Επάγγελμα οικονομολόγος

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Οικονομολόγος δεν βγαίνεις από ΤΕΙ.
Μόνο από Πανεπιστήμια 5ου πεδίου και ελάχιστα του 4ου!
Οι βάσεις κυμαίνονται ανάλογα με τα θέματα. Πάντως και ένας πολύ μέτριος περνάει (έως και "κακος") στην επαρχία.

Ευχαριστώ ,άλλα τη εννοείς ελάχιστα από 4ο ε.πεδιο ??? εννοώ είναι δύσκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
1)Οικονομολόγος δεν βγαίνεις από ΤΕΙ.
Μόνο από 2)Πανεπιστήμια 5ου πεδίου και ελάχιστα του 4ου!
Οι βάσεις κυμαίνονται ανάλογα με τα θέματα. Πάντως και ένας πολύ μέτριος περνάει (έως και "κακος") στην επαρχία.
1)Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος
2)Στο 4ο πεδίο εντάσσονται οι σχολές εκπαίδευσης (παιδαγωγικό,ΤΕΕΦΑ κτλ) με βάση το νέο σύστημα που ψηφίστηκε επι μπαλτά τον μάιο του 2015.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1)Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος
2)Στο 4ο πεδίο εντάσσονται οι σχολές εκπαίδευσης (παιδαγωγικό,ΤΕΕΦΑ κτλ) με βάση το νέο σύστημα που ψηφίστηκε επι μπαλτά τον μάιο του 2015.

1) Άρα μόνο με μεταπτυχιακό στα Οικονομικά μπορεί να γραφτεί κάποιος από ΤΕΙ στο Οικονομικό Επιμελητήριο. Άρα ένας απόφοιτος ΤΕΙ δεν γράφεται με το πτυχίο του!
2) Δεν μιλάω για το νέο σύστημα αλλά για το παλαιό όπου και εξετάστηκα. Όλες τα τμήματα είναι πλέον στο 5ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Στο ΟΕ (Οικονομικό Επιμελητήριο) μπορείς να γραφτείς (ήτοι, να έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα Οικονομικού) και με σκέτο μάστερ σχετικό στα οικονομικά/διοίκηση επιχειρήσεων άσχετα το τι πρώτο πτυχίο έχεις. Αποτελεί τη μία από τις δύο* εξαιρέσεις (η άλλη σχετίζεται με την ειδική αγωγή), που το μάστερ δίνει επαγγελματικά δικαιώματα.

* Μία ακόμα περίπτωση που συζητείται (όχι επίσημο, δεν ξέρω που κατέληξε) είναι και με μάστερ σε λογοθεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angies

Νεοφερμένος

Η angies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα!Ποιες σχολές από θεωρητική σε βγάζουν οικονομολόγο και ποια είναι η αποκατάσταση τους Αξίζει να τις δηλώσει κάποιος;
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Όλες οι σχολές που έχουν να κάνουν με τον οικονομικό τομέα θεωρητικά οικονομολόγο σε βγάζουν.
Για το πρώτο πεδίο δεν ξέρω τι ισχύει
Καλησπέρα!Ποιες σχολές από θεωρητική σε βγάζουν οικονομολόγο και ποια είναι η αποκατάσταση τους Αξίζει να τις δηλώσει κάποιος;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλησπέρα!Ποιες σχολές από θεωρητική σε βγάζουν οικονομολόγο και ποια είναι η αποκατάσταση τους Αξίζει να τις δηλώσει κάποιος;
Δημόσια διοίκηση Παντείου, εγγραφή στο οικονομικό επιμελητήριο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα!Ποιες σχολές από θεωρητική σε βγάζουν οικονομολόγο και ποια είναι η αποκατάσταση τους Αξίζει να τις δηλώσει κάποιος;
Επίσης Θεσσαλονίκη Παμακ σλαβικών και ανατολικών σπουδών με κατεύθυνση οικονομία πάλι κάνεις εγγραφή στο οικονομικό επιμελητήριο
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Δημόσια διοίκηση Παντείου, εγγραφή στο οικονομικό επιμελητήριο
Τωρα αυτο με το οικονομικο επιμελητήριο καπως μου στραβωνει. Το οικονομικο επιμελητηριο ειναι ενας καλοβολος συλλογος ( επισημος και σεβαστος) που οποιος παει τον γραφει αναλογα. Δηλαδη εννοω το γραφει οχι τον γραφει.
Τι να πουμε τωρα επειδη εχεις ενα αριθμο μητρωου ΟΕΕ η αγορα θα ανοιξει τις αγκαλες της και θα σε καλοσωρισει, ελα να μας οικονομοσωσεις. Δεν γινονται ετσι τα πραγματα ρε παιδια.
Ειναι μεν μια διεξοδος για τα παιδια του 1ου εξ ου και τα δυσθεωρητα μορια αλλα οι σχολες αυτες των Διεθνων και Ευρωπαικων σπουδων καθως και Δημοσιας διοικησης , γνώστες περι του ευρωπαικου και εγχωριου δημοσιου φτιανουν.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τωρα αυτο με το οικονομικο επιμελητήριο καπως μου στραβωνει. Το οικονομικο επιμελητηριο ειναι ενας καλοβολος συλλογος ( επισημος και σεβαστος) που οποιος παει τον γραφει αναλογα. Δηλαδη εννοω το γραφει οχι τον γραφει.
Τι να πουμε τωρα επειδη εχεις ενα αριθμο μητρωου ΟΕΕ η αγορα θα ανοιξει τις αγκαλες της και θα σε καλοσωρισει, ελα να μας οικονομοσωσεις. Δεν γινονται ετσι τα πραγματα ρε παιδια.
Ειναι μεν μια διεξοδος για τα παιδια του 1ου εξ ου και τα δυσθεωρητα μορια αλλα οι σχολες αυτες των Διεθνων και Ευρωπαικων σπουδων καθως και Δημοσιας διοικησης , γνώστες περι του ευρωπαικου και εγχωριου δημοσιου φτιανουν.
Aν δεν εισαι εγεγγραμενος στο Ο.Ε δεν μπορεις να κανεις μια σειρα απο πραγματα στον οικονομικο χωρο. Σου τα λεω εγω που ειμαι Λογιστης, εχω μεταπτυχιακο σχετικό με τον οικονομικό τομεα και γνωρίζω από πρωτο χερι τι γινεται. Δεν μπορεις να κανεις αιτηση για σεμιναρια παρακολουθησης που ειναι μεσω του Ο.Ε τα οποια σου ανοιγουν πολλες πορτες ειδικα στην εκπαιδευση με την παιδαγωγικηε παρκεια ενηλικων και αλλα πολλά

Ο αποφοιτος Δημοσιας διοικησης παντειου μπορει να κανει εγγραφη στο οικονομικό επιμελιτηριο κανονικοτατα. Τωρα το κατσα ποσο ξερει οικονομικα, λογιστικα και σε τι θεση θα μπει σε μια εταιρεια εκει εχω τις αμφιβολιες μου. Εκτος αν κανει ενα μαστερ και εξειδικευτει. Δηλαδη ο λογιστης θα παει στο λογιστηριο, ο δικηγορος στο νομικο τμημα, αυτος που τελειωσε μαρκετιγκ θα παει στο τμημα μαρκετιγκ. Τωρα αυτος που τελειωσε Δημοσια Διοικηση παντειου σε ποιο τμημα εταιρειας θα παει
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Τωρα αυτο με το οικονομικο επιμελητήριο καπως μου στραβωνει. Το οικονομικο επιμελητηριο ειναι ενας καλοβολος συλλογος ( επισημος και σεβαστος) που οποιος παει τον γραφει αναλογα. Δηλαδη εννοω το γραφει οχι τον γραφει.
Τι να πουμε τωρα επειδη εχεις ενα αριθμο μητρωου ΟΕΕ η αγορα θα ανοιξει τις αγκαλες της και θα σε καλοσωρισει, ελα να μας οικονομοσωσεις. Δεν γινονται ετσι τα πραγματα ρε παιδια.
Ειναι μεν μια διεξοδος για τα παιδια του 1ου εξ ου και τα δυσθεωρητα μορια αλλα οι σχολες αυτες των Διεθνων και Ευρωπαικων σπουδων καθως και Δημοσιας διοικησης , γνώστες περι του ευρωπαικου και εγχωριου δημοσιου φτιανουν.
Και εγώ έχω τις ίδιες ενστάσεις με εσένα απλά παρέθεσα την πραγματικότητα, δηλαδή ποιοί εγγράφονται στο ΟΕΕ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Και εγώ έχω τις ίδιες ενστάσεις με εσένα απλά παρέθεσα την πραγματικότητα, δηλαδή ποιοί εγγράφονται στο ΟΕΕ
Και καλα εκανες, δεν αναφερθηκα στην δικη σου τοποθετηση ή αν αυτο φανηκε δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου. Υπαρχει διαχυτη αυτη η αποψη και αναφερεται κατα κορον οτι αν γραφεσαι στο ΟΕΕ τα επαγγελματικα θεματα ειναι λυμενα, αντιστοιχα και στο ΤΕΕ και ΓΕΩΤΕΕ και στον Ιατρικο ή φαρμακευτικο συλλογο κλπ. Το ΟΕΕ σου δινει βεβαια το δικαιωμα μιας υπογραφης ,οπου το δημοσιο την θελει, αλλα για να φτασεις να σου εμπιστευονται καποιοι ιδιωτες την παραγωγη του υλικου και την ιδια την υπογραφη εχει πολυ δουλεια και γνωση απο πισω. Λεγοντας αυτα τωρα ξερω οτι ποναω παιδια του 1ου που στοχευουν τις σχολες αυτες αλλα δεν μπρορω να τους κρυψω την αληθεια που θα βγει μπροστα τους σε 5 χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top