Μεταπτυχιακές σπουδές ή αναζήτηση για δουλειά;

Omicron

Νεοφερμένος

Ο Omicron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα ερώτημα που με προβληματίζει εδώ και αρκετό καιρό και ζητώ συγνώμη αν ξανασυζητήθηκε το ίδιο θέμα εδώ που ποστάρω.

Κατ' αρχάς ας περιγράψω την κατάστασή μου. Είμαι 24 χρονών, έχω τελειώσει τις σπουδές μου και αποφοίτησα από σχολή ΤΕΙ τον Οκτώβριο του 2015, και τον Ιανουάριο του 2016 μπήκα στον στρατό. Η στρατιωτική θητεία μου θα τελειώσει σε τρεις μήνες. Πριν μπω στον στρατό ήμουν σίγουρος ότι ήθελα να ξεκινήσω μεταπτυχιακές σπουδές (στην Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα στην πόλη που ζω) με το που τελειώσω την θητεία επειδή είναι κάτι που θα ήθελα να κάνω για εμένα (δηλαδή να διευρύνω τις γνώσεις μου και να αποκτήσω εξειδίκευση πάνω σε ένα αντικείμενο) αλλά και με την ελπίδα ότι θα έχω καλύτερες προοπτικές για εύρεση δουλειάς στο μέλλον.
Αλλά τον τελευταίο καιρό άρχισα να το ξανασκέφτομαι καθώς ένα μεταπτυχιακό απαιτεί δαπάνη χρόνου και χρημάτων. Δηλαδή αν επιλέξω να το κάνω, θα πρέπει για ενάμιση χρόνο να συνεχίσω να συντηρούμαι με τα χρήματα των δικών μου και θα μπορέσω να αρχίσω το ψάξιμο για δουλειά στα 26 μου (το να βρω δουλειά συνδυαστικά με τις σπουδές πιστεύω ότι είναι σχεδόν αδύνατον). Αλλά αν δεν το κάνω τώρα, μπορεί πιο ύστερα να είναι πλέον αργά λόγω άλλων υποχρεώσεων (πχ αν ύστερα βρω κάποια δουλειά θα είναι δύσκολο να την παρατήσω για να ξεκινήσω σπουδές).

Το κακό είναι ότι τώρα γίνονται οι αιτήσεις για το μεταπτυχιακό και σιγά σιγά πρέπει να βγάλω την τελική μου απόφαση. :hmm:

Ποια είναι η προσωπική σας γνώμη για το συγκεκριμένο ερώτημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γνώμη μου είναι να κάνεις αίτηση για μεταπτυχιακό όσο πιο γρήγορα μπορείς πριν λήξουν οι προθεσμίες. Αφού το είχες σκεφτεί και το είχες αποφασίσει πριν μπεις στο στρατό, καλό είναι να συνεχίσεις την πορεία που είχες χαράξει. Θα εκπληρώσεις την επιθυμία σου και θα αποκτήσεις ένα επιπλέον εφόδιο που ίσως σε ξεχωρίσει από τους υπόλοιπους σε μια μελλοντική δουλειά. Αν δεν το κάνεις τώρα νομίζω πως δύσκολα θα το αποφασίσεις αργότερα. Τα δύο χρόνια δεν είναι τόσο μεγάλο διάστημα ώστε να σου δημιουργεί πρόβλημα. Τι 24, τι 26! Δεν σε πήραν τα χρόνια!΄Οσο για τους δικούς σου, είμαι σίγουρη ότι με χαρά θα σε στηρίξουν οικονομικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ό,τι κι αν κάνεις πάντα θα βρίσκεσαι αντιμέτωπος με κάποιο δίλημμα, ας πούμε, με μιάν εσωτερική διχογνωμία. Απλώς επέλεξε μιά πορεία και προχώρα σε πείσμα των πρόσκαιρων διαθέσεών σου.

(Και) Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Omicron

Νεοφερμένος

Ο Omicron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελικά θα κάνω αυτό που αρχικά ήθελα, δηλαδή θα προχωρήσω στην διαδικασία να μπω για μεταπτυχιακές σπουδές φέτος. :) Και πράγματι, δεν νομίζω ο ενάμιση χρόνος παραπάνω σπουδών να μου κάνει κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Υπο την ομπρελα "μεταπτυχιακες σπουδες" μπορoυν να μπουν πολλα. Απο ενα πτυχιο σε αλλο τομεα που σου ανοιγει νεες προοπτικες στην αγορα εργασιας, σε ενα πτυχιο εμβαθυνσης στον τομεα σου μεχρι ενα κωλοχαρτο που απλα το πηρες για να εχεις μεταπτυχιακο. Για μενα στα 26 με εμπειρια μηδεν να βγεις στην αγορα εργασιας ειναι λαθος. Οπως σωστα ειπες, ενα μεταπτυχιακο ειναι χρονος και χρημα, μια επενδυση δηλαδη. Αν κρινεις οτι θα βγαλει τα λεφτα της, καλως. Αν την κανεις απλα και μονο επειδη ετσι σκεφτοσουν εξ'αρχης (που δεν εισια ο μονος, ο μεσος Ελληνας φοιτητης με το που μπει στη σχολη εχει αποφασισει και μεταπτυχιακο) τοτε ειναι λαθος.

My two cents
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπο την ομπρελα "μεταπτυχιακες σπουδες" μπορoυν να μπουν πολλα. Απο ενα πτυχιο σε αλλο τομεα που σου ανοιγει νεες προοπτικες στην αγορα εργασιας, σε ενα πτυχιο εμβαθυνσης στον τομεα σου μεχρι ενα κωλοχαρτο που απλα το πηρες για να εχεις μεταπτυχιακο. Για μενα στα 26 με εμπειρια μηδεν να βγεις στην αγορα εργασιας ειναι λαθος. Οπως σωστα ειπες, ενα μεταπτυχιακο ειναι χρονος και χρημα, μια επενδυση δηλαδη. Αν κρινεις οτι θα βγαλει τα λεφτα της, καλως. Αν την κανεις απλα και μονο επειδη ετσι σκεφτοσουν εξ'αρχης (που δεν εισια ο μονος, ο μεσος Ελληνας φοιτητης με το που μπει στη σχολη εχει αποφασισει και μεταπτυχιακο) τοτε ειναι λαθος.

My two cents

΄Ενας πτυχιούχος 24 χρονών, υποτίθεται ότι ξέρει πώς λειτουργούν τα πράγματα.΄Εχει αποφασίσει προς τα πού θέλει να κατευθυνθεί, έχει κάνει την έρευνά του και σίγουρα η επιλογή κάποιου μεταπτυχιακού θα τον οδηγήσει πιο κοντά στον στόχο του. Δεν νομίζω ότι θα κινηθεί προς ένα μεταπτυχιακό που θα είναι ένα χαρτί άνευ αξίας. Συμφωνώ ότι υπάρχουν και οι περιπτώσεις που αναφέρεις αλλά η πλειοψηφία των φοιτητών στην ηλικία αυτή έχει κατασταλάξει για το τι θέλουν να κάνουν στη ζωή τους.΄Οπως και να έχει προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο χρόνος που αφιερώνεται στην κατάκτηση της γνώσης δεν είναι ποτέ χαμένος. Αυτή είναι η σημαντικότερη επένδυση. Θέλω να πω πως εγώ θα έκανα μεταπτυχιακό ακόμα και αν αυτό δεν είχε αντίκρυσμα στον μελλοντικό μου μισθό. Επίσης είμαι εντελώς αντίθετη αυτής της ξέφρενης κατάστασης που ισχύει. Από την τρίτη δημοτικού τα παιδάκια να κάνουν 2 γλώσσες, μουσική, αθλητισμό κτλ (ελεύθερος χρόνος μηδέν), άντε μετά φροντιστήρια για να πάρουν γερές βάσεις στο γυμνάσιο, στην πρώτη λυκείου πρέπει να έχουν πάρει proficiency γιατί μετά δεν προλαβαίνουν λόγω της προετοιμασίας για τις πανελλαδικές, μπαίνουν στη σχολή άντε να τελειώσουν ακριβώς στα χρόνια της και με βαθμό γιατί θα τους χρειαστεί για το μεταπτυχιακό και τις υποτροφίες, άντε να πας στο στρατό και να κανονίσεις το χρόνο ώστε να έχεις απολυθεί πριν τον Οκτώβριο που ξεκινάνε τα μεταπτυχιακά, τελειώνεις και το μεταπτυχιακό αλλά από πριν θα πρέπει να ψάχνεις "τι παίζει" στην αγορά είτε στην Ελλάδα (δύσκολο) είτε στο εξωτερικό ώστε αμέσως μετά να είσαι έτοιμος να διεκδικήσεις κάποια θέση και να ξεκινήσεις την επαγγελματική σου καριέρα. Εντάξει δεν μπορείς να περνάς τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου αισθανόμενος μια θηλιά να σου σφίγγει τον λαιμό. Είναι απαραίτητη και μια αίσθηση "ανάσας" από αυτήν την πίεση. Δηλαδή αν αντί να τελειώσεις τη σχολή στα 4 χρόνια, την τελειώσεις στα 5 τι έγινε;΄Η αν αφού πάρεις πτυχίο κάτσεις ένα χρόνο κάνοντας πράγματα που σε ευχαριστούν και κάνεις αίτηση για το μεταπτυχιακό τον επόμενο χρόνο, τι έγινε;΄Η αν ξεκινήσεις να δουλεύεις στα 28 αντί στα 24, τι έγινε; Απολύτως τίποτα δεν έγινε! Για να μην παρεξηγηθώ τονίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την απόλυτη χαλαρότητα και τεμπελιά. Δεν θα παριστάνει κάποιος για 10 χρόνια τον φοιτητή και θα τρώει τα λεφτά των γονιών του. Ούτε θα αρχίσει να ψάχνει για δουλειά στα 35 του. Αλίμονο! Αλλά εντάξει αν όλα τα παραπάνω ολοκληρωθούν 3-4 χρόνια αργότερα, δεν νομίζω ότι χάλασε ο κόσμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Η πλειοψηφία των φοιτητών στην ηλικία αυτή έχει παρει πτυχιο απο σποντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
΄Ενας πτυχιούχος 24 χρονών, υποτίθεται ότι ξέρει πώς λειτουργούν τα πράγματα.΄Εχει αποφασίσει προς τα πού θέλει να κατευθυνθεί, έχει κάνει την έρευνά του και σίγουρα η επιλογή κάποιου μεταπτυχιακού θα τον οδηγήσει πιο κοντά στον στόχο του. Δεν νομίζω ότι θα κινηθεί προς ένα μεταπτυχιακό που θα είναι ένα χαρτί άνευ αξίας. Συμφωνώ ότι υπάρχουν και οι περιπτώσεις που αναφέρεις αλλά η πλειοψηφία των φοιτητών στην ηλικία αυτή έχει κατασταλάξει για το τι θέλουν να κάνουν στη ζωή τους.΄Οπως και να έχει προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο χρόνος που αφιερώνεται στην κατάκτηση της γνώσης δεν είναι ποτέ χαμένος. Αυτή είναι η σημαντικότερη επένδυση. Θέλω να πω πως εγώ θα έκανα μεταπτυχιακό ακόμα και αν αυτό δεν είχε αντίκρυσμα στον μελλοντικό μου μισθό. Επίσης είμαι εντελώς αντίθετη αυτής της ξέφρενης κατάστασης που ισχύει. Από την τρίτη δημοτικού τα παιδάκια να κάνουν 2 γλώσσες, μουσική, αθλητισμό κτλ (ελεύθερος χρόνος μηδέν), άντε μετά φροντιστήρια για να πάρουν γερές βάσεις στο γυμνάσιο, στην πρώτη λυκείου πρέπει να έχουν πάρει proficiency γιατί μετά δεν προλαβαίνουν λόγω της προετοιμασίας για τις πανελλαδικές, μπαίνουν στη σχολή άντε να τελειώσουν ακριβώς στα χρόνια της και με βαθμό γιατί θα τους χρειαστεί για το μεταπτυχιακό και τις υποτροφίες, άντε να πας στο στρατό και να κανονίσεις το χρόνο ώστε να έχεις απολυθεί πριν τον Οκτώβριο που ξεκινάνε τα μεταπτυχιακά, τελειώνεις και το μεταπτυχιακό αλλά από πριν θα πρέπει να ψάχνεις "τι παίζει" στην αγορά είτε στην Ελλάδα (δύσκολο) είτε στο εξωτερικό ώστε αμέσως μετά να είσαι έτοιμος να διεκδικήσεις κάποια θέση και να ξεκινήσεις την επαγγελματική σου καριέρα. Εντάξει δεν μπορείς να περνάς τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου αισθανόμενος μια θηλιά να σου σφίγγει τον λαιμό. Είναι απαραίτητη και μια αίσθηση "ανάσας" από αυτήν την πίεση. Δηλαδή αν αντί να τελειώσεις τη σχολή στα 4 χρόνια, την τελειώσεις στα 5 τι έγινε;΄Η αν αφού πάρεις πτυχίο κάτσεις ένα χρόνο κάνοντας πράγματα που σε ευχαριστούν και κάνεις αίτηση για το μεταπτυχιακό τον επόμενο χρόνο, τι έγινε;΄Η αν ξεκινήσεις να δουλεύεις στα 28 αντί στα 24, τι έγινε; Απολύτως τίποτα δεν έγινε! Για να μην παρεξηγηθώ τονίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την απόλυτη χαλαρότητα και τεμπελιά. Δεν θα παριστάνει κάποιος για 10 χρόνια τον φοιτητή και θα τρώει τα λεφτά των γονιών του. Ούτε θα αρχίσει να ψάχνει για δουλειά στα 35 του. Αλίμονο! Αλλά εντάξει αν όλα τα παραπάνω ολοκληρωθούν 3-4 χρόνια αργότερα, δεν νομίζω ότι χάλασε ο κόσμος!

Δεν διαφωνω με το κονσεπτ να κανεις μεταπτυχιακο γιατι απλα σε ενδιαφερει κατι ακομα και να μην εχει επιρροη στο μισθο σου ή ακομα κι αλλο πτυχιο να παρεις. Ομως αυτο το κανεις οταν εισαι ανεξαρτητος οικονομικα γιατι αρχιζει και πηγαινει προς το χομπι. Οσο με συντηρουν οι γονεις μου, αυτο δεν το κανω (παροτι και οι δυο ειναι προθυμοι να με στηριξουν).

Επισης ειναι και κατι αλλο που μπαινει στη μεση.

Εστω οτι κανεις κι ενα μεταπτυχιακο και μετα πας για δουλεια, στα 26-27. Στο εξωτερικο. Οι αντιπαλοι σου θα εχουν τελειωσει τη σχολη (με πρακτικη) στα 21-22, αντε βαρια να εχουν κανει κι ενα μονοετες μαστερ. Το κοντερ θα εχει γραψει ανετα μια τριετια γεματη με εργασιακη εμπειρια που ειναι το Α και το Ω για οποιονδηποτε εργοδοτη. Ειναι ηδη μπροστα απο εσενα και ειναι δυσκολο να καλυψεις το κενο. Καλυτερα να βρεις μια δουλεια, οσο γινεται πιο σταθερη, που θα σου επιτρεψει να σταθεις στα ποδια σου και μετα εχεις και χρονο αλλα και χρημα να ασχοληθεις με αυτο που σου αρεσει.

Βεβαια ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις, εγω δινω βαρος στην οικονομικη ανεξαρτησια και θετω σε δευτερη μοιρα χομπι, ενδιαφεροντα και ονειρα, αλλος μπορει να το βλεπει αναποδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η πλειοψηφία των φοιτητών στην ηλικία αυτή έχει παρει πτυχιο απο σποντα...

δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι σε ένα δίλημμα σχετικά με το μεταπτυχιακό και την δουλειά και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.
Αυτό το διάστημα κάνω την πρακτική μου και τον Νοέμβριο τελειώνω. Το θέμα είναι ότι με ρώτησε ο υπεύθυνος αν θέλω να εργαστώ ή ν συνεχίσω με μεταπτυχιακό. Ξέρει ότι θέλω ν συνεχίσω με μεταπτυχιακό και πως θέλω ν εργαστώ (γιατί το είχα αναφέρει και στην αρχή πριν ξεκινήσω πρακτική ότι θέλω ν εργαστώ πάνω στον τομέα μου ). Το πρόβλημα είναι , ότι δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο, γιατί χρωστάω μια μόνο θεωρία. Οπότε, θ την ξανά δώσω τον Φλεβάρη και αν δεν την περάσω, στην επόμενη εξεταστική πάλι .
Και σκέφτομαι τώρα τι ν κάνω? Ν μείνω στην δουλειά που είναι στον τομέα μου ? Δεν ξέρω εάν αργότερα περάσω την θεωρία και θελήσω ν κάνω μεταπτυχιακό πως θα τα συνδυάσω και τα δύο? (Γιατί μεταπτυχιακό θέλω να κάνω σίγουρα) . Από την άλλη, είναι πολύ σημαντικό να πάρω κ την προϋπηρεσία σε κάτι που έχω σπουδάσει κιόλας.
Απλά , το μόνο που σκέφτομαι είναι εάν μπορέσω μετά ν τα συνδυάσω μαζί μεταπτυχιακό και δουλειά. Και με ξενίζει το γεγονός ότι μπορεί ν μου πει ν δουλεύω και Σάββατο ή Κυριακή . ������ (Ναι αυτό πολύ με χαλάει) Από την άλλη όμως, είναι κ πολύ κοντά στο σπίτι μου.. Δεν ξέρω τι ν κάνω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν δύο δεδομένα 1)έχεις αποφασίσει ότι θέλεις να κάνεις οπωσδήποτε μεταπτυχιακό και 2) στην εποχή που ζούμε είναι πολύ δύσκολο να βρούμε εργασία πάνω στον τομέα μας άρα όταν μας προκύπτει μια τέτοια ευκαιρία, δεν την αφήνουμε να πάει χαμένη. Η απάντηση είναι απλή. Θα τα συνδυάσεις! Δεν θα είσαι η μόνη που θα το κάνει, τα περισσότερα παιδιά που κάνουν μεταπτυχιακό παράλληλα δουλεύουν όπου βρουν για να βγάζουν τα έξοδά τους. Πρέπει λοιπόν να είσαι πολύ χαρούμενη που παράλληλα με το μεταπτυχιακό σου, θα βρίσκεσαι σε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου η οποία θα σου προσφέρει εμπειρία και προυπηρεσία. Καθόλου δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει αν δουλεύεις μέχρι αργά ή αν χρειάζεται να διαθέσεις τα Σάββατα και τις Κυριακές. Μια ευτυχής συγκυρία θα είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μμ Ναι έχεις δίκιο σε αυτά που λες..Δεν ξέρω αν θα δεχτούν όμως να κάνω μεταπτυχιακό και δουλειά μαζί, γιατί με ρώτησε εάν θέλω να δουλέψω ή να συνεχίσω με το μεταπτυχιακό. Την επόμενη φορά που θα με ρωτήσει θα του διευκρινίσω ότι θέλω ν κάνω και τα 2 και πως όταν περάσω την θεωρία, θα ξεκινήσω για μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μμ Ναι έχεις δίκιο σε αυτά που λες..Δεν ξέρω αν θα δεχτούν όμως να κάνω μεταπτυχιακό και δουλειά μαζί, γιατί με ρώτησε εάν θέλω να δουλέψω ή να συνεχίσω με το μεταπτυχιακό. Την επόμενη φορά που θα με ρωτήσει θα του διευκρινίσω ότι θέλω ν κάνω και τα 2 και πως όταν περάσω την θεωρία, θα ξεκινήσω για μεταπτυχιακό

Νομίζω ότι αυτό είναι απόφαση δική σου. Αν τους διαβεβαιώσεις ότι το μεταπτυχιακό δεν θα έχει επίδραση στην ποιότητα της δουλειάς σου, γιατί να τους πειράζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Επειδή με ρώτησαν εάν θέλω να εργαστώ ή να κάνω μεταπτυχιακό, ίσως σκέφτονται ότι μπορεί να μην προλαβαίνω (κάτι τέτοιο πάντως) . Θ το διευκρινησω και την επόμενη φορά που θα με ρωτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή με ρώτησαν εάν θέλω να εργαστώ ή να κάνω μεταπτυχιακό, ίσως σκέφτονται ότι μπορεί να μην προλαβαίνω (κάτι τέτοιο πάντως) . Θ το διευκρινησω και την επόμενη φορά που θα με ρωτήσει.

Για να σου κάνουν πρόταση να συνεχίσεις να δουλεύεις εκεί, σημαίνει ότι εκτίμησαν τη δουλειά σου. Αν λοιπόν εσύ συνεχίσεις να τους προσφέρεις τις υπηρεσίες σου με τον ίδιο τρόπο , κανένα πρόβλημα δεν θα έχουν αν εσύ κάνεις μεταπτυχιακό ή αν δουλεύεις συγχρόνως και σε άλλη δουλειά ή τέλος πάντων αν κάνεις ο,τι θέλεις. Δικό σου θέμα είναι και δεν τους αφορά. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου ! Απλά με τον τρόπο που μου το είπε κατάλαβα ότι θέλει ή να συνεχίσω την δουλειά ή να σταματήσω και να κάνω μεταπτυχιακό. Τέλος πάντων , εάν μου ξανά μιλήσει για αυτό το θέμα, θα του πω τι θέλω να κάνω.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! Να είσαι καλά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Την επόμενη φορά που θα με ρωτήσει θα του διευκρινίσω ότι θέλω ν κάνω και τα 2 και πως όταν περάσω την θεωρία, θα ξεκινήσω για μεταπτυχιακό

Να ξέρεις πάντως (αν δεν το έχεις ψιλιαστεί ήδη) ότι οι επιλογές σου στην Ελλάδα κάτω απ' αυτές τις συνθήκες είναι πολύ περιορισμένες...υπάρχει το Ανοικτό πανεπιστήμιο (που προσφέρει εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακά) κι από εκεί και πέρα ΑΝ μένεις Θεσσαλονίκη και γύρω περιοχές το Διεθνές πανεπιστήμιο (που προσφέρει ξενόγλωσσα μεταπτυχιακά σε full-time και part-time) και κάποια MBA κ.λπ. σε δημόσια πανεπιστήμια ή Τ.Ε.Ι. που διδάσκονται Σαββατοκύριακα...όλα τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά στα Ελληνικά Α.Ε.Ι. γίνονται πρωινές ώρες ή πολύ νωρίς το μεσημέρι πράγμα που καθιστά την παρακολούθησή τους αδύνατη!
Σε ποιο τομέα θέλεις να μετεκπαιδευθείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αυτό που λες δεν το γνώριζα, δυστυχώς. Νόμιζα πως τα μεταπτυχιακά μπορείς να τα παρακολουθείς και απογευματινές ώρες .. θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στο Γεωπονικό (μένω Αθήνα) στο τομεα των τροφίμων . Αυτά για τα εξ αποστάσεως τα γνωρίζω (ανοικτό Πανεπιστήμιο κλπ.) , απλώς ξέρω ότι δεν είναι τόσο καλά σε σχέση με τα άλλα που τα παρακολουθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όλα τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά στα Ελληνικά Α.Ε.Ι. γίνονται πρωινές ώρες ή πολύ νωρίς το μεσημέρι πράγμα που καθιστά την παρακολούθησή τους αδύνατη!

΄Οχι αυτό δεν ισχύει σίγουρα! Πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα λειτουργούν μεσημεριανές (μετά τις 3.30μμ) ή απογευματινές ώρες (μετά τις 6μμ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Θα πρέπει να ρωτήσω για σίγουρα!! Μην κάνω τζάμπα σκέψεις Δηλαδή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top