Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μιας και θίγουμε το θέμα βαθμών/αλλαγής σχολής...
Πάντα θα θαυμάζω μάγκες σαν το παιδί από εδώ!! :)
https://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%8C%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-19880-%CE%BC%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B1-20%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%B1

Όσο για την απάντησου σου nPb, είδα το μηνυμά σου, και σε ευχαριστώ, μακάρι κάποτε να εχω το χρόνο και την όρεξη να εφαρμόσω αυτα που μου είπες για να καταλάβω 2-3 πράγματα. Η ερώτησή μου όμως ήταν πιο πολύ ρητορική και σκόπευε να απαντήσει στην αρχική ερώτηση. Μήπως τα μαθηματικά "δεν μας αρεσουν γιατι δεν ξέρουμε πώς να τα μελετήσουμε";

1000 μπράβο στο παιδί που θα πάει φυσικό και όχι ιατρική ή πολυτεχνείο λόγω ονόματος και θα ακολουθήσει αυτό που θέλει πραγματικά.Αν σκέφτονταν όλοι έτσι τα τμήματα μαθηματικών,φυσικής,χημείας θα είχαν πολύ πιο καλούς φοιτητές άρα και πιο καλούς μαθηματικούς,φυσικούς,χημικούς που πραγματικά είναι ελάχιστοι (τουλάχιστον όσοι δουλεύουν στην δημόσια/ιδιωτική εκπαίδευση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
1000 μπράβο στο παιδί που θα πάει φυσικό και όχι ιατρική ή πολυτεχνείο λόγω ονόματος και θα ακολουθήσει αυτό που θέλει πραγματικά.Αν σκέφτονταν όλοι έτσι τα τμήματα μαθηματικών,φυσικής,χημείας θα είχαν πολύ πιο καλούς φοιτητές άρα και πιο καλούς μαθηματικούς,φυσικούς,χημικούς που πραγματικά είναι ελάχιστοι (τουλάχιστον όσοι δουλεύουν στην δημόσια/ιδιωτική εκπαίδευση)
Γι'αυτό ανέφερα πιο πάνω οτι τα πανεπιστημιακά τμήματα θα έπρεπε να ορίσουν συγκεκριμένα εξεταζόμενα μαθήματα και ένα κατώτατο βαθμό επίδοσης.Με τον τρόπο αυτό θα εισάγονταν στα τμήματα οι σπουδαστές που πραγματικά ενδιαφέρονται και αυτόματα το επίπεδο σπουδαστών και η ποιότητα του τμήματος θα ανέβαινε 2-3 σκαλιά παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
1000 μπράβο στο παιδί που θα πάει φυσικό και όχι ιατρική ή πολυτεχνείο λόγω ονόματος και θα ακολουθήσει αυτό που θέλει πραγματικά.Αν σκέφτονταν όλοι έτσι τα τμήματα μαθηματικών,φυσικής,χημείας θα είχαν πολύ πιο καλούς φοιτητές άρα και πιο καλούς μαθηματικούς,φυσικούς,χημικούς που πραγματικά είναι ελάχιστοι (τουλάχιστον όσοι δουλεύουν στην δημόσια/ιδιωτική εκπαίδευση)

Έριξε μια "γροθιά" στο κατεστημένο! :P

Γι'αυτό ανέφερα πιο πάνω οτι τα πανεπιστημιακά τμήματα θα έπρεπε να ορίσουν συγκεκριμένα εξεταζόμενα μαθήματα και ένα κατώτατο βαθμό επίδοσης.Με τον τρόπο αυτό θα εισάγονταν στα τμήματα οι σπουδαστές που πραγματικά ενδιαφέρονται και αυτόματα το επίπεδο σπουδαστών και η ποιότητα του τμήματος θα ανέβαινε 2-3 σκαλιά παραπάνω.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τότε αρκετοί μαθητές θα έκαναν αίτηση συμμετοχής π.χ. στο συγκεκριμένο Τμήμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τότε αρκετοί μαθητές θα έκαναν αίτηση συμμετοχής π.χ. στο συγκεκριμένο Τμήμα;
Μην υποτιμάς τους σπουδαστές Νίκο!!
Πιστεύω οτι πολλοί θα δήλωναν τμήμα μαθηματικών,και μάλιστα πιστεύω πως αν και υπάρχει ετερογένεια μεταξύ των επιδόσεων σπουδών στο τμήμα αυτό,το Μαθηματικό και το Φυσικό έχουν τους πιο αφοσιωμένους φοιτητές,μιλώντας πάντα γι'αυτό το σύνολο φοιτητών που πραγματικά ασχολείται.
Πιστεύω πως αν θεσπιζόταν αυτό που ανέφερα θα υπήρχε ομοιογένεια ανάμεσα στους σπουδαστές,και εν γένει θα βελτιωνόταν το επίπεδο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Συμφωνω με οσα λετε για τα τμηματα φυσικης,μαθηματικων κ.τ.λ,αλλα μπορει να μπει καποιο παιδι με χαμηλα μορια απο σποντα και στο τελος να αγαπησει την σχολη.Νομιζω πως υπραχουν αρκετα τετοια παραδειγματα.Επισης μπορει να το βαλει καποιος πρωτη επιλογη και να απογοητευτει απο αυτο που περιμενε.Ολα ειναι μεσα στην ζωη.Παντως κοιταζοντας χτες τις περσινες βασεις ειναι αρκετα χαμηλα αυτες οι σχολες που τις αδικουν ως γενικη εικονα και πρεπει να αλλαξει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Δεν ειναι πως δεν τους αρεσουν ειναι οτι βαριουνται ακομα και να ασχοληθουν. Και αυτο ισως συνεβαινε απο το γυμνασιο και εχουν μια απογοητευση... προσπαθεια θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Συμφωνω με οσα λετε για τα τμηματα φυσικης,μαθηματικων κ.τ.λ,αλλα μπορει να μπει καποιο παιδι με χαμηλα μορια απο σποντα και στο τελος να αγαπησει την σχολη.Νομιζω πως υπραχουν αρκετα τετοια παραδειγματα.Επισης μπορει να το βαλει καποιος πρωτη επιλογη και να απογοητευτει απο αυτο που περιμενε.Ολα ειναι μεσα στην ζωη.Παντως κοιταζοντας χτες τις περσινες βασεις ειναι αρκετα χαμηλα αυτες οι σχολες που τις αδικουν ως γενικη εικονα και πρεπει να αλλαξει αυτο.

Τι θα μπορούσε να γίνει; Το πρόβλημα είναι η χαμηλή βάση ή ότι και οι καλοί μαθητές δεν τις προτιμούν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Τι θα μπορούσε να γίνει; Το πρόβλημα είναι η χαμηλή βάση ή ότι και οι καλοί μαθητές δεν τις προτιμούν; :P
To προβλημα ειναι πολυπαραγοντικο.Απο το τι θα πει η κοινωνια μεχρι τι θελει πραγματικα ο μαθητης.Θυμαμαι μια χρονια το 2012 πρεπει να ηταν ενα παιδι απο το σχολειο ειχε βγαλει 19.000+ μορια και δηλωνε οτι θα δηλωσει μαθηματικο.Ολοι ειχαν πεσει πανω του και του λεγανε δηλωσε αρχτιτεκτονων εμπ(εδινε και σχεδιο).Το αποτελεσμα ηταν να δηλωσει Σ.Ε.Μ.Φ.Ε ΕΜΠ και να μεινουν ολοι με το στομα ανοιχτο.Τοτε μου ειχε κακοφανει που ολοι τον σχολιαζαν γιατι δεν ειχα πιασει το νοημα αυτης της νοοτροπιας.Ευτυχως για το παιδι ακολουθησε το ονειρο του και μαλλον ειχε την υποστηριξη και των γονιων του.
Τωρα για τους καλους μαθητες υπαρχουν δυο κατηγοριες.Αυτοι που ακουν τους γονεις ή πιο σωστα πειθονται και δηλωνουν υψηλοβαθμες σχολες και οι αλλοι που 'πατανε' ποδι και δηλωνουν αυτο που πραγματικα θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εγώ νομίζω με το νέο σύστημα αυτό θα αλλάξει.Μέχρι τώρα οι "κακοί" μαθητές πήγαιναν τεχνολογική τώρα όμως θα πηγαίνουν στα οικονομικά που θεωρητικά είναι πιο εύκολα λόγω του ΑΟΘ,ΑΕΠΠ σε σχέση με φυσική,χημεία της θετικής.Δεν λέω ότι το μαθηματικό θα πάει 19000 προφανώς αλλά θα ανέβει λίγο το επίπεδο.Ωστόσο οι περισσότεροι που θα έχουν 19000+ θα πηγαίνουν πολυτεχνείο τουλάχιστον θα ανέβει λίγο το επίπεδο των φοιτητών σε αυτά τα απαξιωμένα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενώ όταν σηκωνόμουν στον πίνακα έλυνα τέλεια μία άσκηση (επειδή όποτε κολλούσα μου δίνει καμιά βοήθεια ο μαθηματικός),όταν πήγαινα μόνος μου να λύσω μία άσκηση (στο σπίτι),όσο καλά και αν ήξερα τη θεωρία,ΠΑΝΤΑ κάτι δεν πήγαινε καλά και το αποτέλεσμα ήταν τελείως διαφορετικό από το σωστό!:eek:Πάντα γύριζα πίσω στις λύσεις και εγώ είχα βρει αποτέλεσμα τελείως άσχετο από το σωστό!Καμιά φορά ήταν από λάθη απροσεξίας (ακόμα και σε πράξεις),κάποιες φορές όμως ενώ έβλεπα τον αναλυτικό τρόπο που λύνεται μία άσκηση,σε κάποια σημεία δεν καταλάβαινα τίποτα απολύτως!Μου φαίνονταν εξωγήινα!Και καμιά φορά μου την έδινε και στα νεύρα,που προσπαθούσα μία ώρα να λύσω μία εξίσωση χωρίς αποτέλεσμα -δεν ήταν λίγες οι φορές που μου ερχόταν να ουρλιάξω όταν έλυνα ασκήσεις μαθηματικών ή που πέταξα το βιβλίο/τετράδιο των μαθηματικών στον τοίχο,ή στην ανακύκλωση!!!

Αχ μικρέ μου πόσο σε συμμερίζομαι!!! Τελικά πάντα θα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι στον κόσμο για τους οποίους 1+1=1 ή 11 (μεταφορικά πάντα). nPb μη με μαλώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι στον κόσμο για τους οποίους 1+1=1 ή 11 (μεταφορικά πάντα).

Εμάς που μας κάνει 10 μην μας αφήνεις στην απ' έξω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikNik1995

Νεοφερμένος

Ο NikNik1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
τα μαθηματικά ολοι γνωρίζουν είναι ένα παράδοξο μάθημα και μερικοί τα καταλαβαίνουν λογο διάφορων παραγόντων αλλά κυρίως βιολογικών όπως ότι ο οργανισμος εκκρίνει σερετονινη όταν τα διαβάζεις και κάνεις αλλά και ότι έχεις καλή (working memory) και παρόλο που θα έπρεπε να γνωρίζουν περισσότερο αλλά δεν το κάνουν είναι οι μαθηματικοί εγώ αφού τέλειωσα το σχολείο και αρκετά χρονιά μετα κατάλαβα ότι κατι μπορώ να κανω ο μαθηματικος μου στο σχολείο ήταν καθίκη δεν εξηγούσε τίποτε περαν ότι με κορόιδευε για τις μαθησιακές μου δυσκοίλιες(αυτισμός) και δεν εξηγούσε (αυτονόητα πράματα για αυτόν και την υπόλοιπη τάξη) και αυτό με έκανε να τα μισήσω αντίθετος όταν αρκετά χρονιά μετα εδωσα πανελλήνιες αλλάζοντας κατεύθυνση(από θεωρητική σε θετική) κατάλαβα ότι μπορώ να κανω ,ο μαθηματικος που εγώ βγήκα και με ανάλαβε μου είπε ότι το εχω και ότι όλα είναι θέμα εξάσκησης περαν αυτού κατάλαβα οτι το βιβλίο κατι θέλει να σου πει όπως και τα σύμβολα που βρίσκονται εκεί δεν ξύπνησε μια ήμερα ενας και αρχισε να γραφεί ασυναρτησίες και οι αλλοι να λένε μπλάβο καλα το κάνεις
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,500 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,500 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,500 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,500 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top