Θεωρητική και αποστήθιση

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Πραγματι!! Η αληθεια ειναι οτι,δυστυχως, η ιστορια χρειαζεται κυριως αποστηθιση,γιατι περα απο το γεγονος οτι πολλα παιδια παραποιουν τα λογια του βιβλιου,πολλοι ξεχνουν και σημαντικα πραγματα!!!Ουτως ή αλλως τα περισσοτερα χρονια που ειμαστε στο γυμνασιο και λυκειο, καλως η κακως εχουμε μαθει να βασιζομαστε στην αποστηθιση! Ενα χρονο υπομονη ακομη με την ιστορια και ο,τι αλλο χρειαζεται παπαγαλια!

ακριβως αυτοο..!δυστυχως ετσι ειναι αλλα υπομονη ενα χρονοοο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagtzim

Νεοφερμένος

Ο bagtzim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
άνθρωπος που δεν έχει μάθει παπαγαλία την ιστορία δεν έχει γράψει ουτε 98 ουτε 95 στα 100 στην ιστορία! Η ιστορία θέλει απ έξω και ανακατωτά! ''το με δικα μου λόγια'' δεν υπάρχει απλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Καλά, ό,τι πεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αυτό. Δώστε βάση σε αυτό.

Γενικά, τα παιδιά κάνουν πολλά εκφραστικά λάθη όταν μιλάνε και όταν γράφουν. Όταν τα γράφουν αυτολεξεί σε ασκήσεις τύπου «παπαγαλίας» παίρνουν το απόλυτο από την άσκηση που έχουν να αντιμετωπίσουν. Όταν όμως έρχονται αντιμέτωποι με μία άσκηση που για να πάρεις το απόλυτο είναι επιβεβλημένο να έχεις αναπτύξει κριτική σκέψη και να έχεις κατανοήσει πλήρως τα γραφόμενα του βιβλίου, τότε μένουν έκπληκτοι από τη βαθμολογία. Κατ' αυτό το τρόπο, λένε «με αδίκησε», «θέλει παπαγαλία για να γράψεις» και ό,τι άλλο συναφές.

Αυτός που κατανοεί μπορεί να γράψει πολύ καλά. Έχει την ικανότητα να τα πει με δικά του λόγια και φυσικά χωρίς να παραλείπει τίποτα. Οι κλασικοί «παπαγάλοι», αντίθετα, δεν έχουν αυτή την ικανότητα. Ακόμα και αν νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα πολύ καλά, υπάρχει η πιθανότητα να «κολλήσουν» για κάποιο λόγο με αποτέλεσμα να χάσουν μόρια εξαιτίας της έλλειψης κατανόησης.

Να ξέρετε ότι οι καθηγητές ξέρουν τι πρέπει να διορθώσουν, γνωρίζουν τι λέει το βιβλίο και δύνανται να σας διορθώσουν αντικειμενικότατα και ορθά ακόμα και όταν τα λέτε με δικά σας λόγια. Βέβαια, ο λόγος σας πρέπει να είναι σωστός, χωρίς εκφραστικά λάθη και ό,τι άλλο μπορεί να δώσει στον βαθμολογητή έναυσμα για να σας κόψει μονάδες.

Εγω με την αποστήθιση δεν εχω πρόβλημα. Μπορώ να ααποδώσω και με δικά μου λόγια οπότε αν κολλήσω δεν ανησυχώ. Εμάς μας λενε οτι αν κάποιος τ γράψει με δικά του λόγια δεν θα βαθμολογηθεί όσο εκείνος που θα το γράψει ατόφιο όπως τ εχει τ βιβλίο κ ας έιναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Εμάς μας λενε οτι αΒ κάποιος τ γράψει με δικά του λόγια δεν θα βαθμολογηθεί όσο εκείνος που θα το γράψει ατόφιο όπως τ εχει τ βιβλίο κ ας έιναι σωστό.

Δεν ισχύει αυτό. Είναι απλά ένας ακόμα ΜΥΘΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Όπως και να χει πιστεύω οτι αν δεν έμπαινα στο τρυπάκι να αποστήθισω δε θα μπορούσα να πειθαρχηθώ . Τόσα χρονια ήμουν κατά της παπαγαλίας κ πιστεύω διαφέρει απο την αποστήθιση. Ειναι αυτο που είπατε . Πρέπει ν έχεις αντίληψη αυτού που γράφεις. Όσοι παπαγαλιζουν μόνο δεν έχουν. Άσε που πρέπει να κατανοήσεις το κομμάτι ετσι ώστε μόλις δεις τη πηγή να σε παραπέμψει κατευθείαν σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Με την ανάγνωση δυο-τρειών γραμμών και το γράψιμο αυτών σε ένα πρόχειρο κάτι καταφέρνεις αλλά μετά πρέπει να το επαναλαμβάνεις και με το υπόλοιπο κομμάτι. Βέβαια είναι τόσο χρονοβόρο που για ένα μάθημα στην ιστορία θα χρειαστείς και δυο ώρες, αλλά τουλάχιστον θα το έχεις αποστηθίσει όσο πιο καλά μπορούσες, εγώ αυτήν την μέθοδο ακολουθώ όταν θέλω να μάθω κάτι απέξω, κανένας άλλος τρόπος για αποστήθιση και λιγότερο χρονοβόρο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manpap97

Νεοφερμένος

Ο manpap97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγώ το καλοκαίρι τα έλεγα απ' έξω και μετά τα έγραφα. Όταν όμως ανοίξαμε, δεν προλάβαινα και να τα λέω και να τα γράφω. Οπότε σταμάτησα να τα γράφω και απλά τα λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ποσες φορες διαβαζες το μαθημα ομως πριν το πεις απεξω; Διοτι με μονο μια φορα δεν γινεται εκτος και αν εισαι απο αυτους που με μονο μια καλη αναγνωση μπορεις να συγκρατησεις ολοκληρα κατεβατα. Αν εισαι ετσι τοτε εισαι τοσο τυχερος, θα σε βοηθησει αρκετα ωστε να καταφερεις τον στοχο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Αυτο που εκανα εγω ειναι οτι το ελεγα απο μεσα μου η δυνατα προταση-προταση, παραγραφο-παραγραφο και μετα ολο μαζι.. Σταματγα μονο οταν το εβγαζα ολο χωρις λαθη (μερικες φορεσ αυτο γινοταν σχεδον με τη πρωτη αλλες φορες επαιρνα πολυ ωρα). Ενω δεν μαθαινεις τιποτα ουσιαστικα (εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που εδωσα πανελληνιες και δεν θυμαμαι καν σε τι αναφεροταν η ιστορια που διαβαζα), με την αποστηθιση εβγαλα 18200 μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα ακολουθήσω θεωρητική αλλά με την αποστήθιση δεν έχω καθόλου καλές σχέσεις.
Στα αρχαία, ενώ οι περισσότεροι αποστηθίζουν την μετάφραση ( ναι εγώ δεν μπορώ να μάθω Θουκυδίδη και Ξενοφώντα από έξω στο τέλος), κάθομαι και μαθαίνω την σημασίας κάθε λέξης... Μέχρι για παράδειγμα και την πρόθεση ''εν''. Στην ιστορία από την άλλη δεν μπορώ να μάθω καθόλου εύκολα τις ημερομηνίες... Το μάθημα από την έκτη δημοτικού το μαθαίνω με την βοήθεια σχεδιαγράμματος... Όλοι αυτοί οι μέθοδοι, τόσο η μετάφραση κατά λέξη όσο και η δημιουργία σχεδιαγράμματος είναι εξαιρετικά χρονοβόρες. Εσείς που ήσασταν/είστε στην θεωρητική... Πως μπορώ να μαθαίνω πιο εύκολα και γρήγορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα ακολουθήσω θεωρητική αλλά με την αποστήθιση δεν έχω καθόλου καλές σχέσεις.
Στα αρχαία, ενώ οι περισσότεροι αποστηθίζουν την μετάφραση ( ναι εγώ δεν μπορώ να μάθω Θουκυδίδη και Ξενοφώντα από έξω στο τέλος), κάθομαι και μαθαίνω την σημασίας κάθε λέξης... Μέχρι για παράδειγμα και την πρόθεση ''εν''. Στην ιστορία από την άλλη δεν μπορώ να μάθω καθόλου εύκολα τις ημερομηνίες... Το μάθημα από την έκτη δημοτικού το μαθαίνω με την βοήθεια σχεδιαγράμματος... Όλοι αυτοί οι μέθοδοι, τόσο η μετάφραση κατά λέξη όσο και η δημιουργία σχεδιαγράμματος είναι εξαιρετικά χρονοβόρες. Εσείς που ήσασταν/είστε στην θεωρητική... Πως μπορώ να μαθαίνω πιο εύκολα και γρήγορα;

1) στα αρχαία ΔΕΝ χρειάζεται αποστήθιση, οπότε τα διαβάζεις σωστά μην φοβάσαι.
2) στην ιστορία δυστυχώς χρειαζεται. συνέχιζε να συμβουλεύεσαι τα σχεδιαγράμματα και κάνε μια παρά πολύ καλή ανάγνωση το κείμενο. επανέλαβε το από μέσα σου όσες φορές χρειζεται ώσπου να δεις ότι το θυμάσαι νεράκι. κάποιοι γράφουν μάλιστα το κείμενο γιατί τους βοηθάει, αν και είναι χρονοβόρο. προσπάθησε από φέτος να αποστηθίζεις κειμενάκια να δεις πως τα πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
1) στα αρχαία ΔΕΝ χρειάζεται αποστήθιση, οπότε τα διαβάζεις σωστά μην φοβάσαι.
2) στην ιστορία δυστυχώς χρειαζεται. συνέχιζε να συμβουλεύεσαι τα σχεδιαγράμματα και κάνε μια παρά πολύ καλή ανάγνωση το κείμενο. επανέλαβε το από μέσα σου όσες φορές χρειζεται ώσπου να δεις ότι το θυμάσαι νεράκι. κάποιοι γράφουν μάλιστα το κείμενο γιατί τους βοηθάει, αν και είναι χρονοβόρο. προσπάθησε από φέτος να αποστηθίζεις κειμενάκια να δεις πως τα πας.

Ευχαριστώ για τα tipp :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όσοι φίλοι μου ήταν θεωρητικοί, χρειάστηκαν να μάθουν παπαγαλία μόνο την ιστορία! Τα αλλα με κατανόηση βγαίνουν! Εκ πείρας, όσες περισσότερες επαναλήψεις κανεις, τόσο καλύτερα θα μάθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top