Φροντιστήριο & Βοηθήματα;

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Αν πηγαίνεις φροντιστήριο είναι αναγκαίο να έχεις βοηθήματα??
Αν δεν πας φροντιστήριο χρειαζεσαι πιο πολύ τα βοηθήματα??
Εγώ έχω επιλέξει να ασχοληθώ με την θετική κατεύθυνση ,πάω και φροντιστήριο αλλά θέλω να εμβαθύνω τις γνώσεις μου και να ξέρω πολλά πράγματα ..
Να πάρω βοήθημα στα θετικά???
Ή να πάρω βοηθήματα στα θεωρητικά π.χ.αρχαία που είμαι αδύνατη ,αλλά και εκεί πάω φροντιστήριο...
Ή μου προτείνετε να πάρω και στα θεωρητικα και στα θετικά???:jumpy:

Το ξέρω οτι είναι μπέρδεμα αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αγαπημένη Λιλη θα σου πρότεινα το φροντηστήριο είναι χάσιμο χρόνο.Έχω πάει και την έχω πατήσει η γνώμη μου είναι να πάρεις βοήθημα.Αλλά εαν δεν τα καταλάβεις απο το βοήθημα τι να σου πώ πήγαινε φροντηστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω βοηθιματα τοσα χρονια, αν και ειχα για ολα τα μαθηματα (κληρωνομια απο ξαδερφες και κοπελα) χρησιμοποιησα:
Στην πρωτη: Μονο των αρχαιων για να μαθω την μεταφραση για διαγωνισματα/εξετασεις, και για αντιγραφη ασκησεων του βιβλιου
Στην δευτερα: Το ιδιο με τα αρχαια, και στα μαθηματα που πηγενα φροντιστιριο οταν μας εβαζαν ασκησεις απο βοηθιμα
Δεν τα χρησιμοποιησα ποτε για να μαθω κατι, και ουτε νομιζω οτι εχουν να προσφερουν κατι παραπανω απο το σχολικο βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ αρχικά θα πάρω βοηθήματα σε κάποια μαθήματα και ύστερα βλέπουμε... Αν χρειάζομαι φροντιστήριο ή κανένα ιδιαίτερο τότε θα κάνω!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
τα βοηθηματα θα σε βοηθησουν εαν μονο και εαν ασχολεισαι και διαβαζεις. σκεψου να κανεις μαθηματα ιδιαιτερα ή με 2-3 ατομα που παρεχει το σχολειο, σου καποιες φορες το κανεις με την ιδια την καθηγητρια και αυτο σε βοηθαει και στον βαθμο και ειναι πολυ πολυ καλυτερο απο το φροντιστηριο και ειναι δωρεαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αν πηγαίνεις φροντιστήριο είναι αναγκαίο να έχεις βοηθήματα??
Αν δεν πας φροντιστήριο χρειαζεσαι πιο πολύ τα βοηθήματα??
Εγώ έχω επιλέξει να ασχοληθώ με την θετική κατεύθυνση ,πάω και φροντιστήριο αλλά θέλω να εμβαθύνω τις γνώσεις μου και να ξέρω πολλά πράγματα ..
Να πάρω βοήθημα στα θετικά???
Ή να πάρω βοηθήματα στα θεωρητικά π.χ.αρχαία που είμαι αδύνατη ,αλλά και εκεί πάω φροντιστήριο...
Ή μου προτείνετε να πάρω και στα θεωρητικα και στα θετικά???:jumpy:

Το ξέρω οτι είναι μπέρδεμα αλλά...

Αφού πας φροντιστήριο σ΄όλα , μην πάρεις βοηθήματα στην αρχή και βλέπεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Κοίτα ..αφού θα πας θετική , επειδή το βιβλίο της άλγεβρας και της φυσικής (το πρώτο περισσότερο) θα πρέπει να το ξέρεις από έξω και ανακατωτά(χωρίς να εννοώ παπαγαλία απλά να ασχοληθείς) , καλύτερα να πάρεις βοήθημα και να λύνεις το Σάββατο ή όποτε σε βολεύει κάποιες ασκήσεις.. για φροντιστήριο νομίζω είναι νωρίς.. θα κουραστείς όπως και εγώ και όταν πας Γ λυκείου θα θες να τα παρατήσεις..τώρα νιώθεις ότι έχεις όρεξη αλλά αλλάζουν τα πράγματα.. αν θες (όπως έκανα και εγώ) , αν έχεις ελεύθερο χρόνο πήγαινε ενισχυτική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θα σου πω αυτό που είδα από μαθητές μου. Αν πραγματικά θέλεις να εμβαθύνεις και να ασχοληθείς περισσότερο μην πάρεις βοήθημα καλύτερα. Αφού πηγαίνεις ήδη σε φροντιστήριο ζήτα από τον καθηγητή σου να σου δώσει επιπλέον ασκήσεις και να στις επιστρέφει πίσω διορθωμένες.
Πίστεψέ με πολύ λίγα είναι τα παιδιά που το θέλουν αυτό, πράγμα που αν το ακούσει ο καθηγητής/τρια στο φροντιστήριο θα πετάξει από τη χαρά του (αν βέβαια δε βαριέται και ασχολείται).
Καλό κουράγιο εύχομαι και ξεκίνα χαλάρά για να μην κουραστείς στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβούλες.Κυρία Βάγια μάλλον αυτό θα κάνω που μου είπατε γιατί έτσι κ αλλιώς έχω ένα τρομερό καθηγητή στο φροντηστίριο μου και χαίρεται οταν του λέω οτι προσπαθώ και το βλέπει βέβαια!Και πάλι ευχαριστώ όλους σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
εγω θα σου πρωτεινα να πηγαινες φροντηστιριο 1 φορα την εβδομαδα για θεωριτικα μαθηματα που εχεις προβλημα και να παρεις βοηθηματα για την θετικη και να τα διαβαζεις!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
εγω θα σου πρωτεινα να πηγαινες φροντηστιριο 1 φορα την εβδομαδα για θεωριτικα μαθηματα που εχεις προβλημα και να παρεις βοηθηματα για την θετικη και να τα διαβαζεις!!!:no1:
Κ εγώ είμαι της ίδιας άποψης...εφόσον είσαι αδύνατη στα θεωρητικά μαθήματα πήγαινε φροντιστήριο για να καλύψεις τα κενά σου!Βέβαια από την άλλη εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με τη θετική κατεύθυνση στη β,χρειάζεσαι κ μια περαιτέρω προετοιμασία σε αυτά τα μαθήματα..Όμως αφού τα καταφέρνεις κ είσαι καλή,καλύτερα να πάρεις μερικά βοηθήματα(άλγεβρα,φυσική,χημεία)για να κάνεις περισσότερη εξάσκηση μόνη σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Αν πηγαίνεις φροντιστήριο είναι αναγκαίο να έχεις βοηθήματα??
Αν δεν πας φροντιστήριο χρειαζεσαι πιο πολύ τα βοηθήματα??
Εγώ έχω επιλέξει να ασχοληθώ με την θετική κατεύθυνση ,πάω και φροντιστήριο αλλά θέλω να εμβαθύνω τις γνώσεις μου και να ξέρω πολλά πράγματα ..
Να πάρω βοήθημα στα θετικά???
Ή να πάρω βοηθήματα στα θεωρητικά π.χ.αρχαία που είμαι αδύνατη ,αλλά και εκεί πάω φροντιστήριο...
Ή μου προτείνετε να πάρω και στα θεωρητικα και στα θετικά???:jumpy:

Το ξέρω οτι είναι μπέρδεμα αλλά...

Συνήθως φροντιστήριο και βοηθήματα, πάνε μαζί. Δηλαδή το φροντιστήριο ή ο καθηγητής που σου κάνει ιδιαίτερο, θα σου πει με ποια βοηθήματα δουλεύει.
Αφού θα πας θετική κατεύθυνση, κάνε φροντιστήριο στα μαθήματα της θετικής, αφού ούτως ή άλλως αυτά θα χρειαστείς (το σιχαίνομαι που το λέω αυτό...) και πάρε ορισμένα βοηθήματα για τη θεωρητική... Πχ, αρχαία αν έχεις πρόβλημα στο συντακτικό, ή κείμενα αν θες να πάρεις ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω ειναι απαραιτητο 100% το φροντιστηριο απο τν 1η λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Νικολέτα, ξεκίνησε να δεις πως θα τα πας και αν δυσκολεύεσαι τότε αποφασίσεις για φροντιστήριο. Σου ΄πα τη γνώμη μου χωρίς να ξέρω πως τελείωσες το Γυμνάσιο και αν αισθάνεσαι ότι έχεις κενά σε βασικά μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
εγω βοηθημα χρησιμοποιησα μια φορα στην εκθεση...φροντιστηριο δεν εχω κανει μεχρι τωρα :D τιποτα καλυτερο απο το να ασχοληθεις μονος σου!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ρωτησω κατι ρε παιδες για γ λυκειου θετικη κατ. αν ξαναλυνουμε μονο τις ιδιες ασκησεις που εχουμε κανει στο φροντ. σε ολα τα μαθηματα εννοω,και οχι αλλες καινουργιες απο βοηθηματα περιοριζονται ετσι οι γνωσεις μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
να ρωτησω κατι ρε παιδες για γ λυκειου θετικη κατ. αν ξαναλυνουμε μονο τις ιδιες ασκησεις που εχουμε κανει στο φροντ. σε ολα τα μαθηματα εννοω,και οχι αλλες καινουργιες απο βοηθηματα περιοριζονται ετσι οι γνωσεις μας?

Καλό είναι να βλέπεις και κάτι παραπάνω. Αλλά αν οι ασκήσεις του φροντιστηρίου καλύπτουν την ύλη, αν μπλέκουν πολλά κομμάτια της ύλης μαζί ώστε να κάνεις επαναλήψεις και αν έχεις δει και κάποιες πιο "περίεργες" και δύσκολες ασκήσεις, τότε θα είσαι εντάξει. Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε μαθηματικά και φυσική, για τα άλλα δεν ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι σκεφτομαι για να μας λενε καποιες συγκεκριμενες ασκησεις σημαινει πως τις θεωρουν καλες οποτε να μην αναλωνομαι με αλλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top