Επαναληπτικές πανελλήνιες εξετάσεις

Anael

Νεοφερμένος

Η Anael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας,
θα δώσω κι εγώ πανελλαδικές σε λίγες μέρες,
το πρόβλημά μου είναι ότι έχω ένα παιδί που πάει δημοτικό και τη μέρα που δίνω ένα από τα μαθήματα έχει οριστεί η ημερήσια εκδρομή του σχολείου και πρέπει υποχρεωτικά να είμαι συνοδός του, δεν έχω κανέναν να το πάει,
μπορώ να δώσω επαναληπτικές στο συγκεκριμένο μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
γεια σας,
θα δώσω κι εγώ πανελλαδικές σε λίγες μέρες,
το πρόβλημά μου είναι ότι έχω ένα παιδί που πάει δημοτικό και τη μέρα που δίνω ένα από τα μαθήματα έχει οριστεί η ημερήσια εκδρομή του σχολείου και πρέπει υποχρεωτικά να είμαι συνοδός του, δεν έχω κανέναν να το πάει,
μπορώ να δώσω επαναληπτικές στο συγκεκριμένο μάθημα;

Νομίζω απαιτείται χαρτί νοσοκομείου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anael

Νεοφερμένος

Η Anael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μόνο με βεβαίωση ασθένειας δικαιολογείται η απουσία;
πού αναφέρονται οι περιπτώσεις, σε κάποια εγκύκλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το τι αναφέρεται στην εγκύκλιο υπάρχει εδώ:

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3719121&postcount=62
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anael

Νεοφερμένος

Η Anael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το απόσπασμα αναφέρει μόνο ιατρικούς λόγους, άρα να υποθέσω ότι δεν υπάρχει λύση..
Εκτός κι αν πω ότι είμαι άρρωστη, τι άλλο να κάνω; Είμαι σε αδιέξοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Το να μην πάει το παιδί σου εκδρομή δεν υπάρχει σαν επιλογή?Και αν είναι στις πρώτες τάξεις θα υπάρχει πρόβλημα αν το αφήσεις για λίγες ώρες μόνο του το πρωί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Έλεος ας μήν πάει εκδρομή. Θα χαραμισεις μια ολόκληρη χρόνια προετοιμασίας επειδή το παιδί σου θέλει να πάει εκδρομή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anael

Νεοφερμένος

Η Anael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν λέω να μην πάω να δώσω, ψάχνω τρόπο να πάω σε επαναληπτικές,
καλά, μπορεί να μην είναι και άμεση ανάγκη, αλλά έχει ξεσηκωθεί τώρα και δε θέλω να του το
στερήσω,
αυτή η εγκύκλιος πού βρίσκεται; μόνο το απόσπασμα που παραθέσατε βρίσκω,
τελικά είναι μόνο για ιατρικούς λόγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Δεν λέω να μην πάω να δώσω, ψάχνω τρόπο να πάω σε επαναληπτικές,
καλά, μπορεί να μην είναι και άμεση ανάγκη, αλλά έχει ξεσηκωθεί τώρα και δε θέλω να του το
στερήσω,
αυτή η εγκύκλιος πού βρίσκεται; μόνο το απόσπασμα που παραθέσατε βρίσκω,
τελικά είναι μόνο για ιατρικούς λόγους;

Εύχομαι πραγματικά να μας δουλεύεις,γιατί αλλιώς τα πράγματα είναι άσχημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anael

Νεοφερμένος

Η Anael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γιατί το λες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
γιατί το λες αυτό;

Ο λόγος είναι προφανής.Καλή σου μέρα και καλή επιτυχία αν αποφασίσεις να δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anael

Νεοφερμένος

Η Anael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα τη βρω την άκρη, ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν σε καταλαβαίνω. Θέλεις να δώσεις ενα μάθημα με πολλαπλασιας δυσκολίας θέματα;
Το παιδί σου μπορει να το αφήσεις κάπου εκείνη την ημέρα, σε κάποιο γνωστό, ή αν δεν θέλεις τόσο πολύ να του στερισεις την εκδρομή κανε μια υπεύθυνη δήλωση και να το συνοδευση κάποια άλλη μητέρα που την εμπιστεύεσαι.

Να σημειώσω οτι αν δεν έχεις γνωστό σε δημόσιο νοσοκομείο δύσκολα θα πάρεις το δικαιολογιτικο μια και πρέπει να μπει σφραγίδα του διευθυντή νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anael

Νεοφερμένος

Η Anael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όταν κάνετε παιδιά μπορεί να καταλάβετε,
θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Όταν κάνετε παιδιά μπορεί να καταλάβετε,
θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω δεν θα καταλάβουμε. :/:
Θελω να πω, ότι δίνοντας πανελλήνιες επιδιωκεις να μπεις σε μια σχολή και πιθανόν να εξασφαλίσεις καλύτερη δουλειά και κατ' επέκταση καλύτερη ζωή για το παιδι σου. Αναμφισβήτητα, είσαι αξιέπαινη για αυτό.
Όμως είναι τελείως λάθος να βάζεις μια σχολική εκδρομή πάνω από την προσπάθεια που έκανες ένα χρόνο τώρα.
Εφόσον είναι πάνω από εσένα το να καθορίσεις πότε θα δώσεις εξετάσεις, πρέπει ή το φιλικό-οικογενειακό περιβάλλον να βοηθήσει συνοδεύοντας το παιδι ή απλά να μην πάει. Εξάλλου, θα πάει πολλές εκδρομές ακόμη με το σχολείο αλλά και στη μετέπειτα ζωή του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Όταν κάνετε παιδιά μπορεί να καταλάβετε,
θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Τι να καταλάβουμε; Οκ, αγαπάς το παιδί σου και εντάξει, δεν θες να του στερήσεις την εκδρομή του. Αλλά για μια ρημάδα εκδρομή θα πετάξεις μια ολόκληρη χρονιά προσπάθειας στα σκουπίδια; Το να δίνεις επαναληπτικές μου φαίνεται σαν αυτομαστίγωμα. Εκτός φυσικά αν δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα το να δώσεις, οπότε πάω πάσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά, πέσατε να την φάτε την γυναίκα. Ψυχραιμία, η γυναίκα δεν είπε κάτι το παράλογο, αναρωτιέται απλώς ποια είναι η διαδικασία, γιατί τέτοια επίθεση; Επειδή οι πανελλήνιες είναι για σας η πιο σημαντική δοκιμασία της -ως τώρα- ζωής σας, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο και για τους υπόλοιπους. Χαλαρώστε!

Anael, ψάχνοντας για να σε βοηθήσω βρήκα το εξής:

https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...ochi-epanaliptikes-panellinies-exetaseis.html

που αφορά τις εξετάσεις του 2011, όμως δεν πιστεύω να έχει αλλάξει κάτι.

Σε άλλο έγγραφο, στην εγκύκλιο του 2013, (εδώ: https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...egkyklios-panelladikwn-exetasewn-lykeiwn.html ) αναφέρεται:

Αν κατά τη διάρκεια της εξέτασης λόγω ξαφνικής ασθένειας υποψήφιος ΓΕΛ αναγκαστεί να διακόψει την εξέτασή του, η Λυκειακή Επιτροπή αφού συντάξει σχετικό πρακτικό, φυλάσσει το γραπτό δοκίμιο στο οικείο εξεταστικό κέντρο και αποστέλλει αντίγραφο του πρακτικού στο Βαθμολογικό Κέντρο ενημερώνοντας για την απουσία του υποψηφίου. Ο υποψήφιος θα λάβει μέρος στις επαναληπτικές εξετάσεις στο μάθημα που διέκοψε την εξέτασή του, εφόσον ακολουθήσει τη νόμιμη διαδικασία. Σε διαφορετική περίπτωση το γραπτό δοκίμιο αποστέλλεται τελικά στο ΒΚ για βαθμολόγηση με σχετικό πρακτικό της Λυκειακής Επιτροπής. Αν βέβαια ο υποψήφιος δηλώσει με υπεύθυνη δήλωση ότι ολοκλήρωσε τελικά την εξέτασή του, τότε το γραπτό του αποστέλλεται και βαθμολογείται κανονικά.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο αυτή, προφανώς δεν προβλέπεται άλλος λόγος για την συμμετοχή στις επαναληπτικές.

Δυστυχώς για σένα, το δίλημμα παραμένει, χωρίς να μπορείς να προσπεράσεις την διαδικασία: Ή θα δώσεις πανελλήνιες και δεν θα συνοδεύσεις το παιδί σου, ή θα πρέπει να αρρωστήσεις (ή... "αρρωστήσεις").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Όταν κάνετε παιδιά μπορεί να καταλάβετε,
θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Στο δημοτικό καμία ημερίσια δεν πήγα γιατί οι γονείς μου δούλευαν και δε μπορούσα να αφήσουν τις δουλειές τους !!!
Μου το εξήγησαν λογικά οι γονεις μου και συμφώνησα. Πήγα στο πάρκο, έπειξα μπάλα και σαν να μην έτρεχε τίποτα :)
Εκτός και αν τα παιδιά σου είναι λιγάκι... κακομαθημένα. :redface:


Επίσης, για τις επαναληπτικές δεν είναι μόνο λόγω ασθένειας.
Ενα παιδί είχε κλειστεί στο ασανσέρ και πήγε επαναληπτικές (αλλά ήρθε η πυροσβεστική σπίτι του, οπότε είχε χαρτί απο εκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Στις φετινές πανελλήνιες είχαμε έξαρση "λιποθυμιών". Ενώ μέχρι πέρυσι οι λιποθυμίες σε όλη την Ελλάδα δεν ξεπερνούσαν τις 10-15, φέτος (μόλις είδαν τα θέματα) "λιποθύμησαν" κάπου 100-120 άτομα, κατά κανόνα κορίτσια. Ήρθε ασθενοφόρο, τις πήρε και την άλλη μέρα (στο 95% των περιπτώσεων) έγιναν καλά και έκαναν αίτηση για τις επαναληπτικές. Σκέπτεστε αυτό που σκέπτομαι;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top