Δυσκολία κατανόησης των Μαθηματικών

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λιγάκι off-topic: Οι πτυχιούχοι της Πληροφορικής δεν περνούν τα μαθήματα με σημειώσεις των ΕΑΑΚ ή της ΠΑΣΠ; :P (δεν μπόρεσα να κρατηθώ) Δεν είναι όλοι πτυχιούχοι της πλάκας. Υπάρχουν και αυτοί που ψάχνονται επί του θέματος. Βέβαια είναι και θέμα μαθητή γιατί αρκετοί μαθητές όσο και θέληση να έχει ο διδάσκων, τα έχουν στυλώσει. Πάντα ένα 40% των μαθητών της τάξης θα είναι αδιάφορο. Λογικό είναι. Δεν θέλουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια πράγματα. Αλλά μην κατηγορούμε πάντα ...την μη μεταδοτικότητα. Η επίλυση δυο ανισοτήτων μιας άγνωστης μεταβλητής x και η εύρεση του διαστήματος που ορίζεται η άγνωστη μεταβλητή x τι δυσκολία έχει;
Οι γονείς είναι βλάκες και τα παιδιά επίσης, αυτό δε σημαίνει πως οι καθηγητές δεν έχουν ευθύνες.

Δεν γενίκευσα, δες λίγο πάνω, δεν έχει νόημα να γινόμαστε κουραστικοί επειδή ο δέκτης μπορεί να κάνει σα μωρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
τα μαθηματικα ...ως μεσο κατανοησης της πραγματικοτητας (βλ φυσικη π.χ) κατακτουν σιγουρα τον σεβασμο σου


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Οταν επιλεγεις πχ στην προκειμενη το μαθηματικο πρεπει να εισαι σιγουρος/σιγουρη πως, αυτη σου η επιλογη θα σε ευχαριστει για την υπολοιπη ζωη σου... Γιατι ετσι θα ειναι, η δουλεια ειναι ενα μεγαλο και σημαντικο κομματι στην ζωη του καθενος... Επομενως θα συμφωνησω απολυτα... Ο Καθηγητης πρεπει να καταλαβει ποια ειναι η δουλεια του...Να εχει τις απαραιτητες ( και οχι μονο) γνωσεις πανω στο αντικειμενο του μα πανω απο ολα αγαπη και μερακι! Γιατι στα παιδια θα μεινει αυτο... Και οχι τα συστηματα...

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά σκέψου πόσα άτομα κάθε χρόνο περνάνε σε τμήματα απλά "για να περάσουν" :P Αν πας σε μια σχολή που δεν σε ενδιαφέρει (μαθηματικο, φυσικο,βιολογικό, φιλολογία), τελειώνοντας ή θα ασχοληθείς με κάτι εντελώς άσχετο ή θα γίνεις καθηγητής δευτεροβάθμιας. Μου φαίνεται δυσκολο να πιστεψω άτομα που δεν αγαπάνε την επιστήμη τους να θέλουν να την πάνε ένα βήμα παραπέρα (έρευνα πχ)... Οπότε θέλουμε δε θέλουμε, ειναι πολυ συχνό φαινόμενο αδιάφοροι καθηγητές να μπαίνουν στις σχολικές αίθουσες. (εδώ μπαινουν και κάποιες απόψεις που έχω περι αξιολόγησης αλλά ας μην αναφερθω γιατί πάμε σε άλλο θέμα)

ΥΓ. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει οτι άνθρωποι που πέρασαν από σποντα σε σχολές και ασχολήθηκαν μετα με την εκπαίδευση δεν μπορούν να κάνουν σωστά τη δουλειά του. Ισως οι ικανοτητές τους και οι γνωσεις τους να ειναι "καλουπιασμένες" από ένα σημειο και μετα σε επίπεδο Λυκείου, αλλά να έχουν μεταδοτικότητα και υπομονή. Το αντίθετο συμβαίνει επίσης, επιστήμονες που δεν ηθελαν να ασχοληθουν με την εκπαίδευση να αναγκάζονται λόγω συγκυριών και να μην αποδίδουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
τα μαθηματικα ειναι δυσκολο να τα αγαπησεις ως αυτοτελη επιστημη

ουτε εγω τα συμπαθησα ποτε παρολο που ημουν καλος...ως μεσο κατανοησης της πραγματικοτητας (βλ φυσικη π.χ) κατακτουν σιγουρα τον σεβασμο σου

Ακριβώς το ίδιο πράγμα!!!Πιστεύω πως είμαι καλή στα μαθηματικά αλλά ως αυτοτελή επιστήμη δεν πολύ συμπαθώ,αλλά όταν συνδυάζονται με την φυσική εκεί νιώθω πως υπάρχει άλλη μαγεία :)

Συμφωνώ απόλυτα με τη Soleado Febrero . Όντως τα μαθηματικά θέλει χρόνο και υπομονή να τα αγαπήσεις και σίγουρα καλό καθηγητή όπως προείπαν και οι παραπάνω . Ο καθηγητής θα πρέπει εκτός από τις γνώσεις να έχει όρεξη να διδάξει και να σου μεταδώσει τον ενθουσιασμό του . Εχω τύχει πολλές φορές καθηγητές που πέρασαν μαθηματικό γιατί απλώς το δήλωσαν στο μηχανογραφικό ως μία επιλογή δικλίδα . Αυτά είναι άτομα προς αποφυγή . Όχι ότι δεν είναι καλή στη δουλειά τους αλλά γιατί αργά ή γρήγορα θα τους βαρεθείς και απλώς θα λύνεις ασκήσεις για να τις λύσεις.Δεν ξέρω αυτή είναι η δική μου γνώμη κάνοντας το λάθος να πέρασω σε μία σχολή των τελευταίων μου επιλογών αλλά ευτυχώς το κατάλαβα σχετικά νωρίς και άλλαξα σχολή.

Οταν επιλεγεις πχ στην προκειμενη το μαθηματικο πρεπει να εισαι σιγουρος/σιγουρη πως, αυτη σου η επιλογη θα σε ευχαριστει για την υπολοιπη ζωη σου... Γιατι ετσι θα ειναι, η δουλεια ειναι ενα μεγαλο και σημαντικο κομματι στην ζωη του καθενος... Επομενως θα συμφωνησω απολυτα... Ο Καθηγητης πρεπει να καταλαβει ποια ειναι η δουλεια του...Να εχει τις απαραιτητες ( και οχι μονο) γνωσεις πανω στο αντικειμενο του μα πανω απο ολα αγαπη και μερακι! Γιατι στα παιδια θα μεινει αυτο... Και οχι τα συστηματα...

Ακριβώς!Ακριβώς!Τους καλούς καθηγητές με μεράκι και αγάπη για το επάγγελμα τους τους σέβονται και το εκτιμούν όλοι,μαθητές που διαβάζουν και μαθητές που δεν διαβάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Πώς να φτιάξετε καλές σημειώσεις Μαθηματικών ...όταν μελετάτε Μαθηματικά:

Take Perfect Math Notes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top