Στρατιωτική Ιατρική

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθήτρια της γ' λυκείου και ενδιαφέρομαι να δηλώσω για ΣΣΑΣ ιατρικό :)
Γνωρίζει κανείς να μου πει σίγουρα αν επιτρέπεται να έχεις εξωσχολικές δραστηριότητες όσο θα φοιτείς στην σχολή (π.χ. ξένη γλώσσα ή κάποιο άθλημα σε ομάδα ) ? Ευχαριστώ :)


Σου επιτρέπεται να παίρνεις μέρος σε εξωσχολικές δραστηριότητες και δικαιούσε άδειες να πηγαίνεις στις προπονήσεις με απόφαση του διοικητή εφόσον η ομάδα σου παίζει Α εθνική.Θα πρεπει όμως να ψαξω το ΦΕΚ να δω τι λέει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rania98

Νεοφερμένος

Η rania98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δηλαδή σκέψεις να ξεκινήσεις κάποια καινούργια δραστηριότητα στην διάρκεια φοίτησης δν υπάρχουν?
Κ άδειες δν δίνονται για αγώνες κ προπόνησης ομάδας που δν είναι στην Α εθνική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μόνο για Α εθνικής δίνονται άδειες και εφόσον το θέλει ο ίδιος ο διοικητής.Το είχε πει ενας στρατιωτικός συνταξιουχος προπονητής φίλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rania98

Νεοφερμένος

Η rania98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κάποια πιο πρόσφατη πηγή ?
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος Παρασκευή και Σάββατο έχεις άδεια.Ξέρω κάποια παιδιά στη ΣΣΑΣ που πηγαίνουν γυμναστήριο.Είναι όμως μεγάλα έτη.Τα μικρότερα είναι αυτά που συνήθως κάνουν τις υπηρεσίες και δεν έχουν χρόνο.Δραστηριότητες μέσα στη σχολή γίνονται πχ έχει ξιφασκία,κ ομάδα βόλευ,κ έχω δει ότι συμμετέχουν κ σε αγώνες στίβου κλπ.Βέβαια όλα αυτά στα γράφω με κάποια επιφύλαξη και βασισμένη σε πράγματα που έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εαν μπορέσω και εντοπίσω το ΦΕΚ θα το στείλω.Ναι υπάρχουν ομάδες ξιφασκίας,βολλευ,στίβου κτλ.Εαν πέφτει η προπόνηση σαββατοκύριακο μπορείς να πηγαίνεις καθημερινές μόνο με απόφαση διοικητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
έχει γυμναστήριο(βάρη) η σχολή μέσα ? ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rania98

Νεοφερμένος

Η rania98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το εκτιμώ πολύ ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Στην βάρυ είναι η ευελπίδων μεγάλε εδω μιλάμε για ΣΣΑΣ και ναι έχει γυμναστήριο όπως και κάθε στρατιωτική σχολή ενω η ΣΝΔ και η ΣΜΥΝ έχουν και κολυμβητήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Το θέμα είναι θα προλαβαίνει να πηγαίνει καθημερινές?Η ιατρική είναι απαιτητική σχολή,έχει εργαστήρια κλπ.Πιθανότητα θα υπάρχουν ημέρες της εβδομάδας που θα είναι από τις 8 το πρωί μέχρι τις 7 το απόγευμα σχολή.Συν το ότι θα έχεις υπηρεσίες μετά τα μεσάνυχτα και τις ώρες ανάγνωσης κ διαβάσματος που είναι συγκεκριμένες μέσα στη μέρα.Στο πρώτο-δεύτερο έτος λίγο δύσκολο να έχεις δραστηριότητες τις καθημερινές.Δηλ ό,τι μπορείς να εκμεταλλευτείς Παρασκευή και Σάββατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Στην βάρυ είναι η ευελπίδων μεγάλε εδω μιλάμε για ΣΣΑΣ και ναι έχει γυμναστήριο όπως και κάθε στρατιωτική σχολή ενω η ΣΝΔ και η ΣΜΥΝ έχουν και κολυμβητήριο

όταν λέω βάρη εννοώ όργανα γυμναστικής....αν έχει η σσας μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
..... χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αν ξεκίνησες τώρα την προετοιμασία σου για την γ' λυκείου δεν έχεις ελπίδες....
Ας μην αναπαράγουμε τερατολογίες. Μια χαρά μπορεί κάποιος να αρχίσει την προετοιμασία του για τις πανελλήνιες τελειώνοντας τη Β λυκείου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δεν είναι τερατολογία αυτό που είπα εγώ, αλλά ψέμα αυτό που λένε όσοι πέρασαν σε τέτοια σχολή (χωρίς κάποιο παραθυράκι του συστήματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν περιπτώσεις νoθείας στις πανελλήνιες! :eek:
Αν υπήρξαν τέτοια περιστατικά ποιος εγγυάται ότι δεν έχουν επαναληφθεί χωρίς να αποκαλυφθούν αυτή τη φορά? Γιατί έχω ακούσει κάνα δυο περιπτώσεις που οι καθηγητές παίρνουν τηλέφωνο στο σπίτι κατά τις 23:00 την παραμονή των εξετάσεων με sos θέματα αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω...
Επίσης ψιλοπαραθυράκια εξακολουθούν να υπάρχουν. Ένα γνωστό είναι ότι κάποια παιδιά γράφονται σε εσπερινό λύκειο (συνήθως έχουν δικαιολογητικό ότι εργάζονται στο ιατρείο του πατέρα τους :whistle: ) ώστε να αντιμετωπίσουν μειωμένο ανταγωνισμό.
Άλλα παιδιά με τις πλάτες των καθηγητών κάνουν πολύ περισσότερες απουσίες από τις επιτρεπόμενες (αν και αυτό δεν είναι άμεσο παραθυράκι, εξακολουθεί όμως να είναι αθέμιτο).
Στο θέμα μας πάντως, επειδή και εγώ το σκεφτόμουν, αν δεν έχεις σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, εγώ δεν θα την προτιμούσα. Κι εγώ σε παρόμοιο δίλημμα ήμουν πέρυσι, ανάμεσα σε σσασ ιατρική-φαρμακευτική-οδοντιατρική και τις πολιτικές ιατρική και φαρμακευτική.
Κατ'αρχάς θα πρέπει να αφιερώσεις κάποιες ώρες από τον ιανουάριο και μετά σε προπονήσεις, ειδικά αν δεν είχες κάποια επαφή με τον αθλητισμό μέχρι τώρα. Τα αθλήματα μπορεί να ακούγεται ότι είναι εύκολα και περνιούνται, όσοι τα λένε αυτά όμως υπολογίζουν σε λάδι. Είχα γνωστό που ασχολείται με την εκγύμναση παιδιών για τις στρατιωτικές σχολές και όταν απευθύνθηκα σε αυτόν όλο στο λάδι το πήγαινε, και μιλάμε για μεγάλα ποσά...
Σαφώς και το λάδωμα λοιπόν δεν αποτελεί λύση και από θέμα ποσού και από ηθικής απόψεως, αν αποφασίσεις να ασχοληθείς όμως για να περάσεις τα αθλήματα μπορεί να επηρεαστεί η απόδοση στα μαθήματα.
Πέρα από αυτό όμως, και μέσα στη σχολή εμένα δεν μου αρέσει καθόλου η λογική του μέσου (γιατί αξιοκρατία στο στρατό μην περιμένεις να δεις...) καθώς και η λογική ότι θα έχεις κάποιο στρατιωτικό ανώτερό σου (και ξέρεις τι λογική κουβαλάνε πολλοί από αυτούς...)
Και από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης πιστεύω ότι δεν αξίζει να θυσιάσεις τις χαρές της φοιτητικής ζωής για να είσαι εξασφαλισμένη, ειδικά στο συγκεκριμένο επάγγελμα. Ακόμα και αν δεν βρίσκεις δουλειά μετά την ειδίκευσή σου, αν δεχτείς να πας σε κάποια παραμεθόριο περιοχή λογικά κάτι θα βρεις.
Επίσης έχε υπόψιν σου ότι αν αποφασίσεις να τα παρατήσεις θα πρέπει να καταβάλεις αποζημίωση στο στρατό για τα έξοδα εκπαίδευσης, πολλές χιλιάδες ευρώ.

Κοιτα επειδη εχουμε πολλους φιλους σ. ιατρους, το περιβαλλον ειναι εξαιρετικο, καμια σχεση με κανονικου αξιωματικου. Στα νοσοκομεια πατανε συνηθως 9-13 και μετα ιατρειο και εισπραξη. Βεβαια εχει τεραστιο περιορισμο, εχω ακουσει οτι μονο οι αριστουχοι διαλεγουν ειδικοτητα και σωμα, ενω αν πεσεις σε κανα στρατο ξηρας θα εχεις μεταθεσεις οποτε δεν θα μπορεις να δουλευεις και στο ιατρειο σου. Μπαινεις στο κλαμπ των βολεμενων αλλα με τους περιορισμους που αυτο συνεπαγεται. Επισης δεν θεωρω οτι η κατασταση με τα ιδιωτικα ιατρεια θα παραμεινει παντα οπως ειναι σημερα και ειναι σωστο να περιορισει τους στρατιωτικους γιατρους μονο στο στρατευμα γιατι τωρα απλα δημιουργουν πελατολογειο για το ιατρειο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top