Σπουδές στην Ιταλία

alexandrosss

Νεοφερμένος

Ο alexandrosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας!! Είμαι καινούριο μέλος του ισκοολ! Πάω δευτέρα λυκείου και ανοίγω αυτήν την συζήτηση ώστε να καλύψω κάποια από τα ερωτήματα μου σχετικά με Ιταλία.
--ποιο είναι το επίπεδο των ιταλικών πανεπιστημίων σε σχέση με της Ελλάδας ;;(στον τομέα των ναυτιλιακών και των μηχανικών αεροσκαφών)
--είναι εύκολο να προσαρμοστείς στην ζωή εκεί και να γνωρίσεις άλλους ανθρώπους;(το ρωτώ αυτό λόγω διαφορετικής γλώσσας)
--έχει κανείς σας κάποια πανεπιστημιακή εμπειρία από την Ιταλία;
:whistle::whistle::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα! Προσωπικά θα ένιωθα πολύ πιο άνετα στην Ιταλία απ' οτι σε πιο βόρειες χώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γειά σας, ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Ιταλία, πάνω στον προγραμματισμό η γενικότερα την πληροφορική και θα ήθελα να μαθω αν κατα τύχη είναι κάποιος εδω που εχει σπουδάσει εκεί ή καποιος καθηγητής Ιταλικών, ή κάποιος που να ξέρει τελος πάντων, αν συμφερει και σαν ιδέα και οικονομικά φυσικά, αν και δεν είναι αυτό το μεγαλύτερο πρόβλημά μου. Ευχαριστώ :D:D:D

Υ.Γ. Γραφω εκ μερους κάποιου φίλου που προβληματίζεται, φυσικά όχι για εμενα, αλίμονο αν σκεφτομαι τις σπουδές μου από τα 13 μου :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι, μπορει να μας πεις καποιος? Εγω σκεφτομαι για Νομικη εκειι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι, μπορει να μας πεις καποιος? Εγω σκεφτομαι για Νομικη εκειι!


Χρειάζεσαι πτυχίο ιταλικών τουλάχιστον επιπέδου Β2 (θα χρειαστεί μάλιστα να δώσεις και ενα τεστ ιταλικών στο πανεπιστήμιο που θα εγγραφής) ενώ εαν έχει πτυχίο επιπέδου C1 ή C2 δεν χρειάζεται να δώσεις το συγκεκριμένο τεστ.
Το καλύτερο ιταλικό πανεπιστήμιο για νομική είναι αυτό της Μπολόνιας μάλιστα είναι και στην 33η θέση της λίστας με τα 100 καλύτερα πανεπιστήμια για νομική παγκοσμίος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δηλαδη αξιζει για Νομικη η Ιταλια? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top