Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
στο στιγμιότυπο πρέπει πάντοτε να ξεκινάω απο την πηγή και να πηγαίνω προς τα κάτω δηλαδή προς το -Α, σωστά;
Μπορεί να το σχεδιάζεις ανάποδα (από το σημείο που έχει φτάσει προς την πηγή) και ξεκινάς πάντα κανονικά προς τα πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
στο στιγμιότυπο πρέπει πάντοτε να ξεκινάω απο την πηγή και να πηγαίνω προς τα κάτω δηλαδή προς το -Α, σωστά;

Για να μην την πατησεις πας στην εξισωση του y και βαζεις οπου χ το λ/4 για να δεις αν παει πανω η κατω.Κανονικα ετσι γινεται η γραφικη,αλλα μπορεις να κανεις και αυτο που λεει ο Χαρης(αρκει να μην εχει αρχικη φαση).Πολλοι μαθητες ακομη και καθηγητες ακολουθουν αυτην την μεθοδολογια(του να σχεδιαζεις το στιγμιοτυπο ξεκινωντας απο το τελος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μπορεί να το σχεδιάζεις ανάποδα (από το σημείο που έχει φτάσει προς την πηγή) και ξεκινάς πάντα κανονικά προς τα πάνω.
αυτο με το ανάποδα το έχω προσπαθήσει αλλά ένω οταν τοποθετώ το λ/4 στην εξισωση μου δινει χ= -α
όταν το πηγαινω ετσι μου βγάζει το χ= +α , κατάλαβες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
αυτο με το ανάποδα το έχω προσπαθήσει αλλά ένω οταν τοποθετώ το λ/4 στην εξισωση μου δινει χ= -α
όταν το πηγαινω ετσι μου βγάζει το χ= +α , κατάλαβες
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Όταν το πας ανάποδα, δεν χρειάζεται να βάζεις το λ/4 στην εξίσωση για να βρεις + ή -Α, βγαίνει κατευθείαν από τη σχεδίαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
παιδιά πως μπορούμε να γράψουμε την δυναμική ενέργεια ταλάντωσης συναρτήσει της παραμόρφωσης Δl του ελατηρίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εξαρτάται την περίπτωση. Πρέπει να γράψεις το χ συναρτήσει του Δl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
σε κατακόρυφο ελατήριο, μήπως ξες;

γιατί εδώ μπλέκεται και η βαρυτική δυναμική και δεν ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Γιατί να δυσκολεψεις τον εαυτό σου παραπάνω από όσο χρειάζεται και να μπλέξεις με την δυναμική ενέργεια ? Το σώμα έχει δική του Θ.Ι. και πλέον αυτή ορίζει την δυναμικη ενέργεια ταλαντωσης,και επιπλέον υπάρχει άλλη μια δυναμική ενέργεια του ελατηρίου λόγω αρχικης παραμόρφωσης(αφού είναι κατακόρυφο).

Με ένα πρόχειρο σχέδιο σε 5 λεπτά περίπου μπορείς να βρεις ότι Δl' = χ-Δl.(συνιστώ να το κάνεις για να αντιληφθείς γιατί λειτουργεί).
Οπου Δl' το μήκος της συσπειρωσης η επιμήκυνσης του ελατηρίου συναρτήσει της απομάκρυνσης χ από τη θέση ισορροπίας,πάντα με το πρόσημο της + η - ανάλογα με τη θετική φορά που σου λέει η άσκηση,και Δl η αρχική επιμήκυνση του ελατηρίου εξαιτίας της βαρυτικης δύναμης που δέχεται το σώμα(αυτό που βρίσκεις εφαρμόζοντας τον 1ο νόμο του Νεύτωνα για την ισορροπία του σώματος). Ελπίζω να σε καλυψα πλήρως.

Τελικά Uελ = (1/2)*k*(χ-Δl)^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
με βοήθησες και σε ευχαριστώ αλλά θέλω την δυναμική ταλάντωσης συναρτήσει της παραμόρφωσης όχι του ελατηρίου και δεν ξέρω γιατί αλλά το σχήμα δεν με έχει βοηθήσει πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Θα είναι Δl=Δlo+x Το χ με το πρόσημο του και το Δlo η παραμόρφωση του ελατηριου στην ΘΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
με βοήθησες και σε ευχαριστώ αλλά θέλω την δυναμική ταλάντωσης συναρτήσει της παραμόρφωσης όχι του ελατηρίου και δεν ξέρω γιατί αλλά το σχήμα δεν με έχει βοηθήσει πολύ

Εχεις απολυτο δικιο με συγχωρεις διαβασα λαθος.Σε αυτη τη περιπτωση θα κινηθεις ως εξης :
Εαν ισχυει οτι +Α<=Δl τοτε

Uταλ = (1/2)*K*(Δl'-Δl)^2

διοτι η διαφορα |Δl'-Δl|= |x| ,δηλαδη η απολυτη τιμη της διαφορας της παραμορφωσης τη στιγμη που μελετας το συστημα με την αρχικη παραμορφωση λογω βαρυτικης ελξης του σωματος που κρεμεται απο το ελατηριο ισουται με την απομακρυνση του σωματος(δεδομενου οτι +Α<=Δl).

Αρα Uταλ. = (1/2) *K*(Δl'-Δl)^2

Τωρα προσεξε να δεις τι γινεται.Εαν το σωμα εχει παει πανω απο τη Θεση φυσικου μηκους του ελατηριου,δηλαδη ειναι +Α>Δl,τοτε ισχυει οτι x = Δl'+Δl για τις στιγμες που ειναι x>Δl,και για τις στιγμες που x<Δl παιρνεις τον τυπο της πρωτης περιπτωσης.

Αρα Uταλ. = (1/2)*K*(Δl'+Δl)^2

Εδω το σχημα μπερδευει και γινετε πιο δυσνοητο.Προσωπικα πιστευω οτι ειναι λιγο τραβηγμενο ερωτημα,εαν ισχυει οτι +Α>Δl(η δευτερη περιπτωση).Δες το προβλημα παντως και οποτε μπορεις πες μου εαν το πλατος της ταλαντωσης ειναι μεγαλυτερο της αρχικης παραμορφωσης.

Ωστοσο για να ειμαι απολυτα ειλικρινης μαζι σου και ειναι κριμα να σου δωσω λαθος απαντηση θα σου προτεινα να περιμενεις και καποια αλλη απαντηση απο καποιον που ειναι 100% σιγουρος για τη λυση του,καθως εγω αφηνω ενα περιθωριο αμφιβολιών για τη δικη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
το κύμα φτάνει σε ένα σημείο, όταν το σημείο πάει στην θέση μέγιστης απομάκρυνσης του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MIRANTA2k17

Νεοφερμένος

Η MIRANTA2k17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
το κύμα φτάνει σε ένα σημείο, όταν το σημείο πάει στην θέση μέγιστης απομάκρυνσης του;
Οχι, το κυμα φτανει σε ενα σημειο, την χρονικη στιγμη που το σημειο ξεκινα να ταλαντωνεται!
Οταν το σημειο παει για 1η φορα στην θεση μεγιστης απομακρυνσης της ταλαντωσης του, εχουν περασει T/4 απο την στιγμη που εφτασε το κυμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
έχουμε δυο πηγές με μεταξύ τους απόσταση 10μ. και ταχυτητα διαδοσης 2. πλάτος 1
ενα σημείο ρ εκτελεί μόνο 4,5 ταλαντώσεις πλάτους 1, πως μπορούμε να βρούμε αν αυτό είναι σημείο ενίσχυσης ή απόσβεσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
έχουμε δυο πηγές με μεταξύ τους απόσταση 10μ. και ταχυτητα διαδοσης 2. πλάτος 1
ενα σημείο ρ εκτελεί μόνο 4,5 ταλαντώσεις πλάτους 1, πως μπορούμε να βρούμε αν αυτό είναι σημείο ενίσχυσης ή απόσβεσης;

Δυστηχως δυσκολευομαι να αντιληφθω το "σεναριο" της ασκησης για να σε βοηθησω.Εαν σου ειναι ευκολο γραψε το ξανα πιο καθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά μετά τις 4.5 ταλαντώσεις σταματάει. Άρα προφανώς και δεν είναι σημείο απόσβεσης;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά μετά τις 4.5 ταλαντώσεις σταματάει. Άρα προφανώς και δεν είναι σημείο απόσβεσης;;

Λοιπον,την ξαναειδα και βρηκα μια λυση . Αλλα ελεγξε την και εσυ γιατι σημερα δεν το πολυ-εχω...
Εστω r1 η αποστη του σημειου απο την πηγη Π1 και t1 η χρονικη στιγμη που φτανει το πρωτο κυμα(δεδομενου οτι ξεκινα η ταλαντωση την t = 0s).
Εφ'οσον το σημειο εκτελει 4.5 ταλαντωσεις πλατους 1m,υποθετω μεχρι να φτασει το 2ο κυμα και να αλλαξει αυτο,το κυμα που ξεκινησε απο την πηγη Π2 εφτασε στο σημειο αυτο μετα απο χρονο t2 = t1 + 4.5T.

Επομενως το κυμα της πηγης Π2 διενυσε r2 = r1 +4.5λ(αυτο προκυπτει πολλ/αζοντας την παραπανω με την ταχυτητα διαδοσης Uδ).

Τελικα r2-r1 = 4.5λ,απ'οπου προκυπτει οτι το σημειο ειναι σημειο αποσβεσης διοτι η διαφορα των αποστασεων ικανοποιει την εξισωση : r2-r1 = (2n+1)λ/2 για Ν = 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavroulaa

Νεοφερμένος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά εγώ αντιμετωπίζω θέμα στα α, β θέματα δηλαδή πολλαπλής κλπ. . Έχετε να μου προτείνετε κάποιο βοήθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
μαθιουδάκη δοκίμασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavroulaa

Νεοφερμένος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι απλά θα ήθελα και κάποιο άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top