Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την ΑΓΣ στη Θεσσαλονίκη; Σκέφτομαι να πάω το Σεπτέμβριο στη β λυκείου, στο γενικό λύκειο.
Έχετε προσωπική εμπειρία από εκεί, ξέρετε για τη ζωή, με τα παιδιά, το οικοτροφείο, κτλ; Τι δραστηριότητες κάνουν ή πώς είναι σαν σχολείο; Μου αρέσει η ιδέα του να είναι όλα τα παιδιά στο οικοτροφείο και ότι είναι μέσα στη φύση.
Αξίζει τον κόπο να πάω; Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Εχω πολλούς φίλους και γνωστούς που φοιτούν εκεί και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω. Οι περισσότεροι δηλώνουν ευχαριστημένοι. Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά που εγώ γνωρίζω μένουν μέσα στο κτήριο σε δίκλινα ή τρικλινα δωματια (για τρικλινα δεν είμαι σίγουρη) και συμμετέχουν σε διαφορά κλαμπς, όπως φωτογραφίας,παραδοσιακού χορού κτλ. Το κόστος ανέρχεται γύρω στις 6.000-8.000€ το χρόνο, ενώ παράλληλα με το σχολείο εισαι υποχρεωμένη να συμμετέχεις και σε αγροτικές διαδικασίες. Επιπλέον θα έχεις την ευκαιρία να κάνεις ταξίδια σε προορισμούς της επιλογής σου με εκπαιδευτικό χαρακτήρα ( φιλη μου πήγε το περασμενο καλοκαίρι Κίνα και ο κολλητός μου συμμετείχε σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη Μασαχουσέτη). Επιπλέον, θα παρατηρήσεις βελτίωση στα αγγλικά σου,αν τελικά αποφασίσεις να πας σχολείο εκεί, και αν βέβαια συμμετέχεις σε ανάλογα προγράμματα που λαμβάνουν χωρα εκεί. Ωστόσο, πρέπει να ξέρεις ότι το σχολείο διαθέτει μόνο τεχνολογικη και θετική κατεύθυνση. Το επίπεδο των μαθητών δεν είναι και το υψηλότερο που θα συναντούσε κανείς. Φίλοι μου που τώρα είναι τρίτη λυκείου αναγκάζονται να βγαίνουν έξω -κρυφα- στις εξόδους τους για να κάνουν ιδιαίτερα. Κάτι που ξέχασα να σου αναφέρω είναι ότι οι έξοδοι είναι περιορισμένες(2 απογεύματα την εβδομάδα και σ/κ) και μόνο αν συμφωνησει ο κηδεμόνας σου. τον οποίο θα ενημερώσει η διεύθυνση. Τα παιδιά που πάνε εκεί ενδιαφέρονται κυρίως για τις υποτροφίες(ελάχιστες) που δίνονται στους καλύτερους μαθητές στην Αμερική. Ο κολλητός μου, που σου ανέφερα και παραπάνω, ήταν ο σημαιοφόρος εκεί, είναι αστέρι στα μαθηματικα, δραστηριοποιήθηκε αρκετά τον τελευταίο χρόνο και βελτίωσε θεαματικα τα αγγλικά του και κατάφερε να γίνει δεκτός σε γνωστό πανεπιστήμιο στην Αμερική με υποτροφία. Αλλά το σχολείο του έδωσε μόνο ορισμένες ευκαιρίες παραπάνω. Το παιδί είναι περιπτωσαρα και θεωρείται από τα πιο δυνατα μυαλα που είχαν περάσει από το σχολείο μου(ήμασταν συμμαθητές πριν φύγει) και όπου και αν βρισκόταν θα ξεχωριζε. Δικη μου άποψη, ωστόσο, είναι να πας εκεί μόνο αν εισαι πολύ καλή κ έχεις πραγματικά όρεξη για δουλειά, διαφορετικά είναι χαμένος κόπος. Το AFS δεν είναι και το ιδανικότερο ιδιωτικό κατ' εμέ. Θα σου πρότεινα είτε να συνεχίσεις το δημόσιο είτε αν θες να συνεχίσεις ούτως ή άλλως σε ιδιωτικό προτίμησε το Μανταλουδη στη Θεσσαλονίκη. Φίλος μου που πήγαινε στο συγκεκριμένο μου είχε μιλησει με τα καλύτερα λόγια και μου τόνιζε την καλή δουλειά που γίνεται, γεγονός που μου το επιβεβαιώνει και η καθηγητρια των αγγλικών μου στο σχολείο, που δουλευε εκεί πριν 4-5 χρόνια. Ελπίζω να ήμουν αρκετά κατατοπιστικη και να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ήσουν όντως αρκετά κατατοπιστική.
Ξέρεις κάτι άλλο για τις δραστηριότητες στα κλαμπς ή το οικοτροφείο;
Αν μάθεις και κάτι άλλο από τους φίλους σου πες μου.
Σε ποια κατεύθυνση πήγαινε ο φίλος σου; Από ποια τάξη και μετά; Η ζωή(σχολική και οικοτροφείο) είναι αυστηρή; Πηγαίνουν παιδιά από όλα τα μέρη της Ελλάδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ο φίλος μου ήταν θετική κ έφυγε στη δευτέρα λυκείου από εδώ. Δε θυμάμαι κάτι άλλο για τα κλαμπς, αλλά θα μπορούσες να ενημερωθεις με μια επίσκεψη στις εγκαταστάσεις. Έχει παιδιά από γρεβενά,κιλκίς και σε λίγο θα βάλουν κ πούλμαν για θάσο με τόσους μαθητές θασιτες... Εσυ για ποιο λόγο θες να πας εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αμερική, γι' αυτό.
Όσο για την επίσκεψη, το έχω προγραμματίσει να πάω. Απλά ρωτάω για δεύτερη γνώμη, από άτομα που έχουν προσωπικές εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ξέρετε τίποτα άλλο για τη σχολή; Κάτι για την εσωτερική λειτουργία, συγκεκριμένα; Εντυπώσεις ή εμπειρίες;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Η κόρη του νονού του μπαμπά μου (καλά τρέχα γύρευε:P) πάει φέτος στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.Δεν ξέρω πολλά πράγματα,αλλά της άρεσε ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που αποφάσισε να μπει στο οικοτροφείο για να είναι όλη μέρα εκεί.Οι καθηγητές είναι πολύ καλοί και υπάρχει μία στενή επαφή μαθητή-καθηγητή και εκτός μαθήματος.Τα δωμάτια είναι δίκλινα ή τρίκλινα-δε θυμάμαι καλά- και υπάρχουν διάφορα κλαμπ δραστηριοτήτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η κόρη του νονού του μπαμπά μου (καλά τρέχα γύρευε:P) πάει φέτος στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.Δεν ξέρω πολλά πράγματα,αλλά της άρεσε ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που αποφάσισε να μπει στο οικοτροφείο για να είναι όλη μέρα εκεί.Οι καθηγητές είναι πολύ καλοί και υπάρχει μία στενή επαφή μαθητή-καθηγητή και εκτός μαθήματος.Τα δωμάτια είναι δίκλινα ή τρίκλινα-δε θυμάμαι καλά- και υπάρχουν διάφορα κλαμπ δραστηριοτήτων.

αλήθεια; σε ποια τάξη πάει; στο γενικό λύκειο; από Θεσσαλονίκη είναι;
Είναι ωραία η ζωή στο οικοτροφείο ή νιώθεις ότι είσαι κλεισμένος; έχεις και εξόδους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
αλήθεια; σε ποια τάξη πάει; στο γενικό λύκειο; από Θεσσαλονίκη είναι;
Είναι ωραία η ζωή στο οικοτροφείο ή νιώθεις ότι είσαι κλεισμένος; έχεις και εξόδους;

Αχ δεν ξέρω περισσότερα.Ό,τι θυμάμαι από την τελευταία φορά που συναντήθηκα με το νονό του μπαμπά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μετά από επίσκεψη που πραγματοποιήσαμε με το σχολείο μου στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή (ή American Farming School) νομίζω πως μπορώ να σου δώσω αρκετές πληροφορίες.

Τα παιδιά διαμένουν στη σχολή, στο οικοτροφείο. σε δίκλινα δωμάτια και σπάνια σε τρίκλινα. Τα αγόρια και τα κορίτσια δεν διαμένουν μαζί ( :p ). Η προσωπική καθαριότητα και υγιεινή είναι καθαρά υπόθεση των παιδιών.
Η σχολή διαθέτει νηπιαγωγείο, δημοτικό, και λύκειο. Γυμνάσιο δεν υπάρχει, καθώς το δημοτικό δημιουργήθηκε πριν 1-2 χρόνια και σε αυτό φοιτούν παιδιά μέχρι β' Δημοτικού, οπότε όταν φτάσουν στο Γυμνάσιο θα δημιουργηθεί και αυτό.
Η σχολή διαθέτει και εστιατόριο, στο οποίο σιτίζονται τα παιδιά.
Το πρωί διεξάγονται κανονικά τα μαθήματα και τα απογεύματα τα παιδιά ασχολούνται είτε με τα ζώα, είτε με τις διάφορες καλλιέργειες που υπάρχουν στη σχολή.
Δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στη διδασκαλία των Αγγλικών, για αυτό και στο εβδομαδιαίο πρόγραμμά του περιλαμβάνονται 5-6 ώρες αγγλικών.
Καθώς είναι Αγροτική σχολή, τα παιδιά ασχολούνται με τα ζώα και τις καλλιέργειες και κάνουν μελέτες και έρευνες με αυτά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο τρόπος με τον οποίο καλλιεργείται η ελιά σε συγκεκριμένη έκταση. Μέσω αυτού του «πειράματος», που αν θυμάμαι καλά είναι το μοναδικό στην Ελλάδα, οι μαθητές και οι καθηγητές εξάγουν συμπεράσματα διαπιστώνοντας τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα αυτό του τρόπου καλλιέργειας.
Παράγεται επίσης γάλα από τα ζώα της σχολής, καθώς και λάδι, ορισμένες ποικιλίες ξυδιού και κρασί. Η σχολή διαθέτει δικό της εμφυαλωτήριο.
Τα κλαμπ είναι διάφορες δραστηριότης που κάνουν τα παιδιά για να περάσουν ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο τους. Αν δεν υπάρχει ένα κλαμπ, μπορεί να δημιουργηθεί εφόσον υπάρχει και η κατάλληλη συμμετοχή.
Η σχολή διαθέτει βιβλιοθήκη, αίθουσα με υπολογιστές. Διαθέτει επίσης αναγνωστήριο, στο οποίο τα παιδιά μπορούν να διαβάσουν ομαδικά ανάλογα με τον τρόπου που τους βολεύει. (π.χ. τα παιδιά που τους βολεύει να διαβάζουν με μουσική διαβάζουν μαζί, αυτοί που θέλουν να διαβάσουν χωρίς θόρυβο διαβάζουν μαζί κλπ.)
Η μελέτη γίνεται υπό την επίβλεψη καθηγητών.
Αν οι βαθμοί σου είναι χαμηλοί (κάτω απο 17 νομίζω) σε βοηθάει κατά την μελέτη καθηγητής.
Αν έχεις υψηλές αποδόσεις, μπορείς να διαβάσεις μόνος στο δωμάτιο σού.
Οι έξοδοι είναι περιορισμένες, απαιτούν συγκατάθεση του κηδεμόνα και γίνονται ομαδικά.
Αν μένεις στη Θεσσ/νικη μπορείς να μην διαμένεις στη σχολή, απλά να πηγαίνεις να κάνεις εκεί τα μαθήματά σου και έπειτα από το πέρας αυτών να γυρνάς στο σπίτι σου.
Αξίζει να αναφέρω ότι στα προϊόντα που παράγονται, από την καλλιέργειά τους μέχρι την πώληση τους συμμετέχουν οι μαθητές, ώστε να έχουν την κατάλληλη εμπειρία αν ασχοληθούν μετέπειτα με τη φύση.
Η σχολή διαθέτει ελάχιστες υποτροφίες σε μαθητές με εξαιρετικές επιδόσεις.
Αν ο μαθητής έχει κάποιο οικονομικό πρόβλημα, παρέχεται οικονομική διευκόλυνση από τη σχολή.
Τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να εκδώσουν άδεια οδήγησης του υπουργείο μεταφορών για την οδήγηση αγροτικών μηχανημάτων.
Με την αποφοίτηση από τη σχολή, οι μαθητές αποκτούν άδεια άσκησης επαγγέλματος (για αγρότες).

Προσωπικά πιστεύω πως αν θέλεις να ασχοληθείς με την φύση η Α.Γ.Σ. είναι η πιο κατάλληλη. Αν θέλεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό η σχολή σε βοηθά και σου παρέχει οικονομική ενίσχυση. Απλά αν είσαι μέτρια στα μαθήματα και θέλεις να πας στη σχολή για να σπουδάσεις αργότερα στο εξωτερικό μην το κάνεις, γιατί δεν θα βελτιωθείς και πάρα πολύ στα μαθήματα. Μπορείς κάλλιστα να πας σε μια αμερικάνικη ιδιωτική σχολή και από εκεί μετά να πας να σπουδάσεις στο εξωτερικό.

Για οποιαδήποτε απορία στη διάθεση σου, εφόσον μπορώ να στη λύσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία? Θα ήθελα να με ενημερώσετε για τη ζωή εκεί. Πώς είναι το πρόγραμμα καθημερινά? Πόσες δραστηριότητες μπορείς να κάνεις? Σε πόσα κλαμπ μπορείς να συμμετέχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Κανένας δεν ξέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
τελικά πήγες στη σχολή; Ποιες οι εντυπώσεις σου; Εγώ θα πάω εκεί από τον Σεπτέμβριο Α'λυκείου και θα μένω στο οικοτροφείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top