Πώς να εκμεταλλευτώ τη μητρική μου γλώσσα για το μέλλον; (Ρωσικά)

bafabalagafelno

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια ειμαι διπλης καταγωγης και θελω να το εκμεταλευτω αυτο ωστε να με βοηθησει στο μελλον
ειμαι ελληνιδα-ρωσσιδα! και ετσι γνωριζω και μιλαω ρωσσικα οπως και τα ελληνικα, πως μπορω να το εκμεταλευτω αυτο? εννοω να παρακολουθησω τιποτα σεμιναρια? για να μου δωσουν κανενα χαρτι-εντυπο τυπου πτυχιου το οποιο θα επιβαιβεωνει του οτι γνωριζω ρωσσικα,μια βεβαιωση ξερω εγω? γενικοτερα, για να μπορεσω για παραδειγμα να διδαξω σε καποιο φροντιστηριο ρωσσικα!ή γενικως να εχω πλεονεκτημα στον επαγγελματικο μου χωρο και οταν θα ψαχνω εργασια κλπ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λογικά θα έχει όλα τα bonus των ξένων γλωσσών. Υπάρχουν πολλοί τουρίστες το καλοκαίρι οπότε είναι plus για μια part-time δουλειά το καλοκαίρι. Οπως όλες οι γλώσσες έτσι και αυτό θα σου δίνει κάποιο bonus στην δουλειά σου (εδώ ίσως κάνω λάθος) και μπορείς φυσικά να διδάξεις σε φροντιστήριο απλά πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο στα ρώσικα του στυλ proficiency στα αγγλικά και φυσικά να ξέρεις τέλεια την γλώσσα. Ακόμη, ανάλογα με το τι θες να σπουδάσεις και με τι θες να ασχοληθείς ίσως σου δίνει προβάδισμα απέναντι σε άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κοίτα αν θες να πάρεις πιστοποίηση στα Ρώσικα σε επίπεδο ισάξιο του Proficiency και να πάρεις και επάρκεια διδασκαλίας προτείνω να περιμένεις μέχρι το 2012 ίσως και 2013 όπου θα ξεκινήσει η εξέταση του επιπέδου Γ2 στο ΚΠγ(Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bafabalagafelno

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναι καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω..απλως εχω την απορια πως να αποκτησω αυτο το πτυχιο? να κανω φροντιστηριο?αν ναι να ξεκινησω απο την 1η ταξη ? δεν ειναι πεταμενα λεφτα εφοσονγνωριζω ηδη αρκετα καλα ρωσσικα θα χασω χρονο με το να μαθαινω αυτα που ηδη ξερω! προφανως χρειαζομαι τελειοποιηση στα ρωσσικα αν προκειτε να διδαξω να ξερω με λεπτομερειες τις γραμματικες και ολα αυτα! μηπως υπαρχουν καποια σεμιναρια ?γενικως τι να κανω? :)


χμμ καλως θα περιμενω τοτε μεχρι τοτε και θα φροντισω να γνωριζω τα παντα στα ρωσσικα... γραμματικες-κανονες-κλπ.:) ευχαριστω:_
οποιος αλλος μπορει και γνωριζει τιποτε πανω στο θεμα αν θελει ας προτεινει θα με βοηθησει παρα πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1ον, μην κάνεις άσκοπα posts :P
2ον, δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις απο την πρώτη τάξη. Καταρχάς ξέρεις να μιλάς και να γράφεις και να διαβάζεις? Αν ναι, τότε σίγουρα θα υπάρχουν ειδικά μαθήματα και μέσα σε ένα χρόνο μπορείς να δώσεις. Τουλάχιστον έτσι φαντάζομαι εγώ. Δεν θα σου βγει πολύ, απλά πρέπει να το κάνεις με κάποιο φροντιστήριο. Μπορείς και μόνη σου φυσικά αλλά στο φροντιστήριο θα σου δώσουν sample tests και θα ξέρεις πως είναι περίπου η εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
παιδια ειμαι διπλης καταγωγης και θελω να το εκμεταλευτω αυτο ωστε να με βοηθησει στο μελλον
ειμαι ελληνιδα-ρωσσιδα! και ετσι γνωριζω και μιλαω ρωσσικα οπως και τα ελληνικα, πως μπορω να το εκμεταλευτω αυτο? εννοω να παρακολουθησω τιποτα σεμιναρια? για να μου δωσουν κανενα χαρτι-εντυπο τυπου πτυχιου το οποιο θα επιβαιβεωνει του οτι γνωριζω ρωσσικα,μια βεβαιωση ξερω εγω? γενικοτερα, για να μπορεσω για παραδειγμα να διδαξω σε καποιο φροντιστηριο ρωσσικα!ή γενικως να εχω πλεονεκτημα στον επαγγελματικο μου χωρο και οταν θα ψαχνω εργασια κλπ:)

Μπορεις να το εκμεταλευτεις και βεβαια μπορεις!
Μπορεις να πας σε νησια που πανε ρωσοι τουριστες και να σε προτιμησουν μιας και εισαι native speaker!
Προσφατα περασα απο συνεντευξη για ενα ξενοδοχειο γνωστης αλυσιδας στη Ροδο,υστερα απο τη συνεντευξη η απαντηση τους ηταν η εξης ¨: ''Με συγχωρειτε αλλα ψαχνουμε ενα ρωσοφωνο ατομο για να καλυψει τη θεση της reception''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bafabalagafelno

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χααχαχ καταλαθος εκανα το ενα post:redface:
ναι ξερω και τα τρια!^^ μαλισταα:) καλως !θα το ψαξω :)
αυτο θελω!να βρω πηγες,προτασεις,περιπου να με προσανατολισουν που να παω ! σε ποιον που να ψαξω τι να ψαξω κλπ:)
ευχαριστω παρα πολυ:)

Μπορεις να το εκμεταλευτεις και βεβαια μπορεις!
Μπορεις να πας σε νησια που πανε ρωσοι τουριστες και να σε προτιμησουν μιας και εισαι native speaker!
Προσφατα περασα απο συνεντευξη για ενα ξενοδοχειο γνωστης αλυσιδας στη Ροδο,υστερα απο τη συνεντευξη η απαντηση τους ηταν η εξης ¨: ''Με συγχωρειτε αλλα ψαχνουμε ενα ρωσοφωνο ατομο για να καλυψει τη θεση της reception''

:clapup:waaaa τελειααα!αντε να δουμε τι θα δουμε!:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μπορεις να το εκμεταλευτεις και βεβαια μπορεις!
Μπορεις να πας σε νησια που πανε ρωσοι τουριστες και να σε προτιμησουν μιας και εισαι native speaker!
Προσφατα περασα απο συνεντευξη για ενα ξενοδοχειο γνωστης αλυσιδας στη Ροδο,υστερα απο τη συνεντευξη η απαντηση τους ηταν η εξης ¨: ''Με συγχωρειτε αλλα ψαχνουμε ενα ρωσοφωνο ατομο για να καλυψει τη θεση της reception''

Μου θύμισες κάτι (άθλιες) εκπομπές που ποτέ δε λένε Ονομασίες...:P:P

Πάντως λογικά η μάνα σου θα ξέρει περισσότερα so let her help you! δεν αναφέρομαι στην περίπτωση της Όλγας αλλά στην περίπτωση της Ρωσόφωνης μαθήτριας μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
παιδια ειμαι διπλης καταγωγης και θελω να το εκμεταλευτω αυτο ωστε να με βοηθησει στο μελλον
ειμαι ελληνιδα-ρωσσιδα! και ετσι γνωριζω και μιλαω ρωσσικα οπως και τα ελληνικα, πως μπορω να το εκμεταλευτω αυτο? εννοω να παρακολουθησω τιποτα σεμιναρια? για να μου δωσουν κανενα χαρτι-εντυπο τυπου πτυχιου το οποιο θα επιβαιβεωνει του οτι γνωριζω ρωσσικα,μια βεβαιωση ξερω εγω? γενικοτερα, για να μπορεσω για παραδειγμα να διδαξω σε καποιο φροντιστηριο ρωσσικα!ή γενικως να εχω πλεονεκτημα στον επαγγελματικο μου χωρο και οταν θα ψαχνω εργασια κλπ:)

https://www.pushkin.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bafabalagafelno

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μου θύμισες κάτι (άθλιες) εκπομπές που ποτέ δε λένε Ονομασίες...:P:P

Πάντως λογικά η μάνα σου θα ξέρει περισσότερα so let her help you! δεν αναφέρομαι στην περίπτωση της Όλγας αλλά στην περίπτωση της Ρωσόφωνης μαθήτριας μας..
χμμμμ η μανα μου δεν ξερει τιποτα γενικως δεν ειναι πολυ μεσα σε αυτα οι γονεις μου εχουν μεγαλωσει και οι δυο ρωσσια οποτε δεν γνωριζουν μπορουν να με βοηθησουν να μαθω πιο λεπτομερη τα ρωσσικα αλλα περα απο αυτο τιποτε αλλο...
χμμμ ενδιαφερον θα το κοιταξω..:)

ευχαριστω πολυ ολους !:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Και γω που θα μπορούσα να γνωρίζω την γλώσσα από μικρή δεν την ξέρω λόγω του ότι μαθαίναμε και ελληνικά και αν μίλαγε η μητέρα μου και ρωσικά θα μπερδευόμασταν και σαχλαμάρες. Πόσο λάθος, τώρα θα 'ξερα μια γλώσσα παραπάνω, βέβαια ποτέ δεν είναι αργά, θέληση να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορεί να μην μιλάς, αλλά όλο και κάτι Ρώσικα θα καταλαβαίνεις. Σίγουρα βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μακάρι να χα μητρική τα ρωσσικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top