Γεωμετρία στις πανελλήνιες;

Γεωμετρία στις πανελλήνιες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Ναι, να αναβαθμιστεί η Γεωμετρία και να γίνει πανελλαδικό μάθημα.

    Ψήφοι: 13 43.3%
  • Όχι ευχαριστώ, να μου λείπει το βύσσινο.

    Ψήφοι: 10 33.3%
  • Δε μας παρατάς ρε φίλε, εδώ ο κόσμος χάνεται κι εσύ...

    Ψήφοι: 2 6.7%
  • Τσάι με λεμόνι, μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι.

    Ψήφοι: 5 16.7%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η γεωμετρία έχει καταντήσει το αποπαίδι των Μαθηματικών. Κανένας δεν την παίρνει στα σοβαρά. Οι καθηγητές τη βαριούνται, οι μαθητές τη φτύνουν, τα φροντιστήρια (προ τράπεζας) την είχαν σχεδόν καταργήσει. Είδα το πρωί εδώ: https://www.esos.gr/arthra/36261/tin-entaxi-tis-geometrias-stis-panelladikes-exetazei-ypoyrgeio-paideias-anakoinose-o ότι μελετάται η ένταξή της Γεωμετρίας στης πανελλήνιες. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι πρόκειται για μια καινούργια παπαριά του Λοβέρδου. Λίγη ώρα μετά, ένας φίλος μου φοιτητής, μου ζήτησε βοήθεια σε μια άσκηση Φυσικής που δεν μπορούσε να λύσει. Το πρόβλημα του φίλου δεν ήταν στη Φυσική, αλλά στη Γεωμετρία, καθώς αδυνατούσε να υπολογίσει κάποια γωνία που του χρειαζόταν για τη λύση. Κι όμως με πολύ απλή Γεωμετρία (Α λυκείου ή ίσως και γυμνασίου) ο υπολογισμός της γωνίας ήταν πανεύκολος.
Του είπα μισοαστεία ότι "Δίκιο έχει ο Λοβέρδος που θέλει να ξαναφέρει τη Γεωμετρία στις πανελλήνιες". Όμως το ξανασκέφτηκα. Θυμήθηκα στα μαθητικά μου χρόνια πόσο απαξιωτικοί είμασταν σα μαθητές απέναντι στη Γεωμετρία. Οι καθηγητές έβαζαν στο τέλος γελοία θέματα τα οποία (σχεδόν) μας τα είχαν πει λίγες μέρες πριν. Όλοι τη θεωρούσαμε χαμένο χρόνο. Το κομμάτι της Φυσικής που οι πιο πολλοί θεωρούσαμε δύσκολο, ήταν αυτό της Οπτικής γιατί χρειαζόταν Γεωμετρία (επιπέδου γυμνασίου).
Από όσο έχω διαπιστώσει παλαιότερα (στην εποχή των γονιών μας) τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Τότε η Γεωμετρία ήταν από τα βαρβάτα μαθήματα των εξετάσεων και οι μαθητές ασχολούνταν με αυτήν σε βάθος. Υπάρχουν ακόμα στο σπίτι μου τα βιβλία Γεωμετρίας των γονιών μου, τα οποία είναι σαφώς πολύ πιο δύσκολα και λεπτομερειακά από τα σημερινά.
Ένα επιχείρημα των εχθρών της Γεωμετρίας είναι ότι είναι "άχρηστη", καθώς όλα τα προβλήματα μπορούν να λυθούν με την άλγεβρα και την ανάλυση. Οι υπερασπιστές της Γεωμετρίας αντιτείνουν ότι οι βασικές γνώσεις της Γεωμετρίας βοηθούν στην βαθύτερη κατανόηση των Μαθηματικών, είναι απαραίτητη για άλλες Επιστήμες και ότι "οξύνει τον νουν" δηλαδή ότι σε βοηθά στο να σκέφτεσαι.
Ποια είναι η γνώμη σας; Πιστεύετε ότι η αναβάθμιση της Γεωμετρίας στο Λύκειο και η εισαγωγή της στις πανελλήνιες θα ήταν ωφέλιμη ή όχι;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αν και δε μπορώ να εκφέρω πλήρη άποψη, καθώς είμαι σχετικά αγεωμέτρητος και ήμουν στη θεωρητική κατεύθυνση στο λύκειο, συνεπώς δεν έχω ιδιαίτερα στενή σχέση ούτε με τα υπόλοιπα κομμάτια των μαθηματικών, θεωρώ πως η γεωμετρία πράγματι οξύνει τη σκέψη και καλό θα ήταν να δίδεται μεγαλύτερη βαρύτητα σε αυτή, αφού χρειάζεται για ορισμένα επιστημονικά αντικείμενα. Με μια γρήγορη σκέψη, δε μπορώ πώς μπορεί να υπάρχει μηχανικός ο οποίος δε θα έχει αρκετά καλή γνώση γεωμετρίας, όπως ανέφερε και ο Δίας (τουλάχιστον) βασική γεωμετρία χρειάζεται και σε κομμάτια της φυσικής.

Παρατηρώ μια νοοτροπία η οποία προβάλλει ως ελίτ της επιστήμης την άλγεβρα και τη μαθηματική ανάλυση, απαξιώνοντας τα επιστημονικά πεδία που δε δουλεύουν αποκλειστικά με αριθμούς αλλά και με άλλους λογικούς κανόνες. Η συγκεκριμένη νοοτροπία παρατηρείται και στο λύκειο ("αφού είσαι καλός στα μαθηματικά είναι κρίμα να πας στη θεωρητική κατεύθυνση" - το είχα ακούσει πάνω από 20 φορές), και θεωρώ πως υφίσταται γενικότερα, αφού θεωρούμε ότι οι κοινωνικές επιστήμες απαιτούν αποστήθιση (δε θα διαφωνήσω έως ένα βαθμό, όταν μιλάμε για τις Πανελλήνιες εξετάσεις, όταν μιλάμε όμως για τον πυρήνα των κοινωνικών επιστημών σαφώς και δεν είναι έτσι) και τα μόνα αντικείμενα που απαιτούν κριτική σκέψη και νοητικές ικανότητες είναι οι θετικές επιστήμες και δη τα μαθηματικά.

Η γεωμετρία όμως απαιτεί διαφορετικό τρόπο σκέψης από τη μαθηματική ανάλυση, και, αφού δεν υπάρχει ιδιαίτερη εμβάθυνση στο λύκειο, παρουσιάζεται ως "εύκολη" και "άχρηστη" εν συγκρίσει με τη "δύσκολη" και "χρήσιμη" άλγεβρα, με αποτέλεσμα την απαξίωσή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Να αναβαθμιστεί πανελλαδικά αλλά μόνο στα επιστημονικά πεδία που κρίνεται αναγκαίο για την μετέπειτα πορεία του υποψηφίου στο πανεπιστήμιο και όχι να έρθει και να βάλει την γεωμετρία π.χ στις παιδαγωγικές σχολές ή στα οικονομικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Να αναβαθμιστεί πανελλαδικά αλλά μόνο στα επιστημονικά πεδία που κρίνεται αναγκαίο για την μετέπειτα πορεία του υποψηφίου στο πανεπιστήμιο και όχι να έρθει και να βάλει την γεωμετρία π.χ στις παιδαγωγικές σχολές ή στα οικονομικά

Το πρόβλημα είναι ότι πέρσυ είχαμε "μόνο Χημεία".
Μέχρι πρότινως είχαμε "ή Χημεία ή Πληροφορική".
Τώρα συζητιέται "ή Χημεία ή Πληροφορική ή Γεωμετρία".

Ποιος λέει ότι αύριο-μεθαύριο δεν θα προστεθεί κάποιο επιπλέον μάθημα, που θα κρίνεται απαραίτητο για ένα σύνολο σχολών-τμημάτων? Ξεκίνησαμε από ένα αυστηρό σύνολο κατευθύνσεων, πριν λίγο καιρό η μία από αυτές έσπασε στα δύο και τώρα, ενδέχεται, να την ξανασπάσουνε, σε 3 κομμάτια αυτή τη φορά. Και κανείς δεν εγγυάται για τι θα γίνει στη συνέχεια...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι πρέπει να γίνει ξεχωριστό μάθημα. Πρέπει να ενσωματωθεί στα μαθηματικά. Απ'όσο ξέρω από τον πατέρα μου, έδιναν άλγεβρα, γεωμετρία και τριγωνομετρία, και ο βαθμός στα μαθηματικά ήταν ο Μ.Ο. αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Από το 1999 μέχρι και το 2005 έδιναν πανελλήνιες εξετάσεις και στη Β΄ Λυκείου. Τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα για τη θετική κατεύθυνση ήταν τα εξής:

Β΄ Λυκείου
1) Νεοελληνική Γλώσσα
2) Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας
3) Ιστορία Γενικής Παιδείας
4) Φυσική Γενικής Παιδείας
5) Άλγεβρα Γενικής Παιδείας
6) Γεωμετρία Γενικής Παιδείας
7) Μαθηματικά Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
8 ) Φυσική Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
9) Χημεία Θετικής Κατεύθυνσης

Γ΄ Λυκείου
1) Νεοελληνική Γλώσσα
2) Ιστορία Γενικής Παιδείας
3) Φυσική Γενικής Παιδείας
4) Βιολογία Γενικής Παιδείας
5) Μαθηματικά & Στοιχεία Στατιστικής Γενικής Παιδείας
6) Μαθηματικά Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
7) Φυσική Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
8 ) Χημεία Θετικής Κατεύθυνσης
9) Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης
10) Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (μόνο για όσους το είχαν επιλέξει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Σίγουρα όσοι πάνε για θετικές/πολυτεχνικές σχολές χρειάζονται μια βασική γνώση της γεωμετρίας.Όσο καλή δουλειά και να έχει γίνει μέχρι την Β λυκείου,θεωρώ πως γρήγορα φεύγει,ειδικά στην Γ λυκείου που καταπιάνεσαι με τα μαθήματα κατεύθυνσης.Όπως και να έχει εγώ θεωρώ πως η γεωμετρία είναι ενας τρόπος σκέψης και σίγουρα βοηθάει σε αρκετά μαθήματα θετικών κλπ επιστημών.
Είναι απο τα μαθήματα που στο λύκειο τα περνάνε επιφανειακά και συνήθως δεν "τσιμπάνε" τα θέματα εξετάσεων,σε εμένα θυμάμαι οτι τουλάχιστον 1 θέμα που έμπαινε στο τέλος ήταν copy-paste απο το βιβλίο.Και εγώ αυτή την επιφανειακή γνώση της γεωμετρίας πήρα και τώρα το μετανιώνω πικρά σε μαθήματα όπως στατική που χρειάζεται η γεωμετρία(εγώ έστειλα το μήνυμα στον Δια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πάντα θεωρούσα πως τα μαθήματα που κάνουμε στο σχολείο δεν είναι μόνο για να περάσουμε την τάξη ή να μπούμε στο πανεπιστήμιο. Σκοπός του σχολείου δεν είναι ούτε να μας κάνει ξεφτέρια, ούτε ακαδημαΐκές διάνοιες επιστημών αλλά τελειώνοντας το σχολείο να έχουμε στο κεφάλι μας βασικές γνώσεις (ή και περισσότερες). Δυστυχώς έχει καταντήσει το σχολείο ο ναός της βαθμοθηρίας και της χρησιμοθηρίας και η μπάλα πήρε και τη Γεωμετρία. Ανέκαθεν θεωρούσα τη Γεωμετρία πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι των Μαθηματικών διότι δεν είναι απλά να βρεις το κόλπο ή την παγίδα που σου χει στήσει η άσκηση. Θέλει σκέψη και παρατήρηση.
Βέβαια και πέρσυ ως Β Λυκείου τα 'βλεπα. Παίζει να ήμασταν και 5 από τα 22 άτομα που άνοιξαν το βιβλίο κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Υπήρχε το κλίμα ε σιγά πού χρειάζεται, μας λένε στο φροντιστήριο δεν είναι σημαντική και άλλα τέτοια να τραβάει κανείς τα μαλλιά του. Έχουμε αχρηστεύσει ένα από τα πολυτιμότερα (αν όχι το πολυτιμότερο) κομμάτι των Μαθηματικών χωρίς λόγο και προσπαθώ να καταλάβω γιατί... Και τώρα μας κόβω απ' την αρχή για καταλήψεις που θα επιστρέψει ως σοβαρό μάθημα η Γεωμετρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το μισούσα αυτό το μάθημα συν ότι χρειαζόταν σε ασκήσεις στη φυσική νομίζω οπότε όχι αν το είχα χώρια θα αφινίαζα. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Απο την άλλη όμως,αν κατα καιρούς έχουμε ακούσει για "παλούκια" θέματα στα Μαθ/Φυς κατεύθυνσης,φανταστείται τι έχει να γίνει στην γεωμετρία .... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Δε νομίζω ότι υπάρχει σκέψη να προστεθεί η Γεωμετρία σαν ένα επιπλέον εξεταζόμενο μάθημα. Το πολύ-πολύ στο (8ωρο) μάθημα των Μαθηματικών να περιλαμβάνονται 2-3 κεφάλαια Γεωμετρίας.
2) Πιστεύω ότι το κριτήριο για την εισαγωγή ή όχι της Γεωμετρίας θα πρέπει να είναι κατά πόσο θα ωφεληθούν οι μαθητές και στις μετέπειτα σπουδές τους, αλλά και γενικότερα στον τρόπο που σκέφτονται.
3) Το να απορρίπτουμε τη Γεωμετρία με τη σκέψη ότι "μπορεί να βάλουν δύσκολα" δεν το θεωρώ θέση, καθώς αν θέλουν σε όλα τα μαθήματα θα μπορούσαν να βάλουν "δύσκολα" θέματα.
4) Το "μίσος" που έχουν κάποιοι για τη Γεωμετρία, μάλλον προέρχεται από το ότι ποτέ δεν ασχολήθηκαν σοβαρά με αυτήν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πάντως εγώ κρίνω ορθό (εάν και είμαι των ανθρωπιστικών) ότι η γεωμετρία είναι περιττό μάθημα στις εισαγωγικές με το νέο σύστημα. Καταρχάς γιατί από τη στιγμή που οι ενδοσχολικές εξετάσεις διεξάγονται με τράπεζα θεμάτων και μετράνε οι βαθμοί, ο μαθητής (ακόμη και εάν είναι θεωρητική) αναγκαστικά θα μελετήσει τουλάχιστον κάποια στοιχειώδη πράγματα γι’ αυτό το μάθημα θέλει δεν θέλει. Έτσι δεν θα το περνάει στο “ντούκου” όπως συνηθιζόταν με το παλιό σύστημα. Η ένταξη της γεωμετρίας στις εισαγωγικές θα είχε νόημα αν ήμασταν με το παλιό σύστημα που δεν υπήρχε τράπεζα και δεν μετρούσαν οι βαθμοί των τριών τάξεων. Εάν τελικά το εντάξουν, το μόνο που θα καταφέρουν είναι να αποκλειστούν πολλοί από τις σχολές που θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εάν τελικά το εντάξουν, το μόνο που θα καταφέρουν είναι να αποκλειστούν πολλοί από τις σχολές που θέλουν.
Πώς το εννοείς αυτό όταν οι θέσεις σε κάθε σχολή είναι προκαθορισμένες;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εννοώ ότι η γεωμετρία μπορεί άνετα "να χαντακώσει" κάποιον πολύ καλό μαθητή. Ακόμα και εάν οι θέσεις είναι προκαθορισμένες (που υπάρχει και η υπόνοια ότι με το νέο σύστημα πλέον τις θέσεις θα τις καθορίζουν τα ίδια τα πανεπιστήμια και όχι το υπουργείο και επομένως θα είναι πιο περιορισμένες), μπορεί να χάσει κάποιος τη σχολή του από μια δυσκολία που αντιμετώπισε σε αυτό το μάθημα (γιατί είναι και "αγκάθι"ως μάθημα), και να μπει κάποιος άλλος στη θέση του ο οποίος πιθανότατα να έγραψε καλύτερα στο κομμάτι της άλγεβρας αλλά γεωμετρία να είναι πολύ αδύναμος. Δηλαδή είναι δίκαιο κάποιος που να ξέρει πολύ καλή γεωμετρία, να χάνει τη θέση του από κάποιον ο οποίος να έχει πολύ λιγότερη γνώση σε αυτό το μάθημα αλλά κατά τύχη να έγραψε καλύτερα στο κομμάτι της άλγεβρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Πάντως δεν θα έπρεπε να ήταν έτσι τα πράγματα,δηλαδή να στριμώξουμε άλλο ένα μάθημα στις εξετάσεις προκειμένου οι μαθητές να έχουν μεγαλύτερη τριβή με αυτό.Αν ήταν έτσι η εκπαίδευση..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εννοώ ότι η γεωμετρία μπορεί άνετα "να χαντακώσει" κάποιον πολύ καλό μαθητή. Ακόμα και εάν οι θέσεις είναι προκαθορισμένες (που υπάρχει και η υπόνοια ότι με το νέο σύστημα πλέον τις θέσεις θα τις καθορίζουν τα ίδια τα πανεπιστήμια και όχι το υπουργείο και επομένως θα είναι πιο περιορισμένες), μπορεί να χάσει κάποιος τη σχολή του από μια δυσκολία που αντιμετώπισε σε αυτό το μάθημα (γιατί είναι και "αγκάθι"ως μάθημα), και να μπει κάποιος άλλος στη θέση του ο οποίος πιθανότατα να έγραψε καλύτερα στο κομμάτι της άλγεβρας αλλά γεωμετρία να είναι πολύ αδύναμος. Δηλαδή είναι δίκαιο κάποιος που να ξέρει πολύ καλή γεωμετρία, να χάνει τη θέση του από κάποιον ο οποίος να έχει πολύ λιγότερη γνώση σε αυτό το μάθημα αλλά κατά τύχη να έγραψε καλύτερα στο κομμάτι της άλγεβρας;

Ναι, αλλά αν...; Ή αν...; Και αν...; Για να μην πω και αν...

Εντάξει; Το 'χουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σαν καθηγητης έχω να παρατηρήσω ότι από όταν οι μαθητές σταμάτησαν να ασχολούνται ουσιαστικα με τη γεωμετρία η ικανοτητα τους να σκέπτονται μειώθηκε σημαντικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Νομίζω οτι θα ήταν πολυ καλή ιδέα αν γινόταν αυτο! Γενικά, η Γεωμετρία αποτελεί κορυφαίο μάθημα κατα τη γνώμη μου, αφού πραγματικά σε εξιτάρει να βρεις τη λύση, να ψάξεις τα σχήματα και να αυτοσχεδιασεις! Εξάλλου, αυξάνει και το iq! Το λάτρευα στο Λύκειο το μάθημα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Από το 1999 μέχρι και το 2005 έδιναν πανελλήνιες εξετάσεις και στη Β΄ Λυκείου. Τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα για τη θετική κατεύθυνση ήταν τα εξής:

Β΄ Λυκείου
1) Νεοελληνική Γλώσσα
2) Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας
3) Ιστορία Γενικής Παιδείας
4) Φυσική Γενικής Παιδείας
5) Άλγεβρα Γενικής Παιδείας
6) Γεωμετρία Γενικής Παιδείας
7) Μαθηματικά Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
8 ) Φυσική Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
9) Χημεία Θετικής Κατεύθυνσης

Γ΄ Λυκείου
1) Νεοελληνική Γλώσσα
2) Ιστορία Γενικής Παιδείας
3) Φυσική Γενικής Παιδείας
4) Βιολογία Γενικής Παιδείας
5) Μαθηματικά & Στοιχεία Στατιστικής Γενικής Παιδείας
6) Μαθηματικά Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
7) Φυσική Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
8 ) Χημεία Θετικής Κατεύθυνσης
9) Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης
10) Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (μόνο για όσους το είχαν επιλέξει)
ολες οι κατευθυνσεις εδιναν γεωμετρια, ηταν γενικης παιδειας! ηταν το μοναδικο 20αρι που ειχα δει σε πανελληνιες και μαλιστα ειχα ανεβασει τον βαθμο μου γιατι ειχα στα τετραμηνα 16 και οχι δεν επρεπε να εχω 16 και ναι το θυμαμαι 12 χρονια μετα :P ηταν απο τα αγαπημενα μου μαθηματα και φυσικα δεν θυμαμαι τι-πο-τα. προφανως θα ελεγα ναι στην γεωμετρια στις πανελληνιες, απλα επειδη γουσταρα τρελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top