Απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες και σπουδές στο εξωτερικό

eutixia

Νεοφερμένος

Η eutixia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι 18 χρονών και είμαι στην 3 λυκείου και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό. θα ήθελα να ρωτήσω χωρίς πανελλήνιες μπορώ να σπουδάσω στην Αγγλία η σκοτία η είναι αναγκαίο οι πανελλήνιες ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Strathclyde - Γλασκώβη,Σκωτία, 2η επιλογή μου, δε μου ζήτησαν πανελλήνιες.
University of Manchester - Manchester, Αγγλία, 1η επιλογή για foundation year, δε θέλουν πανελλήνιες.

Παρ' όλα αυτά πρέπει να ξέρεις ότι αυτός είναι ο "ανορθόδοξος" τρόπος. Η συντριπτική πλειοψηφία ζητά πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδια, σκεφτομαι να σπουδασω σκωτια και συκγκεκριμενα Edinburgh ή Γλασκωβη.Υπαρχει πιθανοτητα να με δεχτουν αυτα τα δυο πανεπιστημια αν βγαλω απολυτηριο πανω απο 19 πανελληνιες πανω απο 18000 και φυσικη μαθηματικα πανω απο 19 χωρις ομως A-Levels???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
https://www.ed.ac.uk/studying/international/country/europe-russia/greece/apolytirion

Για το Πανεπιστήμιο του Edinburgh, δεν δέχονται απολυτήριο λυκείου (με ή χωρίς πανελλήνιες) χωρίς A-Levels για Ιατρική/Κτηνιατρική.

Για Θετικές Επιστήμες, Οδοντιατρική και το αντίστοιχο Πολυτεχνικό τμήμα του ίδιου πανεπιστημίου (College of Science and Engineering) έχει:

MINIMUM: απολυτήριο (ΜΕ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ!) με Μ.Ο. απολυτηρίου τουλάχιστον 18.5 και πάνω από 19 στα αντίστοιχα μαθήματα (φαντάζομαι Μαθηματικά, Φυσική).

Για καλύτερες πιθανότητες αποδοχής, το Πανεπιστήμιο προτείνει Μ.Ο. απολυτηρίου 19 και πάνω και 19+ στα αντίστοιχα μαθήματα. Η Οδοντιατρική (Oral Health Sciences) επίσης θέλει Βιολογία Κατεύθυνσης (απαραίτητη η θετική κατεύθυνση) με 19+, συν τα παραπάνω. Οι Βιοιατρικές Επιστήμες θέλουν και Βιολογία 19+ και Χημεία 19+.

Όλα απαιτούν ένα από τα IELTS, TOEFL, PTE και CAE/CPE για την απόδειξη της γνώσης Αγγλικών.

https://www.ed.ac.uk/studying/international/english/ug-english
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ.Εχω μπερδευτει λιγο για την γλασκωβη.Τους εχω στειλει e-mail αλλα θα μου απαντησουν λογικα αργοτερα.Επειδη ειμαι ανυπομονος μπορειτε να μου πειτε αν της γλασκωβης δεχετε μονο απολυτηριο με παννεληνιες χωρις a-levels? Πριν κατι μηνες που το ειχα ψαξει ελεγε τα ιδια με το εδιμβουργο αλλα τωρα που μπηκα στο σιτε τους λεει και 2 A-LEVELS!!!!!!! Βοηθεια παρακαλω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά σε εμάς θα αλλάξουν κάποια πράγματα Νίκο, καθώς πλέον υπάρχει πλήρης διαχωρισμός απολυτηρίου-πανελλαδικών. Θα μπορούσαν να μεταβληθούν και τα κριτήρια εισαγωγής, δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου στειλει τις αλλαγες ως προς το απολυτηριο και τις πανελληνιες που εγιναν ή θα γινουν φετος;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια ξερεται πως μπορω να σπουδασω σε αυστραλικο πανεπιστημιο?Εχω ηπηκοοτητα και στενους συγγενεις και σκεφτομαι να σπουδασω εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
παιδια ξερεται πως μπορω να σπουδασω σε αυστραλικο πανεπιστημιο?Εχω ηπηκοοτητα και στενους συγγενεις και σκεφτομαι να σπουδασω εκει.
ποιος να ξέρει; πάρε τη πρεσβεία τηλέφωνο!

αλλά σοβαρά θα σηκωθείς να πας εκεί για προπτυχιακές; δεν είν εύκολα πράγματα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
μαλιστα ... το σκεφτομαι σοβαρα γιατι εχω πολους συγγενεις εκει και σκεφτομαι να εγκατασταθω μονιμα..εχει καποιος ανολογη εμπειρια?τι χρειαζεται για να με δεκτουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
μαλιστα ... το σκεφτομαι σοβαρα γιατι εχω πολους συγγενεις εκει και σκεφτομαι να εγκατασταθω μονιμα..εχει καποιος ανολογη εμπειρια?τι χρειαζεται για να με δεκτουν?
δεν έχω ιδέα, και φαντάζομαι κανείς μας! Στείλε mail στη πρεσβεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
μαλιστα ... το σκεφτομαι σοβαρα γιατι εχω πολους συγγενεις εκει και σκεφτομαι να εγκατασταθω μονιμα..εχει καποιος ανολογη εμπειρια?τι χρειαζεται για να με δεκτουν?

Μίλησε άμεσα με την Πρεσβεία ή με το Επίτιμο Προξενείο στην περιοχή σου (αν έχετε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ψάξε την AECC Global ("Σπουδές και εργασία στην Αυστραλία"). Αν μένεις Αθήνα τα γραφεία της είναι στην οδό Σίνα 14.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EarlEstes21

Νεοφερμένος

Ο EarlEstes21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπερα στο φορουμ!
Ειμαι νεο μελος και ειμαι 16 ετων...
Παω β λυκειου κ εχω μια απορια...
Θελω να παω να σπουδασω στο εξωτερικο (ελλαδα με τπτ...) η στην Αμερικη (συγκεκριμενα Σαν Ντιεγκο) η στην Γερμανια (Συγκεκριμενα Βισμπαντεν)...
και στις 2 χωρες εχω πολλους συγγενεις...
1) μπορω να παω να σπουδασω χωρις να περασω σε σχολη 3βαθμιας στην ελλαδα; (δλδ να γλυτωσω πανελλαδικες)
2) που προτεινετε να παω;
ξερω πολυ καλα αγγλικα και σχετικα καλα γερμανικα
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Γερμανία
Καλύτερο βιοτικό επιπέδο
Υψηλότεροι μισθοί αν θες να εργαστείς στο μέλλον στο εξωτερικό
Καλύτερη εκπαίδευση
Πολύ πράσινο
Χώρα της ευρωζώνης
Τέλος έρχεσαι όποτε θες στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπερα στο φορουμ!
Ειμαι νεο μελος και ειμαι 16 ετων...
Παω β λυκειου κ εχω μια απορια...
Θελω να παω να σπουδασω στο εξωτερικο (ελλαδα με τπτ...) η στην Αμερικη (συγκεκριμενα Σαν Ντιεγκο) η στην Γερμανια (Συγκεκριμενα Βισμπαντεν)...
και στις 2 χωρες εχω πολλους συγγενεις...
1) μπορω να παω να σπουδασω χωρις να περασω σε σχολη 3βαθμιας στην ελλαδα; (δλδ να γλυτωσω πανελλαδικες)
2) που προτεινετε να παω;
ξερω πολυ καλα αγγλικα και σχετικα καλα γερμανικα
Ευχαριστω :)

Αν έχεις τη δυνατότητα για ΗΠΑ, πήγαινε ΗΠΑ και μη κοιτάξεις πίσω σου. Τις ευκαιρίες που θα λάβεις εκεί δεν θα τις βρεις πουθενά. Με ποιο αντικείμενο θες να ασχοληθείς, όμως;
Σχετικά με το πρώτο σου ερώτημα, εξαρτάται το πανεπιστήμιο και τις requirements που έχει. Συνήθως, η βεβαίωση για πρόσβαση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι απαραίτητη.

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γερμανία
Καλύτερο βιοτικό επιπέδο
Υψηλότεροι μισθοί αν θες να εργαστείς στο μέλλον στο εξωτερικό
Καλύτερη εκπαίδευση
Πολύ πράσινο
Χώρα της ευρωζώνης
Τέλος έρχεσαι όποτε θες στην Ελλάδα

Εαν έχει τα λεφτά σίγουρα να φύγει για ΗΠΑ υπάρχουν καλύτερες προοπτικές απο ότι εδώ στο Ελλάντα ακόμα και στην Γερμανία.Οσο για το περι χώρα της ευρωζώνης διατηρέίς διπλή υπηκοότητα οπότε έχεις τα προνόμια του ευρωπαίου και αμερικανού πολίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Γιατί παιδιά τόσο καλύτερα στις ΗΠΑ από Γερμανία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ καλύτερα είναι στην Γερμανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ καλύτερα είναι στην Γερμανία
Έχεις ζήσει και στις δύο χώρες και ξέρεις; Αν όχι, πώς το λες έτσι αυθαίρετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top