Να διδάσκεται η καθαρεύουσα στο σχολείο;

Να διδάσκεται η καθαρεύουσα στο σχολείο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Ναι

    Ψήφοι: 9 12.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 63 87.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ποια καθαρεύουσα ??
Πάμε καλά? :confused:
Δεν μας έφταναν τα αρχαία?? :mastigio:

Να καταργηθούν και αυτά και να διδασκόμαστε μόνο νέα ελληνικά, αγγλικά και μια 2η ξένη γλώσσα (γαλλικά ή γερμανικά) σε υψηλότερο επίπεδο. Εφόδια χρήσιμα για το μέλλον. Επίσης και πληροφορική σε υψηλότερο επίπεδο (αλλά αυτό δεν σχετίζεται με το θέμα).

Άντε περιμένω πλιν. :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Ποια καθαρεύουσα ??
Πάμε καλά? :confused:
Δεν μας έφταναν τα αρχαία?? :mastigio:

Να καταργηθούν και αυτά και να διδασκόμαστε μόνο νέα ελληνικά, αγγλικά και μια 2η ξένη γλώσσα (γαλλικά ή γερμανικά) σε υψηλότερο επίπεδο. Εφόδια χρήσιμα για το μέλλον. Επίσης και πληροφορική σε υψηλότερο επίπεδο (αλλά αυτό δεν σχετίζεται με το θέμα).

Άντε περιμένω πλιν. :teasing:

Τα αρχαία ελληνικά τα διδασκόμαστε στο σχολείο λόγω του ότι αποτελούν το παρελθόν των νέων ελληνικών.Επίσης, αφού αποτελούν τη βάση της νέας ελ., καταλαβαίνεις γιατί χρησιμοποιείς τις λέξεις που χρησιμοποιείς, καθώς και πολλές ξένες. Η καθαρεύουσα, ωστόσο, ήταν μια γλώσσα που επιβλήθηκε στο λαό και τη μιλούσε μόνο το αφάν γκατέ να στο πω έτσι. Ήταν ένα κατασκεύασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πρώτον το ότι η γλώσσα εξελίσσετε για να εξυπηρετεί ανάγκες δεν είναι κατά της καθαρεύουσας επιχείρημα, διότι απλώς αυτή είναι μια απλουστευτική λογική την οποία αναπτύσσοντας θα συμπεραίναμε δυστυχώς πως δήθεν μια γλώσσα κατ' εμέ φτωχή και μη απαιτούσα σκέψη (στον νου μου έρχονται τα αγγλικά) είναι η καλύτερη λύση απ' όλες τις απόψεις. Δεύτερον τα περί χρησιμότητας τα απαξιώ πλήρως. Τέτοια δεν ισχύουν. Το ελληνικό κακώς συμβαίνον, που προκρίνει την εκμάθηση ξένων γλωσσών γενικώς και την λήψη αντιστοίχων πιστοποιητικών αντί της ελληνικής, οποιασδήποτε στερείται λογικής. Αν και εκ των υστέρων το καταλαβαίνω, όσο κάλα την μητρική κάποιος γνωρίζει, τόσο καλά έχει και την δυνατότητα να μάθει και την ξένη. Λόγω αυτού νομίζω κι ότι κακό δεν θα ήταν το να διδάσκεται και η καθαρεύουσα, αν και αφού υπάρχουν τα αρχαία, μη αναγκαίο είναι. @Socially excluded: Είναι δυσάρεστες οι διαφωνίες, έπειτα αντιλογίες. η άποψη όμως αυτή είναι φαύλη. Το εκπαιδευτικό σύστημα θα έπρεπε να έχει μόνο 2 υποχρεωτικά μαθήματα πολλών ωρών, μαθηματικά και αρχαία(ίσως και μαζί με γραφή μόνο εκθέσεων), και 2-4 επιλογής, αυτό σίγουρα στο Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πρώτον το ότι η γλώσσα εξελίσσετε για να εξυπηρετεί ανάγκες δεν είναι κατά της καθαρεύουσας επιχείρημα, διότι απλώς αυτή είναι μια απλουστευτική λογική την οποία αναπτύσσοντας θα συμπεραίναμε δυστυχώς πως δήθεν μια γλώσσα κατ' εμέ φτωχή και μη απαιτούσα σκέψη (στον νου μου έρχονται τα αγγλικά) είναι η καλύτερη λύση απ' όλες τις απόψεις. Δεύτερον τα περί χρησιμότητας τα απαξιώ πλήρως. Τέτοια δεν ισχύουν. Το ελληνικό κακώς συμβαίνον, που προκρίνει την εκμάθηση ξένων γλωσσών γενικώς και την λήψη αντιστοίχων πιστοποιητικών αντί της ελληνικής, οποιασδήποτε στερείται λογικής. Αν και εκ των υστέρων το καταλαβαίνω, όσο κάλα την μητρική κάποιος γνωρίζει, τόσο καλά έχει και την δυνατότητα να μάθει και την ξένη. Λόγω αυτού νομίζω κι ότι κακό δεν θα ήταν το να διδάσκεται και η καθαρεύουσα, αν και αφού υπάρχουν τα αρχαία, μη αναγκαίο είναι. @Socially excluded: Είναι δυσάρεστες οι διαφωνίες, έπειτα αντιλογίες. η άποψη όμως αυτή είναι φαύλη. Το εκπαιδευτικό σύστημα θα έπρεπε να έχει μόνο 2 υποχρεωτικά μαθήματα πολλών ωρών, μαθηματικά και αρχαία(ίσως και μαζί με γραφή μόνο εκθέσεων), και 2-4 επιλογής, αυτό σίγουρα στο Λύκειο.

Θα το ξαναπώ.
ΜΊΛΑ ΝΈΑ ΕΛΛΗΝΙΚΆ.
Προσγειώσου! Πώς το λένε;
1) Δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά αυτό το "γλωσσικό κράμα", που έχεις φτιάξει, και δημιουργούνται νοηματικές συγχύσεις -όπως ακριβώς και την προηγούμενη φορά που είχες σχολιάσει κάτι, και σου απάντησα-.
2) Αφού το κάνεις που το κάνεις, κάνε το και ΣΩΣΤΆ. Το εξελίσσεται με "ε" βγάζει μάτι, και κατ'α τ'άλλα οι γενικές απόλυτοι μας μάραναν ( το αναφέρω, επειδή γενικά τις προτιμάς )! :confused:

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έκανα τη διόρθωση για να φανώ έξυπνος. Απλώς, με προκαλεί ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Θα το ξαναπώ.
ΜΊΛΑ ΝΈΑ ΕΛΛΗΝΙΚΆ.
Προσγειώσου! Πώς το λένε;
1) Δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά αυτό το "γλωσσικό κράμα", που έχεις φτιάξει, και δημιουργούνται νοηματικές συγχύσεις -όπως ακριβώς και την προηγούμενη φορά που είχες σχολιάσει κάτι, και σου απάντησα-.
2) Αφού το κάνεις που το κάνεις, κάνε το και ΣΩΣΤΆ. Το εξελίσσεται με "ε" βγάζει μάτι, και κατ'α τ'άλλα οι γενικές απόλυτοι μας μάραναν ( το αναφέρω, επειδή γενικά τις προτιμάς )! :confused:

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έκανα τη διόρθωση για να φανώ έξυπνος. Απλώς, με προκαλεί ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής.

Λοιπόν για να είμαι ξεκάθαρος, δεν είναι επίθεση κατά σου, αλλά περισσότερο δήλωση προς όσους αγνοούν ό,τι όχι εγώ.
1) Η γλώσσα είναι βασικό εργαλέιο σκέψης. Η πύκνωση σε νοήματα εμποδίζεται μέσω της διαδικασίας της απλούστεσης. Όσο κάποιος θέλει- καθένας σε διαφορετικό βαθμό- να απέχει από σκέψη και ουσιαστική ελευθερία γενικά (και ειδικά ως προς τον τρόπο έκφρασης κάποιου), θα ενοχλείται από το παρόν κείμενο μού (sic) ή οποιουδήποτε. Αν δεν καταλαβαίνεις, είναι επειδή ακόμη δεν έχεις μες το μυαλό σου θέσει τα όρια κάθε έννοιας όπως και ποιοί και πόσοι είναι οι αναγκαίοι όροι μιας πρότασης ώστε αυτή να είναι δηλωτική της σκέψης.
2) Είμαι άνθρωπος που δέχεται την πλάκα. Ορθογράφο δεν έχω. Μου ξέφυγε κι εμένα του παιδιού ένα "-αι". Ήμαρτον ;)

Υ.Γ. Διάβασε λίγο από τους διακεκριμένους Έλληνες συγγραφείς επιστήμης και φιλοσοφίας, να δεις πώς είναι. Οι αρχές της ακριβολογίας και του απολύτως αναγκαίου είναι οδηγοί στην γραφή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τα αρχαία δεν διδάσκονται όπως θα έπρεπε, αλλά η ιδέα δεν είναι κακή, απλώς η εφαρμογή είναι μια αποτυχία!
Η διδασκαλία της καθαρεύουσας απλούστατα μια ηλίθια ιδέα η οποία θα μας φάει χρόνο, θα μας σπάσει τα νεύρα, θα προκαλέσει του κόσμου τις αντιδράσεις, και βασικά δεν πρόκειται να γίνει δεκτή ούτε καν θα την προτείνει κάποιος σοβαρός άνθρωπος, εκτός αν επανέλθουν κάτι παλιά γνώριμα καθεστώτα :whistle: που αναπολούν κάποιοι, ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε...
παμ' παρακάτω!
τι να την κάνουμε ρε παιδιά την καθαρεύουσα; έχουν γραφτεί κάτι κείμενα, που στην τελική τα διδασκόμαστε, ποιο είναι το πρόβλημά σας, τι άλλο θέλετε; μία "γλώσσα" που σκοτώνει τα αρχαία;; στην τελική δημοτική αν ξέρεις δεν αντιμετωπίζεις καμία ιδιαίτερη δυσκολία να την κατανοήσεις! πρέπει να την διδαχθούμε κιόλας! τι άλλο θα ακούσουμε. δουλειά δεν είχε ο διάολος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Τα αρχαία δεν διδάσκονται όπως θα έπρεπε, αλλά η ιδέα δεν είναι κακή, απλώς η εφαρμογή είναι μια αποτυχία!
Η διδασκαλία της καθαρεύουσας απλούστατα μια ηλίθια ιδέα η οποία θα μας φάει χρόνο, θα μας σπάσει τα νεύρα, θα προκαλέσει του κόσμου τις αντιδράσεις, και βασικά δεν πρόκειται να γίνει δεκτή ούτε καν θα την προτείνει κάποιος σοβαρός άνθρωπος, εκτός αν επανέλθουν κάτι παλιά γνώριμα καθεστώτα :whistle: που αναπολούν κάποιοι, ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε...
παμ' παρακάτω!
τι να την κάνουμε ρε παιδιά την καθαρεύουσα; έχουν γραφτεί κάτι κείμενα, που στην τελική τα διδασκόμαστε, ποιο είναι το πρόβλημά σας, τι άλλο θέλετε; μία "γλώσσα" που σκοτώνει τα αρχαία;; στην τελική δημοτική αν ξέρεις δεν αντιμετωπίζεις καμία ιδιαίτερη δυσκολία να την κατανοήσεις! πρέπει να την διδαχθούμε κιόλας! τι άλλο θα ακούσουμε. δουλειά δεν είχε ο διάολος...

Όντως και τα αρχαία διδάσκονται υπό μορφήν παπαγαλίας....και η πιο τραγική κατ εμέ διαπίστωση ήταν όταν ήδη από πέρσι παιδιά μου είπαν ότι παπαγαλίζουν τη μετάφραση των αγνώστων που κάνουν στο φροντιστήριο....με αποτέλεσμα σε 2 φροντιστήρια που είχαν κάνει τον Θουκυδίδη, να ξέρουν απ έξω κι ανακατωτά τη μετάφραση...αλλά να γράφουν απαρέμφατο ενεστώτα του ἐφορῶ "ἐπορᾶν"! Αυτό είναι το σαθρό αντεκπαιδευτικό μας σύστημα...
Όσο για την καθαρεύουσα και το πολυτονικό, δεν θα έλεγα όχι...μια χαρά θα ήταν!
Φανταστείτε εκφώνηση ασκήσεως μαθηματικών στην καθαρεύουσα: "η ευθεία ε διερχομένη από του σημείου, ένθα σχηματίζει μετά του χ'χ άξονος γωνίαν 135 μοιρῶν...να ευρεθῃ η εξίσωσις εφαπτομένης γνωστού όντος του ως ανωτέρου εισφερθέντος στοιχείου"!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ναι φοβερο, τι να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Για κανεναν λογο.. Δεν βρισκω νοημα, δεν βρισκω λογο για να γινει κατι τετοιο.. Η καθαρευουσα δεν χρησιμοποιειται πια, μετατραπηκε σε νεα. Θεωρω πως θα 'ταν σημαντικοτερο να δωσουμε εκει βαση και οχι στην καθαρευουσα. Προσωπικα, μεχρι καιο τροπος και η υπερβολικη μαθηση των αρχαιων μου φαινεται ηλιθια και αχρηστη. Ας μαθαιναμε την φιλοσοφια των αρχαιων ελληνων και ρωμαιων, και καποια γραμματικα ζητηματα των αρχαιων ελληνικων που θα διευκόλυναν και στην κατανοηση και μαθηση των νεων ελληνικων, και θα 'ταν ωραια και ουσιωδης παιδεια τοτε. Η τοση λεπτομερης εξιδεικευση στα λατινικα και στα αρχαια ειναι παντελως αχρηστη και ασκοπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Όποιος θέλει να μάθει καθαρεύουσα, οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα!
Δεν θα την κάνουμε και υποχρεωτική όμως (τους λόγους τους έχω ήδη εξηγήσει).
Απαίτησε κανείς να γίνει κανένας εξειδικευμένος κλάδος καμιάς επιστήμης ολόκληρο μάθημα; Ηφαιστειολογία, βοτανική, ορυκτολογία, τόσα κουλά υπάρχουν, τα προτείναμε για μαθήματα; Δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Όποιος θέλει να μάθει καθαρεύουσα, οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα!
Δεν θα την κάνουμε και υποχρεωτική όμως (τους λόγους τους έχω ήδη εξηγήσει).
Απαίτησε κανείς να γίνει κανένας εξειδικευμένος κλάδος καμιάς επιστήμης ολόκληρο μάθημα; Ηφαιστειολογία, βοτανική, ορυκτολογία, τόσα κουλά υπάρχουν, τα προτείναμε για μαθήματα; Δεν νομίζω.

Μία ίδέα γιά τό πῶς κατηργήθη ἡ καθαρεύουσα
https://palio.antibaro.gr/society/polytoniko.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μία ίδέα γιά τό πῶς κατηργήθη ἡ καθαρεύουσα
https://palio.antibaro.gr/society/polytoniko.htm

Δε με νοιάζει καθόλου. Ό,τι είπε ο livingTEHlivez βασικά, όποιος τη θέλει να τραβήξει να τη μάθει. Για όλους τους άλλους την κρατάμε σε βιβλία.

Καλή είναι κει, μούχλα και σκόνη. Ωραία πράγματα. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μία ίδέα γιά τό πῶς κατηργήθη ἡ καθαρεύουσα
https://palio.antibaro.gr/society/polytoniko.htm
Το άρθρο που παραπέμπεις, δεν αναφέρεται στην κατάργηση της καθαρεύουσας, αλλά στην κατάργηση των τόνων.
Για την Ιστορία: Η κατάργηση της καθαρεύουσας έγινε πιο πριν από κυβέρνηση της νέας δημοκρατίας (γιαυτό δεν υπήρξαν αντιδράσεις). Η κατάργηση των τόνων έγινε από το πασόκ (γιαυτό υπήρξαν αντιδράσεις).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Το άρθρο που παραπέμπεις, δεν αναφέρεται στην κατάργηση της καθαρεύουσας, αλλά στην κατάργηση των τόνων.
Για την Ιστορία: Η κατάργηση της καθαρεύουσας έγινε πιο πριν από κυβέρνηση της νέας δημοκρατίας (γιαυτό δεν υπήρξαν αντιδράσεις). Η κατάργηση των τόνων έγινε από το πασόκ (γιαυτό υπήρξαν αντιδράσεις).


Ώρα είναι να αγιοποιήοσυμε και το Πα(κιστανο)σοκ τώρα!
Την καθαρεύουσα κατήργησε ως υπουργός απαιδευσίας ο Ράλλης ο 1976, αν και κινήθηκε πολύ συγκρατημένα, αργότερα καταργήθηκε η καθαρεύουσα και στη δημόσια διοίκηση. Πάντως υπάρχει το εξής παράλογο: σε μία χώρα, η οποία έχει μία γλώσσα επίσημη (δημοτική) μπορείς να υποβάλεις αίτηση προς δημοσία αρχή είτε στην δημοτική είτε στην καθαρεύουσα (μη ισχύουσα γλώσσα), αλλά υποχρεούται να σου απαντήσει μόνο σε δημοτική. Όταν γίνονται βιαστικά, εμπειρικά και πρόχειρα κάποια πράγματα, καταλήγουμε σε αυτούς τους παραλογισμούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μία ίδέα γιά τό πῶς κατηργήθη ἡ καθαρεύουσα
https://palio.antibaro.gr/society/polytoniko.htm

Δεν βλέπω να λέει τίποτα για την κατάργηση της καθαρεύουσας, για το πολυτονικό λέει. Όσο γι αυτό, οι τόνοι στα αρχαία, όπως και τα η-υ-ι-ει-οι και ω-ο εξυπηρετούσαν κάποιο σκοπό. Ήταν διαφορετικά γιατί τα πρόφεραν διαφορετικά. Τι να τους κάνουμε τους διαφορετικούς τόνους και τα πνεύματα στα νέα ελληνικά; Τονίζω ότι για τους τόνους μιλάω όχι για τα διαφορετικά "ι" και "ο" γιατί αυτά έχουν λόγο ύπαρξης, ακόμη κι αν τα προφέρουμε το ίδιο. Όχι ότι με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα το πολυτονικό, απλώς δεν προσφέρει και τίποτα, δεν υπάρχει πλέον λόγος ύπαρξης.
Έτσι κι αλλιώς, η καθαρεύουσα δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ από το λαό μαζικά, και δεν αποτελεί "εξέλιξη γλώσσας" αλλά επινοήθηκε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Διδασκόμαστε που διδασκόμαστε τα αρχαία (με τα οποία έχω ήδη κάνει αρκετή υπομονή-αν κάποιος ξαναγράψει κάτι θετικό γι' αυτά θα αφήσω τον εαυτό μου ελεύθερο να εκφραστεί έτσι όπως θέλει κι όχι τίποτα άλλο μετά θα μου κάνουν και ban επειδή θα έχω γεμίσει και 2 σελίδες με βρισιές...) αν μας βάλουν και την καθαρεύουσα τότε θα πάρω το βιβλίο και θα το κάψω στη μούρη της καθηγήτριας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όσον αφορά στην καθαρεύουσα συμφωνώ και τον λόγο τον έχω διατυπώσει κάποιες σελίδες πριν.
Σε ό,τι λες αναφορικά με τα αρχαία διαφωνώ. Τουλάχιστον αυτά που μαθαίνουμε μέχρι τη Γ' γυμνασίου (δηλαδή τα απολύτως βασικά) είναι απαραίτητο εφόδιο για κάθε Έλληνα (εδώ καμαρώνουν παιδιά ξένων χωρών που έχουν μάθει απ' έξω κάποιους στίχους στην Ιλιάδα π.χ.). Τα αρχαία ελληνικά βοηθούν στη βαθύτερη κατανόηση της ελληνικής γλώσσας - είτε αυτή είναι νέα είτε αρχαΐζουσα είτε δεν ξέρω 'γω τι.

Κι εγώ έχω μάθει κάποιους στίχους απ' έξω απ'τον Cyrano de Bergerac (για το πτυχίο ντε...).Αυτό τι σημαίνει?Ότι πρέπει να πάω στο Παρίσι και να κοκορεύομαι για το κατόρθωμά μου?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Υπάρχει όντως λόγος για να διδάσκεται; Ήδη είμαστε αναγκασμένοι να μαθαίνουμε αρχαία και λατινικά συν την ξένη γλώσσα, ντάξει η ξένη γλώσσα δεν είναι τίποτα μπροστά στα αρχαία. Δηλαδή αν προσθέσουν και την καθαρεύουσα σαν μάθημα τι θα πρώτο κάνουμε; Με τόσα μαθήματα θα μπερδευτούν τα παιδιά. Επειδή οι γονείς μας μάθανε την καθαρεύουσα αυτό δεν πάει να πει ότι θα την μάθουμε και εμείς. Άλλες οι εποχές τότε και άλλες τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top