Σπουδάζω Μηχανολογία, αλλά δεν μου αρέσει. Ποια σχολή του Γεωπονικού να διαλέξω;

kokoras19

Νεοφερμένος

Ο kokoras19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά και από εμένα και καλη χρονια

Κανω αυτο το ποστ γιατι ειμαι ολιγον τι μπερδεμενος με καποιες επιλογες που εχω κανει και επροκειτε να κανω και θελω μια γνωμη

Ειμαι φοιτητης στο 2ο ετος στους μηχανολογους μηχανικους του Απθ και η σχολη δεν μου αρεσει καθολου, και σκεφτομαι να δώσω με το 10% για το γεωπονικο Αθηνας (εχω 19.100 μορια)

Η σχολη δεν μου αρεσει γιατι ειναι ολα θεωρητικά εκει μεσα σε επιπεδο αηδίας και πράγματα που νομιζα οτι θα μάθω για τις μηχανες δεν προκειται να τα μαθω στο πολυτεχνειο δυστυχώς
Γενικα στις μερες μας εαν εισαι καλος στα μαθηματικα πας πολυτεχνειο οποτε και εγω ετσι την πατησα χωρις να εχω κανει ουσιαστικα με ερευνα ''αγορας'' αλλα εδω που τα λεμε 18 χρονων παιδια ειναι δυσκολο να ξερεις τι θελεις να κανεις στην επαγγελματικη σου ζωη

Εσεις τι λετε;;
Γενικα μου αρεσει η χημεια και η βιολογια αλλα λογο του συστηματος τα παρατησα νωρις γιατι δεν θα τα έδινα πανελλήνιες (συστημα και αυτο) αλλα δεν ειναι τιποτα πιστευω να τα ξανά πιασω
Επισης εχω μερακι να δουλευω στην φυση και με την φυση (γενικα στο μελλον θελω να φυγω απο την πολη και να φτιαξω σπιτι στην υπεθρο - είμαι ο μονός άραγε που του αρέσει ο καθαρός αερας ) και χωρια απο αυτο υπαρχει και μια οικογενειακη επιχειρηση πανω στο κρεας αλλα αυτη σημερα υπαρχει αυριο οχι

Ελπιζω να μην σας κουρασα μερα που ειναι

ΥΓ.Εαν τελικα το αποφασιω να φύγω από την σχόλη μου και να έρθω στο γεωπονικό ποια σχόλη να επιλέξω… εδώ λίγο μπερδεύομαι που σπάει από την αρχή το πρόγραμμα σπουδών σε αντίθεση με της Θεσσαλονίκης

Θα ηθελα φυτικής δηλαδή να σχολούμε με θερμοκήπια κτλ. άλλα λόγο της επιχείρησης που έγραψα παραπάνω κοιτάω και την τεχνολογία τρόφιμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Λες κάποια πράγματα που με τρώει να σου απαντήσω, αλλά αν το κάνω θα βγούμε εκτός θέματος...
Ας μην το κάνω λοιπόν...

Αφού υπάρχει αντίστοιχη επιχείριση στην οικογένεια, σου προτείνω να επιλέξεις την τεχνολογία τροφίμων.
Εκτός κι αν σου αρέσει υπερβολικά πολύ το τμήμα φυτικής παραγωγής...
Από εσένα εξαρτάται, μην ρωτάς άλλους.;)

Καλή σου χρονιά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα και καλή χρονιά! ΓΠΑ εδώ...

Α) Το ότι είσαι δεύτερο έτος (δηλαδή τώρα που μιλάμε 3ο εξάμηνο) κάνει τα πράγματα οριακά στο να αλλάξεις σχολή, από τη στιγμή που ισχυρίζεσαι ότι δεν σου αρέσει. Αν ήσουν τρίτο ή τέταρτο έτος θα σου έλεγα «μην κουνιέσαι καν... βγάλε τη σχολή και μετά αν ψήνεσαι τόσο πολύ δώσε κατατακτήριες στο ΓΠΑ».

Β) τα μαθήματα σε όλες τις σχολές της πάλαι ποτέ 1ης Δέσμης (σημερινό 2ο και 4ο πεδίο) στα τρία πρώτα εξάμηνα είναι «γενικά» και «θεωρητικά». Ειδικότερα στις πενταετείς σχολές (όπως, μεταξύ άλλων, Πολυτεχνείο και Γεωπονία), η «λογική» του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών πάνω-κάτω είναι: δύο έτη βασικές γνώσεις πανεπιστημιακού επιπέδου, ένα έτος γενικές γνώσεις επί της μηχανικής ή γεωπονικής επιστήμης, 2 έτη ειδικές γνώσεις επί της μηχανολογικής ή φυτικής/τροφίμων επιστήμης.

Γ) Βάσει του Β) λοιπόν, προτείνω: έλεγξε-ρώτα-μάθε από παλαιότερους τί και πώς γίνεται με τα μαθήματα στα επόμενα εξάμηνα της σχολής σου. Δες επίσης και τί κατευθύνσεις έχει και πόσο «θεωρητικά» συνεχίζουν να είναι τα μαθήματα. Μάθε συγκεκριμένα πράγματα. Ρώτα και τους αντίστοιχους καθηγητές, ακόμα και τον καθηγητή που έχει χρεωθεί να σου είναι ο υπεύθυνος για πράγματα σπουδών. Αν θες αυτό που λες με τις «μηχανές», τότε ρώτα μεγαλύτερους σε έτος φοιτητές της σχετικής κατεύθυνσης του τί γίνεται εκεί σχετικά με αυτά που θες να μάθεις, όπως αναφέρεις.

Αφού δεις ότι όντως η σχολή που είσαι δεν σε καλύπτει και είσαι σίγουρος ότι θες να ψαχτείς στο ΓΠΑ, τότε αναφέρεται:

1) Η θεωρία στο ΓΠΑ πάει σύννεφο και όσο προχωράς στα έτη όλο και περισσότερο συνδυάζεται με την κριτική σκέψη. Απαιτείται ισχυρή μνήμη, για να μην έχεις δυσκολίες στις εξεταστικές (τα πάντα όλα στα μαθήματα plus μαθαίνεις τα επιστημονικά ονόματα στα λατινικά).

2) Πρόκειται για σχολή με μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Μην παραπλανάσαι από τις βάσεις των τελευταίων ετών. Στο παρελθόν αποτελούσε μια μεγάλης ζήτησης σχολής, ωστόσο έχει παραμείνει ακαδημαϊκά εκεί και οι καθηγητές (κυρίως αυτοί της «παλαιάς κοπής» που όσο περνούν τα χρόνια λιγοστεύουν) κόβουν με το παραμικρό.

3) Απαιτείται καθημερινή παρουσία στη σχολή, γιατί ο αριθμός των εργαστηριακών μαθημάτων ξεπερνά τα 50 (τα θεωρητικά μαθήματα είναι περισσότερα). Αν παράλληλα π.χ. εργάζεσαι, τότε θα μπλέξεις τα μπούτια σου. Τα μαθήματα στο κάθε εξάμηνο είναι 12-14, για πτυχίο ~115 στο σύνολο + 4μηνη πρακτική στα καλοκαίρια + πτυχιακή μελέτη (ερευνητική κυρίως σε φυτική και τρόφιμα).

4) Η χημεία και βιολογία όντως είναι τα βασικά μαθήματα σε φυτική και τρόφιμα.

Αυτά περιληπτικά με το πρόγραμμα σπουδών του ΓΠΑ. Τώρα μεταξύ φυτικής και τροφίμων (που προτείνω να επιλέξεις από γεωπονία):

Ι) η φυτική σε πάει πιο πολύ στο «ύπαιθρο», τα τρόφιμα περισσότερο στα αστικά κέντρα (χωρίς να αποκλείεται το αντίστροφο).

ΙΙ) Από επαγγελματικής πλευράς στην παρούσα εποχή περισσότερες ευκαιρίες θα έχεις με τα τρόφιμα στον ιδιωτικό τομέα. Αν θελήσεις όμως να εργαστείς στο δημόσιο, τότε από οποίο τμήμα και να είσαι σιγουράκι τρελλό το πτυχίο μόνο του δεν σου φτάνει.

Τώρα επί των τροφίμων, επειδή αναφέρεις ότι έχεις οικογενειακή επιχείρηση με το κρέας χμμμμ....
- ίσως η κτηνιατρική κολλάει περισσότερο, χωρίς να αποκλείονται τα τρόφιμα ΓΠΑ (αλλά γενικότερα άλλα επαγγελματικά δικαιώματα ως Γεωπόνος και άλλα ως Κτηνίατρος και άλλο πακέτο μαθημάτων στην εκάστοτε σχολή).
- «κρέας» θα ακούσεις και στο τμήμα ζωικής παραγωγής, αλλά διαφορετική σκοπία του τμήματος από Κτηνιάτρους.
- αν ψήνεσαι με τρόφιμα και ιδίως με το κρέας, τσέκαρε και τη σχολή «Χημικών Μηχανικών, κατεύθυνση τροφίμα & βιοτεχνολογία» να δεις και εκεί τί γίνεται (στο ΓΠΑ είναι περισσότερο «επιστήμη τροφίμων» και στα πολυτεχνεία περισσότερο «τεχνολογία τροφίμων»).

Περί τροφίμων δες και αυτό από i-school: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=64836 και αυτό: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=59842 και αυτό: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40367&page=2 και αυτό: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=53398 και αυτό: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47681

Και γενικώς σκέψου το καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν και δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου σε μερικά σημεία,απλά να αναφέρω πως από χημικό μπορείς να ειδικευτείς στην τεχνολογία τροφίμων,την οινολογία,και άλλα.Το θέμα είναι πως δεν ξέρω κατά πόσο θα σου αρέσει,και κυρίως,το οτι δεν ξέρω κάποια σοβαρή σχολή που να μην εμπεριέχει σημαντικό θεωρητικό μέρος.

Η σχολή πρέπει να σε ελκύει επειδή σε ελκύει η επιστήμη,διαφορετικά δε γίνεσαι φοιτητής,αλλά έμπορος,και για να γίνεις έμπορος,δε χρειάζεται να δαπανηθεί τόσο χρήμα,που μπορεί να επενδυθεί στη μελλοντική σου επιχείρηση.

Εχεις σκεφτεί τι πραγματικά σε ελκύει?

(Φιλικα παντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokoras19

Νεοφερμένος

Ο kokoras19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν κατ' άρχην σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας, ειδικά τον κ. που είναι και καθηγητής του τμήματος, μακαρι ολοι οι καθηγητες να ειχαν τετοια ''επαφη''.

Τώρα στο όσον άφορα την περίπτωση μου αποφάσισα να μείνω στην σχόλη.

ΥΓ. Το skin που εχετε στο φορυμ ειναι πολυ ωραιο απλα ειναι λιγο δύσχρηστο το navigation στα θεματα γιατι εχει υπερβολικα μεγαλο description

Φιλικα Κοκορας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ παίδες έχω σπουδάσει Λογιστική αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η ειδικότητα.Βασικά επειδή ο πατέρας μου είναι κτηνίατρος επειδή δεν ήμουνα άριστος μαθητής έπρεπε να πήγαινα Ζωϊκή Παραγωγή,πέρναγα άνετα Θεσσαλονίκη κιόλας,χειμερινό εξάμηνο,από τους πρώτους και να κράταγα την επιχείρηση πουλώντας φάρμακα κ.λ.π
Επίσης σκέφτομαι να πήγαινα Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕΙ ή άλλη ειδικότητα όπως Ηλεκτρονική ΤΕΙ,που επίσης πέρναγα.......μεγάλη ατυχία μιλάμε,σπούδασα σχολή που όχι μόνο δεν μου αρέσει,αποκτά άδεια μετά από χρόνια προϋπηρεσίας και ο απόφοιτος λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top