Μαθήματα επιλογής Γ'λυκείου.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καταρχάς γεια σας, ελπίζω να έχετε ένα καλό καλοκαίρι (όσο καλό γίνεται με τα διαβάσματα).
Που λέτε λοιπόν, πριν κλείσουμε πέρναγαν οι καθηγητές με ένα χαρτί και μας ζήταγαν να γράψουμε ποιο μάθημα επιλογής θέλουμε. Χωρίς φυσικά να μας εξηγήσουν πράγματα ούτε να μας αφήσουν να σκεφτούμε. Επειδή δεν έχω μεγαλύτερα αδέλφια ή ξαδέλφια και λοιπά το κεφάλαιο πανελλήνιες είναι γενικά νέο για εμένα. Δεν ξέρω πως μετράνε αυτά τα μαθήματα στις πανελλήνιες ή αν είναι υποχρεωτικά για τη σχολή.
Το άλλο θέμα βέβαια είναι ότι έχω βλέψεις για φυσικό εγώ. Και τα μαθήματα είναι: Γαλλικά, Γερμανικά, Ελεύθερο, Γραμμικό σχέδιο, Καλλιτεχνική παιδεία, κάτι με οικονομικά και ευρωπαική ιστορία. Εννοείται φυσικά ότι τα μισά δεν πρόκειται να γίνουν, βλέπε γερμανικά, ελεύθερο σχέδιο, ευρωπαική ιστορία. Εγώ,χωρίς να προλάβω να το σκεφτώ πήρα ελεύθερο και 2η επιλογή γραμμικό σχέδιο (η δεύτερη επιλογή αν γεμίσει το τμήμα ή δεν γίνει το μάθημα). Αυτά τα πήρα επειδή μου αρέσει η ζωγραφική και γενικά πιάνει το χέρι μου, δεν ήθελα να ζαλίζομαι με θεωρίες και από ξένες γλώσσες δεν υπάρχει λόγος να κάνω γερμανικά αφού δεν έκανα ποτέ και να μάθω αυτά τα ελάχιστα που μας κάνουν από ξένες γλώσσες και ειδικά στη γ. Γαλλικά έκανα στο γυμνάσιο αλλά είναι αχώνευτη η καθηγήτρια.
Με συγχωρείτε αν το παράκανα με το μεγάλο κείμενο αλλα έχετε κάποια συμβουλή; Ο διευθυντής μου είπε ότι παίρνοντας και τα 2 σχέδια βοηθά στο βαθμό σου αλλά πόσο δύσκολα είναι αυτά τα μαθήματα; :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ακόμα και αν γίνουν από το βιβλίο αυτά τα 2 που επέλεξες ( στη χειρότερη περίπτωση) δεν είναι δύσκολα, απλά μαθαίνεις κάποιες βασικές αρχές σχεδίου. Δε θα έχεις διάβασμα και κατά τη γνώμη μου μάλλον έκανες την καλύτερη επιλογή εφόσον δεν δίνεις ξέρες γλώσσες. Θα σε βοηθήσουν να ξεφύγεις λίγο από τη λογική του μαθήματος και ίσως ανακαλύψεις και τυχόν ταλέντα. ;)Συνήθως σε αυτά τα μαθήματα (τουλάχιστον σε μας) διαβάζεις κάποιο άλλο μάθημα κάποιες φορές ή τέλος πάντων είναι πιο χαλαρά τα πράγματα. Ο βαθμός μετράει μόνο για το απολυτήριο και όχι για Πανελλήνιες. Ό,τι χρειαστείς στέλνεις και π.μ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αα σ'ευχαριστω πολυ!! Εψαχνα ιντερνετ και δεν εβρισκα πολλα για αυτα τα μαθηματα και θυμαμαι πως ενας φιλος μου μου ελεγε για εναν ξαδελφο του που εκανε απο το γυμνασιο γραμμικο σχεδιο και φανταστηκα οτι θα ειναι κατι δυσκολο... Παντως οτι να χαλαρωνουμε στο μαθημα δεν το νομιζω γιατι εχουμε μια αυστηρη για εικαστικα, ειναι καλη ομως.. παντως ενταξει με ξε-αγχωσες γιατι δεν ξςρω πως θυμηθηκα αυτο μεσα στον Αυγουστο!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top