Ιδιαίτερα διαφορετικών ειδικοτήτων

innova125i

Νεοφερμένος

Ο innova125i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημερα! Ειμαι νεος στο φορουμ και εχω καποιες ερωτησεις.
Τελειωνω την 2α και θα δωσω με το νεο συστημα 4 μαθηματα.

Κανω φροντηστηριο μαθηματικα κ., εκθεση και φυσικη. (Θα συνεχισω καλοκαιρινα).

Επειδη μενω 1 ωρα μακρια απο πολη και ο δρομος ειναι δυσκολος και αρκετα εξοδα στο πηγαινε ελα κανω εδω ιδιαιτερα.

Τωρα θελω να ξεκινησω και χημεια. Ο φυσικος μου μου ειπε οτι μπορει να κανει (φυσικομαθηματικος ειναι) και χημεια.Εγω τωρα δεν ξερω τι να κανω:hmm:.. και το ερωτημα μου ειναι στον τιτλο.

Θα παρακαλουσα να μου απαντουσατε λιγο εγκαιρα μιας και θελω να συνεννοηθω μεσα σε 2 μερες..

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σημείωση Διαχειριστή: Το μήνυμα προέρχεται από συγχώνευση με το θέμα "Έχει την ικανότητα να διδάξει χημεία ένας φυσικός;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Β' Λυκείου έκανα Φυσική με Χημικό. Και ο τύπος πετούσε, περισσότερο από αρκετούς άλλους Φυσικούς με τους οποίους έχω κάνει μάθημα. Για να δεις αν αξίζει, λοιπόν, να κάνεις μάθημα μαζί του, βρες παλαιότερους μαθητές του και ρώτησε τι μάθημα κάνει και αν έμειναν ευχαριστημένοι. Αυτό, τίποτα άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

innova125i

Νεοφερμένος

Ο innova125i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε για την γρηγορη απαντηση σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Μην κάνεις χημεία με φυσικό, ειδικά σε τέτοια τάξη. Έκανα στην α λυκείου και χημεία με τον φυσικό μου και δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος, δεν μπορούσε να εξηγήσει τόσο καλά τις έννοιες, ενώ στην φυσική ήταν εξαιρετικός!
Μπορεί βέβαια ο άνθρωπος να έχει πολυετή εμπειρία και στη χημεία και να αποδειχθεί πολύ καλός, υπάρχει όμως μεγάλο ρίσκο. Δεν θα ήταν καλύτερα όμως να κάνεις με έναν χημικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

innova125i

Νεοφερμένος

Ο innova125i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αυτο σκεφτομαι και εγω.. μου ειπε πως εχει ξανακανει αυτη την υλη αλλα δεν ειμαι σιγουρος...
Σκεφτομαι να εκανα καποια μαθηματα μαζι του και να δω πως τα παει. Αλλα το θεμα ειναι εγω (που στο σχολειο μου δεν εχουμε καλους καθηγητες και μας εχουν γραμμενους) που δεν εχω μαθει χημεια σωστα απο την α και τη β λυκειου θα μπορεσω να καταλαβω αν κανει καλο μαθημα?

Επισης μου ειπε το προγραμμα του. Το καλοκαιρι επαναληψη να μαθω σωστα τα προηγουμενα που χρειαζονται και απο σεπτεμβρη τη καινουργια υλη. Βγαινει η υλη σε αυτο το διαστημα?

Αν καποιος εχει εμπειρια θα ηθελα να μου πει το προγραμμα του περιπου πως εκανε και ποσες ωρες γιατι εμενα μου ειπε μια ωρα τη φορα το καλοκαιρι (συνολο 6 φορες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
η αδερφη μου παντως με φυσικο εκανε χημεια στην γ και ηταν παραπολυ ευχαριστημενη και εγραψε και αριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Έδινα φέτος πανελλήνιες και πιστεύω ότι αν και σε σκέψη φαίνεται καλό ίσως χρειαστούν περισσότερες ώρες.
Γενικά στα ιδιαίτερα προχωράς με μεγαλύτερους ρυθμούς από ότι στο φροντιστήριο. Στο φροντιστήριο κάναμε δυο ώρες τη βδομάδα από το καλοκαίρι και η ύλη βγήκε ίσα ίσα. Αν εσύ κανεις μόνο μια ώρα τη βδομάδα το καλοκαίρι δεν ξέρω κατά πόσο θα βγει, δεδομένου ότι η ύλη θα μεγαλώσει κι όλας.
Καλύτερα να κάνετε 2 ώρες τη βδομάδα το καλοκαίρι, και αν θεωρεί ότι στις 6 βγαίνει η επανάληψη των προηγούμενων τάξεων τις άλλες 6 μπαίνετε στην ύλη 3ης λυκείου.
Το να κάνεις λίγα μαθήματα μαζί του πιστεύω ότι δεν είναι λύση, αφού, ιδίως από τη στιγμή που δεν έχεις μέτρο σύγκρισης, δεν θα βγάλεις και πολλά συμπεράσματα. Και μετά αν έχει περάσει το μισό καλοκαίρι πως θα πας σε άλλο καθηγητή να σου κάνει άλλο πρόγραμμα? Η χημεία έχει πολύ μυρμήρισμα λόγω της μικρής ύλης, πιστεύει ότι είναι καλύτερα να πας σε έναν χημικό από την αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Παιδιά εγώ κάνω χημεία με φυσικό ο οποίος έχει κάνει μεταπτυχιακό στη χημεία να τον εμπιστευτώ ? Έχει 2 χρόνια εμπειρία στη χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδια εξαρταται καθαρα απο τον καθηγητη. Μπορει να ειναι εξαιρετικος και να σε κανει αστερι, μπορει να ξερεις και περισσοτερα απο αυτον.

Βεβαια η χημεια ειναι ενα μαθημα με περιορισμενη υλη και περιορισμενη δυνατοτητα εκπληξεων στα θεματα (με αλλα λογια αν λιωσεις Σαλτερη θα γραψεις ανετα). Εγω στη θεση σου θα το ρισκαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

innova125i

Νεοφερμένος

Ο innova125i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Και εγω πιστευω πως θα χρειαζονται 2 ωρες. Αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα αν του πω θα μου κανει ακομα μια.

Θα το συζητησω και με τους γονεις μου και βλεπουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω 4 ώρες χημεία....πολλές δεν είναι? σε τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν και ο καθηγητής έχει λιώσει τον σαλτερή ;)
Ακριβώς λόγω της περιορισμένης ύλης πρέπει να ξέρεις την κάθε λεπτομέρεια πάνω σε αυτή. Θα ξέρει ο φυσικός να σου πει την κάθε λεπτομέρεια? Ένας φυσικός που δεν έχει κάνει ποτέ ογκομέτρηση θα μπορεί να στην εξηγήσει καλά για παράδειγμα και να σου λύσει τις απορίες?
Σίγουρα εξαρτάται απο τον καθηγητή, τα πάντα εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες. Το θέμα είναι η διαχείριση του ρίσκου. Το ρίσκο του να μην βγει αντάξιος ο καθηγητής των προσδοκιών είναι πολύ μικρότερο αν επιλέξεις έναν της ίδιας ειδικότητας.
Επίσης η ύλη λένε ότι θα διευρυνθεί, αυτή την καινούρια ύλη ο φυσικός δεν θα την έχει ξαναδεί ενώ ο χημικός θα την έχει διδαχθεί στο πανεπιστήμιο αναλυτικά και θα του είναι πιο εύκολο να τη διδάξει.

Αυτόν που έχει κάνει μεταπτυχιακό στη χημεία πάντως θα τον εμπιστευόμουν πολύ πιο άνετα, και πάλι όχι όσο έναν χημικό, αλλά πολύ πιο εύκολα. 2 χρόνια εμπειρία πάντως στην εκπαίδευση δεν θεωρούνται πολλά.





Edit: Δεν έχει βγει ακόμα η ύλη για εσάς απ' ότι έχω καταλάβει, ίσως για αυτο το φορτώνουν τόσο πολύ ώστε να μην βρεθούν προ εκπλήξεως, από χειμώνα λογικά θα μειωθούν. Εξάλλου τα μαθήματα είναι 4, λογικό είναι να κάνετε περισσότερες ώρες σε κάθε μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top