Ψυχολογία

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας.Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιος κλάδος ψυχολογίας που να ασχολείται με την γλώσσα και αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο μεταπτυχιακό.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ξέρω πως υπάρχει κλάδος Development psychology, μήπως υπάγεται εκεί αυτό που ψάχνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Γιατί δε πας γλωσσολογία αν θες να ασχοληθείς με τη γλώσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Προσπαθώ να τα συνδυάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ξέρω πως υπάρχει κλάδος Development psychology, μήπως υπάγεται εκεί αυτό που ψάχνεις;

Δεν τον γνωρίζω αυτόν τον κλάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κι εγώ σε κάποιο παρακλάδι της εξελικτικής ψυχολογίας θα στρεφόμουν. Σίγουρα θα υπάρχουν στο εξωτερικό σπουδές Psychology of Language Development, για την Ελλάδα δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Developmental Psychology = Εξελικτική Ψυχολογία

Είναι βασικός κλάδος της Ψυχολογίας, πρώτο έτος σπουδών για να καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κι εγώ σε κάποιο παρακλάδι της εξελικτικής ψυχολογίας θα στρεφόμουν. Σίγουρα θα υπάρχουν στο εξωτερικό σπουδές Psychology of Language Development, για την Ελλάδα δεν ξέρω.

Ίσως η εκπαιδευτική ή η γνωστική ψυχολογία μπορεί να ασχολούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η εκπαιδευτική όχι τόσο, γιατί η κατάκτηση της γλώσσας γίνεται στις πρώτες ηλικίες. Δεν μιλάς για κατάκτηση της γλώσσας στην ηλικία των 6-12 ετών που ασχολείται κυρίως η σχολική ψυχολογία (εκτός αν το ενδιαφέρον σου δεν είναι η κατάκτηση της μητρικής γλώσσας αλλά κάτι άλλο παρεμφερές). Όπως και να έχει, η εκπαιδευτική ψυχολογία έχει πιο στενό αντικείμενο = το χώρο του σχολείου και της μάθησης.

Η γνωστική ασχολείται με τη χρήση της γλώσσας αλλά όχι τόσο συγκεκριμένα με την κατάκτηση και την ανάπτυξη της γλώσσας στις μικρές ηλικίες, και επίσης περισσότερο με τους μηχανισμούς γνωστικής επεξεργασίας των πληροφοριών, δηλαδή με υψηλού επιπέδου έννοιες. Εξαρτάται από ποια πλευρά θέλεις να προσεγγίσεις το θέμα.

Αν σπουδάσεις ψυχολογία, θα κάνεις σίγουρα εξελικτική και γνωστική ψυχολογία στο προπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Η εκπαιδευτική όχι τόσο, γιατί η κατάκτηση της γλώσσας γίνεται στις πρώτες ηλικίες. Δεν μιλάς για κατάκτηση της γλώσσας στην ηλικία των 6-12 ετών που ασχολείται κυρίως η σχολική ψυχολογία (εκτός αν το ενδιαφέρον σου δεν είναι η κατάκτηση της μητρικής γλώσσας αλλά κάτι άλλο παρεμφερές). Όπως και να έχει, η εκπαιδευτική ψυχολογία έχει πιο στενό αντικείμενο = το χώρο του σχολείου και της μάθησης.

Η γνωστική ασχολείται με τη χρήση της γλώσσας αλλά όχι τόσο συγκεκριμένα με την κατάκτηση και την ανάπτυξη της γλώσσας στις μικρές ηλικίες, και επίσης περισσότερο με τους μηχανισμούς γνωστικής επεξεργασίας των πληροφοριών, δηλαδή με υψηλού επιπέδου έννοιες. Εξαρτάται από ποια πλευρά θέλεις να προσεγγίσεις το θέμα.

Αν σπουδάσεις ψυχολογία, θα κάνεις σίγουρα εξελικτική και γνωστική ψυχολογία στο προπτυχιακό επίπεδο.

Είμαι πρωτοετής απλά είναι λίγο αχταρμάς στο κεφάλι μου ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής απλά είναι λίγο αχταρμάς στο κεφάλι μου ακόμα.

το πιο πιθανο ειναι να αλλαξεις πολλες αποψεις μεχρι να αποφοιτησεις.. Ειναι πολυ νωρις ακομα! Ψαξου, ρωτα καθηγητες και με το περασμα του καιρου θα δεις τι πραγματικα σου αρεσει! Στο εξωτερικο παντως υπαρχουν αναλογα μεταπτυχιακα. Εδω λιγο δυσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ, είναι νωρίς ακόμα για τέτοιες αποφάσεις. Κατά το 3ο έτος θα αρχίζεις να ξεχωρίζεις ποια προσέγγιση σου ταιριάζει περισσότερο - και μπορεί να μην είναι καμία από αυτές που έχεις τώρα στο μυαλό σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλά εννοείται πως δεν έχω αποφασίσει από τώρα.Απλώς θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τέτοιος κλάδος διότι ανέκαθεν με ενδιέφεραν ζητήματα γλώσσας και έκφρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όλοι οι οι κλάδοι υπάρχουν. Αν όχι ως ξεχωριστοί βασικοί κλάδοι, σίγουρα υπάρχουν ως sub-fields. Με άλλα λόγια, ό,τι και να σκεφτείς, κάποιος κάπου ήδη ασχολείται με το αντικείμενο.

Ψάξε και τον κλάδο που λέγεται Psycholinguistics, μάλλον θα σε καλύψει καλύτερα από την Εξελικτική Ψυχολογία: https://en.wikipedia.org/wiki/Psycholinguistics

Εδώ πληροφορίες στα ελληνικά: https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/glossology/show.html?id=42
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ο κλάδος που ψάχνεις λέγεται Ψυχογλωσσολογία. Δες το βιογραφικό καθηγήτριας μου στη σχολή που διδάσκει το συγκεκριμένο αντικείμενο: https://www.ecd.uoa.gr/prosopikes_selides/kati/kati.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ο κλάδος που ψάχνεις λέγεται Ψυχογλωσσολογία. Δες το βιογραφικό καθηγήτριας μου στη σχολή που διδάσκει το συγκεκριμένο αντικείμενο: https://www.ecd.uoa.gr/prosopikes_selides/kati/kati.htm

Σ'ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά όσο και ας φαινεται παράξενο απο παιδαγωγικό μπορείς να γίνεις παιδοψυχολόγος...

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 17-23 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Παιδιά όσο και ας φαινεται παράξενο απο παιδαγωγικό μπορείς να γίνεις παιδοψυχολόγος...

Και πώς γίνεται αυτό? Με δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακό ή τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Παιδιά όσο και ας φαινεται παράξενο απο παιδαγωγικό μπορείς να γίνεις παιδοψυχολόγος...
Κατ' αρχήν, δεν υπάρχει ο όρος "παιδοψυχολόγος"...
Τώρα, όσον αφορά αυτό που λες, μόνο με το πτυχίο του ΠΤΔΕ, και χωρίς κάποιο Μεταπτυχιακό ή 2ο πτυχίο, μου φαίνεται μάλλον απίθανο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και πώς γίνεται αυτό? Με δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακό ή τι?

πας στο deree βγάζεις ψυχολογία εκεί πας κάνεις άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος στην Μεγάλη Βρετανία κάνεις αν θέλεις κανά msc και μεταφέρεις τα δικαιώματα σου Ελλάδα

Κατ' αρχήν, δεν υπάρχει ο όρος "παιδοψυχολόγος"...
Τώρα, όσον αφορά αυτό που λες, μόνο με το πτυχίο του ΠΤΔΕ, και χωρίς κάποιο Μεταπτυχιακό ή 2ο πτυχίο, μου φαίνεται μάλλον απίθανο...
παιδοψυχολογία είναι υποειδικότητα της ψυχολογίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top