Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ασφαλώς και ένας μέτριος βαθμολογικά μαθητής του Γυμνασίου μπορεί να εξελιχθεί σε άριστο μαθητή στο Λύκειο, τουλάχιστον στα μαθήματα της κατεύθυνσης που επέλεξε.
Αν δεις όμως τις επί μέρους βαθμολογίες των μαθημάτων του Γυμνασίου, που έχουν σχέση με την κατεύθυνση που θα ακολουθήσει αργότερα, θα καταλάβεις ότι δεν είναι και τόσο περίεργο το γεγονός. Θα δεις δηλαδή, κατά πάσα πιθανότητα, πολύ καλύτερους βαθμούς σ' αυτά τα μαθήματα, σε σχέση με τα υπόλοιπα, όχι επειδή κυνηγά τους βαθμούς, αλλά γιατί απλά του αρέσουν.

Όπως και νάχει πάντως, τα τρία χρόνια του Λυκείου είναι αρκετός χρόνος για να αλλάξουν τα πράγματα, αρκεί να το θελήσεις πολύ.
Χρειάζεται αυτό που ονομάζουμε στην επιστήμη, όταν έρχονται καινούργιες ανατρεπτικές ιδέες, "ριζική αλλαγή παραδείγματος", να δεις δηλαδή τις σπουδές σου και τη ζωή με μια άλλη, τελείως διαφορετική ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ό,τι είπαν και οι δύο προηγούμενοι/ες. Πολλούς όμως.

Η ερώτηση είναι άκυρη βασικά, τη στιγμή που αυτοσκοπός δεν είναι οι πανελλήνιες. Μέσο είναι, που σου δόθηκε έτοιμο κιόλας, κι άρα ναι, χέστηκα για το αριστείο εκεί.

Μπορεί να 'χεις μαθητές που 'ταν στ' αρχίδια τους στο γυμνάσιο, και στις πανελλήνιες στρώθηκαν κι έπιασαν αυτό που ήθελαν να πιάσουν. 10.000? 10.000. Από κει που ήταν στον κόσμο τους εντελώς, κάθισαν κάτω, είδαν τι ήθελαν και το 'καναν.

Enough said.
γιατί μου το χάλασες ρε?δες τι ωραία που το πήγαινες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φτάνει ρε φοκο. Κουραστικός γίνεσαι κατάλαβε το. Μπαίνεις, γράφεις μια σύντομη ακυριά για να "προκαλέσεις" και φεύγεις.. Έλεος!!!
την γνώμη μου λεω :D δε θελω να προκαλέσω

είναι προτιμότερο για μένα ένα παιδί του γυμνασίου να ασχολείται με ένα άθλημα, με ένα χόμπυ με ένα μουσικό οργανο και να παιρνει 16 παρά να διαβάζει για το σχολείο και να παιρνει 19

εξαίρεση είναι ένα , δύο σημαντικά μαθήματα που πρέπει να τα διαβάζεις όπως τα αρχαία και τα μαθηματικά.
Εγώ ναι συνάντησα δύο, παλιούς συμμαθητές μου. Στο γυμνάσιο δεν τους υπολόγιζε κανείς! Κάτι 13ρια μαθηματικά φυσική που έπαιρναν τους θυμάμαι...Και τώρα; Στο λύκειο ξαφνικά αναδείχτηκαν μυαλάρες!

δεν ειναι εξαίρεση είναι μια μεγάλη κατηγορία μαθητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Η γνώμη μου: ΟΧΙ
Αξίζει τι; Να κυνηγάς γνώσεις γενικότερα και όχι στις περισσότερες επιφανειακές αρλούμπες του γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η γνώμη μου: ΟΧΙ
Αξίζει τι; Να κυνηγάς γνώσεις γενικότερα και όχι στις περισσότερες επιφανειακές αρλούμπες του γυμνασίου

Τρίβω τα μάτια μου. Μήπως σε διακατέχει κάποιο δαιμόνιο και δεν είσαι αυτός που είσαι; :eek::eek::eek::eek:

creepy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τρίβω τα μάτια μου. Μήπως σε διακατέχει κάποιο δαιμόνιο και δεν είσαι αυτός που είσαι; :eek::eek::eek::eek:

creepy


ερωτεύτηκε μάλλον..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Στο προηγούμενο μήνυμα αναφέρθηκα στο κατά πόσο μπορεί ένας μέτριος μαθητής στο Γυμνάσιο να γίνει άριστος στο Λύκειο.

Στο ερώτημα του τόπικ θα απαντήσω με το απόσπασμα ενός κειμένου που έγραψα παλιότερα.

Οι βαθμοί της 1ης και 2ας Γυμνασίου δεν θα βοηθήσουν πουθενά. Είναι η τέλεια ευκαιρία για να ασχοληθείς με αντικείμενα εξωσχολικά (λογοτεχνία, αθλητισμό, μουσική κ.λ.π.), που τα επόμενα χρόνια ίσως να γίνουν υπό πίεση. Διαβάζεις βεβαίως για το σχολείο, όμως για να κατανοήσεις, χωρίς παπαγαλίες και βαθμοθηρίες.

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για το εξωτερικό, τα παραπάνω μπορούν να συνεχιστούν μέχρι την 2α Λυκείου. Από κει και πέρα αρχίζει το διάβασμα για τις πανελλήνιες, δηλαδή και η παπαγαλία, όπου χρειάζεται.

Αν ενδιαφέρεσαι για το εξωτερικό, και μάλιστα σε κορυφαία πανεπιστήμια, θέλεις βαθμούς από το απολυτήριο Γυμνασίου και μετά, οπότε πράττεις ανάλογα. Πάντα όμως μέσα στα πλαίσια του σεβασμού των καθηγητών και των συμμαθητών, χωρίς γλυψίματα, πιέσεις και μανιοκαταθλιπτικές συμπεριφορές. Είναι μια καθαρά προσωπική σου υπόθεση, σέβεσαι τους άλλους και εξηγείς τη δική σου θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
γιατί μου το χάλασες ρε?δες τι ωραία που το πήγαινες:/:

Βιολογία δε σπουδάζεις ρε? Ε τι γκρινιάζεις τότε? Λες κι έχεις επιλογή ξερωγώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Όχι όχι όχι :Ρ Ασχολήσου με κάτι άλλο, οτιδήποτε, γιατί οι βαθμοί (ειδικά του γυμνασίου) δεν έχουν νόημα ούτε για προσάναμα στο τζάκι σου τον χειμώνα. Απλά μην αφήσεις κάποια μαθήματα (μαθηματικά/αρχαία (ανάλογα και την κατεύθυνση που σκοπεύεις να ακολουθήσεις)) και άσε να λένε !Καλύτερα να είσαι και ξεκούραστος και με δυνάμεις για τον αγώνα του λυκείου,αλλά χωρίς κενά στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, τα παιδιά είναι συνηθισμένα στο σύστημα : "διαβάζω για να πάρω βαθμό", "άμα δεν είναι χρήσιμο για το βαθμό ποιος χέστηκε; " Kαλά λέμε γράφτε το βαθμό στα παλιά σας τα τέτοια, μπορεί πολλοί όμως να καταλάβουν : "ρίξτε το γενικά στον κόκορα"
Παράδειγμα τα μαθήματα που δεν συνυπολογίζονται στο ΓΜΟ και είναι η "ώρα του παιδιού". Θυμάμαι πχ στο σχολείο μου ακόμα και στη γυμναστική που δεν μέτραγε στο ΜΟ (και θα υπέθετε κανείς ότι το να μάθεις βόλευ δεν είναι αγγαρεία) πολλά παιδιά έκαναν "μποϊκοτάζ" (:P) .

Το σίγουρο είναι ότι οι γνώσεις του γυμνασίου είναι ΒΑΣΗ για το λύκειο. Κανείς δε θα σου ξαναμάθει πχ τις πρωτοβάθμιες και τις δευτεροβάθμιες εξισώσεις στο λύκειο ή τους κανόνες τονισμού της αρχαίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eγω θα ελεγα οτι αξιζει αλλα οχι με την εννοια του να βγαζεις 19.12/13 αλλα με την εννοια να εχεις κατανοησει βασικα πραγματα σε μαθηματικα, αρχαια, φυσικη, χημεια, γλωσσα, αγγλικα...τωρα για κατι οικιακες οικονομιες, μουσικη, κοινωνιολογια, ιστορια(που θα επαναληφθει ακριβως η ιδια με λεπτομερειες στο λυκειο), μικρη σημασια εχει. Και αυτο το προτεινω για να εχεις ευελιξια να διαλεξεις κατευθυνση στο λυκειο. Αν πχ εισαι χαλια στα αρχαια(ο βασικος λογος επειδη ποτε δεν ενδιαφερθηκες να τα μαθεις) εχεις εκ των πραγματων επιλεξει αφαιρετικα κατευθυνση, και το αντιστροφο. Γι αυτο θεωρω πως μεχρι 1η λυκειου πρεπει να ψαχνεσαι σε ολα τα κυριως μαθηματα, και εγω αυτο οριζω ως καλο μαθητη, και δε συμπιπτει παντα με αυτον που ειναι σημαιοφορος η παραστατης στην παρελαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σίγουρα ναι! Νομίζω ότι έτσι θέτεις τις σωστές βάσεις για το λύκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παν μέτρον άριστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pauline_123

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Από μία άποψη αξίζει να διαβάζει κάποιος και στο Γυμνάσιο!
Δεν είναι τόσο για την επίδοση, όσο για την απόκτηση γνώσεων και βάσεων για το Λύκειο. Για παράδειγμα τα Μαθηματικά του Γυμνασίου παίζουν μεγάλο ρόλο για τα Μαθηματικά του Λυκείου. Αν δεν ξέρεις της εξισώσεις με έναν άγνωστο που έμαθα εγώ στη Β' Γυμνασίου πώς θα μπορώ να λύσω τις εξισώσεις με πολλούς αγνώστους που θα μάθω στο Λύκειο.
Επίσης με το να διαβάζεις στο Γυμνάσιο, μαθαίνεις να βάζεις ένα πρόγραμμα για το διάβασμά σου γενικά. Στο Λύκειο και γενικά στην Γ' Λυκείου, τα περισσότερα παιδιά σκίζονται στο διάβασμα για να περάσουν εκεί που θέλουν. Αλλά αν αυτά τα παιδιά είχαν βάλει ένα πρόγραμμα από το Γυμνάσιο και είχαν παράλληλα αποκτήσει κάποιες βασικές γνώσεις δε θα έτρεχαν να καλύψουν τα χιλιάδες κενά που υπάρχουν από το Γυμνάσιο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ, αν και θα πάω στην τελευταία τάξη του Γυμνασίου θεωρώ ότι όλα όσα έχω μάθει και θα μάθω θα μου φανούν χρήσιμα για το Λύκειο.. Καλά, εκεί είναι αλλιώς τα πράγματα.. Εάν έχεις τις βάσεις από το Γυμνάσιο, θεωρώ ότι το Λύκειο θα είναι μια χαρά και δεν θα έχεις σοβαρά κενά. Οπότε, κατά την γνώμη μου, αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο για το δικό σου όφελος και όχι για τους βαθμούς (!) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top