πριν κανα 2 χρονια που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οτι οι καλυτεροι ειναι οι seagate..εγω θελω τον ποιο αξιοπιστο που δεν θα κανει κολληματα περιεργα ή δεν θα φορτωνει κλπ..ο Seagate 20gb που ειχα απο το πλαισιο ποτε δεν εκανε κατι τετοιο..αλλα για wd εχω διαβασει κατι τετοια..να μην κανει boot να θελει επανεκκινηση κλπ..

WESTERN DIGITAL WD5000AADS 500GB CAVIAR GREEN SATA2
SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST3500418AS 500GB SATA2

αυτος με 16mb cash εχει πολυ καλες γνωμες..
Western Digital Caviar Blue WD5000AAKS 500GB 7200 RPM 16MB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί δεν παίρνεις κάτι με 10.000rpm?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί δεν παίρνεις κάτι με 10.000rpm?
δε θελω να δωσω τοσα λεφτα.....μεχρι 50 ευρω το πολυ..

υπαρχει ουσιαστικη διαφορα με τις 10000στροφες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν δεν συμπεριλάβουμε το raid τότε ναι, βάζοντας το λειτουργικό σε 10.000rpm είδα μεγάλη διαφορά. (Για αποθηκευτικό χώρο έχω 7200rpm)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο τωρινος 250 maxtor που εχω κανει ασχημους θορυβους σαν κολλαει στο μεγαλο φορτο...ειναι κακης ποιοτητας δισκος..γιαυτο θελω να παρω ενα seagate να τελειωνω..


μονο ο wd raptor υπαρχει σε 10χιλ στροφες ;h yparxei και seagate?

μηπως ομως ζουν λιγοτερο αυτοι οι δισκοι?

seagate
η wd?Ε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ελπίζω να μην είμαι σε πολύ λάθος topic, αλλά δεν βρίσκω σχετικότερο...

Πριν έναν χρόνο, όταν ο υπολογιστής μου ήταν ακόμη σε εγγύηση, χρειάστηκε αλλαγή ο σκληρός δίσκος που τότε συμπλήρωνε έναν χρόνο χρήσης.
Δηλαδή αγόρασα το laptop τον Δεκέμβρη του 2008 και τον Δεκέμβρη του 2009 αλλάχτηκε ο σκληρός. Φέτος πρέπει πάλι να τον αλλάξω διότι τα τίναξε τα πέταλα...
Πήρα λοιπόν στο service της Dell, και μου έστειλαν μια προσφορά με email που ανέρχεται στα 240 ευρώ...
Στην προσφορά δεν γράφει τι σκληρό θα μου φέρουν, παρά μόνον: Out of Warranty Repair, τιμή 196 ευρώ, +φπα 45 ευρώ.
Μάλιστα μου ζητούν να τους επιστρέψω τον χαλασμένο σκληρό, διαφορετικά θα τον χρεωθώ και αυτόν και μου δίνουν εγγύηση για τον νέο δίσκο 90 ημερών.

Σας φαίνονται λογικά όλα αυτά; :hmm:

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μόνη μου την αλλαγή, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Σας γράφω τα στοιχεία του παλιού σκληρού:

Fujitshu MJA2320BH
Serial ATA
Capacity: 320GB
RPM:5.4K
2.5''

Μπορείτε να μου δώσετε σελίδες με δίσκους που να κάνουν για την περίπτωσή μου, διότι εγώ μπερδεύομαι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ελπίζω να μην είμαι σε πολύ λάθος topic, αλλά δεν βρίσκω σχετικότερο...

Πριν έναν χρόνο, όταν ο υπολογιστής μου ήταν ακόμη σε εγγύηση, χρειάστηκε αλλαγή ο σκληρός δίσκος που τότε συμπλήρωνε έναν χρόνο χρήσης.
Δηλαδή αγόρασα το laptop τον Δεκέμβρη του 2008 και τον Δεκέμβρη του 2009 αλλάχτηκε ο σκληρός. Φέτος πρέπει πάλι να τον αλλάξω διότι τα τίναξε τα πέταλα...
Πήρα λοιπόν στο service της Dell, και μου έστειλαν μια προσφορά με email που ανέρχεται στα 240 ευρώ...
Στην προσφορά δεν γράφει τι σκληρό θα μου φέρουν, παρά μόνον: Out of Warranty Repair, τιμή 196 ευρώ, +φπα 45 ευρώ.
Μάλιστα μου ζητούν να τους επιστρέψω τον χαλασμένο σκληρό, διαφορετικά θα τον χρεωθώ και αυτόν και μου δίνουν εγγύηση για τον νέο δίσκο 90 ημερών.

Σας φαίνονται λογικά όλα αυτά; :hmm:
ΚΑΘΟΛΟΥ.

Ο Χριστός κ' η Παναγία. Ζητάνε 240 ευρώ για κάτι που κοστίζει πολύ κάτω από 100; Εκτός κι αν σκοπεύουν να σου βάλουν SSD 1 Terrabyte. :P Και δε φτάνει αυτό, ζητάνε και χρήματα για την επιστροφή του χαλασμένου... Ήμαρτον. :confused:

Λοιπόν, εννοείται απαντάς ευγενικά (προαιρετικό αυτό) ότι δεν ενδιαφέρεσαι και αγοράζεις μόνη σου καινούριο.
Κοιτώντας στα ίδια χαρακτηριστικά λίγο πολύ με τον παλιό, βρήκα αυτόν και αυτόν. Οι διαφορές τους είναι καθαρά στην χωρητικότητα. Αν πάλι σου φαίνονται υπερβολικά μεγάλοι (λογικό), κοίτα αυτόν.
Από άποψη χωρητικότητας νομίζω ότι σε υπερκαλύπτουν και οι 3, εφόσον ο προηγούμενος ήταν 160 Gb.


Σημ.: Όλοι είναι Sata και 2,5'', όπως και ο συγχωρεμένος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΚΑΘΟΛΟΥ.

Ο Χριστός κ' η Παναγία. Ζητάνε 240 ευρώ για κάτι που κοστίζει πολύ κάτω από 100; Εκτός κι αν σκοπεύουν να σου βάλουν SSD 1 Terrabyte. :P Και δε φτάνει αυτό, ζητάνε και χρήματα για την επιστροφή του χαλασμένου... Ήμαρτον. :confused:

Λοιπόν, εννοείται απαντάς ευγενικά (προαιρετικό αυτό) ότι δεν ενδιαφέρεσαι και αγοράζεις μόνη σου καινούριο.
Κοιτώντας στα ίδια χαρακτηριστικά λίγο πολύ με τον παλιό, βρήκα αυτόν και αυτόν. Οι διαφορές τους είναι καθαρά στην χωρητικότητα. Αν πάλι σου φαίνονται υπερβολικά μεγάλοι (λογικό), κοίτα αυτόν.
Από άποψη χωρητικότητας νομίζω ότι σε υπερκαλύπτουν και οι 3, εφόσον ο προηγούμενος ήταν 160 Gb.


Σημ.: Όλοι είναι Sata και 2,5'', όπως και ο συγχωρεμένος. :P

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!! Μια λεπτομέρεια μόνο: Ο σκληρός μου ήταν 320, όχι 160GB.
Πώς θα βεβαιωθώ ότι τον "αντέχει" το σύστημα, δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας; (νομίζω παίζει ρόλο, ή όχι; )

Στα links που έδωσες οι δίσκοι έχουν από 3 έως 5 χρόνια εγγύηση. Γι' αυτο κυρίως τα πήρα με την Dell. Επειδή ζητούν πίσω τον παλιό δίσκο, που πιθανότατα θα τον επιστρέψουν στη μαμά εταιρεία και θα τους προμηθεύσει έναν νέο. :mad: Για πόσο "μπιπ" μας περνάνε; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτος ειναι 500αρης
και 7200 στροφων.. νομιζω καλυτερος..

μπορεις να αλλαξεις το δισκο και μονη σου,,δυο υποδοχες ειναι που δεν μπορουν να μπουν αναποδα,,ενα ρευμα,,και ενα δεδομενα..


αφου στηριζει το συστημα σου 320αρη,,θα στηριζει και 500αρη πχ,,και παραπανω..

το κολλημα ηταν μεχρι τα 80γιγα..εσυ δεν θα εχεις προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Εννοείται ότι θα τα καταφέρω. Έχω ξαναβάλει δίσκο στο desktop, μόνο που εκείνος ήταν slave και δεν είχε λειτουργικό. Windows δεν έχω στήσει ποτέ, αλλά λογικά θα τη βρω την άκρη. Αφού μπορώ να βάλω και μεγαλύτερο δίσκο, θα το ψάξω...!!!
Είστε τρομεροί! :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχεις πιστευω windows vista ? dvd σου εχουνε δωσει?
υποθετω,αν ειναι εικονα...σαν αυτα που δινουνε συνηθως..θα ειναι πολυ απλα τα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι, vista έχω και έχω και το CD αλλά επειδή είναι ελληνικά windows, θα βάλω Αγγλικά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
επειδή είναι ελληνικά windows, θα βάλω Αγγλικά..
γιατι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε τα προτιμώ. Τα έχω συνηθίσει από τους προηγούμενους υπολογιστές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μια λεπτομέρεια μόνο: Ο σκληρός μου ήταν 320, όχι 160GB.
Πώς θα βεβαιωθώ ότι τον "αντέχει" το σύστημα, δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας; (νομίζω παίζει ρόλο, ή όχι; )
Κοίτα, ένας δίσκος μεγαλύτερης χωρητικότας συνήθως είναι λίγο βαρύτερος και έχει μεγαλύτερο power dissipation (συγκρίνοντας δύο δίσκους από τον ίδιο manufacturer και με παρόμοιο τρόπο κατασκευής). Ομοίως, ο μεγαλύτερος αριθμός στροφών / λεπτό, ενώ όντως είναι καλύτερος, οδηγεί ομοίως σε μεγαλύτερη έκλυση θερμότητας.

Εκτός αν έχεις πολύ ευαίσθητο laptop :P λογικά δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα αυτή η επιπλέον θερμότητα. Αν πάλι έχεις, τότε θα πρέπει να το φροντίσεις να αεριστεί καλύτερα.

Και για να έχει ευκολότερο support εάν της "σπάσει" κάτι. Αρκεί να Googleάρεις την αγγλική φράση και βρίσκεις συνήθως λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top