Πανελλήνιες ή Ανοικτό Πανεπιστήμιο σε μεγάλη ηλικία

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Να σε ρωτησω απο χημεια, βιολογια και γενικη φυσικη πως τα πας? χημεια ξερεις καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γεια σας φίλοι μου,
Θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι δυνατόν,
Μέχρι και την 1η Λυκείου πήγα σε Ελληνικό σχολείο και 2α και3η λυκείου αμερικάνικο το 2011. Έφυγα 2 χρόνια για σπουδες ιατρικής στο εξωτερικό και ενώ ήταν όλα εντάξει και δεν χρωςτούςα μαθήματα, οικονομικοί λόγοι με γύρισαν πίσω. Είμαι χάλια που ανγκάστηκα να σταματήσω. Θέλω να δώσω πανελλήνιες το 2015 ξεκινώντας φροντιστήριο αποφοίτων από το Σεπτεμβριο. Τα Ελληνικά μου στα γραπτά είναι κάπως πίσω ενώ δεν έιχα κανένα πρόβλημα και επειδή ήταν διαφορετικός ο τρόπος μελέτης των μαθηματικών φοβάμαι μήπως είναι άτοπο το βήμα που θα κάνω.. Θέλω να περάσω Ιατρική. Από το Σεπτέμβριο με το φροντιστήριο, τι λέτε θα τα καταφέρω; :)

με πολλη προσπαθεια και επιμονη, ναι! κανεις μας οταν αρχισαν δεν ηταν αριστος στην ελληνικη αλλα ολοι βελτιωθηκαμε στην εκθεση (θελαμε- δε θελαμε :P).Για τα μαθηματικα δεν ξερω αλλα με βαση αυτα που ειπες, ολο και κατι παραπανω θα ξερεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikemike

Νεοφερμένος

Ο Mikemike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όσον αφορά στη Φυσική έχω πάρει ΙΒ International Baccalaureate diploma και χημεία πήρα στο 1ο έτος της Ιατρικής. Απλά είμαι αγχωμένος επειδή δεν έχω κάνει την ύλη των 2 τελευταίων τάξεων του Ελληνικού Λυκείου.

Απευθύνθηκα στο Φροντιστήριο και μου είπαν ότι πρέπει να ξεκινήσω από το Σεπτέμβριο. Βέβαια βρίσκομαι και σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση γιατί μετά από πολύ διάβασμα 2 χρόνων και πολλά ξενύχτια χωρίς εξόδους παρά μόνο το σ/κο (στο επόμενο έτος μπορείς να μεταφέρεις μόνο ένα μάθημα αλλιώς σε διώχνουν από το πανεπιστήμιο) αναγκάστηκα να γυρίσω πίσω για οικονομικούς λόγους και να ξεκινήσω πάλι από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κοιτα το προβλημα με τις πανελληνιες ειναι οτι εξεταζεσαι σε ασχετα μαθηματα με την ιατρικη και πρεπει να γραψεις αριστα, πχ εκθεση. Ακομα και μαθηματικα και φυσικες δεν ειναι απαραιτητο να γραψεις αριστα για να πουμε οτι κανεις για γιατρος. Το συστημα ομως ετσι ειναι. Τεσπα, μπορεις να κανεις οτι εκανε ενας φιλος μου που περασε σε μια πολυ απλη σχολη, την τελειωσε σε 3 ετη και μετα εδωσε κατατακτηριες για ιατρικη και περασε αερα πατερα γιατι ηξερε πολυ καλη χημεια. Μια αλλη λυση ειναι να δωσεις τη μεθεπομενη χρονια οπου τα μαθηματα θα ναι 4 και οχι 6 οπως τωρα. Θα δινεις δηλαδη φυσικη, χημεια, βιολογια, εκθεση οπως με τις δεσμες παλια. Ο φιλος μου παντως σημερα εχει ιατρειο στο κολονακι. Περνα δηλαδη οπου να ναι με μικρη βαση κ δωσε μετα τα σχετικα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Κοιτα το προβλημα με τις πανελληνιες ειναι οτι εξεταζεσαι σε ασχετα μαθηματα με την ιατρικη και πρεπει να γραψεις αριστα, πχ εκθεση. Ακομα και μαθηματικα και φυσικες δεν ειναι απαραιτητο να γραψεις αριστα για να πουμε οτι κανεις για γιατρος. Το συστημα ομως ετσι ειναι. Τεσπα, μπορεις να κανεις οτι εκανε ενας φιλος μου που περασε σε μια πολυ απλη σχολη, την τελειωσε σε 3 ετη και μετα εδωσε κατατακτηριες για ιατρικη και περασε αερα πατερα γιατι ηξερε πολυ καλη χημεια. Μια αλλη λυση ειναι να δωσεις τη μεθεπομενη χρονια οπου τα μαθηματα θα ναι 4 και οχι 6 οπως τωρα. Θα δινεις δηλαδη φυσικη, χημεια, βιολογια, εκθεση οπως με τις δεσμες παλια. Ο φιλος μου παντως σημερα εχει ιατρειο στο κολονακι. Περνα δηλαδη οπου να ναι με μικρη βαση κ δωσε μετα τα σχετικα μαθηματα.

η ιατρικη ειναι ηδη χρονοβορα σχολη για να μιλαμε για κατατακτηριες. καλυτερα να κανει μια χρονια παραπανω προετοιμασια παρα να παει σε αλλη σχολη και να δωσει κατατακτηριες οπου απαιτουν επισης κανα χρονο προετοιμασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikemike

Νεοφερμένος

Ο Mikemike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
με πολλη προσπαθεια και επιμονη, ναι! κανεις μας οταν αρχισαν δεν ηταν αριστος στην ελληνικη αλλα ολοι βελτιωθηκαμε στην εκθεση (θελαμε- δε θελαμε :P).Για τα μαθηματικα δεν ξερω αλλα με βαση αυτα που ειπες, ολο και κατι παραπανω θα ξερεις :P
Ναι, αλλά είμαι και πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση που 2 χρόνια φοβερού διαβάσματος πηγαν χαμένα και ξεκινώ πάλι από την αρχή. Σ΄ ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκρισή σου.

Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκρισή σας,
Είμαι χάλια επειδή ήδη έχω χάσει 2 χρόνια με !!!!! διάβ ασμα, μετά αναγκαστική επιστροφή, 1 χρόνο στενοχώριας και τώρα πάλι προσπάθεια από την αρχη. Όμως ούτως ή άλλως η Ιατρική απαιτεί χρόνια για να κάνω πάλι 3ετή σχολή και πάλι κατατακτήριες..... Πολύ άγχος πριν ακόμη ξεκινήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκρισή σας,
Είμαι χάλια επειδή ήδη έχω χάσει 2 χρόνια με !!!!! διάβ ασμα, μετά αναγκαστική επιστροφή, 1 χρόνο στενοχώριας και τώρα πάλι προσπάθεια από την αρχη. Όμως ούτως ή άλλως η Ιατρική απαιτεί χρόνια για να κάνω πάλι 3ετή σχολή και πάλι κατατακτήριες..... Πολύ άγχος πριν ακόμη ξεκινήσω...

ψυχραιμια, μην αγχωνεσαι.
φροντιστηριο θα πας ή υπαρχουν οικονομικες δυσκολιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikemike

Νεοφερμένος

Ο Mikemike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ψυχραιμια, μην αγχωνεσαι.
φροντιστηριο θα πας ή υπαρχουν οικονομικες δυσκολιες?
Ευχαριστώ δεν είναι εύκολο, ναι μπορώ να ξεκινήσω φροντιστήριο για τους απόφοιτους το Σεπτέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ευχαριστώ δεν είναι εύκολο, ναι μπορώ να ξεκινήσω φροντιστήριο για τους απόφοιτους το Σεπτέμβριο.

ε μια χαρα θα εισαι τοτε :)
δες την υλη των μαθηματων επιλογης να δεις ποιο θα επιλεξεις και ξεκινα δυναμικα και κυριως με προγραμμα. να τα εχεις ολα σε μια σειρα και να μην αναβαλλεις. στο ιντερνετ πιστευω εχει αρκετο υλικο για να ξεκινησεις σιγα σιγα μονος σου ή μπορεις να αγορασεις και καποια βοηθηματα.
μην αγχωνεσαι για τα χαμενα χρονια, ειναι πολυ λιγα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikemike

Νεοφερμένος

Ο Mikemike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ε μια χαρα θα εισαι τοτε :)
δες την υλη των μαθηματων επιλογης να δεις ποιο θα επιλεξεις και ξεκινα δυναμικα και κυριως με προγραμμα. να τα εχεις ολα σε μια σειρα και να μην αναβαλλεις. στο ιντερνετ πιστευω εχει αρκετο υλικο για να ξεκινησεις σιγα σιγα μονος σου ή μπορεις να αγορασεις και καποια βοηθηματα.
μην αγχωνεσαι για τα χαμενα χρονια, ειναι πολυ λιγα :)
Σ ευχαριστώ πολύ,
πραγματικά ανησυχώ για την Έκθεση διότι έχω κάποιο πρόβλημα τώρα με το γράψιμο και απέχω αρκετά από τα ελληνικά λογοτεχνικά κείμενα. Εάν έχω ακούσει δεν γράψεις ένα 18=19 στην Έκθεση και γράψεις στα άλλα τότε χάνεις τη Σχολή.. (εδώ Ιατρική). Από αυτό είναι δυνατόν να κρίνονται οι σπουδές σου στην Ιατρική ή στο Πολυτεχνείο; και ας έχεις υψηλούς βαθμούς στα βασικά μαθήματα; Τότε οι μετανάστες πως μπαίνουν με τα μισά μόρια; Αυτά μόνο εδώ γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ,
πραγματικά ανησυχώ για την Έκθεση διότι έχω κάποιο πρόβλημα τώρα με το γράψιμο και απέχω αρκετά από τα ελληνικά λογοτεχνικά κείμενα. Εάν έχω ακούσει δεν γράψεις ένα 18=19 στην Έκθεση και γράψεις στα άλλα τότε χάνεις τη Σχολή.. (εδώ Ιατρική). Από αυτό είναι δυνατόν να κρίνονται οι σπουδές σου στην Ιατρική ή στο Πολυτεχνείο; και ας έχεις υψηλούς βαθμούς στα βασικά μαθήματα; Τότε οι μετανάστες πως μπαίνουν με τα μισά μόρια; Αυτά μόνο εδώ γίνονται...
Ενταξει,μην αγχωνεσαι και γω μαλλον θα ξαναδωσω του χρονου μετα απο χρονια γιατι θελω πολυτεχνειο.Υπαρουν κατι προγραμματακια στο ιντερνετ για να υπολογισεις τι βαθμους ρειαζεσαι σε καθε μαθημ για να περασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ,
πραγματικά ανησυχώ για την Έκθεση διότι έχω κάποιο πρόβλημα τώρα με το γράψιμο και απέχω αρκετά από τα ελληνικά λογοτεχνικά κείμενα. Εάν έχω ακούσει δεν γράψεις ένα 18=19 στην Έκθεση και γράψεις στα άλλα τότε χάνεις τη Σχολή.. (εδώ Ιατρική). Από αυτό είναι δυνατόν να κρίνονται οι σπουδές σου στην Ιατρική ή στο Πολυτεχνείο; και ας έχεις υψηλούς βαθμούς στα βασικά μαθήματα; Τότε οι μετανάστες πως μπαίνουν με τα μισά μόρια; Αυτά μόνο εδώ γίνονται...
Οι μεταναστες μπαινουν με μισα μορια? Δε νομιζω...
Δεν ειναι αναγκη να γραψεις 18 η 19 στην εκθεση εννοειται... Δες για παραδειγμα με καποιους προχειρους βαθμους που εβαλα τι βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Neue Bitmap (2).bmp
    666.7 KB · Εμφανίσεις: 161

Karzos1990

Νεοφερμένος

Ο Karzos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Mike νομίζω ότι εσύ γράφεις πανελλήνιες τον Σεπτέμβριο μαζί με τους Έλληνες του εξωτερικού....όπου εκεί συνήθως τα θέματα είναι πιο βατά και έχεις μικρότερο ανταγωνισμό σε σχέση με τους υπόλοιπους Έλληνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mac

Νεοφερμένος

Ο mac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημερα ειμαι 37 ετων και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μπω στην διαδικασια να δωσω πανελληνιες για ιατρικη.Ξερω δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση ειδικα αν εισαι 20 χρονια μακρια απο τα θρανια,τα κενα ειναι μεγαλα και δεν θυμασαι τιποτα.Ποσο ευκολο ειναι να γινει κατι τετοιο;Τι βοηθεια θα χρειαστω,ποσο χρονο,απο ποια ταξη θα πρεπει να αρχισω να διαβαζω;Σιγουρα θα χρειαστει και βοηθεια απο φροντιστηριο.Μπορει καποιος να με βοηθησει;Μηπως να σταματησω να το σκεφτομαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καλημερα ειμαι 37 ετων και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μπω στην διαδικασια να δωσω πανελληνιες για ιατρικη.Ξερω δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση ειδικα αν εισαι 20 χρονια μακρια απο τα θρανια,τα κενα ειναι μεγαλα και δεν θυμασαι τιποτα.Ποσο ευκολο ειναι να γινει κατι τετοιο;Τι βοηθεια θα χρειαστω,ποσο χρονο,απο ποια ταξη θα πρεπει να αρχισω να διαβαζω;Σιγουρα θα χρειαστει και βοηθεια απο φροντιστηριο.Μπορει καποιος να με βοηθησει;Μηπως να σταματησω να το σκεφτομαι;

καταλαβαινω οτι δεν εχεις επαφη με τα μαθηματα πλεον. αν και δεν ειμαι της θετικης νομιζω πως το να πας φροντιστηριο θα ειναι κατι παραπανω απο απαραιτητο. εχεις τον χρονο για κατι τετοιο;
εχεις βγαλει καποια σχολη; σκεφτεσαι τις κατατακτηριες;

εχεις σκεφτει το μετα; λες οτι δεν ειναι ευκολη υποθεση να μπεις, αλλα κατα την γνωμη μου πρεπει να σε απασχολησει περισσοτερο το γιατι θες να μπεις και το τι θα γινει οταν θα βγεις. αν σε αυτα εχεις απαντησεις για τις οποιες εισαι σιγουρος οπως και να εχει αξιζει να το παλεψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mac

Νεοφερμένος

Ο mac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχω τελειωσει οικονομικα σε ιδιωτικο πανεπιστημιο εξωτερικου.ακουσα τελευταια οτι πλεον αναγνωριζονται τα πτυχια αυτα και πλεον εχω ξεκινησει διαδικασια αναγνωρισης του η οποια θα διαρκεσει 3-5 μηνες απ`οτι μου ειπαν.Αν γινει μπορει να το σκεφτω για κατατακτηριες.δεν ξερω αν απο οικονομικα μπορω να παω ιατρικη και αν ακομη περασω θα μπορω να ανταπεξελθω η τα κενα θα ειναι ακομη μεγαλυτερα;Ακομη νομιζω οτι με κατατακτηριες περνανε πολυ λιγα ατομα,οποτε μηπως ειναι καλυτερα να το παρω απο την αρχη;Χρονο δεν εχω απεριοριστο αλλα αυτος που εχω με λιγη(μαλλον αρκετη) θεληση πιστευω να φτανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top