Δίλημμα σε σχολές

Νικόλας25

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας.Ονομάζομαι Νίκος και φοιτώ στην Β'Λυκείου.Είμαι άριστος μαθητής και λατρεύω τα μαθηματικά.Θέλω να σπουδάσω μαθηματικά και ύστερα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμένα μαθηματικά/προγραμματισμό.Εν ουσία δηλαδή, θέλω ένα μέρος της εργασίας μου να είναι να δημιουργώ αλγόριθμους.Ούτε πληροφορικάριος ούτε μηχανικός υπολογιστών.Καθαρά η ασχολία μου θέλω να είναι με την βάση λειτουργίας προγραμμάτων του Η/Υ.Που μου προτείνετε να στοχεύσω;Μαθηματικό ή Σ.Ε.Μ.Φ.Ε;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Θεωρητικη πληροφορικη λεγεται το αντικειμενο που θες. Μπορεις να πας απο πολλες σχολες, μακρια απο σεμφε ομως ουτως η αλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Η απάντηση βρίσκεται εδώ:
https://discrete.gr/why/

Δασκαλάκης απόφοιτος ΗΜΜΥ ΕΜΠ.
Παπαδημητρίου απόφοιτος ΗΜΜΥ ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οντως ο τομεας αυτος ειναι Θεωρητικη Πληροφορικη....αρα γιατι αποκλειεις το "πληροφορικαριος" (και ναι πληροφορικη != προγραμματισμος).

Harken, μη τρολλαρεις ρε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starly03

Νεοφερμένος

Η starly03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βρισκομαι εδω και πολυ καιρο σε ενα μεγαλο διχασμο...Με τρωει μερα νυχτα,και σκεφτηκα να ζητησω τη βοηθεια σας μηπως καποιος τυχαινει να γνωριζει η εχει περασει παρομοια εμπειρια και ξερει να μου δωσει τα φωτα του...Ισως ετσι καταλήξω σε ενα συμπερασμα. Λοιπον ειμαι φοιτητρια στη δασολογια απθ εδω και δυο χρονια,η συγκεκριμενη σχολη ειναι ενδιαφερουσα αλλα αρκετα απαιτητικη και με ελαχιστες επαγγελματικες προοπτικες στο μελλον απο οσα ξερω και ακουω.Η αληθεια ειναι οτι σαν γενικο αντικειμενο μου αρεσει αλλα δυστυχως σαν σχολη κλινει περισσοτερο σε μηχανικης φυσεως μαθηματα τα οποια και σιχαινομαι!Αυτο εχει ως αποτελεσμα να χρωσταω πολλα μαθηματα και να την εχω παραμελησει πολυ.Φετος εκανα 10% και περασα φυσικοθεραπεια,μια σχολη που μου αρεσει παρα πολυ και με καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες πιστευω,αλλα οχι Θεσσαλονικη που ειναι και ο τοπος κατοικιας μου. Δυστυχως οι γονεις μου απο την αρχη μου ξεκαθαρισαν οτι δεν μπορουν να με στειλουν σε αλλη πολη λογω οικονομικων. Και εκει ερχεται ο μεγαλος διχασμος...Αξιζει να αφησω αυτη τη σχολη που ειμαι τωρα,να γραφτω σε αυτην που περασα και να παω οταν μπορεσω; Η θα χασω πολλα χρονια,γιατι εχω χασει ηδη 2,να μεινω σε αυτην που ειμαι και να προσπαθησω για το καλυτερο;; Θελω τις αποψεις σας !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Βρισκομαι εδω και πολυ καιρο σε ενα μεγαλο διχασμο...Με τρωει μερα νυχτα,και σκεφτηκα να ζητησω τη βοηθεια σας μηπως καποιος τυχαινει να γνωριζει η εχει περασει παρομοια εμπειρια και ξερει να μου δωσει τα φωτα του...Ισως ετσι καταλήξω σε ενα συμπερασμα. Λοιπον ειμαι φοιτητρια στη δασολογια απθ εδω και δυο χρονια,η συγκεκριμενη σχολη ειναι ενδιαφερουσα αλλα αρκετα απαιτητικη και με ελαχιστες επαγγελματικες προοπτικες στο μελλον απο οσα ξερω και ακουω.Η αληθεια ειναι οτι σαν γενικο αντικειμενο μου αρεσει αλλα δυστυχως σαν σχολη κλινει περισσοτερο σε μηχανικης φυσεως μαθηματα τα οποια και σιχαινομαι!Αυτο εχει ως αποτελεσμα να χρωσταω πολλα μαθηματα και να την εχω παραμελησει πολυ.Φετος εκανα 10% και περασα φυσικοθεραπεια,μια σχολη που μου αρεσει παρα πολυ και με καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες πιστευω,αλλα οχι Θεσσαλονικη που ειναι και ο τοπος κατοικιας μου. Δυστυχως οι γονεις μου απο την αρχη μου ξεκαθαρισαν οτι δεν μπορουν να με στειλουν σε αλλη πολη λογω οικονομικων. Και εκει ερχεται ο μεγαλος διχασμος...Αξιζει να αφησω αυτη τη σχολη που ειμαι τωρα,να γραφτω σε αυτην που περασα και να παω οταν μπορεσω; Η θα χασω πολλα χρονια,γιατι εχω χασει ηδη 2,να μεινω σε αυτην που ειμαι και να προσπαθησω για το καλυτερο;; Θελω τις αποψεις σας !!
Καλησπέρα σου,

Καταρχάς συγχαρητήρια που πέρασες στη σχολή αυτή!!:)

Δεν κατάλαβα οι γονείς διαφωνούν στο οικονομικό για να πας σε άλλη πόλη σωστά; Δεν έχουν να πληρώσουν ας πούμε σπίτι κτλ ; Εκεί που ζει μαζί τους ξοδεύεις κάποια χρήματα πχ για βόλτες με φίλους; Αν εβρισκες πχ ένα δωμάτιο στην εστία στην Αθήνα (εκεί δεν πέρασες φυσικοθεραπεία;; ) θα σε άφηναν να πας;; Επίσης δες αν έχεις κανένα γνωστό να σε φιλοξενήσει όσο θα σπουδαζεις.Επίσης μπορείς να μείνεις με τους δικούς σου τα πρώτα χρόνια γιατί νομιζω ότιηή σχολή που θες δεν έχει συνέχεια εργαστήρια και να βρεις παιδιά να σου στέλνουν σημειώσεις μέσω ιντερνετ κτλ ,αλλά καλύτερα ας πει κάποιος που έχει σπουδάσει εκεί, Μετά να πας που θα έχεις εργαστήρια και μπορείς να συννενοηθεις και με τους καθηγητές ίσως σε βοηθήσουν με τις απουσίες κτλ..Δες αν έχεις κάποιον γνωστό στην συγκεκριμένη σχολή να σε βοηθήσει γενικά!!
Αν δεν γίνεται τίποτα από τα παραπάνω προσπάθησε να τελειωσεις τη σχολή σύντομα!Δουλειά αν ψαξείς ίσως βρει πλέον όλα τα επαγγέλματα θέλουν πολύ "τρέξιμο" και τίποτα δεν σου εξασφαλίζει μια δουλειά. Και φυσικοθεραπευτης να γίνεις μην νομίζεις ότι θα είναι εύκολα μετά!!
Προσπάθησε να βρεις την καλύτερη λύση για σένα ,καλή τύχη σε ότι κι αν αποφασισεις τελικά!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω θα πηγαινα φυσικοθεραπεια, ακομα και αν χρειαζοταν να δουλεψω σαν σκυλι για να επιβιωσω. Η επαγγελματικη σου αποκατασταση θα ειναι πολυ καλυτερη σε σχεση με την δασολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
κάτσε εκεί που είσαι, μη μπαίνεις σε καινούργιες περιπέτειες,
έτσι κι'αλλιώς ούτε σαν δασολόγος, ούτε σαν φυσικοθεραπευτής θα βρεις δουλειά στο ελλαδιστάν.

Στρώσου, πάρε το πτυχίο, μάθε καλά δύο ξένες γλώσσες,
και πήγαινε σε μία χώρα που θα σε σέβεται.

Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
κάτσε εκεί που είσαι, μη μπαίνεις σε καινούργιες περιπέτειες,
έτσι κι'αλλιώς ούτε σαν δασολόγος, ούτε σαν φυσικοθεραπευτής θα βρεις δουλειά στο ελλαδιστάν.

Στρώσου, πάρε το πτυχίο, μάθε καλά δύο ξένες γλώσσες,
και πήγαινε σε μία χώρα που θα σε σέβεται.

Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν διαλέξεις.

Ως φυσιοθεραπευτής μπορείς ως ιδιώτης ιατρείο και να βγάζεις τα προς το ζην. H Δασολογία στηρίζεται σε κρατικές θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ως φυσιοθεραπευτής μπορείς ως ιδιώτης ιατρείο και να βγάζεις τα προς το ζην. H Δασολογία στηρίζεται σε κρατικές θέσεις.

κάθε πολυκατοικία στην αθήνα έχει και ένα φυσικοθεραπευτήριο,
άσε δε τις εναλλακτικές θεραπείες, άσε που με την κρίση τα ιδιωτικά βαράνε μύγες, άσε...
...δε φαντάζομαι να σκέφτεται το μέλλον της η κοπέλα, ανάμεσα σε τέσσερις τοίχους για 20ε.

Εγώ δε θα έμπαινα σε νέες περιπέτειες, για τα επόμενα 20 χρόνια το ξέρουμε το μέλλον της ελλάδας,
θα συνέχιζα δασολογία, και θα πήγαινα σε κώρες όπου θα μπορούσα να αποκατασταθώ επαγγελματικά.
(Φινλανδία, Σουηδία, Νορβηγία, Καναδάς, Αυστραλία, κοκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Θα σου συνιστούσα να σπουδάσεις αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει . Ανεργία ναι, υπάρχει σε όλους τους τομείς, αλλά με άλλη όρεξη θα παλαίψεις για κάτι που αγαπάς (ακόμα και στην περίπτωση απογοήτευσης για επαγγελματική αποκατάσταση, θα έχεις την ικανοποίηση οτι τουλάχιστον προσπάθησες). Γράψου λοιπόν σε αυτή της φυσιοθεραπείας που πέρασες, έστω και με το τίμημα λίγων χρόνων που θα χάσεις (είναι προτιμότερο από το να μετανοιώνεις αργότερα μια ζωή) και παρακολουθείς όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν. Θα μπορούσες ίσως βρίσκοντας μια δουλειά part-time να συμβάλλεις, ώστε αυτό να γίνει πιο σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Κανε οτι κρινεις εσυ καλυτερο για το μελλον σου.Αρχικα δες τι προοπτικες εχει η δασολογια.Καμια?Μηπως εαν τα χρονια που γλυτωσεις απο αυτη τη μεταβαση καταφερεις να εξελιχθεις στην δασολογια σε κατι καλο?Γεωπονια κτλ κηποι και τετοια δεν σεν ενδιαφερουν?Η δεν εχει καμια σχεση?Γιατι εκει εχει προοπτικες.

Τωρα φυσικοθεραπεια.Εαν δεν μπορουν να σε στηριξουν οι γονεις σου,δες μηπως μπορεις να παρακολουθεις απο αποσταση.Σε ποια σχολη περασες και που μενεις.Μηπως εαν παρεις μεταγραφη?Το κοιταξες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Νομίζω είναι καλύτερα αν πας φυσικοθεραπεία. Προσπάθησε να βρεις τρόπο να ενισχύσεις την οικογένεια σου οικονομικά με κάποια δουλειά, έστω και part-time. Δες αν μπορείς να πας στην εστία και προσπάθησε να πάρεις και τη μετεγγραφή. Θα είναι δύσκολο, αλλά αν δε σου αρέσει η Δασολογία θα είναι χειρότερα γιατί θα βασανίζεσαι για χρόνια ακόμα και χωρίς αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
κάθε πολυκατοικία στην αθήνα έχει και ένα φυσικοθεραπευτήριο,
άσε δε τις εναλλακτικές θεραπείες, άσε που με την κρίση τα ιδιωτικά βαράνε μύγες, άσε...
...δε φαντάζομαι να σκέφτεται το μέλλον της η κοπέλα, ανάμεσα σε τέσσερις τοίχους για 20ε.

Εγώ δε θα έμπαινα σε νέες περιπέτειες, για τα επόμενα 20 χρόνια το ξέρουμε το μέλλον της ελλάδας,
θα συνέχιζα δασολογία, και θα πήγαινα σε κώρες όπου θα μπορούσα να αποκατασταθώ επαγγελματικά.
(Φινλανδία, Σουηδία, Νορβηγία, Καναδάς, Αυστραλία, κοκ)

Τα ιδιωτικα φυσικοθεραπευτηρια δουλευουν με τα ταμεια οποτε δεν βαρανε μυγες. Δεν πρεπει να ειναι μονοδρομος η μεταναστευση και ιδιαιτερα η hard core σε Φινλανδια ή Νορβηγια. Δεν υπαρχει καμια εξασφαλιση οτι σε μια τετοια χωρα θα βρει δουλεια ή οτι σε 10 χρονια θα ειναι τοσο ευκολη η μεταναστευση οσο ειναι σημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Διεθνών και ευρωπαϊκών Σπουδών στο Παπει ή Ψυχολογία στο Ρέθυμνο.Πιανω και τις δυο σχολες εχω βαλει πρωτα την ΔΕΣ σε σειρα προτιμησης και 99% θα περασω σε αυτην την σχολη.Εσεις ποια θα επιλεγατε αναμεσα σε αυτες τις δυο και γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Νομίζω πως έπραξες σωστα!

Το διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών είναι μια πολύ καλή σχολη, που σου διανοιγει ποικίλες προοπτικές, τοσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Η ψυχολογία παλι είναι μεν ωραία σχολη και τα μαθηματα ενδιαφέροντα, αλλά αν παρατηρήσεις ποσά άτομα δέχεται κάθε τμήμα ψυχολογίας, εύλογα θα αναρωτηθείς ποιο θα είναι το επαγγελματικό μέλλον τόσων αποφοίτων. Επειδή ο θείος μου είναι καθηγητής στην ψυχολογία του Ρεθύμνου, μου έχει πει ότι το συγκεκριμένο τμήμα δίνει ιδιαίτερη έμφαση στη βιολογία, περισσότερη σε σχέση με αλλά τμήματα(κάποιοι μάλιστα αστειεύονται πως πήγαιναν για ψυχολογία και τελικά μπήκαν βιολογικο:laugh:). Αυτός επίσης με προέτρεψε να βάλω νομικη(που ετσι κι αλλιώς ήθελα από μικρός), διότι πιστεύει ότι το επάγγελμα του ψυχολόγου πηγαίνει για κορεσμό.

Όσον αφορά τις πόλεις, μολονότι είμαι κρητικος και αγαπάω πολύ το Ρέθυμνο, είναι κωμόπολη και δε σου δίνει μεγάλες δυνατότητες(έχει ωστόσο πολλές φοιτητριες :cool:). Αντίθετα, ο Πειραιάς(εκεί δεν βρίσκεται το ΠΑΠΕΙ; ) είναι μια μεγάλη πόλη και βρίσκεται δίπλα στην πρωτεύουσα, με τα συνακόλουθα πλεονεκτήματά της.

Στη θέση σου, θα έβαζα ασφαλώς το διεθνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Νομίζω πως έπραξες σωστα!

Το διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών είναι μια πολύ καλή σχολη, που σου διανοιγει ποικίλες προοπτικές, τοσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Η ψυχολογία παλι είναι μεν ωραία σχολη και τα μαθηματα ενδιαφέροντα, αλλά αν παρατηρήσεις ποσά άτομα δέχεται κάθε τμήμα ψυχολογίας, εύλογα θα αναρωτηθείς ποιο θα είναι το επαγγελματικό μέλλον τόσων αποφοίτων. Επειδή ο θείος μου είναι καθηγητής στην ψυχολογία του Ρεθύμνου, μου έχει πει ότι το συγκεκριμένο τμήμα δίνει ιδιαίτερη έμφαση στη βιολογία, περισσότερη σε σχέση με αλλά τμήματα(κάποιοι μάλιστα αστειεύονται πως πήγαιναν για ψυχολογία και τελικά μπήκαν βιολογικο:laugh:). Αυτός επίσης με προέτρεψε να βάλω νομικη(που στις κι αλλιώς ήθελα από μικρός), διότι πιστεύει ότι το επάγγελμα του ψυχολόγου πηγαίνει για κορεσμό.

Όσον αφορά τις πόλεις, μολονότι είμαι κρητικος και αγαπάω πολύ το Ρέθυμνο, είναι κωμόπολη και δε σου δίνει μεγάλες δυνατότητες(έχει ωστόσο πολλές φοιτητριες :cool:). Αντίθετα, ο Πειραιάς(εκεί δεν βρίσκεται το ΠΑΠΕΙ; ) είναι μια μεγάλη πόλη και βρίσκεται δίπλα στην πρωτεύουσα, με τα συνακόλουθα πλεονεκτήματά της.

Στη θέση σου, θα έβαζα ασφαλώς το διεθνών.

Και εγω ακριβως το ιδιο σκέφτομαι.Η Ψυχολογία ναι μεν ειναι ενδιαφερουσα ως σχολη αλλα κορεσμενη.Εγω βσκ να σου οω την αλήθεια ηθελα απο μικρος να σπουδάσω στην νομικη αλλα δεν την πιανω για 165 μορια -στην Κομοτηνή- ,εγω εβγαλα 17335 και σε συνδυασμό με τα γερμανικά εβγαλα 187335 και την πιανω ανετα την ΔΕΣ.Ηθελα πολυ να μην μεινω μονο στην Ελλάδα αλλα και να ζησω και να δουλεψω και στο εξωτερικό.Οποτε μου φαίνεται οτι η σχολη αυτη δινει ίσως τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για δουλεια στο εξωτερικό.Εχω την εντύπωση επισης οτι ίσως μοιαζει λιγο με την νομικη αν επιλεξω συγκεκριμενες κατεύθυνσεις οπως το να μπω στο διπλωματικο σωμα.Ποια ειναι η αποψη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αν το όνειρο σου από μικρός ήταν να περάσεις στη νομική (και υπάρχει βέβαια η οικονομική δυνατότητα) ξαναδώσε. Πάντως το διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών σίγουρα είναι πιο κοντά στη νομική λόγω διεθνούς και ευρωπαϊκού δικαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Αν το όνειρο σου από μικρός ήταν να περάσεις στη νομική (και υπάρχει βέβαια η οικονομική δυνατότητα) ξαναδώσε. Πάντως το διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών σίγουρα είναι πιο κοντά στη νομική λόγω διεθνούς και ευρωπαϊκού δικαίου.

Μπα δεν σκέφτομαι να ξαναδωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Το διεθνές και ευρωπαϊκό δίκαιο είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο και με ΠΟΛΛΕΣ προοπτικές. Η αλήθεια είναι πως οι ψυχολόγοι είναι κορεσμένο επάγγελμα πλέον, παρ' ότι μέχρι πριν από λίγα χρόνια θεωρούνταν ως η ιδανική επιλογή για επαγγελματική αποκατάσταση. Πάντως να ξέρεις ότι η συνηθέστερη επαγγελματική επιλογή από αυτό το τμήμα είναι όντως το διπλωματικό σώμα (γνωρίζω αρκετούς με αυτή την επιθυμία). Η αλήθεια είναι πως έχει αρκετά μαθήματα που σχετίζονται με τη νομική επιστήμη, αλλά η επαγγελματική διέξοδος είναι πιο διαφορετική και πολυσχιδέστερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top