''Εσύ, πώς αξιολογείς τον εαυτό σου;''

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Γ λυκειου μας λεει ένας καθηγητής να γραψουμε σε ένα χαρτακι πόσο πιστεύουμε οτι αξιζουμε για το τετραμηνο και μετά τα πήρε όλα μαζί.
Του έγραψα " 15-16 πιστευω οτι αξιζω, αλλα ενα 20 θα με βοηθουσε ωστε ν εχω καλους προφορικους βαθμους ". Κ με εβαλε 20 : P

μωρε μπράβο

εμάς συνήθως στο γυμνάσιου μας ρώταγαν σε εύκολα μαθήματα τύπου αγγλικά γαλλικά μουσική..........πάντα έλεγα 19 και μου έβαζαν 20 :P
αυτόν τον βαθμό τον έλεγα επειδή ντρεπόμουν να πώ 20 :redface:

τώρα στο λύκειο μας ρωτάει μόνο ο μαθηματικός-βασικά μόνο στο α τετράμηνο μας ρώτησε-και από ότι βάλαμε μας έβαλε 2-3 μονάδες κάτω :mad:

τεσπα,τον εαυτό μου τον αξιολογώ με 5 κριτήρια:
-συμπεριφορά στην τάξη
-εργασία στο σπίτι
-προφορικά και τεστάκια
-διαγωνίσματα
βάζω και ένα άλλο δικό μου:-πρόοδος στα άλλα μαθήματα,στα παρόμοια

π.χ. όταν έχεις 18 στη φυσική θεωρώ ανόητο να πας να βάλεις 12 στην άλγεβρα.....και σαν εικόνα δεν μου αρέσει(και δεν θα μου άρεσε σαν καθηγήτρια,να πάω να βάλω ένα 12άρι σε έναν μαθητή του 18 σε ανάλογα μαθήματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
π.χ. όταν έχεις 18 στη φυσική θεωρώ ανόητο να πας να βάλεις 12 στην άλγεβρα.....και σαν εικόνα δεν μου αρέσει(και δεν θα μου άρεσε σαν καθηγήτρια,να πάω να βάλω ένα 12άρι σε έναν μαθητή του 18 σε ανάλογα μαθήματα)

Εχω 19 φυσικη και 12 μαθηματικα... :redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εχω 19 φυσικη και 12 μαθηματικα... :redface::redface::redface::redface::redface:

:))
Φιλοσοφε και Ιταλιαν: γιατι οχι; αν δεν εισαι καλη στα μαθηματικα και εισαι πχ στην χημεια και στην φυσικη γιατι να σου βαλει 19 και στα μαθηματικα;:confused: μπορει να εχουν αδερφικες σχεσεις αυτα τα μαθηματα αλλα σαν υλικο ειναι διαφορετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
:))
Φιλοσοφε και Ιταλιαν: γιατι οχι; αν δεν εισαι καλη στα μαθηματικα και εισαι πχ στην χημεια και στην φυσικη γιατι να σου βαλει 19 και στα μαθηματικα;:confused: μπορει να εχουν αδερφικες σχεσεις αυτα τα μαθηματα αλλα σαν υλικο ειναι διαφορετικο

βασικά να φέρω ένα άλλο παράδειγμα:έχεις 20 στα αρχαία.....με ποια λογική να πάει να σου βάλει 13 στη γλώσσα;δεν πρέπει να λάβει υπόψιν της ότι τα πας καλά σε ένα μάθημα που χρησιμοποιεί την ίδια φιλοσοφία,και να σου χαρίσει 2 μονάδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
βασικά να φέρω ένα άλλο παράδειγμα:έχεις 20 στα αρχαία.....με ποια λογική να πάει να σου βάλει 13 στη γλώσσα;δεν πρέπει να λάβει υπόψιν της ότι τα πας καλά σε ένα μάθημα που χρησιμοποιεί την ίδια φιλοσοφία,και να σου χαρίσει 2 μονάδες;

Σε αυτη τη περιπτωση ναι αλλα αυτο με τα μαθηματικα οχι... Ξερω ατομα πχ η Βιβη που εχει 19 οπως ειπε στην φυσικη και 12 στα μαθηματικα.. Μπορει να εχουν ιδια βαση ( δηλ αριθμους) αλλα αναπτυσουν διαφορετικες εννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Κατι τετοιο συνεβει με την αδερφη μου.
Ρωτησε ενας καθηγητης την ταξη της
αδερφης μου τι βαθμό ηθελαν να τους
βαλει.Ε, η αδερφη μου δεν τα πηγαινε
και πολυ καλα στο μαθημα αυτο και
ειπε 16. Στο 1° τριμηνο της εβαλε 16.
Στο επομενο τριμηνο ειπε 17,
και της εβαλε 17.Ε, μετα η αδερφη μου
ειπε 18 και της εβαλε 18.
Βεβαια αυτος ο καθηγητης εχει
φυγει τωρα απο αυτο το γυμνασιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
A, και μας μας ρώταγαν αρκετά συχνά. Επειδή ήμουν καλή μαθήτρια στην αρχή έλεγα 19 για να είμαι και καλά ταπεινή και ευγενική:P. Στο Λύκειο που ήμουν πιο ξεψαρωμένη έλεγα ξεκάθαρα 20.

Η ερώτηση πάντως είναι απλά τραγική, γιατί έρχονται σε δύσκολη θέση και καλοί και κακοί μαθητές και δε νομίζω ότι η ερώτηση παρέχει κάποιου είδους feedback στον εκπαιδευτικό.Ειδικά αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι λένε ό,τι τους έρθει. Τουλάχιστον από όσο θυμάμαι ο βαθμός που έβαζαν δεν επηρεαζόταν τελικά από την όποια απάντηση του μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
A, και μας μας ρώταγαν αρκετά συχνά. Επειδή ήμουν καλή μαθήτρια στην αρχή έλεγα 19 για να είμαι και καλά ταπεινή και ευγενική:P. Στο Λύκειο που ήμουν πιο ξεψαρωμένη έλεγα ξεκάθαρα 20.

Η ερώτηση πάντως είναι απλά τραγική, γιατί έρχονται σε δύσκολη θέση και καλοί και κακοί μαθητές και δε νομίζω ότι η ερώτηση παρέχει κάποιου είδους feedback στον εκπαιδευτικό.Ειδικά αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι λένε ό,τι τους έρθει. Τουλάχιστον από όσο θυμάμαι ο βαθμός που έβαζαν δεν επηρεαζόταν τελικά από την όποια απάντηση του μαθητή.


Και όμως κάνεις λάθος.Το να μπορέσεις να αξιολογήσεις σωστά τον εαυτό σου,δεν είναι εύκολη υπόθεση.Θέλει σκέψη,αυτογνωσία και το να μπορείς να δώσεις όσο πιο ειλικρινή απάντηση γίνεται,χωρίς να απαντάς για να σε ανυψώσεις,είναι δύσκολο και θέλει balls.Επομένως κάνοντας αυτήν την ερώτηση πιστεύω πως ο καθηγητής θέλει να ελέγξει τα παραπάνω,δηλαδή αν πατάς πάνω στα πόδια σου,αν ξέρεις σε τι επίπεδο βρίσκεσαι,αν ξέρεις στο περίπου αν κάλυψες τις ανάγκες του μαθήματος κλπ κλπ.Είναι άσκηση ωραία και αποδοτική.Ωστόσο αρκετές φορές μπορεί ο καθηγητής να ρωτάει απλά για χαβαλέ και για να περάσει η ώρα(που πάλι καλά περνάει και μάλιστα γρήγορα).Αλλά ακόμα και να θέλει όντως ο καθηγητής να σε <<προκαλέσει>> δε θα το καταφέρει,γιατί υπάρχουν ορισμένες στάνταρ απαντήσεις:
α)Θέλω 20 χα χα χα χα χα(συνοδεύεται από γέλιο αυτή η απάντηση όπως θα καταλάβατε)
β)εε ξέρω εγώ εσείς ό,τι πιστεύετε
γ)εε όσο έγραψα στο διαγώνισμα άντε +1 ή +2

Κανείς δε λέει τη γνώμη του παραθέτοντας επιχειρήματα και αναλύοντας το σκεπτικό του.Ε και χωρίς ανάλυση και επιχειρήματα ο όλος σκοπός της άσκησης είναι μάταιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Προσωπικα στον εαυτο μου
βαζω,σαν γενικο μεσο ορο,
18,10/13!!!
Με ακρίβεια...
Ουτε λιγο παρακατω!¡!¡!¡!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Η καλυτερη και η κλασικη απαντηση σε αυτη την ερώτηση είναι : "Ειμαι πολυ έξυπνος, απλά δεν κάθομαι να διαβαζω" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Η καλυτερη και η κλασικη απαντηση σε αυτη την ερώτηση είναι : "Ειμαι πολυ έξυπνος, απλά δεν κάθομαι να διαβαζω" :P
Μολις με περιεγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρκετές φορές ένας καθηγητής δεν αξιολογεί με κάποιο κριτήριο, όπως ένα διαγώνισμα, αλλά δημιουργεί μια γνώμη για αυτόν και βάζει τον αντίστοιχο βαθμό.

Άλλοι καθηγητές εχθώς από τα κλασικά κριτήρια [διαγώνισμα, τεστ, συμπεριφορά, προφορικά] προσθέτουν:
- προσπάθεια
- συσχετισμό με άλλα μαθήματα
- γνώμη άλλων καθηγητών

Άλλοι απλά βάζουν το βαθμό του διαγωνίσματος. :mad:

Πάντως εγώ δε με αυτο-βαθμολογώ με κριτήρια, αλλά με μία γενική εικόνα για εμένα.

Έτσι, εγώ πιστεύω ότι είμαι μαθητής του 18. Είμαι εξαιρετικός σε αρκετά μαθήματα, αλλά σε άλλα όπως φιλολογοαπαιτητικά [Οι 2 γραμματείες κι η Γλώσσα έτσι όπως την έχουν καταντήσει, όχι τα Αρχαία] πιάνω πάτο με τόνο. Στις 2 γραμματείες έγραψα 12 και στη γλώσσα 16 (σώθηκα από τη γραμματική, 9/10).

Επίσης, πιστεύω ότι η μουσική κλίμακα με τα ημιτόνια και τους τόνους ταιριάζει εδώ για να εξηγήσω την κολοσσιαία διαφορά του 18 από το 19.

Το 13-14, 14-15, 15-16, 16-17 έχουν διαφορά ημιτονίου μεταξύ τους, το 17-18 διαφορά τόνου και το 18-19 διαφορά τόνου χ 2.

Απλά. Ένας μαθητής για να γίνει 19άρης χρειάζεται πολύ περισσότερη προσπάθεια απ' ότι 18άρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top