Μπορώ να δώσω Πανελλήνιες του χρόνου;

GoDRiC-

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ναι,με το απολυτηριο λυκειου.

Άρα δε με παίρνουν στρατό οπότε και να μη περάσω φέτος πουθενά δε με νοιάζει. Απλά δε θα έχω το φοιτητικό πάσο.. Όμως θα είχα δώσει Πανελλήνιες, άρα αν δε περάσεις σε κάποια σχολή ενώ έχεις περάσει από εξετάσεις Πανελληνίων, δεν έχεις φοιτητικό πάσο, μπορείς αν θες να μη σε πάρουν στρατό και 2 χρόνια ισχύουν οι προφορικοί! Καλά τα είπα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επίσης, αναβολή από στρατό μπορώ να πάρω ενώ έχω ήδη δώσει Πανελλήνιες και θέλω να ξανά δώσω αλλά δεν έχω μπει σε σχολή;

Αναβολή στράτευσης χορηγείται στους υποψηφίους εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με το 90% των θέσεων των εισακτέων μέχρι το 21ο έτος της ηλικίας τους. Στην στρατολογική υπηρεσία, μαζί με την αίτηση για αναβολή στράτευσης θα καταθέσεις και αποδεικτικό έγγραφο ότι είσαι υποψήφιος για πανελλήνιες εξετάσεις. Οι υποψήφιοι του 90% που υποβάλλουν αίτηση στο λύκειό τους τον Φεβρουάριο λαμβάνουν επιτόπου μετά την υποβολή της ένα πιστοποιητικό επιτυχούς υποβολής της αίτησης. Αυτό το πιστοποιητικό είναι αποδεικτικό έγγραφο ότι είσαι υποψήφιος για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση του τρέχοντος σχολικού έτους. Επίσης μπορείς να ζητήσεις μετά την υποβολή της αίτησης βεβαίωση από το λύκειο ότι είσαι υποψήφιος αν και η βεβαίωση επιτυχούς υποβολής της αίτησης είναι αρκετή και δε μπορεί να αμφισβητηθεί καθώς φέρει σφραγίδα του λυκείου.

Οι υποψήφιοι με το 10% δε μπορούν να αιτηθούν αναβολή στράτευσης επειδή είναι υποψήφιοι επειδή δεν υποβάλλονται σε νέα εξέταση. Αναβολή στράτευσης χορηγείται μόνο στους υποψηφίους που θα δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις, δηλαδή σε εκείνους του 90%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoDRiC-

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μάλιστα κατάλαβα παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια όποιος θέλει να προσθέσει κάτι να γράψει!!! Αν μου έρθει κάτι θα ρωτήσω και'γω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αν κάποιος δώσει ενδοσχολικά τη μία χρονιά, μπορεί την επόμενη να δώσει πανελλαδικές χωρίς να ξαναπαρακολουθήσει μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αν κάποιος δώσει ενδοσχολικά τη μία χρονιά, μπορεί την επόμενη να δώσει πανελλαδικές χωρίς να ξαναπαρακολουθήσει μαθήματα;
Ναι, μπορεί. Όμως θα μετρήσουν μόνον οι γραπτοί βαθμοί των πανελληνίων (και όχι οι προφορικοί). Επίσης, μπορεί να δώσει πανελλήνιες και σε διαφορετική κατεύθυνση από αυτήν που πήρε απολυτήριο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Αδ.

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αδ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα σας μιας και απο οτι βλεπω οι αποριες των παραπανω εχουν λυθει και αυτο το topic ειναι το καταλληλο πιστευω για να κανω και εγω καποιες ερωτησεις που με απασχολουν για να ακουσω τις αποψεις σας ερωτω:

1) Σαν το αρχικο παιδι και εγω δεν πηρα ΑΟΘ ουτε καν ενδοσχολικα και θελω να μαθω αν θα μπορω για του χρονου μιας και ανοιγει 5ο πεδιο και βοηθαει να συγκεντρωσεις περισσοτερα μορια αφου ειναι μαθημα βαρυτητας(για το 5ο πεδιο)

2) Εδωσα πανελληνιες μια φορα αλλα δεν τα πηγα καθολου καλα υπολογιζω γυρω στα 10.000 - 13.500 μορια το πολυ.
Ο γενικος μου βαθμος ειναι γυρω στο 16,6 - 17,2 και θελω να μαθω ποσο μπορει να πεσει γτ δεν θελω να πεσει παρα πολυ.

3) Αν ξαναδωσω του χρονου πανελληνιες θα μετρανε τα προφορικα;

4) Εχω pre-lower (TOEIC) μπορει αυτο να προσθεσει καθολου μορια;

5) Εχω ακουστα μια σχολη μαθηματικων που βγαινεις και ταυτοχρονα οικονομολογος αληθευει; αν ναι θα ηθελα να μου πειτε το ονομα της για να την ψαξω.

Μην με παρεξηγησετε που εχω τοσες αποριες παντα ειχα απο μικρος χεχ να με συμπαθατε :)

Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top