Σχέση μαθητή-καθηγητή: Μέχρι ποιό βαθμό;

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αν υπαρχει αντιστοιχο θεμα ζητω συγνωμη αλα δεν το βρηκα :redface:

Λοιπον, εσεις τι πιστευετε, είναι νορμάλ ενας μαθητης να μιλαει σε εναν καθηγητη για τα προβληματα του, προσωπικα ή μη? Για καταστασεις που τον προβληματιζουν στην οικογενεια του, στο σχολειο, στους φιλους του... Πώς αντιδράνε οι καθηγητες? Το θωρουν ''παραοικειοτητα'' και οτι ''παραγνωριστηκαμε'', δεν το θεωρουν δηλαδη μερος της δουλειας τους ή σε ακουν? Επισης, με ποιο τροπο μπορεις να μιλησεις σε εναν καθηγητη σου για ενα προβλημα σου?
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όχι.
Βαριέμαι να απαντήσω στ'άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εμεις στο γυμνασιο με τους καθηγητες στην ουσια φιλαρακια ημασταν :hehe: 11 ατομα μεσα στην ταξη λεγαμε ο ενας τα προβληματα του αλλου και μερικες φορες αφιερωναμε και ωρες ολοκληρες για το σκοπο αυτο! Εγω πιστευω πως πρεπει να γινεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Συμφωνω με τον Τασο 97 ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
αυτο θα λειπε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Λοιπον, εσεις τι πιστευετε, είναι νορμάλ ενας μαθητης να μιλαει σε εναν καθηγητη για τα προβληματα του, προσωπικα ή μη?
Δεν έχει σημασία αν είναι κάποιος καθηγητής για να του εμπιστευθείς το πρόβλημά σου. Σημασία έχει το άτομο και αν πιστεύεις ότι μπορεί να σε ακούσει, να σε καταλάβει, να σε βοηθήσει.
Μου θύμισες κάτι που μου έχει διηγηθεί καθηγητής μου. Είχε διορισθεί σε μια μικρή επαρχιακή πόλη και στο διάλειμμα τον πλησίασε μια μαθήτρια Γ γυμνασίου και του είπε: "Κύριε να σας ρωτήσω κάτι?". Αυτός απάντησε καταφατικά και αυτή ρώτησε: "Κύριε, ανακάλυψα ότι η μητέρα μου έχει γκόμενο. Τι με συμβουλεύετε? Να το πώ ή όχι στον πατέρα μου?".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Εξαρτάται απο το ''πρόβλημα'' που έχεις...θεωρητικά θα ήταν σωστό νομίζω αλλά εμένα ποτέ δε μου δόθηκε η ευκαιρία να νιώσω άνετα με καθηγητή-τρια έτσι ωστε να του/της εμπιστευτώ κάποιο προβληματισμό μου.Ειδικά με καθηγητές απο το σχολείο ούτε καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
οχι σημαινει οτι εχεις ψυχολογικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Εμεις π.χ εχουμε μια καθηγητρια απο την πρωτη γυμνασιου καθε χρονο και λογω ενος προγραμματος commenius βγαιναμε σχεδον καθε εβδομαδα για καφε και καναμε δουλειες αργοτερα πηγαμε 10 μερες Πορτογαλια κλπ κλπ... Προφανως και αν εχω καποιο σοβαρο θεμα στο οποιο θεωρω πως μπορει να με βοηθησει θα απευθυνθω σε εκεινη. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μου θύμισες κάτι που μου έχει διηγηθεί καθηγητής μου. Είχε διορισθεί σε μια μικρή επαρχιακή πόλη και στο διάλειμμα τον πλησίασε μια μαθήτρια Γ γυμνασίου και του είπε: "Κύριε να σας ρωτήσω κάτι?". Αυτός απάντησε καταφατικά και αυτή ρώτησε: "Κύριε, ανακάλυψα ότι η μητέρα μου έχει γκόμενο. Τι με συμβουλεύετε? Να το πώ ή όχι στον πατέρα μου?".

Αυτος τι εκανε? Για να σας το ειπε σιγουρα θα του εκανε εντυπωση, αλλα τι εκανε, εδωσε ακυρο στην κοπελα, εδειξε κατανοηση, την συμβουλευσε, τι εκανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι νορμάλ να τους πιάνεις εσύ να τους μιλάς, πάντως στο λύκειο που ήμουν σε πολύ μικρό τμήμα και είχαμε γνωριστεί αρκετά καλά με τους καθηγητές μας πολλές φορές καταλάβαιναν πως έχω κάτι και μου μιλούσαν από μόνοι τους, εγώ πάντως την πρώτη κίνηση δεν την έκανα ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
είναι νορμάλ ενας μαθητης να μιλαει σε εναν καθηγητη για τα προβληματα του, προσωπικα ή μη?
Αναλόγως τον καθηγητή. Υπάρχουν άτομα που τα βλέπεις και δεν σου βγαίνει ούτε καλημέρα να τους πεις ρε παιδί μου. Ενώ άλλα σου εμπνέουν αμέσως την εμπιστοσύνη που σου εμπνέει ένας κοντινός συγγενής σου.

Θέμα ότι παραγνωριστήκαμε δεν θα έλεγα ότι τίθεται. Και πάλι όμως έχει να κάνει σε ποιον απευθύνεσαι. Επιπλέον, οι καθηγητές είναι υποτίθεται παιδαγωγοί. Θεωρητικά, η δουλειά τους δεν περιορίζεται μόνο στην παράδοση. Άμα πας και του μιλήσεις εκτός μαθήματος, δεν πιστεύω κανένας να σε έδιωχνε, ήμαρτον. Άμα είναι καλός άνθρωπος θα σε καταλάβει και θα σε βοηθήσει όσο μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Σημασία έχει το άτομο όχι η ιδιότητα του ρε παιδια, αν ειναι δυνατόν. Σε μένα έχουν τύχει 2-3 καθηγητές κάτω των 40 που ήταν πολυ κοντα μας και ευτυχώς μας συνόδευσαν αυτοι στην τριήμερη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Αυτος τι εκανε? Για να σας το ειπε σιγουρα θα του εκανε εντυπωση, αλλα τι εκανε, εδωσε ακυρο στην κοπελα, εδειξε κατανοηση, την συμβουλευσε, τι εκανε?

Αυτός θα ήταν ο γκόμενος. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliza..

Νεοφερμένος

Η Eliza.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φυσικά και είναι μέρος της δουλειάς των εκπαιδευτικών να ακούνε τα προβλήματα των μαθητών και να βοηθούν στην επίλυση τους. Σκοπός του καθηγητή δεν είναι μόνο να εμπλουτίσει τις γνώσεις του μαθητή αλλά και να συμβάλει στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του,να τον στηρίξει στις δύσκολες στιγμές και να τον εμψυχώνει όταν είναι απαραίτητο. Δυστυχώς δεν είναι πάντα εφικτό καθώς δεν είναι ίδιοι όλοι οι εκπαιδευτικοί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αναλόγως τον καθηγητή. Υπάρχουν άτομα που τα βλέπεις και δεν σου βγαίνει ούτε καλημέρα να τους πεις ρε παιδί μου. Ενώ άλλα σου εμπνέουν αμέσως την εμπιστοσύνη που σου εμπνέει ένας κοντινός συγγενής σου.

Θέμα ότι παραγνωριστήκαμε δεν θα έλεγα ότι τίθεται. Και πάλι όμως έχει να κάνει σε ποιον απευθύνεσαι. Επιπλέον, οι καθηγητές είναι υποτίθεται παιδαγωγοί. Θεωρητικά, η δουλειά τους δεν περιορίζεται μόνο στην παράδοση. Άμα πας και του μιλήσεις εκτός μαθήματος, δεν πιστεύω κανένας να σε έδιωχνε, ήμαρτον. Άμα είναι καλός άνθρωπος θα σε καταλάβει και θα σε βοηθήσει όσο μπορεί.

Συμφωνώ απόλυτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top