Ποια καινούργια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τα ολλανδικα τα θεωρω πολυ δυσκολα και γλωσσα που εκμηδενιζεται πληθυσμιακα χρονο με το χρονο.

Νομίζω ότι όλες οι γλώσσες έχουν μια κάποια δυσκολία άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο. Εύκολες δεν υπάρχουν. Εγώ προσωπικά σε όλες κόπιασα σε άλλες περισσότερο σε άλλες λιγότερο. Είμαι σίγουρος ότι τα ολλανδικά ως πολύ συγγενεύουσα γλώσσα με τα γερμανικά αποκλείεται να είναι πιο δύσκολα από αυτά. Άλλωστε νομίζω, και διορθώστε αν κάνω λάθος, ότι η γλώσσα των φίλων μας Γερμανών θεωρείται η πιο "δύσκολη" (ή από τις πιο δύσκολες) στην οικογένεια των γερμανικών-αγγλοσαξονικών γλωσσών κυρίως επειδή οι υπόλοιπες λίγο έως πολύ έχουν καταργήσει πράγματα από την γραμματική που η γερμανική έχει διατηρήσει. Επίσης υπάρχουν γλώσσες που μαθαίνει πολύς κόσμος και θεωρούνται "δύσκολες" όπως γαλλικά ή γερμανικά. Γενικά η δυσκολία δεν νομίζω ότι πρέπει να αποτελεί εμπόδιο και ανασταλτικός παράγοντας για κάποιον που θέλει να μάθει μια γλώσσα. Βέβαια θα μου πείτε πιο πάνω έλεγα ότι ψάχνω κάτι που να μην χρειάζεται να τρελαθώ στο διάβασμα. Εντάξει νομίζω καταλαβαίνετε ότι μερικές γλώσσες θέλουν περισσότερη προσπάθεια από άλλες. Μπορεί τα Χίντι, που αναφέρθηκαν πιο πάνω, να είναι πολύ ωραία γλώσσα αλλά η εντελώς ξένη προς την ευρωπαϊκή (γλωσσική και μη) νοοτροπία των Ινδών την καθιστά αρκετά πιο απαιτητική από πλευράς χρόνου και προσπάθειας.

Όσον αφορά τον πληθυσμιακό εκμηδενισμό... :/: Άχ!! Ξέρω ότι είναι πολύ λογικό να διαλέγουμε γλώσσες που θα μας είναι "χρήσιμες" και για κάποιο λόγο μετράμε το πόσο χρήσιμες είναι ανάλογα με το πόσο πολύ ομιλούνται ή όχι. Συμφωνώ ότι η πληθυσμιακή κατανομή των γλωσσών είναι σίγουρα ένας σημαντικός παράγοντας ειδικά για τις πρώτες ξένες γλώσσες αλλά... Τα Ισπανικά ας πούμε, που είναι μια γλώσσα που υπεραγαπώ, ομιλούνται δεν ξέρω και γω σε πόσες χώρες και από πόσα εκατομμύρια κόσμο. Εντούτοις, δεν νομίζω να θέλει κανείς να πάει Βενεζουέλα να βρει δουλειά. Ακόμα και η Ισπανία, βρίσκεται στην ίδια κατάσταση με εμάς. Τα Γαλλικά επίσης. Εκτός από Γαλλία και καμμιά δυο τρεις άλλες χώρες δεν νομίζω πως θα χρειαστεί ποτέ να πάει κανείς να βρει δουλειά στο Κονγκό ή στην Côte-d'Ivoire!

Εδώ στην σήμερον εποχή που τα πάντα καταπνίγονται από τα αγγλικά και γλώσσες "πεθαίνουν" μέρα με τη μέρα, προσπαθούμε πάσει θυσία να διαφυλάξουμε τον γλωσσικό πλούτο του πλανήτη μας και αποθαρρύνεις τον κόσμο από το να μάθει μια γλώσσα γιατί εκμηδενίζεται πληθυσμιακά; Σκέψου ότι τα ελληνικά έχουν τους μισούς ομιλητές από τα Ολλανδικά. Εμείς δηλαδή τί να κάνουμε; Να παρατήσουμε τα ελληνικά και να παραδοθούμε (γλωσσικά, το πολιτικά και οικονομικά το αφήνω στους ειδικούς που συχνάζουν στο ωραίο κτήριο, πρώην παλάτι, της πλατείας Συντάγματος) σε μια άλλη γλώσσα που είναι πιο ισχυρή πληθυσμιακά; Δηλαδή αν έρθει ένας Γάλλος και σου πει θέλω να μάθω Ελληνικά θα του πεις μη μάθεις γιατί οδηγείται στον πληθυσμιακό εκμηδενισμό;

Δεν τα βάζω μαζί σου. Κουβέντα κάνουμε. Συγνώμη και για τον τόνο μου απλά ως κάποιος που έχει σαν μητρική του μια γλώσσα που είναι πληθυσμιακά σχεδόν εκμηδενισμένη νιώθω ότι πρέπει να δώσουμε και σε αυτές τις πιο ασθενείς γλώσσες μια ευκαιρία. Όχι να τις μάθουμε ως πρώτη ούτε καν ως δεύτερη ή τρίτη γλώσσα αλλά να μην τις αποκλείουμε και τελείως. Και φυσικά δεν υπερασπίζομαι τα Ολλανδικά επουδενί εφόσον ούτε κάποιο λόγο έχω να το κάνω ούτε καν την ξέρω την γλώσσα και βέβαια δεν είναι και σίγουρο ότι θα την ξεκινήσω, όλα ακόμη για μένα είναι ρευστά για να επανέλθω και λίγο στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Σε εποχες παγκοσμιοποιησης, κατα την ταπεινη μου γνωμη, και ο πληθυσμος μετραει και οι πληθυσμιακες τασεις. Καποτε η Γαλλια ηταν αποικιοκρατικη δυναμη αλλα μονο η ελιτ μιλουσε γαλλικα. Σημερα δεν υπαρχει αποικιοκρατια αλλα οι γαλλοφωνοι ειναι δεκαπλασιοι. Το οτι στην Μπραζαβιλ ολοι οι νεοι συνενοουνται στα γαλλικα εγινε σιγα σιγα γιατι εκρυβαν την φυλη τους και περνουσαν απαρατηρητοι. Δεν εγινε μεσω επιβολης. Το επελεξαν οι ιδιοι. Εγω τα γαλλικα δεν τα επελαξα για να βρω δουλεια στον Καναδα, η στο Βελγιο, η στην Ελβετια η στην Γαλλια, στο Μονακο, στο Λουξεμβουργο, στο Στραμβουργο ή στις Βρυξελες, ή στο Μαροκο, στην Τυνησια, στο Καμερουν και στις πολλες γαλλοφωνες αφρικανικες χωρες, ουτε γιατι η Γαλλια εχει την υψηλοτερη γεννητικοτητα σε ολη την Ευρωπη εδω και δεκα χρονια, αλλα γιατι ολες οι αφρικανικες χωρες θα αυξηθουν δραματικα στις επομενες δεκαετιες και μορφες τηλεεργασιας θα αναπτυχθουν με πολλες χωρες που τωρα δεν εχουμε σχεσεις. Και επειδη οι γαλλοφωνοι εχουν μεσο ορο ηλικιας κατω απο τριαντα ετη. Η πιο νεα γλωσσα πληθυσμιακα σημαινει πολλα για μενα. Προσωπικα δε θα μαθαινα μια γλωσσα που πεθαινει παρα μονο αν εψαχνα δουλεια εκει που την μιλανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ που έχουν 3 γλώσσες για επίσημες πάντως :inlove:
Το υπογραμμισμένο δεν έχει αξία καθώς ο άνθρωπος γνωρίζει γαλλικά οπότε δεν μπορεί να κάνει κάτι:P


Haagen :inlove: . Αν σου αρέσει το ποδήλατο εκεί είναι το μέρος σου, όπως και αν έχεις ζωάκι η Βιέννη :inlove:


Δύσκολη δεν είναι τόσο αν γνωρίζεις γερμανικά και αγγλικά. Νομίζω βοηθούν και τα γαλλικά αρκετά. Με το πολύ χ έχουν βέβαια λίγο θέμα ( το g διαβαζεται χ) αλλά όχι το χ του ich πχ πιο παχύ.
Αλλά ναι. Δεν υπάρχουν πολλοί που τα μιλούν.
Στην περίπτωση του φίλου μας, επειδή γνωρίζει τόσες γλώσσες δεν νομίζω να τον εδιαφέρει άμεσα αυτό.
Μην ξεχνάς ότι κάθε ξένη γλώσσα σε κάνει να δεις από διαφορετική οπτική γωνία τον κόσμο. Να γνωρίσεις έναν πολιτισμό, έναν λαό.

Ακριβώς. Δεν ψάχνω μια γλώσσα που θα είναι χρήσιμη, αλλά απλά επειδή μου αρέσει η διαδικασία και φυσικά και για τον πολύ ωραίο τελευταίο λόγο που ανέφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
@juste un instant: Δηλαδή αν τα ολλανδικά ήταν στην θέση των γαλλικών με όλα αυτά τα ''καλά'' που ανέφερες ότι σου δίνουν τα γαλλικά αλλά δεν σου άρεσαν σαν γλωσσα θα τα μάθαινες;
Θα συμφωνήσω με τον Animan. Οι γλώσσες με μικρό πληθυσμό και ζήτηση έχουν ανάγκη από βοήθεια. Προσωπικά προτιμώ να δώσω τα χρήματά μου για να μάθω ολλανδικά παρά γαλλικά. Τα γαλλικά με όλα τα καλά που ανέφερες θα σωθούν. Τα Ολλανδικά ίσως χαθούν. Και δεν είναι κρίμα;
Χαίρομαι πολύ όταν γερμανοί φίλοι μου, ζητούν βοήθεια για να μάθουν ελληνικά! Γιατί ξέρω ότι πέρα από μια σπουδαία γλώσσα είναι και πολύ δύσκολη και έχει ανάγκη από ομιλητές.
Την ίδια χαρά λοιπόν θα ήθελα να δώσω και σε έναν Ολλανδό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι κάθε ξένη γλώσσα σε κάνει να δεις από διαφορετική οπτική γωνία τον κόσμο. Να γνωρίσεις έναν πολιτισμό, έναν λαό.

Και οταν μπορεις να γνωρισεις πολλους πολιτισμους και πολλους λαους με μονο μια γλωσσα ακομα καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και οταν μπορεις να γνωρισεις πολλους πολιτισμους και πολλους λαους με μονο μια γλωσσα ακομα καλυτερα...

Καλό είναι και αυτό αλλά όχι το πιο σημαντικό. Και έναν λαό να γνωρίσεις μόνο στην ζωή σου μέσω μιας ξένης γλώσσας είναι εφόδιο για εσένα για όλη σου την ζωή. Εξάλλου όσο περισσότερο ζεις έναν λαό τόσο πιο καλά τον γνωρίζεις και κατ επέκταση επειρεάζεσαι από αυτόν...
Οπότε γούστα του καθενός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
@juste un instant: Δηλαδή αν τα ολλανδικά ήταν στην θέση των γαλλικών με όλα αυτά τα ''καλά'' που ανέφερες ότι σου δίνουν τα γαλλικά αλλά δεν σου άρεσαν σαν γλωσσα θα τα μάθαινες;
Θα συμφωνήσω με τον Animan. Οι γλώσσες με μικρό πληθυσμό και ζήτηση έχουν ανάγκη από βοήθεια. Προσωπικά προτιμώ να δώσω τα χρήματά μου για να μάθω ολλανδικά παρά γαλλικά. Τα γαλλικά με όλα τα καλά που ανέφερες θα σωθούν. Τα Ολλανδικά ίσως χαθούν. Και δεν είναι κρίμα;
Χαίρομαι πολύ όταν γερμανοί φίλοι μου, ζητούν βοήθεια για να μάθουν ελληνικά! Γιατί ξέρω ότι πέρα από μια σπουδαία γλώσσα είναι και πολύ δύσκολη και έχει ανάγκη από ομιλητές.
Την ίδια χαρά λοιπόν θα ήθελα να δώσω και σε έναν Ολλανδό.

Προφανώς και δεν μαθαίνεις μια γλώσσα που δεν σου αρέσει με τίποτε. Εξαίρεση ίσως να αποτελούν τα αγγλικά που πλέον είναι κάπως υποχρεωτικό να τα μάθεις αλλά και πάλι αν τα σιχαίνεσαι τόσο...

Εντάξει κρίμα είναι σίγουρα να χάνονται γλώσσες γιατί είναι σαν να χάνεται ένας λαός και ένας πολιτισμός και προσωπικά μου αρέσει η ποικιλότητα αλλά δεν θα μάθουμε και μια γλώσσα από οίκτο :P Προφανώς και δεν εννοείς αυτό απλά θέλω να το ξεκαθαρίσω προς αποφυγή παρεξηγήσεων γιατί και οι Ολλανδοί (πχ) μια χαρά ξέρανε να κάνουνε αποικίες και να εξαπλώνουν την γλώσσα τους εις βάρος άλλων πολιτισμών πριν από δυο τρεις αιώνες όπως και όλοι οι (δυτικοί κυρίως) Ευρωπαίοι.

Συμφωνώ 100% γενικά με την άποψή σου. Η χαρά που νιώθουν οι άνθρωποι που έχουν ως μητρική μια γλώσσα λιγότερο δημοφιλή και εξαπλωμένη, όταν συναντούν κάποιον που έχει κάνει τον κόπο να την μάθει και να την μιλά μαζί τους είναι απεριόριστα μεγάλη. Το ίδιο και εμείς, όταν συναντούμε κάποιον ξένο που μιλά ελληνικά μόνο οικογένεια που δεν τον θεωρούμε. Ακόμα και χάλια να μιλάει και μια λέξη να γνωρίζει και αυτή χάλια αμέσως εκτιμούμε την προσπάθεια και κοιτάμε να τον βοηθήσουμε. Σε αντίθεση, οι ομιλητές διαδεδομένων γλωσσών που γενικά μαθαίνονται από πολλούς ούτε καν εντύπωση δεν τους κάνει. Μη σου πω ότι θα σε διορθώνουν και σε γελοίες λεπτομέρειες σχετικά με την προφορά κτλ. Αυτή την σνομπίστικη συμπεριφορά έχουν οι περισσότεροι Άγγλοι και Γάλλοι που σε θεωρούν υποχρεωμένο κιόλας να ξέρεις άπταιστα την γλώσσα τους αν τυχόν πας διακοπές στην χώρα τους, λες και αυτοί όταν έρχονται και ψήνονται σαν τα ψάρια στις παραλίες ξέρουν έστω και μία λέξη Ελληνικά. Και πάλι δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι αλλά γενικά νομίζω είναι αλήθεια ότι οι ομιλητές πιο ασθενών γλωσσών είναι πολύ πιο θερμοί απέναντι σε αυτούς που προσπαθούν να μάθουν την γλώσσα τους.

Σε εποχες παγκοσμιοποιησης, κατα την ταπεινη μου γνωμη, και ο πληθυσμος μετραει και οι πληθυσμιακες τασεις. Καποτε η Γαλλια ηταν αποικιοκρατικη δυναμη αλλα μονο η ελιτ μιλουσε γαλλικα. Σημερα δεν υπαρχει αποικιοκρατια αλλα οι γαλλοφωνοι ειναι δεκαπλασιοι. Το οτι στην Μπραζαβιλ ολοι οι νεοι συνενοουνται στα γαλλικα εγινε σιγα σιγα γιατι εκρυβαν την φυλη τους και περνουσαν απαρατηρητοι. Δεν εγινε μεσω επιβολης. Το επελεξαν οι ιδιοι. Εγω τα γαλλικα δεν τα επελαξα για να βρω δουλεια στον Καναδα, η στο Βελγιο, η στην Ελβετια η στην Γαλλια, στο Μονακο, στο Λουξεμβουργο, στο Στραμβουργο ή στις Βρυξελες, ή στο Μαροκο, στην Τυνησια, στο Καμερουν και στις πολλες γαλλοφωνες αφρικανικες χωρες, ουτε γιατι η Γαλλια εχει την υψηλοτερη γεννητικοτητα σε ολη την Ευρωπη εδω και δεκα χρονια, αλλα γιατι ολες οι αφρικανικες χωρες θα αυξηθουν δραματικα στις επομενες δεκαετιες και μορφες τηλεεργασιας θα αναπτυχθουν με πολλες χωρες που τωρα δεν εχουμε σχεσεις. Και επειδη οι γαλλοφωνοι εχουν μεσο ορο ηλικιας κατω απο τριαντα ετη. Η πιο νεα γλωσσα πληθυσμιακα σημαινει πολλα για μενα. Προσωπικα δε θα μαθαινα μια γλωσσα που πεθαινει παρα μονο αν εψαχνα δουλεια εκει που την μιλανε...

Καταρχάς είναι τουλάχιστον κρίμα (και εμένα προσωπικά με κάνει να λυπάμαι ιδιαιτέρως γιατί τα γαλλικά μου αρέσουν πολύ σαν γλώσσα και τα θεωρώ ως μια από τις γλώσσες της διανόησης) που το αποτέλεσμα της εξάπλωσης μιας χώρας και κατ'επέκτασιν μιας γλώσσας που υποτίθεται ότι έχει παίξει καίριο ρόλο στον διαφωτισμό και τον ουμανισμό, είναι να κάνει ανθρώπους και μάλιστα νέους να ντρέπονται για την καταγωγή τους και να θέλουν να γίνουν Γάλλοι (ή Γερμανοί ή οτιδήποτε δεν επιτίθεμαι στους Γάλλους συγκεκριμένα, βασικά δεν επιτίθεμαι γενικώς).

Επιπλέον το γεγονός ότι γενικά οι κοινωνίες της Ευρώπης και της βόρειας Αμερικής οδηγούνται στην εκγήρανση οφείλεται στο μεγάλο προσδόκιμο ζωής, στο υψηλότερο (και όχι υψηλό γιατί θα μπορούσε να είναι και καλύτερο, για μένα καλά καλά δεν φτάσαμε ταβάνι και έχουμε ήδη αρχίσει την κάθοδο) βιοτικό επίπεδο και ναι και στην υπογεννητικότητα (βλέπε Ελλάδα και Ιαπωνία). Τα γαλλικά έχουν μικρή μέση ηλικία ομιλητή γιατί απλώς η συντριπτική πλειοψηφία των γαλλόφωνων βρίσκεται στην Αφρική όπου οι άνθρωποι κάνουν παιδιά στα 13 και πεθαίνουν στα 30-40. Τραγικό και ευθυνόμαστε όλοι για αυτό αλλά αποτελεί πραγματικότητα και ίσως τον κύριο λόγο που τα Γαλλικά δεν έχουν γερασμένους ομιλητές.

Προσωπικα δε θα μαθαινα μια γλωσσα που πεθαινει παρα μονο αν εψαχνα δουλεια εκει που την μιλανε...
Ναι ΟΚ ούτε εγώ θα μάθαινα μια γλώσσα που ούτε μου αρέσει ιδιαιτέρως ούτε και είναι απαραίτητο να μάθω λόγω "χρησιμότητας". Αλλά ξέρεις ήδη Ελληνικά που είναι σε πολύ πιο δεινή κατάσταση από τα Ολλανδικά χάρη στην παγκοσμιοποίηση. Μόνο και μόνο για αυτό δεν πρέπει να αποκλείουμε τόσο εύκολα κάποιες γλώσσες επειδή δεν μιλιούνται πολύ, πόσο μάλλον να αποθαρρύνουμε τον κόσμο από το να τις μάθει. Και προφανώς, συμφωνώ. Ούτε εσύ ούτε εγώ ούτε κανείς δεν είμαστε οι γλωσσικοί σωτήρες που θα μάθουμε μια γλώσσα και θα την σώσουμε για πάντα από την εξαφάνιση. Αλλά ας μην χειροτερεύουμε κιόλας την κατάσταση. (Όχι ότι εσύ ευθύνεσαι για κάτι ή ότι χειροτερεύεις την κατάσταση, γενικά μιλάω)

Πού μένεις; Θεσσαλονίκη ξέρω ότι έχει στάνταρ φροντιστήριο που κάνει Ολλανδικά.

Μένω Αθήνα αλλά (ασχέτως) είμαι από Θεσσαλονίκη και την αγαπώ πολύ.

Συγνώμη για τις τεράστιες απαντήσεις αλλά μπαίνω μέσα λίγες φορές τη μέρα και θέλω να απαντήσω σε πολλά, οπότε τα γράφω μαζεμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Κατάλογος_χωρών_ανά_δείκτη_προσδόκιμου_ζωής.

Ο μεσος ορος ζωης των Αφρικανων ειναι 60 χρονια κι οχι 40. Π.χ στην Σενεγαλη και στο Μπενιν ζουν περισσοτερο απο οτι στην Ν. Αφρικη... Στο Κογκο και στην Ακτη Ελεφαντοσου εξηντα. Στις Κομορες πολυ περισσοτερο απο ολους. Αρα τουλαχιστον μιση ζωη παραπανω απο οσο νομιζες Ανιμαν. Δηλαδη σχεδον οσο οι Ρωσοι. Υπαρχουν πολλες ιδεοληψιες που θα καταριφθουν στην ψηφιακη εποχη που διανυουμε. Προς γνωσιν... Το οτι ολοι σχεδον οι εφηβοι στις περισσοτερες χωρες μαθαινουν γαλλικα στην Αφρικη ριχνει τον μεσο ορο στα 30. Επισης στην Ευρωπη οι Γαλλοι ειναι πρωταθλητες στις γεννησεις εδω και πανω απο δεκα χρονια. Γι αυτο και το 2030 θα ειναι η μεγαλυτερη σε πληθυσμο χωρα στην Ευρωπη. Και η πιο νεα, η πιο ζωντανοι. Το ιδιο και ... οι γαλοφωνοι Αφρικανοι που θα ζουν ολο και περισσοτερο συμφωνα με την ΠΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Η παραπομπη ειναι στο ακριβως πιο πανω μηνυμα μου. Ο μεσος ορος ζωης των Αφρικανων ειναι 60 χρονια κι οχι 40. Π.χ στην Σενεγαλη και στο Μπενιν ζουν περισσοτερο απο οτι στην Ν. Αφρικη... Στο Τογκο και τη Μαγαδασκαρη ζουν 65. Στο Κογκο, στο Καμερουν και στην Ακτη Ελεφαντοσου εξηντα. Στις Κομορες πολυ περισσοτερο απο ολους. Αρα τουλαχιστον μιση ζωη παραπανω απο οσο θεωρουσες ή εκτιμουσες Aminan. Δηλαδη σχεδον οσο ζουν οι Ρωσοι. Δε φταις εσυ γι αυτο αλλα Υπαρχουν πολλες ιδεοληψιες που θα καταριφθουν στην ψηφιακη εποχη που διανυουμε. Προς γνωσιν... Το οτι ολοι σχεδον οι εφηβοι στις περισσοτερες χωρες μαθαινουν γαλλικα στην Αφρικη ριχνει τον μεσο ορο στα 30. Επισης στην Ευρωπη οι Γαλλοι ειναι πρωταθλητες στις γεννησεις εδω και πανω απο δεκα χρονια. Γι αυτο και το 2040 θα ειναι η μεγαλυτερη σε πληθυσμο χωρα στην Ευρωπη. Και η πιο νεα, η πιο ζωντανη, η πιο ενεργη. Το ιδιο και ... οι γαλλοφωνοι Αφρικανοι που θα ζουν ολο και περισσοτερο συμφωνα με την ΠΟΥ. Να μην ξεχναμε οτι σε καποιες δεκαετιες ο ενας κατοικος στους τρεις αυτου του πλανητη θα ειναι Αφρικανος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ρε συ Ινσταντ, συγγνώμη για την άκυρη ερώτηση αλλά γιατί αυτός ο ζήλος για τους Αφρικανούς; Αν είναι προσωπικός ο λόγος δεν θέλω να μου απαντήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Βλεπε τα επιθετα με τους υπερθετικους του προηγουμενου μυνηματος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ που έχουν 3 γλώσσες για επίσημες πάντως :inlove:
Το υπογραμμισμένο δεν έχει αξία καθώς ο άνθρωπος γνωρίζει γαλλικά οπότε δεν μπορεί να κάνει κάτι:P


Haagen :inlove: . Αν σου αρέσει το ποδήλατο εκεί είναι το μέρος σου, όπως και αν έχεις ζωάκι η Βιέννη :inlove:


Δύσκολη δεν είναι τόσο αν γνωρίζεις γερμανικά και αγγλικά. Νομίζω βοηθούν και τα γαλλικά αρκετά. Με το πολύ χ έχουν βέβαια λίγο θέμα ( το g διαβαζεται χ) αλλά όχι το χ του ich πχ πιο παχύ.
Αλλά ναι. Δεν υπάρχουν πολλοί που τα μιλούν.
Στην περίπτωση του φίλου μας, επειδή γνωρίζει τόσες γλώσσες δεν νομίζω να τον εδιαφέρει άμεσα αυτό.
Μην ξεχνάς ότι κάθε ξένη γλώσσα σε κάνει να δεις από διαφορετική οπτική γωνία τον κόσμο. Να γνωρίσεις έναν πολιτισμό, έναν λαό.

Το Βελγιο ειναι μια απο τις πιο μπουρδελοποιημενες χωρες στον κοσμο και υπαρχουν πολλες εντασεις μεταξυ των δυο μεγαλων κοινοτητων, μαλιστα η Φλαμανδικη περιοχη που ειναι πολυπληθεστερη και πλουσιοτερη εχει αποσχιστικες τασεις κι ακομα και Βελγοι πολιτικοι καποια στιγμη ειπαν οτι πρεπει να ασχοληθουν με ενα σεναριο διαλυσης της χωρας.

Και οντως, τα Ολλανδικα για καποιον που ξερει κυριως Γερμανικα ειναι αστεια ευκολα. Και εχουν πανω απο 20εκ native speakers, δεν νομιζω να εξαφανιστουν, τουλαχιστον οσο ζουμε εμεις. Υπαρχουν πολλες γλωσσες να βγουν απο τη μεση πριν εξαφανιστουν τα Ολλανδικα. Και πιο πιθανο ειναι να βρει κανεις δουλεια στην Αμβερσα παρα στην Τυνιδα ή στη Γιαουντε...

Oι Ολλανδοι καταλαβαινουν τις γλωσσες των Βρετανων, των Γερμανων και των Γαλλων αλλα κανενας δεν καταλαβαινει τη δικη τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Βεβαια πιο ευκολο ειναι να βρεις δουλεια στην Κινα παρα στο Χονγκ Κονγκ. Δεν χρειαζεται να εξαφανιστει μια γλωσσα πληθυσμιακα για να σβησει. Απλα διαγραφεται λογω της υπερβολικης αυξησης μιας αλλης. Τι να σου κανουν 20 εκατομμυρια μπροστα σε ενα δισεκατομμυριο κυριως νεανικου πληθυσμου στην εποχη του ψηφιακου χωριου και συγχρονων μορφων τηλε-εργασιας... Χωρις να ξεχναμε πως η ευρεση εργασιας δεν ειναι παρα ενα απο τα παρα πολλα κριτηρια για να μαθει κανεις μια ξενη γλωσσα γνωριζοντας πως ελαχιστοι ειναι αυτοι που χρησιμοποιουν την ξενη γλωσσα για να εγκατασταθουν σε ξενη χωρα. Πολυ πιο πιθανο ειναι να την χρησιμοποιησουν στο διαδυκτιο, σε τηλεεργασια, να ακουσουν κανα τραγουδι, να δουν ταινιες και διαφορετικους πολιτισμους και χωρες, να διαβασουν κανενα βιβλιο, να βοηθησουν και να σταθουν αλληλεγγυοι σε ξενους, να διαβασουν μια ξενη εφημεριδα, να γνωρισουν ξενους ανθρωπους και διαφορετικες νοοτροπιες μεσω Skype κτλ. κτλ


Και μη ξεχνουμε οτι ενω καποτε οι Βρυξελλες ηταν ολλανδοφωνες κατεληξαν σχεδον αποκλειστικα γαλλοφωνες. Οι ολλανδοφωνοι στο Βελγιο μαθαινουν γαλλικα ενω οι γαλλοφωνοι αγγλικα. (ασχετα αν ποτε δεν τα μαθαινουν καλα). Οι ολλανδοφωνοι του Βελγιου δεν μπορουν να χωνεψουν τον γρηγορο εκγαλλισμο πολλων βελγικων πολεων καθως και την διεισδυση της γαλλικης γλωσσας στο Βελγιο και στην πρωτευουσα τους που γινεται με ολο πιο γρηγορους ρυθμους. Γι αυτο και σκεφτονται την αποσχιση. Οι Βαλλονοι βεβαια σκεφτονται πολυ πιο διπλωματικα. Το' χουν οι γαλλοφωνοι αυτο. Γι αυτο κερδιζουν. Και σε εδαφος και σε γλωσσα. Και σε γεννησεις Μερα με τη μερα. Στην (καποτε ολλανδοφωνη) πρωτευουσα η αλλαγη συνεβη ηδη. Οταν λειτουργεις ενωτικα εχεις πολλες πιθανοτητες να υπερισχυσεις. Ακριβως οπως στο Κογκο και στην Κινσασα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Oι Ολλανδοι καταλαβαινουν τις γλωσσες των Βρετανων, των Γερμανων και των Γαλλων αλλα κανενας δεν καταλαβαινει τη δικη τους :P

:hehe: :hehe:
Θέλω να μιλήσω με έναν Ολλανδό μια μέρα και να τον ρωτήσω πως νιώθει γι αυτο που είπες:whistle::P:redface:

@Ινστάντ: στο μήνυμά σου φίλε υπάρχει ίσα με 5 φορές λέξη που έχει να κάνει με γάλλ-
Και άλλες τόσες που το υποννούν:P
Θα μου πεις πως το κάνεις για να το ξεκινήσω και εγώ; Μπας και δω άσπρη μέρα δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
@Ινστάντ: στο μήνυμά σου φίλε υπάρχει ίσα με 5 φορές λέξη που έχει να κάνει με γάλλ-
Και άλλες τόσες που το υποννούν:P
Θα μου πεις πως το κάνεις για να το ξεκινήσω και εγώ; Μπας και δω άσπρη μέρα δηλαδή...[/I]

Call me... Deutsch... lover :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μπορεις να μαθεις γερμανικα δεν ειναι δυσκολη γλωσσα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μπορεις να μαθεις γερμανικα δεν ειναι δυσκολη γλωσσα! :)

Παρεπιπτόντως ξέρω, εκτός από ελληνικά και εβραϊκά που είναι οι μητρικές μου (η δεύτερη λόγο καταγωγής), αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά, γερμανικά και ιαπωνικά (για αυτό και ξέρω ότι τέτοιου είδους γλώσσες θέλουν ειδικά στα μεγαλύτερα επίπεδα πολύ πολύ πολύ διάβασμα) όλες σε επίπεδο C2 (έχω τελειώσει από πλευράς πτυχίων τουλάχιστον)."

Γνωρίζει ήδη και σε πολύ καλό επίπεδο...
Αλλιώς θα είχα ξεκινήσει και εγώ να βομβαρδίζω με μηνύματα υπερ των γερμανικών
:P:P:P:P
:redface: αλλά θα κατηγορούμουν για προπαγάνδα
ασε που δεν το συνηθίζω
ασχέτως αν πολλοί το καταφέρνουν χρησιμοποιόντας καλές λέξεις που κρύβουν τον σκοπό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα ξερει ηδη 7 γλωσσες κ θελει να μαθει και 8η??? στη θεση του δε θα το εκανα αλλα οπως νομιζει! :) εγω ξερω ηδη 3 γλωσσες συνολικα κ χανω τον μπουσουλα μερικες φορες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top