[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Πριν από τρεις μέρες ξεκίνησα και εγώ τα καλοκαιρινά σε άλλη πλέον κατεύθυνση, θετική:clapup:. Το δυσκολότερο μάθημα των πανελληνίων για 'μένα είναι η έκθεση η οποία κάθε χρόνο καίει πολύ κόσμο.

Καλή επιτυχία στην νέα κατεύθυνση:D
Η έκθεση είναι απλά μάθημα που ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έγραψες... Είναι επίσης το μάθημα που πολλές φορές οι βαθμολογητές έχουν μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μόνο εγώ ξεκινάω Δευτέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Σήμερα έκανα έκθεση και ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΘΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σήμερα έκανα έκθεση και ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΘΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ

Είχα την Τετάρτη και μας είπε οτι το καλοκαίρι θα κάνουμε ΜΟΝΟ πειθώ:P
Για πρώτο μάθημα κάναμε και τους 5 τρόπους και για την επόμενη φορά έχουμε 2 ασκήσεις:P
Αλλά δεν μου φάνηκε ΤΟΣΟ τραγική. Δύσκολη μεν αλλά εντάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Και που στε ακόμα! :hehe: μήπως θα θέλατε να ξεκινούσατε από τα άρθρα;
Στα λατινικα οσα κειμενα δεν ειναι μεσα γιατι θελουν και το συντακτικο τους; Δεν θα μας χρειαστει πουθενα φανταζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

George_2099

Νεοφερμένος

Ο George_2099 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Προσανατολισμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Παιδιά θέλω ένα πιο δύσκολο βοήθημα από Μπάρλα.Έχετε να μου προτείνετε κάποιο από αυτά ή κάποιο άλλο;
a)Χριστόφορος Αχτσαλωτίδης Μαθηματικά, Ανάλυση Γ'Λυκείου από Μεταίχμιο.
b)Μαθηματικά Γ' Λυκείου από Ελληνοεκδοτική και συγγραφική ομάδα από το lysari.
c)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Θανάσης Ξένος από εκδόσεις Ζήτη.
d)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Κώστα Γκατζούλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παιδιά θέλω ένα πιο δύσκολο βοήθημα από Μπάρλα.Έχετε να μου προτείνετε κάποιο από αυτά ή κάποιο άλλο;
a)Χριστόφορος Αχτσαλωτίδης Μαθηματικά, Ανάλυση Γ'Λυκείου από Μεταίχμιο.
b)Μαθηματικά Γ' Λυκείου από Ελληνοεκδοτική και συγγραφική ομάδα από το lysari.
c)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Θανάσης Ξένος από εκδόσεις Ζήτη.
d)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Κώστα Γκατζούλη.

Εγω εκανα Μπαρλα και ημουν πολυ δυνατος στο τελος...Ομως το εξαντλησα σε ολη την θεωρια και τις ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ με τη θεωρία μπερδεύομαι γιατί έχει αυθαίρετες παρατηρήσεις που δεν της αναφέρει το βιβλίο και στην τελική δεν ξέρεις αν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις σε ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
παιδια θεωρια παντα απο το σχολικο...πραγματι ο μπαρλας πεταει τις απαντησεις χωρις εξηγηση.για δες και του στεργιου-νακη αν και δεν πιστευω να ειναι καλυτερο απο του μπαρλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Βασικά δεν μου αρέσει η μορφή των βοηθημάτων των εκδόσεων Σαββάλα για Μαθηματικά(άπειρες ασκήσεις+μεγάλοι τόμοι=άγχος χωρίς λόγο καθώς γίνεται ανακύκλωση των ασκήσεων)...Θεωρώ τον Μπάρλα κορυφαίο αλλά σίγουρα υπάρχουν και πιο extreme πράγματα για να αλλάζουμε παραστάσεις και να μη μένουμε στο ίδιο στυλ...Αν έχει κανείς καμιά ιδέα παρακαλώ να την πεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα ένα συνδυασμό Μπάρλα παπαδάκη και νακη αν θες κάτι πιο extreme.Προσωπικα φέτος έδινα και χρησιμοποιούσα Μπάρλα σαν το βασικό βοήθημα πέρα από αυτό ελυνα που και που παπαδάκη τις επαναληπτικές(νομίζω είναι περίπου 165 ασκήσεις ) αλλά γενικότερα ο Παπαδάκης έχει παρά πολλές ασκήσεις σε κάθε κεφάλαιο και πολλές από αυτές είναι ανούσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Λοιπον εχουμε και λεμε:
ΑΡΧΑΙΑ:Ειναι το μαθημα με τη μεγαλυτερη βαρυτητα και προφανως χρειαζεται και το περισσοτερο διαβασμα.Βεβαια ο χρονος που θα καταβαλλει ο καθενας ειναι υποκειμενικος αλλα σε γενικες γραμμες τα αρχαια ειναι το πιο συνθετο μαθημα της θεωρητικης.Το γνωστο δεν χρειαζεται να σας τρομαζει αλλα θα πρεπει απο τωρα το καλοκαιρι να ριξετε διαβασμα γιατι απαιτει κατανοηση βαθια σε αυτο που διαβαζετε.Οι μεταφρασεις ειναι σχετικα ευκολες ειδικα του πρωταγορα θα τις απομνημονευσετε ευκολα,ενω της πολιτειας και των νικομαχειων ειναι ετσι και ετσι.Τα πολιτικα βεβαια ειναι πολυ κουραστικα υπο την εννοια οτι μια λεξη πολλες φορες ισοδυναμει με ολοκληρη προταση.Παντως με τις πολλες επαναληψεις θα τις μαθετε ειναι σιγουρο,ετσι κι αλλιως η μεταφραση γνωστου ειναι το στανταρακι.Οι πολυσυζητημενες ερμηνευτικες για μενα απαιτουν πολυ καλη γνωση των σχολιων του σχολικου βιβλιου πραγματικα αυτα πρεπει να τα μαθετε απεξω και ανκατωτα.Απο κει και περα οι εξτρα σημειωσεις που λογικα θα σας δωσουν οι καθηγητες σας σιγουρα χρειαζεται να τις διαβασετε αλλα οχι παπαγαλια με δικα σας λογια,αρκει να αναφερετε ολα τα στοιχεια που απαιτουνται γιατι η αληθεια ειναι οτι καποιες απαντησεις χρειαζεται να ειναι μεγαλες.Οι εισαγωγες ειδικα του πρωταγορα ειναι μανικι το ξερω αλλα μεχρι του χρονου το μαιο δεν υπαρχει περιπτωση να μην τις εχετε μαθει.Οι λεξιλογικες χρειαζονται και αυτες το φρεσκαρισμα τους εγω τις υποτιμησα και το πληρωσα με 4 χαμενα μορια(βεβαια για το εσθλος δεν κατηγορω τον εαυτο μου).
Οσον αφορα το αγνωστο εξασκηση εξασκηση εξασκηση.Δεν υπαρχει αλλος δρομος να κανετε οσα περισσοτερα αγνωστα μπορειτε.Η γραμματικη εννοειται οτι πρεπει να την ξεσκισετε κυριολεκτικα ολα τα γραμματικα φαινομενα,ενω το συντακτικο καλο θα ειναι να δωσετε προσοχη και σε λεπτομερειες π.χ με ποια πτωση συντασσεται το αντικειμενο των ρηματων η ποιες ειναι οι λεξεις που πανε με δοτικη αντικειμενικη.Αν και με την τριβη με τα κειμενα αυτα θα τα μαθετε και εμπειρικα καπως.Για τα συνθετα συντακτικα φαινομενα οπως αναλυση μετοχων η πλαγιο λογο καλο ειναι ασχοληθειτε καπως πιο μετα.Εγω αρχισα τετοιες ασκησεις μετα τα χριστουγεννα δεν χρειαζεται να αγχωνεστε με αυτα και να πεσουν το πολυ 4 μορια εχουν αυτες οι ασκησεις.Οχι να αδιαφορησετε βεβαια αλλα καποια φροντιστηρια στην περιοχη μου αρχισαν με πρωτο μαθημα πλαγιο λογο και τα παιδια δεν θυμοντουσαν ουτε καν τα βασικα γραμματικα φαινομενα και στο τελος εχασαν τα αυγα και τα πασχαλια,χρειαζεται να χτιζετε μερα μερα για να φτασετε εκει.
ακολουθει σεντονι και για τα αλλα μαθηματα:D

Σε ευχαριστούμε αδερφέ για τις συμβουλές σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα ένα συνδυασμό Μπάρλα παπαδάκη και νακη αν θες κάτι πιο extreme.Προσωπικα φέτος έδινα και χρησιμοποιούσα Μπάρλα σαν το βασικό βοήθημα πέρα από αυτό ελυνα που και που παπαδάκη τις επαναληπτικές(νομίζω είναι περίπου 165 ασκήσεις ) αλλά γενικότερα ο Παπαδάκης έχει παρά πολλές ασκήσεις σε κάθε κεφάλαιο και πολλές από αυτές είναι ανούσιες.
Είναι ξεχωριστό βοήθημα με τα επαναληπτικά θέματα ή στα βασικά του είναι(γιατί έχει βγει ένα βοήθημα για επανάληψη από τον Παπαδάκη);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Είναι ξεχωριστό βοήθημα με τα επαναληπτικά θέματα ή στα βασικά του είναι(γιατί έχει βγει ένα βοήθημα για επανάληψη από τον Παπαδάκη);

Οχι δεν ειναι ξεχωριστο βοηθημα.Αν σκοπευεις να το παρεις ειναι το δευτερο τευχος του παπαδακη (ενα πρασινο βιβλιο αρκετα ογκωδες:P:P) το οποιο στο τελος εχει ενα ξεχωριστο κεφαλαιο μονο με επαναληπτικες ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Θα το πάρω κατά τα Χριστούγεννα νομίζω τα ολοκληρώματα που περιέχει κάπου τότε λογικά δεν τα κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Θα το πάρω κατά τα Χριστούγεννα νομίζω τα ολοκληρώματα που περιέχει κάπου τότε λογικά δεν τα κάνουμε;

το κεφαλαιο με τα ολοκληρωματα εχει συρρικνωθει αρκετα οποτε αν βγαλεις την υλη σιγουρα μπορεις να το τσιμπησεις , να λυνεις διαγωνισματα απο εκει κλπ κλπ.φροντιστηριο αν τα πας καλα γενικα μπορεις να φτασεις εκει χριστουγεννα αν και απο το σχολειο μου οι περισσοτεροι μπηκαν ολοκληρωματα απο ιανουαριο - φεβρουαριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ευχαριστώώ..Θετική ήσουν ή Οικονομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top