Το προφίλ του "καλού μαθητή" σε μια τάξη

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επειδή πλέον σε όλες τις σχολές υπάρχουν εργασίες και projects μεγαλύτερα σχετικά, που απαιτούν συνδυασμό πραγμάτων, νομίζω ότι αυτού του είδους οι φοιτητές (το φυτό-φοιτητής) έχει πεθάνει..

Πάντως το παιδί, δεν γίνεται κυνηγός βαθμών ένα πρωί από μόνο του. Ούτε καταλαβαίνει στο δημοτικό από σύστημα...Οι γονείς κάνουν όλη τη ζημιά (όταν μιλάμε για τόσο μικρές ηλικίες). Μετά, στις μεγαλύτερες τάξεις, το παιδί έχει εθιστεί και δεν μπορεί να αλλάξει πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αυτό που εννοώ είναι πως μπορεί και τα καταφέρνει με ευκολία, επειδή ξέρει να χειρίζεται σωστά τα μαθήματά του, να αφομοιώνει εύκολα, να διαβάζει σωστά, προσέχει στο μάθημα, ψάχνετε και τέτοια. Όχι πως δεν δουλεύει αρκετά, όχι πως είναι αργόσχολος...αλλά είναι αρκετά έξυπνος ώστε κάποια πράματα να τα διαχειριστεί πιο σωστά απ' ότι άλλοι. Μάλλον η έκφραση "χωρίς κόπο" δεν ανταποκρίνεται ακριβώς σε αυτό που θέλω να πω....

Συμφωνούμε απόλυτα. Και γω γι' αυτό το μαθητή μιλώ. Και οι στόχοι που αναφέρω, είναι προφανές ότι δεν έχουν καμιά σχέση με βαθμούς που παίρνει για τη μαμά ή για να κατατροπώσει συμμαθητές. Μιλώ για τις σπουδές στο αντικείμενο που αγαπά.
Συμφωνώ και με το τελευταίο κείμενό σου για την παπαγαλία.
Ας κλείσω την παρέμβασή μου σ' αυτή τη συζήτηση της Α' Λυκείου με μια συμβουλή. Δεν υπάρχουν χρήσιμα και άχρηστα πράγματα στα μαθήματα που μας ενδιαφέρουν. Ολα προσθέτουν ένα λιθαράκι στη γνώση του αντικειμένου.
Θα αναφέρω ένα παράδειγμα προς αποφυγή, της απόλυτης χρησιμοθηρίας.
Στη Γ' Λυκείου, ένας συμμαθητής μου διάβαζε στα μαθηματικά μόνο ότι υποτίθεται ότι ήταν χρήσιμο για τις πανελλήνιες. Στη Β΄Λυκείου δεν ασχολούνταν με γεωμετρία, τριγωνομετρία, διανύσματα, κωνικές τομές εκτός από κύκλο (καμιά φορά τυχαίνει γεωμετρικός τόπος στους μιγαδικούς). Αυτά υποτίθεται ότι δεν έχουν σχέση με την ύλη της Γ' Λυκείου (μιγαδικοί, ανάλυση).
Έμαθε μαθηματικά; Όχι, παρόλο που παπαγάλισε τέλεια όσα του είπε ο φροντιστής του ότι χρειάζονται.
Έγραψε καλά; Όχι, διότι αφ' ενός τα μαθηματικά δεν είναι παπαγαλία και αφ' ετέρου έχουν μια συνέχεια. Δε μπορείς να κόψεις και να ράψεις. Η ύλη, από τη Γ' Γυμνασίου και μετά, είναι ουσιαστικά ύλη των πανελληνίων.
Τα ίδια ακριβώς έκανε και στη Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
εχω και εγω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Η τακτικη μου ειναι η εξης : σηκωνω χαλαρα το χερι χωρις να πεταγομαι ξεσκιζω στα διαγωνισματα το βουλωνω στους παντες και αμα παιξει κανα σκηνικο με ανταγωνισμους και ιστοριες φορτωνω και ανταποδιδω κανοντας τον να μισησει αυτο που πηγε να κανει οταν δει καποιον να το κανει καλυτερα ( βλεπε πεταγματα , σωστες απαντησεις ) απο αυτον και ετσι σταματαει η ιστορια και So far so good.

+1. Κάπως έτσι είμαι και εγώ.

Μόνο στο κομμάτι του ανταγωνισμού θα διαφωνήσω εν μέρει. Αν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός, συμμετέχω και εγώ. Τώρα αν ο άλλος είναι γλύφτης και με ανταγωνίζεται (ή μητέρα καθηγήτρια στο σχολείο κλπ), αδιαφορώ παντελώς, δεν αξίζει... αλλά συνεχίζω να προσπαθώ για το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koctantina*

Νεοφερμένος

Η Koctantina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι (τουλαχιστον στο γυμνασιο) χρειαζονται υπερβολες για ναπαρεις 20.
χρειαζεται διαισθηση λιγο, να καταλαβεις σε τι δινει βαρος ο καθε καθηγητης (παπαγαλια, θεωρια, κατανόηση, επιμέλεια στο θέμα ασκήσεις?) και να δειξεις οτι ενδιαφέρεσαι σχετικα και δεν τον γραφεις. φυσικα υπαρχουν και οι περιπτωσεις που ο καθηγητης βαζει 20 μονο στα γλειφτρονια. εκει ειναι στο χερι του καθενος να αποδειξει τις αρχες του σαν ατομο και να μην ακολουθησει την ευκολα προσιτη προσπέλαση του καθηγητη μέσω κολακίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδια σημερα δεν υπαρχει μονο "κολακια" απ την πλευρα των μαθητων προς τους καθηγητες. Οι καθηγητες σε μεγαλο βαθμο ειναι φοβερα λαϊκιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Kαι αυτα ειναι σπαστικα...αλλα ρε παιδια ετσι οπως καθεσε στην καρεκλα να την πιανεις ολοκληρη και να βαζει ο αλλος τα ποδια του?

συμφωνειται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Παιδια σημερα δεν υπαρχει μονο "κολακια" απ την πλευρα των μαθητων προς τους καθηγητες. Οι καθηγητες σε μεγαλο βαθμο ειναι φοβερα λαϊκιστες.

Και είναι κακό αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
To profil του καλού μαθητή γράφει πάνω hatemost.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Στο να κατακρίνεις πρώτη και καλύτερη είσαι.
Λες ότι η συμμαθήτρια σου δεν κάνει φροντιστήρια, δεν έχει καλά καλά ούτε βοηθήματα και στέκεσαι στο μιμητισμό της και στην επιθυμία της για σπουδές στην Ιατρική.
Σκέφτηκες ποτέ ότι η κοπέλα μπορεί να είναι πάμφτωχη, να νοιώθει μειονεκτικά απέναντι σας και να προσπαθεί με κάθε τρόπο να γίνει αποδεκτή από σας τους προνομιούχους; Εξ ου ο άκρατος μιμητισμός της και η τάση της για επίδειξη. Επιπροσθέτως τι περιμένετε να σας πει; Δεν έχω λεφτά για φροντιστήρια και βοηθήματα όπως εσείς;
Επίσης θα έπρεπε να σε προβληματίσει η στάση των καθηγητών. Για να δίνουν τόση σημασία σε μία μεμονομένη μαθήτρια, πάει να πει ότι κάτι καλό κάνει μέσω των σπουδών της. Με γλύψιμο μόνο κανείς δεν πάει μπροστά, ειδικά στο μικρόκοσμο του σχολείου.
Κλείνοντας καυτηριάζεις την "επιθυμία" της για Ιατρική. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατι τα φτωχά στρώματα κυνηγάνε με κάθε τρόπο και κόστος συγκεκριμένες σπουδές; Η απάντηση είναι πολύ απλή. Ζήσαν στο βόρβορο και θέλουν να ξεφύγουν από κει για πάντα.

Απλα respect :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top