Πρόσβαση στην σχολή μου

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για πρόσβαση

-Λύση 1η:
Πας με μετρό μέχρι την στάση Μεταξουργείο (κόκκινη γραμμή) και παίρνεις όποιο λεωφορείο βρεις μόλις βγεις από την έξοδο που βγαίνουν όλοι :P (αυτή στην πλευρά που ανεβαίνεις από την αποβάθρα - Δηληγιάννη νομίζω λέγεται). Όλα περνάνε από το ΤΕΙ. Το Α15 και το Β15 συνεχίζουν μέχρι Δάσος και Παλατάκι. Το Ε15 είναι express μόνο για τους φοιτητές του ΤΕΙ και δεν κάνει παρά μια στάση μόνο στην λεωφόρο Αθηνών, στο ύψος του παραρτήματος της σχολής Υγείας και Πρόνειας και μετά τερματίζει πολύ κοντά στο ΤΕΙ. Η στάση για τα άλλα δύο λέγεται «ΤΕΙ Αθήνας». Είναι ακριβώς η 2η στάση μετά από τα Mediamarkt. Γενικά μην ανησυχείτε, θα το καταλάβετε αφού το τσούρμο εκεί θα πηγαίνει. Όσον αφορά την ταχύτητα, υποτίθεται ότι το express είναι πιο γρήγορο αφού δεν κάνει στάσεις, καθυστερεί όμως αρκετά να κάνει αναστροφή σε ένα φανάρι της Αθηνών, οπότε όποιο και να πάρετε, το ίδιο είναι. Τέλος, το express συνήθως δεν έχει γέρους-αλλοδαπούς-τρελούς κλπ, λειτουργεί όμως συγκεκριμένες ώρες (θα σας γελάσω, πρωινές πάντως).



Στον χάρτη στην κόκκινη κουκίδα τερματίζει το Ε15 και στην μπλε κάνουν στάση τα άλλα δύο.
Υπόψην, μόλις κατεβείτε από Α15 και Β15 μπροστά σας έχει υπόγεια διάβαση πεζών. Μπορεί συνήθως να είναι μεσ'τα σκατά (ειδικά αν έχει βρέξει) αλλά είναι must για να περάσεις την λεωφορό. Οπότε κλείνετε μυτούλα και προσέχετε να μην φοράτε τίποτα σαγιονάρες... Εάν την έχουν καθαρίσει, είναι η τυχερή σας μέρα.

Σ.Σ.: Παρατήρησα ότι κάνουν κάτι έργα στο ύψος της γέφυρας πάνω από την Εθνική. Ελπίζω να τα τελειώσουν σύντομα, αλλιώς θα έχει πολλή κίνηση στον πηγαιμό.

-Λύση 2η:
Πας με μετρό μέχρι την στάση Αιγάλεω (μπλε γραμμή) και βγαίνεις από την έξοδο της πλατείας Εσταυρωμένου. Εκεί παίρνεις το εξής λεωφορείο από την πλευρά που βγήκες: 829 Τ.Ε.Ι ΑΘΗΝΑΣ-ΣΤ.ΜΕΤΡΟ ΑΙΓΑΛΕΩ-Τ.Ε.Ι. ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΥΚΛΙΚΗ), το οποίο τερματίζει έξω από το ΤΕΙ (στο κόκκινο σημάδι).
Υπάρχουν επίσης και δυο ακόμα, το 812 ΠΛ. ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ - ΧΑΪΔΑΡΙ και το 803 ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΔΑΣΟΣ Β (Μέσω ΙΕΡΑΣ ΟΔΟΥ), τα οποία μπορείς να πάρεις από το μετρό και κάνουν στάση κάπου εκεί που είναι το μπλε σημάδι στον χάρτη, μπροστά από την Εκκλησία της Αγ. Τριάδας. Αν φοβάστε όμως ότι θα μπερδευτείτε ή θα ξεχαστείτε, προτιμήστε το 829 για σιγουριά.





Τέλος, για όσους έρχονται από Πειραιά, διαλέγουν είτε 831 ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΑΙΓΑΛΕΩ είτε 803 ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΔΑΣΟΣ Β (Μέσω ΙΕΡΑΣ ΟΔΟΥ) με στάση στην Αγ. Τριάδα (μπλε σημάδι στον χάρτη).

Άμα θέλετε, κάντε το και υπόμνημα για όλους τους νέους φοιτητές του ΤΕΙ Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
πολυ κατατοπιστικο να σαι καλα :thanks:
δυο-τρεις ερωτησεις μονο:
αν κατεβω αιγαλαιο μπορω να παω στο ΤΕΙ με τα ποδια η ειναι πολυ μακρια;
και τα λεοφωρια αυτα που ειπες οτι ειναι για τους φοιτητες λειτουργουν και τις μερες που δε γινονται μαθηματα στη σχολη; και περιπου καθε ποτε περνανε;

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
για τα δρομολογια των λεωφορειων δες εδω:
https://www.oasa.gr/index.asp?asp=routes/index_Lines.asp&order=1&page=7

απο το Αιγαλεω ειναι καπως μακρια το ΤΕΙ, καλυτερα λεωφορειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
πολυ κατατοπιστικο να σαι καλα :thanks:
δυο-τρεις ερωτησεις μονο:
αν κατεβω αιγαλαιο μπορω να παω στο ΤΕΙ με τα ποδια η ειναι πολυ μακρια;
και τα λεοφωρια αυτα που ειπες οτι ειναι για τους φοιτητες λειτουργουν και τις μερες που δε γινονται μαθηματα στη σχολη; και περιπου καθε ποτε περνανε;

ευχαριστω

Είναι γύρω στα 20 λεπτά με τα πόδια. Κόβεις μέσα από το δασάκι. Αλλά καλύτερα μέρα γιατί το βράδυ ίσως είναι λίγο επικίνδυνα. Ναι, με εξαίρεση το 829, τα άλλα σίγουρα λειτουργούν και τις άλλες μέρες. Για το 829 όμως δεν είμαι σίγουρος. Κάθε ένα δεκάλεπτο με τέταρτο περίπου. Αν είναι βράδυ μπορεί και κάθε μισή ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Είναι γύρω στα 20 λεπτά με τα πόδια. Κόβεις μέσα από το δασάκι. Αλλά καλύτερα μέρα γιατί το βράδυ ίσως είναι λίγο επικίνδυνα. Ναι, με εξαίρεση το 829, τα άλλα σίγουρα λειτουργούν και τις άλλες μέρες. Για το 829 όμως δεν είμαι σίγουρος. Κάθε ένα δεκάλεπτο με τέταρτο περίπου. Αν είναι βράδυ μπορεί και κάθε μισή ώρα.
Οχι δεν κάνει τόσο πολύ ποτέ το 829 είπαμε άντε ενα 20λεπτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω δεί τα δρομολόγια κλπ, αλλά ήθελα να δώ καμιά καλή ιδέα για να πηγαίνω στην ΑΣΟΕΕ όσο γρηγορότερα γίνεται. Μένω Παλαιό Φάληρο (στην Αγ. Βαρβάρα). Υπ'όψην ότι έχω δυνατότητα να πάρω πχ αυτοκίνητο, να πάω σε κάποια στάση μετρό/σιδηρόδρομου) και να παρκάρω εκεί κοντά. Προυπόθεση όμως να βρώ πάρκινγκ χωρίς να είναι επί πληρωμή!

Η καλύτερη ιδέα που άκουσα από φίλο μου μέχρι τώρα ήταν να παρκάρω στο ΣΕΦ και να παίρνω απο εκεί σιδηρόδρομο για Πλατεια Βικτώριας. Έχει κανείς ιδέα πόση ώρα περίπου κάνει ο σιδηρόδρομος από Καραισκάκη - Πλ. Βικτώριας; Λέω να πάω να το μετρήσω αύριο πλάκα πλάκα.

Καμιά ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
30 λεπτα περιπου ειναι με τρενο αλλα σκεψου πως δε μπορεις να στηριζεσαι μονο σε αυτο, καθως μπορει να ειναι γεματο και να περιμενεις τον επομενο συρμο ή οπως γινεται τελευταια να κανουν απεργιες,επισκευες, να μη λειτουργει γενικα. Οσους γνωστους βεβαια που εχω και μενουν προς τα εσενα με τρενο ακουω να ερχονται, αλλα ψαξε αν υπάρχει λεωφορειο για εναλλακτικη. Παρκαρισμα στο κεντρο ειναι δυσκολη περιπτωση, πρεπει να εισαι αρκετα κωλοφαρδος για να πετυχεις θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Έχω ένα λεωφορείο κοντά στο σπίτι μου που με κατεβάζει ακαδημία, κ απο κεί μπορώ να πάρω σιδηρόδρομο για Βικτωρία. Είχα την εντύπωση όμως ότι το Λεωφορείο θα αργεί πολύ σε σχέση με σιδηρόδρομο λόγω κίνησης. Θα το πάρω μια απ' αυτές τις μέρες να δώ αλλά τώρα δεν πρέπει να έχει κίνηση. Το συγκεκριμένο Λεωφορείο πάει Νέα Σμύρνη και από εκεί βγαίνει Συγγρού και πάει ακαδημία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
χα...... να μας δω τώρα που ο ηλεκτρικός καπουτ.
ομονοια τωρα και απο εκεί, ή ποδαράκια ή λεωφορείο


*δε πιστευα οτι θα το πω ποτε αυτό, αλλα θα μου λειψει ο ηλεκτρικος, τον προτιμω παρολα τα προβληματα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
ΩΧ! Για πες, παλι κλειστος ο ΗΣΑΠ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Στον χαρτη του μετρο εχει πρασινη και μπλε γραμμη.Μπορει απο την μπλε να παει στην πρασινη?δηλ απο αμπελοκηπους κατευθειαν σταση βικτωριας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Οχι, πρεπει να πας ειτε Συνταγμα, να αλλαξεις στην κοκκινη με κατευθυνση Αγιο Αντωνιο και μετα να κατεβεις στην Ομονοια και να ξανααλλαξεις για Βικτωρια, ειτε να πας Μοναστηρακι και να παρεις κατευθειαν την πρασινη για Βικτωρια. Απο αμπελοκηπους παιζει να υπαρχει καποιο λεωφορειο, τουλαχιστον σε Συνταγμα θα βρεις παρα πολλα

Florenc λειπω εκτος Αθηνων το καλοκαιρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
ouch... ε, καθημερινό περπάτημα από πανεπιστήμιο (?). Θα κάνουμε γάμπα, τετρακέφαλο και κωλαρακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Απο παλαιο Φαληρο; Τι να σου πω, εγω μενω Πατησια και φτανω καταιδρωμενη αν το παω περπατητη, εσυ απο εκει θα πρεπει να ξεπατωνεσαι. Θα δυσκολεψει πααααρα πολυ κοσμο και θα ναι και μεχρι Γεναρη, FIAL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Όχι και περπάτημα από Π. Φάληρο!!! :P Αλλά από και πρός Ομόνοια (ή Πανεπιστήμιο) δεν ξέρω ποιο είναι πιο κοντα. Δεν είναι όμως ψίλοκωλοπεριοχές για να περπατάς ειδικά όταν είναι ψιλοβραδυνά μαθήματα; (π.χ. 19:00-21:00)

Τώρα έχω βρεί διάφορους τρόπους για ν έρχομαι.
-Εάν έχω μάθημα 9 το πρωί βολεύει να με πηγαίνει ο αδερφός μου στο Καραισκάκη και να παίρνω τρένο.
-Εάν όχι περνάνε 4 λεωφορεία δίπλα στο σπίτι μου. Τα 2 πάνε πρός Πειραιά και περνάνε από Καραισκάκη. Το 1 πάει Ακαδημία, και το άλλο (περνάει απ' την αντίθετη μεριά του δρόμου) πάει Μετρό Δάφνης. Πιστεύω ότι το καλύτερο θα είναι να παίρνω όποιο περνάει πρώτο εξαιρουμένου του ενός που πάει Πειραιά αλλά από έναν πολύ αργό και άκυρο δρόμο. Το καλύτερο φαντάοζμαι είναι ή το άλλο π πάει πειραιά ή αυτό που πάει Δάφνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
εγω πολλές φορές περνούσα απο ομόνοια μετά τις 10 το βράδυ και παρ'όλη την ακαταμαχητη γοητεία μου δεν αντιμετώπισα κάποιο απρόοπτο .
γενικα τα αγοράκια δεν έχουν πρόβλημα.

τωρα για το πως θα ερχεσαι, τι να σου πω.
ενας φιλος μου που μενει παλαιο φαληρο θυμαμαι ερχοταν με το μετρο μεχρι την ομονοια και απο εκει ηλεκτρικο. αφου ηλεκτρικος δεν....... μαλλον απο εκει παιρνεις λεωφορειο. η παιρνεις λεωφορειο απο ακαδημια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Γα*ώ τις συγκοινωνίες τους μέσα, και την ΑΣΟΕΕ που βρίσκεται εκεί που βρίσκεται.. Απ' όσες πόλεις έχω πάει στο εξωτερικό, η Αθήνα και ο Πειραιάς είναι ό,τι χειρότερο έχω δεί, και είμαι σχετικά ταξιδεμένος για την ηλικία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
O ηλεκτρικος εκλεισε,το μετρο λειτουργει κανονικα ετσι?Γιατι θελω να ψαξω για σπιτι Νεα Ιωνια κλπ,που εξυπηρετει καλυτερα το μετρο, και οχι καποιο λεωφορειο κλπ, θα εχω προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ναι το μετρό λειτουργεί κανονικότατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top