[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αχ, θυμήθηκα τώρα εμένα με τους χρόνους στην ενεργητική. :P
Τους είχα μάθει με τη φράση "Ο Μπίλμπο λέει πάντα την αλήθεια" :hehe:

Μόνο μη ρωτήσεις πως και γιατί...

:worry::confused::worry: τι να σου πω:P
Πάντως τα λατινικά αν και φαίνονται εύκολα δεν είναι τόσο εύκολα θεωρώ. Ένα γράμμα να μην βάλεις ή κάτι να μην προσέξεις πααααειιιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
:worry::confused::worry: τι να σου πω:P
Πάντως τα λατινικά αν και φαίνονται εύκολα δεν είναι τόσο εύκολα θεωρώ. Ένα γράμμα να μην βάλεις ή κάτι να μην προσέξεις πααααειιιι

Θα συμφωνήσω! Τα λατινικά θέλουν προσοχή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie226

Νεοφερμένος

Η sophie226 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
η υλη ειναι ιδια με του 2016?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billy7

Νεοφερμένος

Ο billy7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπον εχουμε και λεμε:
ΑΡΧΑΙΑ:Ειναι το μαθημα με τη μεγαλυτερη βαρυτητα και προφανως χρειαζεται και το περισσοτερο διαβασμα.Βεβαια ο χρονος που θα καταβαλλει ο καθενας ειναι υποκειμενικος αλλα σε γενικες γραμμες τα αρχαια ειναι το πιο συνθετο μαθημα της θεωρητικης.Το γνωστο δεν χρειαζεται να σας τρομαζει αλλα θα πρεπει απο τωρα το καλοκαιρι να ριξετε διαβασμα γιατι απαιτει κατανοηση βαθια σε αυτο που διαβαζετε.Οι μεταφρασεις ειναι σχετικα ευκολες ειδικα του πρωταγορα θα τις απομνημονευσετε ευκολα,ενω της πολιτειας και των νικομαχειων ειναι ετσι και ετσι.Τα πολιτικα βεβαια ειναι πολυ κουραστικα υπο την εννοια οτι μια λεξη πολλες φορες ισοδυναμει με ολοκληρη προταση.Παντως με τις πολλες επαναληψεις θα τις μαθετε ειναι σιγουρο,ετσι κι αλλιως η μεταφραση γνωστου ειναι το στανταρακι.Οι πολυσυζητημενες ερμηνευτικες για μενα απαιτουν πολυ καλη γνωση των σχολιων του σχολικου βιβλιου πραγματικα αυτα πρεπει να τα μαθετε απεξω και ανκατωτα.Απο κει και περα οι εξτρα σημειωσεις που λογικα θα σας δωσουν οι καθηγητες σας σιγουρα χρειαζεται να τις διαβασετε αλλα οχι παπαγαλια με δικα σας λογια,αρκει να αναφερετε ολα τα στοιχεια που απαιτουνται γιατι η αληθεια ειναι οτι καποιες απαντησεις χρειαζεται να ειναι μεγαλες.Οι εισαγωγες ειδικα του πρωταγορα ειναι μανικι το ξερω αλλα μεχρι του χρονου το μαιο δεν υπαρχει περιπτωση να μην τις εχετε μαθει.Οι λεξιλογικες χρειαζονται και αυτες το φρεσκαρισμα τους εγω τις υποτιμησα και το πληρωσα με 4 χαμενα μορια(βεβαια για το εσθλος δεν κατηγορω τον εαυτο μου).
Οσον αφορα το αγνωστο εξασκηση εξασκηση εξασκηση.Δεν υπαρχει αλλος δρομος να κανετε οσα περισσοτερα αγνωστα μπορειτε.Η γραμματικη εννοειται οτι πρεπει να την ξεσκισετε κυριολεκτικα ολα τα γραμματικα φαινομενα,ενω το συντακτικο καλο θα ειναι να δωσετε προσοχη και σε λεπτομερειες π.χ με ποια πτωση συντασσεται το αντικειμενο των ρηματων η ποιες ειναι οι λεξεις που πανε με δοτικη αντικειμενικη.Αν και με την τριβη με τα κειμενα αυτα θα τα μαθετε και εμπειρικα καπως.Για τα συνθετα συντακτικα φαινομενα οπως αναλυση μετοχων η πλαγιο λογο καλο ειναι ασχοληθειτε καπως πιο μετα.Εγω αρχισα τετοιες ασκησεις μετα τα χριστουγεννα δεν χρειαζεται να αγχωνεστε με αυτα και να πεσουν το πολυ 4 μορια εχουν αυτες οι ασκησεις.Οχι να αδιαφορησετε βεβαια αλλα καποια φροντιστηρια στην περιοχη μου αρχισαν με πρωτο μαθημα πλαγιο λογο και τα παιδια δεν θυμοντουσαν ουτε καν τα βασικα γραμματικα φαινομενα και στο τελος εχασαν τα αυγα και τα πασχαλια,χρειαζεται να χτιζετε μερα μερα για να φτασετε εκει.
ακολουθει σεντονι και για τα αλλα μαθηματα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TreloiGamers

Νεοφερμένος

Ο TreloiGamers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!!!!! Το εκτιμώ ιδιαίτερα!!

Εγω πιστευω πως τα βοηθήματα ( στα μαθηματικα τουλαχιστον) ειναι αρκετα καλα και θα σε καλυψουν αν τα διαβασεις σωστα και λυνεις τις ασκησεις. επισης οποιες αποριες εχεις οι καθηγητές του σχολειου σου θα κανουν τα πάντα για να στις λυσουν+οι πηγες απο το ιντερνετ ειναι πολλες( μεχρι και στα αγγλικα βρηκα μερικα ωραία βιντεακια)
Καλη επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για τις ευχές αρχικά:P
Μιας και ήσουν ανθρωπιστικών μπορώ να σε ρωτήσω κάτι;
Με το γνωστό, το συντακτικό αλλά και την μετάφραση του αγνώστου δόξα τω Θεώ δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κανένα σοβαρό πρόβλημα.
Άγνωστο δούλευα όλη τη προηγούμενη χρονιά και στο σχολείο και στο φροντιστήριο και γνωστό έκανα τον Μαντίθεο και μετά τον Φλεβάρη, έδινε το φροντιστήριο δωρεάν προετοιμασία για την Γ και τελειώσαμε την Πολιτεία.
Πέρα από τις 2 ώρες που κάναμε γνωστό και τις 2 άγνωστο κείμενο, είχαμε 2 ώρες συντακτικό και 2 γραμματική.
Με την γραμματική, όσους αρχικούς και αν έμαθα από έξω, όσο καλά και να έμαθα το λύω, το λύομαι, το οιδα κλπ κλπ ΑΔΥΝΑΤΩ να κάνω σωστά τα ρήματα:worry::confused: αλίμονο να έχω κάνει 20 σωστές ασκήσεις ΟΛΟΣΩΣΤΕΣ μέσα στην χρονιά:mad:
Με τα ουσιαστικά, τις αντωνυμίες και τα επίθετα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα...


Καλημέρα! Συγγνώμη για την αργή απάντηση! Πιστεύω ότι στο γνωστό είσαι μια χαρά, αφού βγάλατε και Πολιτεία. Τώρα όσον αφορά τα ανώμαλα ρήματα (οίδα, φημί κ.α) προτείνω να λύνεις ασκήσεις. Στο πρώτο τέστ σε αυτά πάτωσα,όπως πάτωσα και στο δεύτερο που ακολούθησε. Μόνο στο τρίτο τέστ και μετά από ΠΟΛΛΆ φυλλάδια ασκήσεων γραμματικής, τα έμαθα επιτέλους.

Επίσης συνιστώ να τα μάθεις άριστα από την αρχή, γιατί στην τελευταία επανάληψη προσωπικά δεν πρόλαβα να τα βγάλω ξανά, αλλά τα θυμόμουνα!

Λοιπον εχουμε και λεμε:
ΑΡΧΑΙΑ:Ειναι το μαθημα με τη μεγαλυτερη βαρυτητα και προφανως χρειαζεται και το περισσοτερο διαβασμα.Βεβαια ο χρονος που θα καταβαλλει ο καθενας ειναι υποκειμενικος αλλα σε γενικες γραμμες τα αρχαια ειναι το πιο συνθετο μαθημα της θεωρητικης.Το γνωστο δεν χρειαζεται να σας τρομαζει αλλα θα πρεπει απο τωρα το καλοκαιρι να ριξετε διαβασμα γιατι απαιτει κατανοηση βαθια σε αυτο που διαβαζετε.Οι μεταφρασεις ειναι σχετικα ευκολες ειδικα του πρωταγορα θα τις απομνημονευσετε ευκολα,ενω της πολιτειας και των νικομαχειων ειναι ετσι και ετσι.Τα πολιτικα βεβαια ειναι πολυ κουραστικα υπο την εννοια οτι μια λεξη πολλες φορες ισοδυναμει με ολοκληρη προταση.Παντως με τις πολλες επαναληψεις θα τις μαθετε ειναι σιγουρο,ετσι κι αλλιως η μεταφραση γνωστου ειναι το στανταρακι.Οι πολυσυζητημενες ερμηνευτικες για μενα απαιτουν πολυ καλη γνωση των σχολιων του σχολικου βιβλιου πραγματικα αυτα πρεπει να τα μαθετε απεξω και ανκατωτα.Απο κει και περα οι εξτρα σημειωσεις που λογικα θα σας δωσουν οι καθηγητες σας σιγουρα χρειαζεται να τις διαβασετε αλλα οχι παπαγαλια με δικα σας λογια,αρκει να αναφερετε ολα τα στοιχεια που απαιτουνται γιατι η αληθεια ειναι οτι καποιες απαντησεις χρειαζεται να ειναι μεγαλες.Οι εισαγωγες ειδικα του πρωταγορα ειναι μανικι το ξερω αλλα μεχρι του χρονου το μαιο δεν υπαρχει περιπτωση να μην τις εχετε μαθει.Οι λεξιλογικες χρειαζονται και αυτες το φρεσκαρισμα τους εγω τις υποτιμησα και το πληρωσα με 4 χαμενα μορια(βεβαια για το εσθλος δεν κατηγορω τον εαυτο μου).
Οσον αφορα το αγνωστο εξασκηση εξασκηση εξασκηση.Δεν υπαρχει αλλος δρομος να κανετε οσα περισσοτερα αγνωστα μπορειτε.Η γραμματικη εννοειται οτι πρεπει να την ξεσκισετε κυριολεκτικα ολα τα γραμματικα φαινομενα,ενω το συντακτικο καλο θα ειναι να δωσετε προσοχη και σε λεπτομερειες π.χ με ποια πτωση συντασσεται το αντικειμενο των ρηματων η ποιες ειναι οι λεξεις που πανε με δοτικη αντικειμενικη.Αν και με την τριβη με τα κειμενα αυτα θα τα μαθετε και εμπειρικα καπως.Για τα συνθετα συντακτικα φαινομενα οπως αναλυση μετοχων η πλαγιο λογο καλο ειναι ασχοληθειτε καπως πιο μετα.Εγω αρχισα τετοιες ασκησεις μετα τα χριστουγεννα δεν χρειαζεται να αγχωνεστε με αυτα και να πεσουν το πολυ 4 μορια εχουν αυτες οι ασκησεις.Οχι να αδιαφορησετε βεβαια αλλα καποια φροντιστηρια στην περιοχη μου αρχισαν με πρωτο μαθημα πλαγιο λογο και τα παιδια δεν θυμοντουσαν ουτε καν τα βασικα γραμματικα φαινομενα και στο τελος εχασαν τα αυγα και τα πασχαλια,χρειαζεται να χτιζετε μερα μερα για να φτασετε εκει.
ακολουθει σεντονι και για τα αλλα μαθηματα:D

Έχεις απόλυτο δίκιο! Διαφωνώ όμως ως προς τις μεταφράσεις. Οι μεταφράσεις του Πρωαταγόρα, ειδικά της 4ης ενότητας (ευτυχώς έπεσε πέρσυ) ήταν παλούκι, όπως και η εισαγωγή του...Οι μεταφράσεις των Η.Ν ήταν οι πιο εύκολες θεωρώ.

Λοιπόν είμαι θετική κατεύθυνση και ναι θα κάνω καλοκαιρινά σε όλα τα μαθήματα (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Έκθεση). Σκοπεύω να επικεντρωθώ πάρα πολύ αυτόν τον μήνα γιατί σίγουρα κέρδος μου θα είναι..

Δίκιο έχεις.. Καλή επιτυχία πάντως στην προετοιμασία σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billy7

Νεοφερμένος

Ο billy7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ιστορια:Η αγαπημενη μου ιστορια ειναι τιμιο μαθημα αν την διαβασεις θα στο ανταποδωσει αν οχι...Παντως περα απο την πλακα σιγουρα χρειαζεται πολυ καλο διαβασμα σε ολα τα κομματια του βιβλιου.Μην αφησετε τιποτα εξω δεν υπαρχει σος και αντισος.Προσοχη χρειαζονται και οι ορισμοι γιατι πρεπει να γραφετε σε ορισμενα πλαισια και να μην ξεφευγετε γιατι και το λιγοτερο κστιζει αλλα και το παραπανω το ιδιο.Γενικως εγω θα συμβουλευα οσοι εχετε την οικονομικη δυνατοτητα να κανετε εστω και μια ωρα φροντιστηριο,καποια αποσπασματα ειναι καπως πυκνογραμμενα και χρειαζεται να τα κατανοησετε πρωτα για να τα μαθετε.Παντως κατ εμε αυτο με τη παπαγαλια στην ιστορια ειναι μυθος οι διορθωτες ανθρωποι ειναι ξερουν να αξιολογουν δεν θα σας κοψουν το κεφαλι αν δεν τα γραψετε εντελως αυτουσια.Προσοχη ομως πρεπει να γραφετε ΟΛΑ τα στοιχεια που εχει το σχολικο βιβλιο,να μην ξεχνατε τιποτα και να μην διαστρεβλωνετε το νοημα και την ουσια του βιβλιου.Για τις πηγες σας συνιστω ανεπιφυλακτα να ακολουθησετε την παραθετικη μεθοδο,να γραψετε τα στοιχεια απο το σχολικο και στη συνεχεια να αναλυσετε την πηγη.Μην νομιζετε ομως καμια τρομερη αναλυση,ουσιαστικα γραφετε ξανα τη πηγη με δικα σας λογια χωρις παλι να ξεχνατε καποιο στοιχειο.Η αναλυτικη μεθοδος που ακολουθειται απο πολλους για μενα ενεχει μεγαλο κινδυνο,και αν εκεινη την ωρα κατι ξεχασετε;Σιγουρα ειναι πιο καλοφτιαγμενη μια πηγη με αναλυτικη μεθοδο αλλα για μενα πλεον τα τελευταια χρονια που ολο και πιο μεγαλες πηγες βαζουν το θεωρω μεγαλο ρισκο να επιλεξετε τη συγκεκριμενη μεθοδο.Οσον αφορα στα κεφαλαια προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ αυτο με τα πολιτικα ενω με ταλαιπωρησε το πρωτο με τα πολλα οικονομικα στοιχεια,το κρητικο ειναι σχετικα μικρο το βγαζετε με ευκολια ενω το προσφυγικο ειναι μεγαλο και εχει πολλες επιτροπες και υπηρεσιες και μπορει να μπερδευτειτε παρολα αυτα ειναι ευκολα κατανοητο περισσοτερο γεγονοτα εχει και δεν διεισδυει πολυ στην ουσια των πραγματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το βιβλιο ιστοριας της γ΄ ειναι(της κατ)ειναι πραγματικα για τα σκουπιδια.Μονο τα κομματα ειναι ενδιαφερον κεφαλαιο με πραγματικα ουσιωδη στοιχεια.Απο την αλλη, οικονομικη ιστορια ειτε σε αρεσει, ειτε οχι.Το προσφυγικο δεν εμβαθυνει στα σημαντικα γεγονοτα και ολο επιτροπες και τετοιες μαλακιες θα διαβαζετε.Τωρα το κρητικο ειναι ωραιο, αλλα επειδη ειναι αρκετα μικρο, επισης δεν επεκτεινεται αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ιστορια:Η αγαπημενη μου ιστορια ειναι τιμιο μαθημα αν την διαβασεις θα στο ανταποδωσει αν οχι...Παντως περα απο την πλακα σιγουρα χρειαζεται πολυ καλο διαβασμα σε ολα τα κομματια του βιβλιου.Μην αφησετε τιποτα εξω δεν υπαρχει σος και αντισος.Προσοχη χρειαζονται και οι ορισμοι γιατι πρεπει να γραφετε σε ορισμενα πλαισια και να μην ξεφευγετε γιατι και το λιγοτερο κστιζει αλλα και το παραπανω το ιδιο.Γενικως εγω θα συμβουλευα οσοι εχετε την οικονομικη δυνατοτητα να κανετε εστω και μια ωρα φροντιστηριο,καποια αποσπασματα ειναι καπως πυκνογραμμενα και χρειαζεται να τα κατανοησετε πρωτα για να τα μαθετε.Παντως κατ εμε αυτο με τη παπαγαλια στην ιστορια ειναι μυθος οι διορθωτες ανθρωποι ειναι ξερουν να αξιολογουν δεν θα σας κοψουν το κεφαλι αν δεν τα γραψετε εντελως αυτουσια.Προσοχη ομως πρεπει να γραφετε ΟΛΑ τα στοιχεια που εχει το σχολικο βιβλιο,να μην ξεχνατε τιποτα και να μην διαστρεβλωνετε το νοημα και την ουσια του βιβλιου.Για τις πηγες σας συνιστω ανεπιφυλακτα να ακολουθησετε την παραθετικη μεθοδο,να γραψετε τα στοιχεια απο το σχολικο και στη συνεχεια να αναλυσετε την πηγη.Μην νομιζετε ομως καμια τρομερη αναλυση,ουσιαστικα γραφετε ξανα τη πηγη με δικα σας λογια χωρις παλι να ξεχνατε καποιο στοιχειο.Η αναλυτικη μεθοδος που ακολουθειται απο πολλους για μενα ενεχει μεγαλο κινδυνο,και αν εκεινη την ωρα κατι ξεχασετε;Σιγουρα ειναι πιο καλοφτιαγμενη μια πηγη με αναλυτικη μεθοδο αλλα για μενα πλεον τα τελευταια χρονια που ολο και πιο μεγαλες πηγες βαζουν το θεωρω μεγαλο ρισκο να επιλεξετε τη συγκεκριμενη μεθοδο.Οσον αφορα στα κεφαλαια προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ αυτο με τα πολιτικα ενω με ταλαιπωρησε το πρωτο με τα πολλα οικονομικα στοιχεια,το κρητικο ειναι σχετικα μικρο το βγαζετε με ευκολια ενω το προσφυγικο ειναι μεγαλο και εχει πολλες επιτροπες και υπηρεσιες και μπορει να μπερδευτειτε παρολα αυτα ειναι ευκολα κατανοητο περισσοτερο γεγονοτα εχει και δεν διεισδυει πολυ στην ουσια των πραγματων.

Γενικώς η καθηγήτριά μου, μου έλεγε να αποφεύγω την παραθετική μέθοδο και να προτιμώ το συνδυαστικό (και βεβαίως δεν είχε και άδικο, καθώς το πλήρωσα ακριβά στις πανελλήνιες). Ο σκοπός είναι να παραχθεί ένας νέος ιστορικός λόγος και άρα οι διορθωτές πρέπει να δούνε ένα νέο κείμενο και όχι το κείμενο του βιβλίου και εντεύθεν τα στοιχεία της πηγής. Ο λόγος που πολλοί άριστοι μαθητές γράφουν 17 και 18 είναι ακριβώς αυτός ο λόγος. Επίσης, πολλές φορές βλέπουμε να υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις βαθμολογίες των δύο διορθωτών, γιατί κάποιοι αποδέχονται την παραθετική μέθοδο ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Εσύ στις πανελλήνιες πως το έκανες (γιατί εμένα με πετσόκοψαν με αυτή τη μέθοδο και του χρόνου θα το κάνω ο κόσμος να χαλάσει συνδυαστικά);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billy7

Νεοφερμένος

Ο billy7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω φιλε εγραψα τη πηγη με παραθετικη μεθοδο και εγραψα 19,6(96 ο ενας 100 ο αλλος).Ενταξει το ξερω με την αναλυτικη μεθοδο ειναι καλυτερο το αποτελεσμα αλλα υπαρχει μεγαλος κινδυνος να ξεχασεις κατι.Η καθηγητρια μου επεμενε να το κανω με παραθετικη και δικαιωθηκε τουλαχιστον στην περιπτωση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
εγω φιλε εγραψα τη πηγη με παραθετικη μεθοδο και εγραψα 19,6(96 ο ενας 100 ο αλλος).Ενταξει το ξερω με την αναλυτικη μεθοδο ειναι καλυτερο το αποτελεσμα αλλα υπαρχει μεγαλος κινδυνος να ξεχασεις κατι.Η καθηγητρια μου επεμενε να το κανω με παραθετικη και δικαιωθηκε τουλαχιστον στην περιπτωση μου.

Τι να πω; Μάλλον από ότι φαίνεται είναι υποκειμενικό. Συγχαρητήρια για την υψηλή σου βαθμολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Έφτασε λοιπόν και η δική μας σειρά, καλή επιτυχία σε όλους μας. Θα μπορούσε κάποιος ο οποίος έδωσε φέτος πανελλήνιες, από την δική του εμπειρία, να μας πει τι να προσέξουμε στα καλοκαιρινά μαθήματα;
(μαθηματικά)
οργανωμένο και ποιοτικό(όχι απαραίτητα πολύωρο) διάβασμα,επιλεκτική επίλυση ασκήσεων ,μην κολλάτε σε κάποια σημεία πολλές ώρες και σπαταλάτε χρόνο->η εμπέδωση έρχεται με τις πολλαπλές επαναλήψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billy7

Νεοφερμένος

Ο billy7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τι να πω; Μάλλον από ότι φαίνεται είναι υποκειμενικό. Συγχαρητήρια για την υψηλή σου βαθμολογία.

ευχαριστω παντως και στο δικο μου σχολειο η ιστορια εκαψε κοσμο.Ενα κοριτσι εγραψε αρχαια 94 λατινικα 99 εκθεση 88 και ιστορια 76:hmm:.Αυτο με τις πηγες παντως εγω πιστευω πρεπει να ξεκαθαρισει γιατι ειναι κριμα να χανονται ετσι βαθμοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
ευχαριστω παντως και στο δικο μου σχολειο η ιστορια εκαψε κοσμο.Ενα κοριτσι εγραψε αρχαια 94 λατινικα 99 εκθεση 88 και ιστορια 76:hmm:.Αυτο με τις πηγες παντως εγω πιστευω πρεπει να ξεκαθαρισει γιατι ειναι κριμα να χανονται ετσι βαθμοι...

Φρίκη πάντως, πραγματικά! Ελπίζω τουλάχιστον να πιάνει τη σχολή που θέλει γτ με τόσο καλή βαθμολογία στα άλλα μαθήματα είναι κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billy7

Νεοφερμένος

Ο billy7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φρίκη πάντως, πραγματικά! Ελπίζω τουλάχιστον να πιάνει τη σχολή που θέλει γτ με τόσο καλή βαθμολογία στα άλλα μαθήματα είναι κρίμα.

νομιζω οτι καπου 17.750 μορια εβγαλε απιθανο να πιασει νομικη εκπα που ηθελε δυστυχως.Εγω πιστευω εχω καλυτερες ελπιδες με τα 18.272,ειδωμεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
νομιζω οτι καπου 17.750 μορια εβγαλε απιθανο να πιασει νομικη εκπα που ηθελε δυστυχως.Εγω πιστευω εχω καλυτερες ελπιδες με τα 18.272,ειδωμεν

Τουλάχιστον έχει ελπίδες για Κομοτηνή! Πάλι καλά! Και εγώ του χρόνου ελπίζω να πιάσω νομική (τώρα ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, ΔΠΘ ...δεν με πολυνοιάζει. Το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι νομική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billy7

Νεοφερμένος

Ο billy7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λατινικα:Στα λατινικα τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα,μετρημενα κουκια,η υλη ειναι μικρη λογικα καποιος αν κανει καλοκαιρινα ακομα και με αργους ρυθμους να πηγαινει τελη δεκεμβριου θα την εχει τελειωσει.Ομως δεν πρεπει να το υποτιμησετε το μαθημα θελει προσοχη στη λεπτομερεια.Οι μεταφρασεις δεν το συζητω ειναι πανευκολες ειδικα της β λυκειου σαν παραμυθακια ειναι,η γραμματικη ειναι και αυτη ευκολη σε σχεση με αυτη των αρχαιων.Πρεπει να δωσετε εμφαση στις εξαιρεσεις π.χ ποια ουσιαστικα γ κλισης πανε ium και οχι um,για τα αντωνυμικα επιθετα η για τα αποθετικα ρηματα κτλπ.Παντως αν τη γραμματικη τη προσεγγισετε με τη δεουσα προσοχη και υπαρχει η αναλογη εξασκηση δεν θα εχετε προβλημα.Το συντακτικο των λατινικων εμενα ειναι αληθεια οτι μου φανηκε καπως μπερδεμενο,μπορω να παραδεχτω οτι καποια πραγματα τα εμαθα μηχανικα κατι που δεν ειναι πολυ καλο.Το θετικο ειναι οτι εχουν αφαιρεσει πλαγιο λογο και γερουνδιακη ελξη και τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα.Βεβαια αυτο εχει και αντιστροφη αναγνωση καθως πλεον δεν εχουν τι να βαλουν και φετος εβαλαν καποια μη αναμενομενα πραγματα για τους τροπους εισαγωγης των πλαγιων ερωτησεων και για τους τοπικους προσδιορισμους.Παντως το σημαντικο ειναι αυτο προσοχη στη λεπτομερεια,μην σας ξεφυγει οτιδηποτε οσο βλακεια και αν σας φαινεται ακομα και τι δηλωνει η παραμικρη λεξη η δευτερευουσα στο κειμενο,γιατι απο λεπτομερειες πιανονται οι εξεταστες.Πιστευω οτι με τις πολλες επαναληψεις και τη συνεχη επαφη μπορειτε να γραψετε πολυ καλα στα λατινικα πανω απο 90 σιγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
@billy7 χίλια ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου για τα μαθήματα!!! Θα μας βοηθήσουν σίγουρα όλους πολύ!!!
@_BetterFly_ Θα το παλέψω με την γραμματική... Τα πιάσαμε από το 0 πάλι χθες και ελπίζω να τα παω καλύτερα φέτος... Έχω υπομονή να προσπαθήσω όσες φορές χρειαστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
παιδια σημερα αρχισαμε φυσικη...Απο ταλαντωσεις.μονο εμενα μου φαινονται λιγο παραξενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Πριν από τρεις μέρες ξεκίνησα και εγώ τα καλοκαιρινά σε άλλη πλέον κατεύθυνση, θετική:clapup:. Το δυσκολότερο μάθημα των πανελληνίων για 'μένα είναι η έκθεση η οποία κάθε χρόνο καίει πολύ κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top