Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα.

swadowalker

Νεοφερμένος

Ο swadowalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
1)αυτο ακριβως λεμε τοση ωρα. το bsc, to msc, το phd σημαινουν κατι.....για να αναγνωριστει λοιπον καθε πτυχιο σαν bsc πρεπει να πληρει καποια κριτηρια?θα τα πληρει το ιδιωτικο πανεπιστημιο? θα τιθεται υπο ελεγχο??δεν τα βλεπω τοσο δεδομενα αυτα. (επισης το bsc δεν ειναι τετραετεις απαραιτητα σπουδες....σε αρκετες χωρες ειναι τριετεις....γαλλια,uk, γερμανια.)

2)δεν υπαρχει ιδωτικη αφροκρεμα παρα μονο στις ΗΠΑ. και δεν εχει νοημα καν μια τετοια συγκριση. ΝΑΙ αμα ειναι να εχουμε τετοια πανεπιστημια στην ελλαδα ας γινουν ιδιωτικα βρε αδερφε. ομως αυτα τα πανεπιστημια δεν επαναληφθηκαν σε καμια αλλη χωρα ακομη και σε αλλες με ιδιωτικα πανεπιστημια.και αυτο για τεσσερις λογους:

-λογω ιστοριας,
-λογω τρελων χρηαμτων (το harvard εχει περιουσια 36 δις.....τα τοπ 10 us schools εχουν περιουσια 300 δις , πιστευεις οτι μπορει να γινει πλεον αυτο καπου αλλου?)
-εχουν καταπληκτικο ερευνητικο επιπεδο.ολα τα αλλα ιδιωτικα εχουν πολυ χαμηλοτερο ισως και μηδαμινο ερευνητικο επιπεδο σε σχεση με τα δημοσια.
-παιρνουν την αφροκρεμα των φοιτητων και δινουν παρα πολλες υποτροφιες. ηδη τεσσερα ιδιωτικα πανεπιστημια εχουν ανακοινωσει απο περυσι οτι ειναι σε θεση πλεον να δινουν blind-needed υποτροφιες σε ολους τους φοιτητες του. αυτο σημαινει οτι μπορουν να δωσουν πληρη υποτροφια σε καθε φοιτητη τους χωρις καν να κοιταξουν αν αυτος ο φοιτητης το εχει οντως αναγκη.

ΓΙΑ αυτο λοιπον οπως καταλαβαινεις δεν εχει κανενα νοημα να βαζουμε στη συγκριση τετοια ιδρυματα. ειναι ενα επιπεδο απο μονα τους και διαφορετικης φιλοσοφιας.

3)θα ηθελα να το αναλυσεις αυτο.επειδη ειναι εκτος θεματος στειλε pm αν ειναι.

4)αυτο σημαινει επομενως οτι το κρατος δε θα εχει καν ελεγχο στα προγραμματα σπουδων για να δει αν συμβαδιζουν με τα προτυπα. γτ λοιπον να αναγνωρισει πτυχια??δεν το καταλαβαινω.

5)δικο λαθος εδω ....δεν εχει μεγαλη σημασια παντως

μαλιστα ποιο πανω ειπες οτι ακομα και τα δημοσια που παιρνουν χρηματα ειναι δημοσια ενω αν ενα ιδιωτικό δεν παιρνει χρηματα δεν ειναι ιδιωτικο? ξες την διαφορα δημοσιου και ιδιωτικού? ας αφησουμε το θεμα εδω λεω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
μαλιστα ποιο πανω ειπες οτι ακομα και τα δημοσια που παιρνουν χρηματα ειναι δημοσια ενω αν ενα ιδιωτικό δεν παιρνει χρηματα δεν ειναι ιδιωτικο? ξες την διαφορα δημοσιου και ιδιωτικού? ας αφησουμε το θεμα εδω λεω εγω.

σου εδωσα αποδειξη με βασιλικη βουλα στην κυριολεξια οτι το πανεπιστημιο ειναι δημοσιου συμφεροντος. το να μεταφραζεις απλως λεξεις δε λεει πολλα. επισης αν καποιο πανεπιστημιο παιρνει διδακτρα δε σημαινει οτι ειναι ιδιωτικο. οπως σου ειπα αν αυριο το εκπα βαλει διδακτρα θα γινει ιδιωτικο? αλλα ας σου δωσω και αλλο επιχειρημα μιας και μονο εγω φαινεται να εχω απο τους δυο μας.

το πανεπιστημιο κρητης παιρνει ιδιωτικα κεφαλαια απο το ΙΤΕ για την ερευνα και τη συντηρηση του οπως ακριβως και το εν λογω αγγλικο.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ??? Η μηπως επειδη παιρνει και κρατικη επιχορηγηση θα μου πεις οτι δεν ειναι? η ειναι 6/10 στην κλιμακα ιδιωτικοτητας??

και στο κατω κατω ας ορισουμε για τι μιλαμε. αν μιλαμε οτι στην ελλαδα θα γινουν μη κερδοσκοπικα ιδρυματα....ναι ας γινουν. αν θες το buckingham να το θεωρησουμε ιδιωτικο απο αυτην την αποψη ...ναι ας το θερωησουμε......ακομα και στα χαρτια παντως....ειναι αμφιρροπο. αλλα εγω ας δεχτω οτι ειναι ιδιωτικο(και ας μην ειναι κερδοσκοπικο). ειναι το καλυτερο ιδιωτικο που θα μπορουσες να βρεις και δεν ειναι καν στο russel group. οκ....δεν εχω να πω κατι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)αυτο ακριβως λεμε τοση ωρα. το bsc, to msc, το phd σημαινουν κατι.....για να αναγνωριστει λοιπον καθε πτυχιο σαν bsc πρεπει να πληρει καποια κριτηρια?θα τα πληρει το ιδιωτικο πανεπιστημιο? θα τιθεται υπο ελεγχο??δεν τα βλεπω τοσο δεδομενα αυτα. (επισης το bsc δεν ειναι τετραετεις απαραιτητα σπουδες....σε αρκετες χωρες ειναι τριετεις....γαλλια,uk, γερμανια.)

2)δεν υπαρχει ιδωτικη αφροκρεμα παρα μονο στις ΗΠΑ. και δεν εχει νοημα καν μια τετοια συγκριση. ΝΑΙ αμα ειναι να εχουμε τετοια πανεπιστημια στην ελλαδα ας γινουν ιδιωτικα βρε αδερφε. ομως αυτα τα πανεπιστημια δεν επαναληφθηκαν σε καμια αλλη χωρα ακομη και σε αλλες με ιδιωτικα πανεπιστημια.και αυτο για τεσσερις λογους:

-λογω ιστοριας,
-λογω τρελων χρηαμτων (το harvard εχει περιουσια 36 δις.....τα τοπ 10 us schools εχουν περιουσια 300 δις , πιστευεις οτι μπορει να γινει πλεον αυτο καπου αλλου?)
-εχουν καταπληκτικο ερευνητικο επιπεδο.ολα τα αλλα ιδιωτικα εχουν πολυ χαμηλοτερο ισως και μηδαμινο ερευνητικο επιπεδο σε σχεση με τα δημοσια.
-παιρνουν την αφροκρεμα των φοιτητων και δινουν παρα πολλες υποτροφιες. ηδη τεσσερα ιδιωτικα πανεπιστημια εχουν ανακοινωσει απο περυσι οτι ειναι σε θεση πλεον να δινουν blind-needed υποτροφιες σε ολους τους φοιτητες του. αυτο σημαινει οτι μπορουν να δωσουν πληρη υποτροφια σε καθε φοιτητη τους χωρις καν να κοιταξουν αν αυτος ο φοιτητης το εχει οντως αναγκη.

ΓΙΑ αυτο λοιπον οπως καταλαβαινεις δεν εχει κανενα νοημα να βαζουμε στη συγκριση τετοια ιδρυματα. ειναι ενα επιπεδο απο μονα τους και διαφορετικης φιλοσοφιας.

3)θα ηθελα να το αναλυσεις αυτο.επειδη ειναι εκτος θεματος στειλε pm αν ειναι.

4)αυτο σημαινει επομενως οτι το κρατος δε θα εχει καν ελεγχο στα προγραμματα σπουδων για να δει αν συμβαδιζουν με τα προτυπα. γτ λοιπον να αναγνωρισει πτυχια??δεν το καταλαβαινω.

5)δικο λαθος εδω ....δεν εχει μεγαλη σημασια παντως


Αν εξετάσεις για πιο λόγο τα Αμερικάνικα σχολεία είναι σε τελείως άλλο επίπεδο που δεν έχει επαναληφθεί αλλού μέχρι στιγμής θα πας πίσω στον 19 αιώνα και στην φιλελεύθερη οικονομία της τότε Αμερικής που ήταν μοναδική. Το σημερινό μεγαλείο της Αμερικης που παρακμάζει συνεχώς είναι κληρονομιά εκείνης της εποχής. Στην Ελλάδα δεν πρόκειται να υπάρξουν τέτοια σχολεία γιατι δεν έχουμε τα προαπαιτούμενα σαν λαός, όπως και πολλοί άλλοι λαοί. Απλά αν είχαμε ιδιωτικά δεν θα φεύγαν στην βουλγαρία και τη ρουμανία όσοι φεύγουν και θα αφήναν τα λεφτά τους εδώ. Ετσι και αλλιως και τα ρουμανικα πτυχεια ιατρικης αναγνωριζονται εδω.

Υπαρχουν διεθνεις μη κερδοσκοπικοι οργανισμοι που μπορουν να αναλαβουν την αναγνωριση πτυχειων βαση παγκοσμιων στανταρ, οπως γινεται με πολλα αλλα πραγματα στην επιστημονικη κοινοτητα, δεν ειναι εκει το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Αν εξετάσεις για πιο λόγο τα Αμερικάνικα σχολεία είναι σε τελείως άλλο επίπεδο που δεν έχει επαναληφθεί αλλού μέχρι στιγμής θα πας πίσω στον 19 αιώνα και στην φιλελεύθερη οικονομία της τότε Αμερικής που ήταν μοναδική. Το σημερινό μεγαλείο της Αμερικης που παρακμάζει συνεχώς είναι κληρονομιά εκείνης της εποχής. Στην Ελλάδα δεν πρόκειται να υπάρξουν τέτοια σχολεία γιατι δεν έχουμε τα προαπαιτούμενα σαν λαός, όπως και πολλοί άλλοι λαοί. Απλά αν είχαμε ιδιωτικά δεν θα φεύγαν στην βουλγαρία και τη ρουμανία όσοι φεύγουν και θα αφήναν τα λεφτά τους εδώ. Ετσι και αλλιως και τα ρουμανικα πτυχεια ιατρικης αναγνωριζονται εδω.

Υπαρχουν διεθνεις μη κερδοσκοπικοι οργανισμοι που μπορουν να αναλαβουν την αναγνωριση πτυχειων βαση παγκοσμιων στανταρ, οπως γινεται με πολλα αλλα πραγματα στην επιστημονικη κοινοτητα, δεν ειναι εκει το θεμα.

δε θα διαφωνησω καπου.να πω μονο οτι εχεις ιδεα απο γιατρους που εχουν σπουδασει σε τετοια ιδρυματα?εχω εναν γονιο στον τομεα και η αποψη μου δεν ειναι η καλυτερη.παρολο που τα πτυχια τους αναγνωριζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δε θα διαφωνησω καπου.να πω μονο οτι εχεις ιδεα απο γιατρους που εχουν σπουδασει σε τετοια ιδρυματα?εχω εναν γονιο στον τομεα και η αποψη μου δεν ειναι η καλυτερη.παρολο που τα πτυχια τους αναγνωριζονται.

Ξέρω 3-4 τέτοιους άθλιους γιατρούς ρουμανίας και αυτη τη στιγμή δουλεύουν στο δημόσιο άρα αν πας σε νοσοκομείο μπορεί να πέσεις στα χέρια τους και ούτε θα το ξέρεις ούτε μπορείς να κάνεις κάτι.

Έναν άλλο καλό που ξέρω έχει ιδιωτικό ιατρείο και έχει θησαυρίσει ως εκ τούτου. Και γενικώς αυτό είναι το πλεονέκτημα του ιδιωτικού τομέα, ξεχωρίζει τη φύρα αποτελεσματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τα ιδιωτικα πανεπιστημια θα ειναι μεγαλο οφελος για την Ελληνικη κοινωνια. Καποιος εγραψε οτι θα ειναι η χαρα αυτων που δεν τα πηγαν καλα στις πανελληνιες, αυτο ειναι τοσο οπισθοδρομικη σκεψη που χαρακτηριζει απολυτα την ελλαδα μας.ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΕΓΙΑ. Κανενας δεν ειπε οτι στα ιδιωτικα σχολεια θα μπαινει οποιος θελει αλλα θα πρεπει να δινει εξετασεις τις οποιες θα οριζει το πανεπιστιμιακο ιδρυμα. θα μπορουσε επισης να μετραει και κατα ενα μερος ο βαθμος του σχολειου. Αυτοι που ειναι αρνητικοι στην δημιουργια τους ειναι συνηθως αυτοι που ξερουν οτι με το που δημιουργηθουν, τα ελληνικα ΑΕΙ θα πανε κατα διαολου. Γιατι?Για πολλους λογους. οι υποδομες ειναι σκατα ας μην κοροιδευουμε τους εαυτους μας, τα εργαστηρια που εχουν τα πανεπιστιμια μας ειναι προηγουμενου αιωνα, κανενα πανεπιστιμιακο ιδρυμα στην ελλαδα αυτην την στιγμη κανει αξιολογη ερευνα επειδη δεν μπορει και δεν εχει τα μεσα, γινονται καταληψεις με αποτελεσμα να χανονται ωρες μαθηματος και πολλα αλλα. Ασ δουμε το παραδειγμα τις Κυπρου που εχει 4 ιδιωτικα πανεπιστιμια καθενα απο αυτα ειναι καλύτερο απο οποιοδηποτε πανεπιστημιο της ελλαδας. καλυτερες υποδομες, καλυτερη ποιότητα μαθηματος, συμμετοχη σε διεθνης διαγωνισμους και το πτυχιο τους εχει μεγαλυτερη αναγνωριση απο το δικο μας. δεν ειναι τυχαιο που τα 100 καλυτερα πανεπιστιμια στον κοσμο ειναι ιδιωτικα. Αλλα στην ελλαδα αυτο θα το καταλαβουμε σε 20 χρονια που εμεις αντι να αυξησουμε το επιπεδο της παιδείας μας κανουμε περικοπες σε αυτην και δεν επιτρεπουμε την ιδρυση πανεπιστημιων που μονο καλο θα εκαναν τοσο απο οικονομικη αποψη αλλα και απο αποψη οτι επιτελους θα διαφιμιζαμε λιγο την παιδεία μας. Ασε που τα ΑΕΙ θα επρεπε να εξιχρονιστουν για να φτασουν στο επιπεδο των ιδιωτικων. και ξαναλεω δειτε τα πτυχια των ιδιωτικων πανεπιστημιων της κυπρου και μετα συγκρίνετε τα με τα δικα μας.Αν βγει η βρώμα ότι ένα πανεπιστήμιο δίνει πτυχία στους φοιτητές του αέρα πατέρα, τότε κανένας εργοδότης δεν θα θέλει εργαζόμενο από αυτό το πανεπιστήμιο.
Αν τα δημόσια απαξιωθούν, θα είναι γιατί τα δημόσια θα είναι πολύ πίσω.

οκ η αλήθεια είναι τόσες μπαρούφες μαζεμένες είχα καιρό να δω. βέβαια αν λάβω υπόψη πως δεν έχεις πατήσει ακόμη καν σε πανεπιστήμιο δε μου ακούγεται παράλογο αλλά όπως και να χει αυτή η αυτοπεποίθηση με εκπλήσσει.


Δηλαδή μου λες ότι θα έρθει κάποιος μεγαλοεπιχειρηματίας εδώ να σκάσει μερικά δις για να φτιάξει ενα πανεπιστήμιο με καμιά 20 αρια σχολές μέσα και δεν θα του επιτρέπεται από το δημόσιο να λέει το ίδρυμά του πανεπιστήμιο? Θα παίρνει στις αξιολογήσεις καλύτερα σκορ από τα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά δεν θα μπορεί να δίνει bachelors επειδή θα υπάρχει ένας Ελληνικός νόμος που θα λέει πως τα ιδιωτικά πανεπιστήμια δεν αναγνωρίζοντσι? Για ποιο λόγο λοιπόν να έρθει? Και ναι η αγορά ενδιαφέρεται για τα skills και όχι για τίτλους αλλά γιατί να πάει κάποιος σε μια τέτοια σχολή όταν το πτυχείο του δεν θα λέει πάνω bachelor of science? Εγώ ας πούμε δεν θα έδινα καν το χρόνο και τα χρήματα για μια τέτοια σχολή.

Αλλά αυτό είναι μια λεπτομέρια και όπως πολύ σωστα είπες μετά ο λόγος που στην Ελλάδα δεν έχουμε ένα σχολείο σαν το Χαρβαρντ είναι γιατί δεν έχουμε τον ιδιωτικό τομέα που θα υποστίριζε ένα τέτοιο σχολείο. Και από την στιγμή που η αγορά μας είναι τραγικά κορεσμένη από τα δημόσια σχολεία προφανώς τα μόνα ιδιωτικά που θα υπάρξουν είναι όσα απευθύνονται στους αποτυγχόντες των πανελληνίων. Απλά η ουσία εδώ είναι πως η τραγικά μικρή αγορά μας οφείλεται στον ίδιο λόγο που δεν έχουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια, δηλαδή την μανία του κράτους να υπερλέγχει και να ρυθμίζει τα πάντα.

Το επιχείρημα που λέει πως τα ιδιωτικά θα ρίχναν το επίπεδο έχει εφαρμογή σήμερα στα δημόσια σχολία. Σε αρκετές χαμηλόβαθμες σχολές όπως ΤΕΙ και αρκετά πανεπιστήμια το επίπεδο είναι κατά πολύ ριγμένο σε σχέση με το Αριστοτέλειο πχ. Μιλάμε για εξέταση στα ίδια μαθήματα, αλλά με πολύ ευκολότερα θέματα, επιεική βαθμολόγηση, πολλές φορές με γνωστά θέματα κτλ. Και οι δύο σχολές όμως δίνουν το ίδιο χαρτί με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Τα στάνταρ δηλαδή που νομίζεις πως θα χαλάσουν τα ιδιωτικά τα έχουν ήδη χαλάσει τα δημόσια, γιατί η αλήθεια είναι πως ένα μεγάλο ποσοστό του επιπέδου της σχολής εξαρτάται από την έμχυχη πρώτη ύλη που λαμβάνει. Εσύ δηλαδή μου λες πως δεν θα εμπιστευόσουν να σε χειρουργήσει ένας απόφοιτος του Χάρβαρντ αλλά θα προτιμούσες τον απόφοιτο της Ιατρικής Λάρισας γιατί είναι από δημόσιο? Προφανώς κάτι τέτοιο δεν στέκει, καθώς υπάρχουν παγκόσμιες αξιολογήσεις που αξιολογούν τόσο ιδιωτικά αλλά και δημόσια ιδρύματα, και τα δικά μας top κρατικά σχολεία βρίσκονται πολύ πιο πΐσω σε τέτοιες αξιολογήσεις από αρκετά ιδιωτικά.

Τώρα πάρα πολλές σχολές σήμερα δεν είναι καν απαραίτητες στην αγορά. In fact η μόνη σχολή που είναι απαραίτητη και θα συνεχίσει να είναι, είναι η ιατρική, άντε βαριά και η νομική ή κανένα πολυτεχνείο για μηχανικούς χοντρών πραγμάτων. Για όλα τα άλλα επαγγέλματα το πανεπιστήμιο πολύ σύντομα θα γίνει obsolete και θα αντικατασταθεί από νέες μεθόδους μάθησης, πολύ πιο οικονομικές και παραγωγικές, καθώς ο θεσμός προέρχεται από άλλες εποχές και όπως δείχνει έχει αποτύχει να αντεπεξέλθει στις ανάγκες του σήμερα, ειδικά σε ότι αφορά τις νέες τεχνολογίες.

Και για να απαντήσω για τα χάλια των Ελληνικών σχολών που ρωτήθηκε παραπάνω, δεν είναι τόσο θέμα μαθημάτων, όσο επιπέδου φοιτητών αλλά και περιβάλλοντος. Μια βόλτα στο Αριστοτέλειο πείθει για το περιβάλλον, κατασκηνώσεις, γράφιτι, κόμματα, καταλήψεις, πρεζόνια, αφήσες, σπασμένο υλικό κτλ ενώ για το επίπεδο μίλησα πιο πριν
.

Καλά, για να μαι ειλικρινής δεν περιμένω ποτέ κανέναν να έρθει να ρίξει "μερικά δις" (λεφτόδεντρο;; ) στη ψωροκώσταινα να χτίσει το νέο Χάρβαρντ. Όπως γράφτηκε πιο πάνω ιδιωτικοί φορείς εκπαίδευσης όπως και καθε άλλος φορέας υπάρχουν για να ικανοποιούν τη ζήτηση. Και η ζήτηση στην Ελλάδα δεν ήταν κι ούτε θα είναι ποτέ το τοπ 1% της παγκόσμιας εκπαίδευσης. Γιατί ακριβώς η εκπαίδευση είναι μια υπηρεσία που παρέχεται παγκόσμια. Αυτός που έχει τα χρήματα και τα μέσα να χώσει λεφτά για το παιδί του δεν είναι μαλάκας να το αφήσει να σαπίσει εδώ πέρα θα το στείλει έξω. Δεν το βρίσκω παράλογο κι εγώ το ίδιο θα κανα. Αυτό δεν είναι κάτι που χαρακτηρίζει τις ιδιωτικές υπηρεσίες αλλά τις υπηρεσίες ανωτάτης αξίας. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά πολύ αμφιβάλλω πως ένα ιδιωτικό ελληνικό πανεπιστήμιο με τη παρούσα δυναμική της ελληνικής αγοράς και το ανθρώπινο δυναμικό που έχουμε διαθέσιμο είναι σε θέση να ξεπεράσει ακόμη και άλλα ευρωπαϊκά πρωτοκλασάτα δημόσια ιδρύματα με ελάχιστα ή μηδενικά δίδακτρα. Οπότε σε ποιους ακριβώς απευθύνεται μια τέτοια κίνηση; στην ανύπαρκτη πλέον μεσαία τάξη η οποία για κάποιον άγνωστο λόγο θα τα προτιμούσε από κάποιο υψηλόβαθμο ελληνικό ΑΕΙ ή κάποιο άλλο ευρωπαϊκο; μιλάμε ξεκάθαρα για τον πάτο του βαρελιού.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις τα δικαιώματα ήταν πάντα το θέμα κι όσο κι αν θες να μου το φέρεις με ναι μεν αλλά το να μιλάς για τον τίτλο του πτυχίου και στη συνέχεια να λες για την αξιολόγηση των δυνατοτήτων είναι καθαρή αντίφαση. Και δε μιλάω μόνο για υπογραφές αλλά για το να μπορείς να λες πως εγώ είμαι τάδε και "ακολούθησα το όνειρό μου" ( να γίνω γιατρός/δικηγόρος/μηχανικός ). Αυτόν τον καρκίνο πρόκειται να θρέψουμε αν σου αρέσει αυτή η λογική πάσο.

Εκει που υπάρχει ψωμί για τον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα είναι η τεχνική εκπαίδευση, λέγε με ΤΕΙ. Όσο κι αν θες να το υποβαθμίσεις αυτά είναι που βουλώνουν τις τρύπες πρακτικά σήμερα. Εκεί θα είχε νόημα και οι χορηγίες και η διασύνδεση με την αγορά εργασίας αλλά για να γίνουν αυτά πρέπει να υπάρχει ένας σωστός διαχωρισμός κι όχι άρπα κόλλα όλα ανώτατα ίδια μαθήματα/τίτλοι κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οκ η αλήθεια είναι τόσες μπαρούφες μαζεμένες είχα καιρό να δω. βέβαια αν λάβω υπόψη πως δεν έχεις πατήσει ακόμη καν σε πανεπιστήμιο δε μου ακούγεται παράλογο αλλά όπως και να χει αυτή η αυτοπεποίθηση με εκπλήσσει.




Καλά, για να μαι ειλικρινής δεν περιμένω ποτέ κανέναν να έρθει να ρίξει "μερικά δις" (λεφτόδεντρο;; ) στη ψωροκώσταινα να χτίσει το νέο Χάρβαρντ. Όπως γράφτηκε πιο πάνω ιδιωτικοί φορείς εκπαίδευσης όπως και καθε άλλος φορέας υπάρχουν για να ικανοποιούν τη ζήτηση. Και η ζήτηση στην Ελλάδα δεν ήταν κι ούτε θα είναι ποτέ το τοπ 1% της παγκόσμιας εκπαίδευσης. Γιατί ακριβώς η εκπαίδευση είναι μια υπηρεσία που παρέχεται παγκόσμια. Αυτός που έχει τα χρήματα και τα μέσα να χώσει λεφτά για το παιδί του δεν είναι μαλάκας να το αφήσει να σαπίσει εδώ πέρα θα το στείλει έξω. Δεν το βρίσκω παράλογο κι εγώ το ίδιο θα κανα. Αυτό δεν είναι κάτι που χαρακτηρίζει τις ιδιωτικές υπηρεσίες αλλά τις υπηρεσίες ανωτάτης αξίας. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά πολύ αμφιβάλλω πως ένα ιδιωτικό ελληνικό πανεπιστήμιο με τη παρούσα δυναμική της ελληνικής αγοράς και το ανθρώπινο δυναμικό που έχουμε διαθέσιμο είναι σε θέση να ξεπεράσει ακόμη και άλλα ευρωπαϊκά πρωτοκλασάτα δημόσια ιδρύματα με ελάχιστα ή μηδενικά δίδακτρα. Οπότε σε ποιους ακριβώς απευθύνεται μια τέτοια κίνηση; στην ανύπαρκτη πλέον μεσαία τάξη η οποία για κάποιον άγνωστο λόγο θα τα προτιμούσε από κάποιο υψηλόβαθμο ελληνικό ΑΕΙ ή κάποιο άλλο ευρωπαϊκο; μιλάμε ξεκάθαρα για τον πάτο του βαρελιού.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις τα δικαιώματα ήταν πάντα το θέμα κι όσο κι αν θες να μου το φέρεις με ναι μεν αλλά το να μιλάς για τον τίτλο του πτυχίου και στη συνέχεια να λες για την αξιολόγηση των δυνατοτήτων είναι καθαρή αντίφαση. Και δε μιλάω μόνο για υπογραφές αλλά για το να μπορείς να λες πως εγώ είμαι τάδε και "ακολούθησα το όνειρό μου" ( να γίνω γιατρός/δικηγόρος/μηχανικός ). Αυτόν τον καρκίνο πρόκειται να θρέψουμε αν σου αρέσει αυτή η λογική πάσο.

Εκει που υπάρχει ψωμί για τον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα είναι η τεχνική εκπαίδευση, λέγε με ΤΕΙ. Όσο κι αν θες να το υποβαθμίσεις αυτά είναι που βουλώνουν τις τρύπες πρακτικά σήμερα. Εκεί θα είχε νόημα και οι χορηγίες και η διασύνδεση με την αγορά εργασίας αλλά για να γίνουν αυτά πρέπει να υπάρχει ένας σωστός διαχωρισμός κι όχι άρπα κόλλα όλα ανώτατα ίδια μαθήματα/τίτλοι κλπ.


Το έγγραψα παραπάνω οτι στην παρούσα φάση αυτο που θα καναν τα ιδιωτικα στην ελλαδα θα ηταν απλα να φέρουν εδω τα λεφτα όσων σπουδάζουν ιατρικες καιμτα συναφη στην Ρουμανια και τη Βουλγαρια, οι οποιοι μια χαρα γινονται αποδεκτοι μετα απο το Ελληνικο δημοσιο, αρα τον καρκινο ηδη τον εχουμε, απλα πληρωνονται αλλοι γι αυτο. Και anyway αν μη τι αλλω η απαγορευση σκοτωνει και οποιαδηποτε μελλοντικη πιθανοτητα να υπαρξει καποιο αξιολογο ιδρυμα εδω αν ποτε ορθοποδησουμε οικονομικα. Γενικως δεν εχει,νοημα αυτη η απαγορευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Ξέρω 3-4 τέτοιους άθλιους γιατρούς ρουμανίας και αυτη τη στιγμή δουλεύουν στο δημόσιο άρα αν πας σε νοσοκομείο μπορεί να πέσεις στα χέρια τους και ούτε θα το ξέρεις ούτε μπορείς να κάνεις κάτι.

Έναν άλλο καλό που ξέρω έχει ιδιωτικό ιατρείο και έχει θησαυρίσει ως εκ τούτου. Και γενικώς αυτό είναι το πλεονέκτημα του ιδιωτικού τομέα, ξεχωρίζει τη φύρα αποτελεσματικά.

σαφως και υπαρχουν και στο δημοσιο. αλλα οχι μονο εκει. μια χαρα πιανου δουλεια και σε ιδιωτικα νοσοκομεια(και σε πολυ μεγαλα μαλιστα) και εχουν και δικες τους κλινικες. το οτι ο ιδιωτικος ξεχωριζει τη φυρα ειναι ουτοπικο.αμα ηταν ετσι ο ιδιωικος δε θα ειχε καμια παθογενεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Το έγγραψα παραπάνω οτι στην παρούσα φάση αυτο που θα καναν τα ιδιωτικα στην ελλαδα θα ηταν απλα να φέρουν εδω τα λεφτα όσων σπουδάζουν ιατρικες καιμτα συναφη στην Ρουμανια και τη Βουλγαρια, οι οποιοι μια χαρα γινονται αποδεκτοι μετα απο το Ελληνικο δημοσιο, αρα τον καρκινο ηδη τον εχουμε, απλα πληρωνονται αλλοι γι αυτο. Και anyway αν μη τι αλλω η απαγορευση σκοτωνει και οποιαδηποτε μελλοντικη πιθανοτητα να υπαρξει καποιο αξιολογο ιδρυμα εδω αν ποτε ορθοποδησουμε οικονομικα. Γενικως δεν εχει,νοημα αυτη η απαγορευση.

αν είναι πολύ ανώτερα ιδρύματα από αυτά της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας (και των λοιπών χορών) αυτά εδώ στην Ελλάδα τότε ναι να μπαίνουν και στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σαφως και υπαρχουν και στο δημοσιο. αλλα οχι μονο εκει. μια χαρα πιανου δουλεια και σε ιδιωτικα νοσοκομεια(και σε πολυ μεγαλα μαλιστα) και εχουν και δικες τους κλινικες. το οτι ο ιδιωτικος ξεχωριζει τη φυρα ειναι ουτοπικο.αμα ηταν ετσι ο ιδιωικος δε θα ειχε καμια παθογενεια.

Μόνο που τη φύρα του ιδιωτικού τομέα δεν την πληρώνω από την τσέπη μου, την πληρώνει ο ιδιοκτήτης απο τη δική του.
Οπότε λίγο με ενδιαφέρει αν εσύ προσλαμβάνεις γιατροΰς αμφιβόλου ποιότητος, απλα δεν θα ερθω στην κλινική σου. Η μηπως νομιζεις πως δεν θα ελενξω εξονυχιστικα το background των γιατρων σε μια ιδιωτικη κλινικη που θα παω πχ για μια σοβαρη εγχείρηση?

Στο δημοσιο δεν εχω καμια τετοια επιλογη. Και το χρυσοπληρωνω καθε χρονο και ουτε ξερω ποιος θα με εγχειρησει και ουτε μπορω να προτιμησω αλλον. Πολυ καλο deal για μένα ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Μόνο που τη φύρα του ιδιωτικού τομέα δεν την πληρώνω από την τσέπη μου, την πληρώνει ο ιδιοκτήτης απο τη δική του.
Οπότε λίγο με ενδιαφέρει αν εσύ προσλαμβάνεις γιατροΰς αμφιβόλου ποιότητος, απλα δεν θα ερθω στην κλινική σου. Η μηπως νομιζεις πως δεν θα ελενξω εξονυχιστικα το background των γιατρων σε μια ιδιωτικη κλινικη που θα παω πχ για μια σοβαρη εγχείρηση?

Στο δημοσιο δεν εχω καμια τετοια επιλογη. Και το χρυσοπληρωνω καθε χρονο και ουτε ξερω ποιος θα με εγχειρησει και ουτε μπορω να προτιμησω αλλον. Πολυ καλο deal για μένα ε?

Μη νομίζεις όταν θα έχεις μια σοβαρή ασθένεια ξαφνικά (καρκίνο διαβήτη) και αυτά θα έχεις χρόνο για να το ψάξεις (Δε λέω για σένα γενικά μιλάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
οχι σαφως δε θελουμε ολοι να μπουμε στο δημοσιο.αν και δεν καταλαβαινω το επιχειρηματολογικο αλμα που κανεις.επισης αυτο που γραφεις στα bold ωραιο ειναι αλλα εξειδανικευμενο. με πλαστα χαρτια και χωρις ιδιαιτερες γνωσεις δουλευουν "πτυχιουχοι" και σε ιδωτικες επιχειρησεις. συμφωνα με το δικο σου μοοντελο φαινομενα σαν αυτα θα επρεπε να ειναι ανυπαρκτα αλλα δεν ειναι.

Στον ιδιωτικο τομεα το μονο που μετραει ειναι η ικανοτητα σου να φερνεις εις περας τη δουλεια σου. Θα μου πεις στην Ελλαδα δουλευουν βυσματα και στον ιδιωτικο τομεα, οκ. Δεκτο γιατι ο ιδιωτικος τομεας ειναι κρατικοδιαιτος. Αλλα ακομα και τον αχρηστο, τον πληρωνει ενας ιδιωτης απο την τσεπη του. Αν εγω εχω επιχειρηση και γουσταρω να πληρωνω τρεις ηλιθιους για να μου βγαζουν τη δουλεια που θα μου εβγαζε ενας εξυπνος, ειναι δικαιωμα μου. Μπορω να προσλαβω κατοχο PhD, bachelor, καποιον που εχει μονο απολυτηριο γυμνασιου ή εναν τσοπανη που πηγε μεχρι την 3η δημοτικου. Ειναι δικαιωμα μου.

το μονο που θα γινει αν δημιουργηθουν ιδιωτικα πανεπιστημια(και το σοβαροτερο μειονεκτημα τους) ειναι οτι θα δημιουργηθουν επιχειρησεις σε εναν υπερκορεσμενο χωρο.

Και τι σε πειραζει; Εσυ θα πληρωνεις τα πανεπιστημια αυτα; Αν θελουν να ανοιξουν 10 πανεπιστημια στην Αθηνα και αλλα τοσα στη Θεσσαλονικη, ας το κανουν. Κι ας δινουν μισθο σε λεκτορα 5,000 το μηνα καθαρα. Τι σε νοιαζει;

ακομη, δεν ξερω αν εσυ σαν ανθρωπος εχεις ιδανικα. παρολα αυτα εγω οπως και πολλοι αλλοι ανθρωποι εχουν .και ενα απο αυτα ειναι η αξια της επιστημης. το μονο σιγουρο ειναι οτι η απελευθερωση των πανεπιστημιων δε θα προσφερει τιποτα στην αναπτυξη της ιδιας της επιστημης, ισως και να της δημιουργησουν και εμποδια.

Very touching. Οι επιστημες ανθιζουν στην Ελλαδα και θα ερθει το ιδιωτικο πανεπιστημιο να τους βαλει εμποδια.

τελος αν λες οτι το δημοσιο πανεπιστημιο εχει ερευνα για τα πανηγυρια, τοτε πως σχολιαζεις την ερευνα των ιδιωτικων????για γελια?του π******? ανυπαρκτη? στο κατω κατω οπως ειπα και πιο πανω τα δημοσια πανεπιστημια στηριζουν τα κονδυλια τους στην ερευνα....τα ιδιωτικα δεν τα νοιαζει...(ξαναλεω οτι εξαιρω τα top us schools).

Εχουμε ιδιωτικα πανεπιστημια στην Ελλαδα και δεν το ξερω; Να με πας καμια μερα να με ξεναγησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το έγγραψα παραπάνω οτι στην παρούσα φάση αυτο που θα καναν τα ιδιωτικα στην ελλαδα θα ηταν απλα να φέρουν εδω τα λεφτα όσων σπουδάζουν ιατρικες καιμτα συναφη στην Ρουμανια και τη Βουλγαρια, οι οποιοι μια χαρα γινονται αποδεκτοι μετα απο το Ελληνικο δημοσιο, αρα τον καρκινο ηδη τον εχουμε, απλα πληρωνονται αλλοι γι αυτο. Και anyway αν μη τι αλλω η απαγορευση σκοτωνει και οποιαδηποτε μελλοντικη πιθανοτητα να υπαρξει καποιο αξιολογο ιδρυμα εδω αν ποτε ορθοποδησουμε οικονομικα. Γενικως δεν εχει,νοημα αυτη η απαγορευση.

Προσωπικά αν με έτρωγε η τσέπη μου και ήθελα να επενδύσω στην Ελλάδα θα προτιμούσα να ανοίξω καμιά βιομηχανία που θα απορροφούσε όλους αυτούς τους άνεργους πτυχιούχους παρά να παράξω κι άλλους. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα το θέμα είναι πώς θα ικανοποιήσουμε τις ορέξεις του καθενός.

Όσον αφορά τα δικαιώματα κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να απεμπλακούν από τα πανεπιστήμια τα οποία θα δίνουν πρόσβαση σε κάτι entry level και σιγά σιγά θα περνάς από επιτροπές όπου θα αξιολογούν το επαγγελματικό σου έργο κλπ. Βγαίνει ο κάθε 23χρονος πτυχιούχος και έχει δικαιώματα για 5όροφη πολυκατοικία όχι πως έχει σημασία βέβαια αλλά οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά αν με έτρωγε η τσέπη μου και ήθελα να επενδύσω στην Ελλάδα θα προτιμούσα να ανοίξω καμιά βιομηχανία που θα απορροφούσε όλους αυτούς τους άνεργους πτυχιούχους παρά να παράξω κι άλλους. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα το θέμα είναι πώς θα ικανοποιήσουμε τις ορέξεις του καθενός.

Όσον αφορά τα δικαιώματα κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να απεμπλακούν από τα πανεπιστήμια τα οποία θα δίνουν πρόσβαση σε κάτι entry level και σιγά σιγά θα περνάς από επιτροπές όπου θα αξιολογούν το επαγγελματικό σου έργο κλπ. Βγαίνει ο κάθε 23χρονος πτυχιούχος και έχει δικαιώματα για 5όροφη πολυκατοικία όχι πως έχει σημασία βέβαια αλλά οκ.

Οι λόγοι που δεν έχουμε επενδύσεις όλοι πηγάζουν από το κράτος. Δεν είναι πως δεν έχουμε φυσικούς πόρους ή ελεύθερο ανθρώπινο δυναμικό. Αλλά όπως βλέπεις αν έχεις απαγορευτικούς νόμους ακόμη και για γελοία πράγματα οπως τα πανεπιστήμια μην περιμένεις επενδύσεις. Η χώρα είναι βυθισμένη στην γραφειοκρατία και την φορολογική αστάθεια. Γιατί κάποιος να επενδύσει σε μια εχθρική χώρα όπως η Ελλάδα ενώ υπάρχουν τόσες άλλες φιλικές. Η ουσία είναι πως οι χώρες κυνηγάνε τα κεφάλαια και όχι το ανάποδο και όποια χώρα δεν τα κυνηγάει καταλίγει σα την Ελλάδα και χειρότερα.

Τα δικαιώματα είναι μεγάλη ιστορία και κατ εμέ δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν, είναι απλά σύμπτωμα του κρατικού τρόπου σκέψης. Αν μια εταιρία θέλει να δώσει το χτύσιμο πολυκατοικίας σε 23 χρονο μηχανικό ή και τσοπάνη ας το κάνει και ας ψάξει μετά αγοραστές για αυτή την πολυκατοικία. Απλά όταν μπαΐνει στη μέση το κράτος και οι μη αξιοκρατικές αναθέσεις έργων όπου δεν υπάρχει και αντικίνητρο για την αποτυχία αφου οι υπουργοί δεν ξοδεύουν δικά τους λεφτά, τότε χρειάζεσαι γελοίους θεσμούς όπως επαγγελματικά δικαιώματα για να περιορίσεις κάπως την αναξιοκρατία, όπου συφωνώ πως ακόμη και αυτοί οι θεσμοί είναι λάθως υλοποιημένοι. Αλλά τι περιμένεις κρατικοί η θεσμοί ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ναι το κακό κράτος φταίει που επιβάλλει επαγγελματικά δικαιώματσ και δεν αφήνει τον κάθε τζοπάνη να επιβλέπει πολυκατοικίες και τον κάθε κομπογιαννίτη να εγχειρίζει γιαγιάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
ναι το κακό κράτος φταίει που επιβάλλει επαγγελματικά δικαιώματσ και δεν αφήνει τον κάθε τζοπάνη να επιβλέπει πολυκατοικίες και τον κάθε κομπογιαννίτη να εγχειρίζει γιαγιάδες.

το κακό το κράτος φταίει ακόμα και για αυτούς που έπαιρναν δάνεια από τράπεζες και πήγαιναν μπουζούκια με αυτά τα λεφτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με όσους κομπογιαννίτες τελείωσαν ιατρική και το κράτος επιβάλλει στις γιαγιάδες να τις εγχειρίζουν τι γίνεται? Άσε θα απαντήσω εγώ. Τίποτα. Τα ιστορικά επιτυχίας τους παραμένουν κρυφά και συνεχίζουν κανονικά τη δουλειά τους. Επισης αν εισαι τοσο χαζος που θα αγορασεις σπιτι φτιαγμενο απο τσοπανο τοτε οταν η στεγη πεσει στο κεφαλι σου δεν ειναι εγκλημα, ειναι φυσικη επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καταλαβαίνεις πως δεν είναι θέμα εξυπνάδας έτσι;

Αν θέλει κάποιος να γευτεί την original εμπειρία του natural selection μπορεί κάλλιστα να πάρει ένα one way ticket για Νότια Αφρική κι από κει να περάσει Μαδαγασκάρη. Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top