Προαπαιτούμενες γνώσεις για Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας.

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, για να αντεπεξέλθει κανείς στη νέα ύλη των Μαθηματικών Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου (από την οποία έχουν αφαιρεθεί οι Μιγαδικοί) δεν προϋποτίθεται η γνώση Μαθηματικών Κατεύθυνσης Β' Λυκείου, σωστά; Επίσης, ούτε η σε βάθος γνώση της Ευκλείδιας Γεωμετρίας Α' και Β' Λυκείου είναι απαραίτητη -πέρα από τη γνώση των τύπων-, έτσι; Θα ήμουν ευγνώμων αν με επιβεβαιώνατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Γεια σας.

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, για να αντεπεξέλθει κανείς στη νέα ύλη των Μαθηματικών Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου (από την οποία έχουν αφαιρεθεί οι Μιγαδικοί) δεν προϋποτίθεται η γνώση Μαθηματικών Κατεύθυνσης Β' Λυκείου, σωστά; Επίσης, ούτε η σε βάθος γνώση της Ευκλείδιας Γεωμετρίας Α' και Β' Λυκείου είναι απαραίτητη -πέρα από τη γνώση των τύπων-, έτσι; Θα ήμουν ευγνώμων αν με επιβεβαιώνατε.
Στους μιγαδικους μας ειχαν χρειαστει λιγο οι κωνικες τομες ( ελλειψη , υπερβολη , κυκλος κλπ )και απειροελαχιστα τα διανυσματα ( εως καθολου ) . Τωρα που τους βγαλανε δεν νομιζω να σας χρειαστει κατι απο τα κατευθυνσης της β λυκειου , περα απο τη λογικη και τη μαθηματικη σκεψη που ειναι καλο να εξασκεις απο προηγουμενες ταξεις καθως δεν ειναι τυχαιο που θεωρειται δυσκολο μαθημα στις πανελληνιες . Απο την αλγεβρα θα χρειαστειτε καποια πραγματα οπως λογαριθμους , εκθετικες , λιγο τριγωνομετρια , συστηματα ...... ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top