Ασφαλίτες καταπατούν το άσυλο στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
λεπόν. εγώ πιστεύω πως και το άσυλο να μην υπήρχε, πάλι δε θα τους έπιαναν. και ξαναλέω ότι έχω δει ά π ε ι ρ ε ς φορές 4-5 νοματαίους να καταστρέφουν (όχι δική τους :P) περιουσία, με την αστυνομία τριγύρω να παρακολουθεί και να μην κάνει απολύτως τ ί π ο τ α. άμα με ρωτήσεις "γιατί", θα σου απαντήσω "έλα ντε" :D. φαντάζομαι όπως ότι δεν είναι ούτε χαζομάρα, ούτε ανικανότητα αλλά κάτι χειρότερο. κατηγορήστε με ότι μου αρέσουν οι θεωρίες συνομοσίας, δε θα το αρνηθώ ;).
δες το παρεμφερές ζήτημα με τα επεισόδια στα γήπεδα (μην ψάχνεις στο στέκι καλέεεε :P). και οι δικαιολογίες περί πολιτικού κόστους που ψυθιρίζονται δε μου λένε τπτ. σιγά, για πόσα άτομα νομίζετε ότι μιλάμε δλδ;... εγώ τις ίδιες φάτσες βλέπω κάθε χρόνο στην πορεία της 17 νοέμβρη (για παραάδειγμα) να κάνουν επεισόδια. γνωστοί-άγνωστοι κατά τα άλλα μη χέσω.

Δεν είμαι 100% μαζί σου σε αυτό το θέμα είμαι 1000% ειδικά αν δείς τι έγραψα σε ανάλογο θέμα θα το καταλάβεις. Φυσικά και η αστυνομία δεν θέλει να πιάσει (η να κόψει την επιδότηση!!!) στους γνωστούς άγνωστους. Είναι κάτι σαν να λέμε ότι "έτυχε" να πιάσουν την 17Ν λίγο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το θέμα δεν είναι εκεί αλλα η παρουσιά ενός ασύλους τους βοηθάει στο να μπορέσουν να ρίχνουν μολότωφ και να προκαλούν μεγαλύτερες ζημιές για μεγαλύτερο διάστημα. Βοηθάει όχι ότι αν δεν υπήρχε άσυλο θα τους είχαν πιάσει.
Υστ μην χέσεις πιδιμ σε φόρουμ είσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Κοίτα τι χάνεις στην απουσιά φοιτιτηκού ασύλου και τι στην απουσιά στρατού και τα 2 έχουν βαρύτητα και ότι είναι υπέρ την ελευθερίας είναι αποδεκτό! Να μην κοιτάμε μόνο την ακαδημαική κοινότητα αλλα και την κοινωνία γενικά, κομμάτι της κοινωνίας είναι και οι φοιτητές της κομματι της όμως. Η απειλή δεν ξέρεις απο που θα έρθει και πότε θα έρθει και η ύπαρξη του στρατού είναι για να μην υπάρξει απειλη, αν η Ελλάδα δεν είχε τακτικό στρατό το 74 θα σου έλεγα τι σημαία θα είχε η Ρόδος σήμερα
Συμφωνώ μαζί σου συνονόματε, ειδικά εκεί που λες ότι δεν ξέρεις από που μπορεί να σου έρθει.Και επειδή μπορεί να σου έρθει και από τα μέσα, το άσυλο στην περίπτωση αυτή προστατεύει και αυτό την εθνική ασφάλεια.
Μιλάμε υποθετικά για ακραίες περιπτώσεις φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Το άσυλο είναι απαραίτητο. Συμφωνώ απόλυτα με τα παραδείγματα του emufear περί έρευνας. Mου φαίνονται απόλυτα λογικά . Δε θα αναλύσω τις απόψεις μου γιατί από ότι κατάλαβα κανείς δε διαβάζει τις απόψεις του άλλου αν ξεπερνάνε τις 10 σειρές, θεωρώ πάντως ότι όποιος κρίνει το άσυλο ελαφρά τη καρδία σαν απλά μια καλή λύση για τους καμένους που θέλουν να βανδαλίσουν ή δεν έχει περάσει ποτέ από τους πανεπιστημιακούς χώρους ή ο λόγος που πέρασε ήταν για να εκκολαφθεί μέσα από αυτόν σε 4 ή 5 χρόνια ένα στέλεχος επιχείρησης ή ένας εξειδικευμένος υπάλληλος. Και όχι για τη μέθεξη και την καλλιέργεια την οποία ακόμη και το πιο τεχνοκρατικό πράγμα να σπουδάζεις μπορείς να την αποκτήσεις τότε και μόνο αν το θες. Αφήστε ρε παιδιά το συναίσθημα να μπει λίγο μέσα σας, καταλάβετε ότι εκτός από όλα τα πολύ συγκροτημένα που ειπώθηκαν από τον emufear το άσυλο είναι ακόμη η τελευταία γεωγραφική περιοχή του κόσμου για κάθε κατατρεγμένο. Κι από μόνο του σα λέξη είναι ιερή. Μήπως θα άλλαζε άρδην η άποψη σας αν αντί στη θέση της λέξης πανεπιστήμιο βάζαμε το "εκκλησια"? Σκεφτείτε λίγο ποιους συμφέρει η κατάργηση του. Δε σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι όλοι αυτοί οι περίφημοι βανδαλισμοί κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα, ωπα κάθε 17 Νοέμβρη θα μπορούσαν αν είναι άνετα κατευθυνόμενοι. Πόσο πιο άνετα μπορείς να ελέγξεις καταστάσεις από το να μπεις σε αυτές και να τις κατευθύνεις. Και πριν αρχίσετε να μιλάτε για μεγάλη φαντασία ζήστε λίγο το πανεπιστήμιο όχι απλά σα φοιτητές που πάνε κάνουν μάθημα και φεύγουν ή πάνε και σε κανένα πάρτι πότε-πότε αλλά σα χώρο που σας ανήκει. Κι επειδή κάπου αναφέρθηκε το κράτος... ποιο είναι το κράτος, μήπως είμαστε εμείς και κάπου το έχουμε ξεχάσει? Δεν πληρώνει το κράτος, εμείς το κάνουμε. Δεν αποφασίζει αυτό (ή τουλάχιστο δε θα έπρεπε να γίνεται) αλλά κάπου έχουμε ξεχάσει να έχουμε άποψη. Κάποια στιγμή ίσως αναλύσω τη θέση μου περαιτέρω. Kαι μια ερώτηση: που είμαστε εμείς (σε όσους συμφωνούν αναφέρομαι) όταν γίνονται είτε οι προβοκάτσιες είτε απλά ηλίθια σκηνικά που δίνουν πάτημα στους εκάστοτε ανωτέρους να συζητάνε για κατάργηση; Αν δε θες αστυνόμευση, τουλάχιστον πρέπει να περιφρουρήσεις μόνος τις προσωπικές σου αξίες. Όπως όταν δέρνανε τους Αλβανούς όταν "τόλμησαν" να νικήσουν την εθνική Ελλάδος στο ποδόσφαιρο αντί να το βλέπουν από την οθόνη τους, θα έπρεπε όλοι οι ελεύθεροι άνθρωποι να είναι εκεί και να σταματήσουν την ντροπή, έτσι και στο θέμα μας, ας ξυπνήσουμε κι εμείς λιγάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Ρε παίδες μην τσαντίζεστε!:) μανόλι μπορώ να παίξω κάποιες απο τις καταλήξεις των postcount στο τζόκερ?:P Θα σου δώσω ποσοστά

Δεν τσαντίστηκα, βαρέθηκα.

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αρα αν δεχτουμε οτι το πανεπιστημιο την γλυτωνει (την τρωει η μαυρη τρυπα την μηνυση) τοτε ναι τα παραδειγματα σου στεκουν και :
  • ειναι επιχειρημα υπερ της συνεχισης του ασυλου (οταν ενας απο τους στοχους μας ειναι να την γλυτωνουμε)
  • ειναι επιχειρημα υπερ της καταργησης του ασυλου (οταν δεν θελουμε το πανεπιστημιο - η οποιοσδηποτε άλλος - να την γλυτωνει).
Αρα νομιζω οτι τελικα συννεοηθηκαμε.!! Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ στο 1ο bullet και εγω στο 2ο

Και πως να μη βαρεθώ όταν ο άλλος γράφει για να σε εκνευρίσει;
Αν υπάρχει άλλος ένας χρήστης του forum που συμφωνεί με τον τρόπο που συνοψίζει η leviathan δηλαδή ότι εγώ θέλω το άσυλο για να τη σκαπουλάρει το πανεπιστήμιο με τις παράνομες ενέργειες του ας μου το πει.

ΕΛΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tralala:
Kαι μια ερώτηση: που είμαστε εμείς (σε όσους συμφωνούν αναφέρομαι) όταν γίνονται είτε οι προβοκάτσιες είτε απλά ηλίθια σκηνικά που δίνουν πάτημα στους εκάστοτε ανωτέρους να συζητάνε για κατάργηση; Αν δε θες αστυνόμευση, τουλάχιστον πρέπει να περιφρουρήσεις μόνος τις προσωπικές σου αξίες.

στον καναπέ μας είμαστε βέβαια...κάτσε ρε συ, να μην ξεκουραστούμε ένα τριήμερο κι εμείς; :D άσε και δεν περνάει πλέον στη μαμά η δικαιολογία ότι έπεσα πάνω σε ένα καδρόνι κατά λάθος :P. δημοκρατία του καναπέ είμαστε :/:

ψ. γενικώς, very nice post :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο tralala και σε όλο το post και στο κομμάτι που quotάρει o weak. Τις προάλλες ήρθε ένας κάφρος στη σχολή και πήγε με σπρέι να βάψει το κυλικείο, αμέσως επενέβησαν συμφοιτητές μου (δεν ήμουνα μπροστά) και τον σταμάτησαν.

Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δεν έχεις ιδέα από τη χρησιμότητα του Πανεπιστημίου αλλά σου αποδίδω τα εύσημα μιας και μας το διευκρίνισες από την 1η σελίδα του θέματος.

Δεν ειχα ιδεα για το ασυλο (ειχα!) -> αρα το θεωρουσα αχρηστο
Καποια ιδεα εχω τωρα (εμαθα 3 πραγματα), εξακολουθω να το θεωρω αχρηστο.
Βεβαια θα πεις δεν ξερω ακομα αρκετα. Δεκτον. Οταν (και εαν) μαθω και τα αλλα 97 (και τα ξερω πλεον ολα) θα επιτρεπεται να το θεωρω ακομα αχρηστο, ή ειναι προδιαγεγραμμενο οτι τοτε θα δω και εγω επιτελους την χρησιμοτητα? (Ειναι υποθετικη & ρητορικη η ερωτηση βεβαια. Ολα δυσκολα θα τα μαθω, και ακομα και αν το καταφερνα (υποθετικα), κατι μου λεει οτι παλι θα μου λεγες 'δεν ξερεις').

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Η επιτροπή ενός Πανεπιστημίου δεν είναι ηλίθια να υποθάλπτει παράνομες έρευνες αλλά είναι έξυπνη ώστε να προστατεύει τις νόμιμες έρευνες από τους απανταχού διώκτες.

Ειπα εγω πουθενα οτι ειναι ηλιθια ??? Ειπα οτι ειναι αναρμοδια να κρινει αν οι καταγγελιες/μυνηση ειναι βασιμες και αρα αν θα πρεπει να διερευνηθουν απο την δικαιοσυνη.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μπορείς να μηνύσεις/καταγγείλεις το πανεπιστήμιο αλλά αν η επιτροπή δεν δώσει άδεια για έλεγχο από εισαγγελέα τότε στην ουσία η μήνυση είναι σαν να μην έγινε ΠΟΤΕ, μην παίζεις με τις λέξεις ρε levi.. έλεος..... :(

Για το παιζω με τις λεξεις τι να πω ? Δηλ οντως πιστευεις οτι επιτηδες παω να σε ξεγελασω και παιζω με τις λεξεις, ενω εγω ρωταω συγκεκριμενα πραγματα (ετσι νομιζα. Η τουλαχιστον αυτο προσπαθουσα να κανω. Αν το αποτελεσμα των προσπαθειων μου σου φαινεται παιχνιδι, αποψη σου. Δεν ηταν ομως η προθεση μου). Και δηλ. μου λες οτι οποιοσδηποτε και να κανει μηνυση (πχ εγω) η μηνυση μπαινει στο συρταρι μεχρι και εφοσον καποια στιγμη αρθει το ασυλο ? Σωστα το καταλαβα αυτο ? δηλ οντως δεν μπορει να μπει ο εισαγγελεας (ειναι και αυτος δημοσια δυναμη δηλ). Ωραια, ευχαριστω πολυ που μου το διευκρινησες... τελικα. Οριστε εμαθα και άλλο ενα στοιχειο.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μα το άσυλο θα προστατέψει το Πανεπιστήμιο από κωλύματα που θα προέκυπταν συνέχεια και αδίκως. (Καθηγητής ΠΑΣΟΚος που κάνει την έρευνα Ν.Δ. στην κυβέρνηση καταγγελίες.. (και το ανάποδο, κτλ ανάλογα με τις πολιτικές εξελίξεις) συν τα παραδείγματα που ανέφερα).

Αυτο μαλιστα, ειναι οντως παραδειγμα. Αλλα αυτα τα προβληματα πολιτικα/κομματικα κλπ ισχυουν σε ενα σωρο αλλους κρατικους φορεις οργανισμους κλπ. Εκει πως θα τα λυσουμε ? Η να τα αφησουμε γιατι δεν μας νοιαζει ? Εμενα παντως με νοιαζει και θελω να αντιμετωπιστουν παντου. Οχι μονο στα πανεπιστημια. Αρα για αυτα τα προβληματα δεν θελουμε πανεπιστημιακο ασυλο, αλλα κατι αλλο ...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια και να προσποιείσαι ότι δεν τα καταλαβαίνεις.
No comment.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δε θες να κάνει έρευνα το πανεπιστήμιο, πες το να τελειώνουμε.
Θελω να κανει ερευνα, αλλα παντα νομιμως.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
ΥΓ. Το αυτεπάγγελτα όντως το χρησιμοποίησα άκομψα σε εκείνο το post, απορώ όμως (ή μάλλον δεν απορώ) γιατί σκάλωσες αφού από τα συμφραζόμενα (αλλά και προηγούμενα post μου) έβγαινε μια χαρά το νόημα.

Για σενα εβγαινε νοημα αφου ηξερες τι θες να πεις. Για μενα που δεν ειμαι μεσα στο κεφαλι σου, διαβαζω αυτα που γραφεις. Και τα συμφραζομενα πιο πολυ με μπερδεψανε παρα με βοηθησανε. Βεβαια εσυ δεν με πιστευεις αφου ξερεις (πως??) οτι μια χαρα καταλαβαινω και τη βρισκω να προσποιουμαι οτι δε καταλαβα (για καποιο μυστηριο λογο.. Ισως το βρισκω ωραιο αστειο να το παζω χαζη (πιο χαζη απο οτι οντως ειμαι δηλ), ποιος ξερει... Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου... Τι να σου πω ? οτι δεν προσποιουμαι και οντως ειχα αποριες και δυσκολια να καταλαβω καποια απο αυτα που εγραψες ?? Οχι βεβαια. Ποιος ο λογος ? Αφου δεν με πιστευεις, γιατι ξερεις καλυτερα εσυ απο εμενα αν εγω καταλαβαινω ή οχι. (οταν εγω λεω 'δεν καταλαβαινω' μαλλον εχω παραισθησεις, αφου στην πραγματικότητα καταλαβαινω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δε θα αναλύσω τις απόψεις μου γιατί από ότι κατάλαβα κανείς δε διαβάζει τις απόψεις του άλλου αν ξεπερνάνε τις 10 σειρές, καλό είναι να μην κρίνεις το τι κάνουμε στο στέκι και το πόσο ασχολούμαστε απο τόσο νωρίς εντελώς φιλικά
Κι από μόνο του σα λέξη είναι ιερή. Μήπως θα άλλαζε άρδην η άποψη σας αν αντί στη θέση της λέξης πανεπιστήμιο βάζαμε το "εκκλησια"? Αν η εκκλησια είχε ανάλογο άσυλο το ίδιο ακριβώς θα συζητάγαμε
Σκεφτείτε λίγο ποιους συμφέρει η κατάργηση του. Δε σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι όλοι αυτοί οι περίφημοι βανδαλισμοί κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα, ωπα κάθε 17 Νοέμβρη θα μπορούσαν αν είναι άνετα κατευθυνόμενοι. Μάλλον το έγραψα στην 11 σειρά και δεν το είδες το ίδιο ακριβώς γράφουμε με τον weak λίγες σειρές πιο κάτω
Κι επειδή κάπου αναφέρθηκε το κράτος... ποιο είναι το κράτος, μήπως είμαστε εμείς και κάπου το έχουμε ξεχάσει? Δεν πληρώνει το κράτος, εμείς το κάνουμε. Το ότι ψηφίζεις σημαίνει ότι είσαι κράτος ? Η οικονομική συμβολή σου πιά είναι ? κάνεις δήλωση δουλέυεις και έχεις κρατήσεις απο την μισθό σου? Αυτή την στιγμή το κρατος πληρώνει την εκπαίδευση σου και σε φιλοξενεί στους χώρους του με σκοπό να στα πάρει μετά και να σε εντάξει στους μελοντικούς πολίτες του ακόμα όμως δεν συμμετέχεις ενεργά μην το ξεχνάς ,
Αν δε θες αστυνόμευση, τουλάχιστον πρέπει να περιφρουρήσεις μόνος τις προσωπικές σου αξίες. Ενώ η λύση που προτείνεις είναι κανένα είδος αστυνόμευσης για να μην έχουμε προβλήματα
Όπως όταν δέρνανε τους Αλβανούς όταν "τόλμησαν" να νικήσουν την εθνική Ελλάδος στο ποδόσφαιρο αντί να το βλέπουν από την οθόνη τους, θα έπρεπε όλοι οι ελεύθεροι άνθρωποι να είναι εκεί και να σταματήσουν την ντροπή,
Και όταν οι Αλβανοί βιάζαν και έκλεβαν τα σπίτια αυτών που τους φιλοξενούσαν τι θα έπρεπε να τους κρατάμε το φανάρι να βλέπουν ? Για κοίτα τι έγινε τις μέρες του παιχνιδιού Ελλάδας - Αλβανίας στα Τίρανα με επιθέσεις με όπλα στην Ελληνική κοινοτητα και μην προσπαθούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Έχεις δει πολούς πανηγηρισμούς Ελλήνων στα Τίρανα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εντελώς φιλικά κι εγώ σου αναφέρω ότι είμαι τύπος που δυσκολεύεται εξαιρετικά να διατυπώνει τις απόψεις του γραπτά κατά συνέπεια σπάνια γράφω οπουδήποτε. Αν δεις όμως την ημερομηνία εγγραφής μου και (δεν το ξέρω αυτό) αν υπάρχει μετρητής που δείχνει συνολικό χρόνο σύνδεσης κάθε μέλους θα καταλάβεις ότι σας ξέρω αρκετά καλά (σαν την ασφάλεια του φόρουμ ένα πράγμα... :)) . Την εκπαίδευση μου την πληρώνω ξεκάθαρα εγώ, και μεχρί πρότινος οι γονείς μου, δηλαδή πάλι εγώ... Γιατί με τα λεφτά των κρατήσεων τους για ένα οικτρο σύστημα υγείας και ένα τελείως παρατημένο εκπαιδευτικό σύστημα θα είχα γυρίσει όλη τη γη. Το θέμα είναι ότι κράτος είμαστε σίγουρα εμείς, γιατί βρίσκεται παντού. Είναι χυδαίο να ορίζεις το κράτος μόνο με οικονομικά κριτήρια μιας και τότε αυτόματα μετατρέπεις τον εαυτό σου σε ένα ψηφίο και την ύπαρξη και την ατομικότητα σου σε ένα Ε9... Και απλά γιατί το εθέσες προσωπικά, από την αρχή των σπουδών μου η μισή μου σχεδόν επιβίωση στηρίζεται σε εμένα. Με υποβιβάζει λοιπόν λίγο αυτό το ...βγάλε λεφτά και μετά μίλα! Όσον αφορά τα παρακάτω σίγουρα δεν κατάλαβες τι εννοούσα
Αν δε θες αστυνόμευση, τουλάχιστον πρέπει να περιφρουρήσεις μόνος τις προσωπικές σου αξίες. Ενώ η λύση που προτείνεις είναι κανένα είδος αστυνόμευσης για να μην έχουμε προβλήματα Όπως όταν δέρνανε τους Αλβανούς όταν "τόλμησαν" να νικήσουν την εθνική Ελλάδος στο ποδόσφαιρο αντί να το βλέπουν από την οθόνη τους, θα έπρεπε όλοι οι ελεύθεροι άνθρωποι να είναι εκεί και να σταματήσουν την ντροπή, Και όταν οι Αλβανοί βιάζαν και έκλεβαν τα σπίτια αυτών που τους φιλοξενούσαν τι θα έπρεπε να τους κρατάμε το φανάρι να βλέπουν ? Για κοίτα τι έγινε τις μέρες του παιχνιδιού Ελλάδας - Αλβανίας στα Τίρανα με επιθέσεις με όπλα στην Ελληνική κοινοτητα και μην προσπαθούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Έχεις δει πολούς πανηγηρισμούς Ελλήνων στα Τίρανα?
Και για να το ξεκαθαρίσω από τώρα, ο τόνος μου είναι σαφώς φιλικός και καμία σχέση με εριστικές διαθέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tralala:
Εντελώς φιλικά κι εγώ σου αναφέρω ότι είμαι τύπος που δυσκολεύεται εξαιρετικά να διατυπώνει τις απόψεις του γραπτά κατά συνέπεια σπάνια γράφω οπουδήποτε. Αν δεις όμως την ημερομηνία εγγραφής μου και (δεν το ξέρω αυτό) αν υπάρχει μετρητής που δείχνει συνολικό χρόνο σύνδεσης κάθε μέλους θα καταλάβεις ότι σας ξέρω αρκετά καλά (σαν την ασφάλεια του φόρουμ ένα πράγμα... :)) . Την εκπαίδευση μου την πληρώνω ξεκάθαρα εγώ, και μεχρί πρότινος οι γονείς μου, δηλαδή πάλι εγώ... Γιατί με τα λεφτά των κρατήσεων τους για ένα οικτρο σύστημα υγείας και ένα τελείως παρατημένο εκπαιδευτικό σύστημα θα είχα γυρίσει όλη τη γη. Το θέμα είναι ότι κράτος είμαστε σίγουρα εμείς, γιατί βρίσκεται παντού. Είναι χυδαίο να ορίζεις το κράτος μόνο με οικονομικά κριτήρια μιας και τότε αυτόματα μετατρέπεις τον εαυτό σου σε ένα ψηφίο και την ύπαρξη και την ατομικότητα σου σε ένα Ε9... Και απλά γιατί το εθέσες προσωπικά, από την αρχή των σπουδών μου η μισή μου σχεδόν επιβίωση στηρίζεται σε εμένα. Με υποβιβάζει λοιπόν λίγο αυτό το ...βγάλε λεφτά και μετά μίλα! Όσον αφορά τα παρακάτω σίγουρα δεν κατάλαβες τι εννοούσα Και για να το ξεκαθαρίσω από τώρα, ο τόνος μου είναι σαφώς φιλικός και καμία σχέση με εριστικές διαθέσεις

Το μόνο που είδα ήταν 1 μύνημα και ειλικρινά πιστεύω ότι απο τα πρώτα μυνήματα κάποιος δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη για το τι γίνεται και τι όχι στο στέκι, δεν έκατσα βέβαια να δω το πότε μπαίνεις ποτε γράφεις κτλ αλλα αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία! Τέσπα
Δουλέυω 13 χρόνια και πίστεψε με ξέρω καλά για κρατήσεις και για το σύστημα υγείας. Το θέμα με τα χρήματα δεν πάει προς τα εσένα αλλα προς κάποια άτομα τα οποία διεκδικούν και ορίονται για το σύστημα και τα αφεντικά και το μόνο που κάνουν είναι να είναι παράσητα.
Σαν φοιτητής είναι φυσικό άσχετα με το τι κάνουν οι γονείς σου να μην μπορείς να συμβάλεις όσο σαν εργαζομενος. Το θέμα δεν είναι βγάλε πρώτα λεφτά και μετά μίλα αλλα βγάλε λεφτά και μετά να απαιτείς, να διαμαρτηρηθείς να φωνάξεις και να πλακωθείς αλλα μέσα απο το σύστημα τότε μόνο καταλαβένεις και σε πονάει και φυσικά σέβεσαι και τον κόπο του άλλου. Για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ ότι οι φοιτητές δεν πρέπει να εκφέρουν γνώμη και να διεκδηκούν έχεται βρεί κάποια πράγματα αλλα δεν μπορείς να διεκδηκείς χωρίς τα τιμάς και να προστατέυεις.
Για το κομμάτι με τους αλβανούς το ξανακοίταξα τώρα και έχεις δίκιο είδα το 2ο κομμάτι χωρίς να προσέξω ιδιαίτερα το πρώτο.
Η εριστική διάθεση ήταν πάντος λόγο την επισήμανσης σου ότι αν είναι πάνω 10 γραμμές δεν το διαβάζουμε τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Σαν φοιτητής είναι φυσικό άσχετα με το τι κάνουν οι γονείς σου να μην μπορείς να συμβάλεις όσο σαν εργαζομενος. Το θέμα δεν είναι βγάλε πρώτα λεφτά και μετά μίλα αλλα βγάλε λεφτά και μετά να απαιτείς, να διαμαρτηρηθείς να φωνάξεις και να πλακωθείς αλλα μέσα απο το σύστημα τότε μόνο καταλαβένεις και σε πονάει και φυσικά σέβεσαι και τον κόπο του άλλου.

Φαντάσου να σου πει ο γιος σου: "Πεινάω...."
Και εσύ να του πεις: "Δούλεψε πρώτα και μετά να απαιτείς"

Όσο για το ότι δε διαβάζουν τις απαντήσεις πάνω από 10 γραμμές φαντάζομαι ότι η tralala μιλούσε για το συγκεκριμένο thread και όχι γενικώς για το steki.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Φαντάσου να σου πει ο γιος σου: "Πεινάω...."
Και εσύ να του πεις: "Δούλεψε πρώτα και μετά να απαιτείς"

Όσο για το ότι δε διαβάζουν τις απαντήσεις πάνω από 10 γραμμές φαντάζομαι ότι η tralala μιλούσε για το συγκεκριμένο thread και όχι γενικώς για το steki.

ωραίο παράδειγμα! :P Άλλο ζητάς, άλλο απαιτείς δεν μπορείς να απαιτήσεις απο τους γονείς σου να φάς μπορςίς να ζητήσεις αν εσύ έφερνες τα λεφτά στο σπίτι να απαιτήσεις ότι γουστάρεις. τεσπα το θέμα έχει πάει σε λάθος δρόμο το πρόβλημα μου δεν είναι με τους φοιτητές σε αυτό το θέμα αλλα πιό πολύ με τους γνωστούς-άγνωστους που γράφουν με σπρεί στους τοίχους κάτω τα αφεντικά και δεν έχουν δουλέψει ποτέ και που καταστρέφουν ξένη και δημόσια περιουσία στο όνομα του "αγώνα τους".
Πάντος δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλα το συγκεκριμένο είναι απο τα πιο κουραστικά τοπικ!
Πάω να φάω!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εβγαλλα καποια offtopic και θα βρειτε εδώ.
Παρακαλώ όλους να σταματήσουν τις ειρωνίες :)
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν μιλάω για αρκετές μέρες σε αυτό το θέμα, αλλά θα μιλήσω τώρα για να ξαναρωτήσω κάτι, επειδή δεν πήρα απάντηση (κ δυστυχώς ξέρω γιατί):

προηγουμένως είπα ότι το καλύτερο είναι μια τροποποίηση του ασύλου (όχι κατάργηση) ώστε να λύνονται τα όσα προβλήματα έχουν δημιουργηθεί από αυτό, ενώ οι φοιτητές και το ακαδημαϊκό προσωπικό να νοιώθουν ελέυθεροι να αναπτυχθούν πνευματικά (αν αυτό νομίζετε ότι διασφαλίζει το άσυλο) αλλά και οι επιστήμες να προχωρήσουν. Απορώ γιατί οι "αγωνιστές υπερ του ασύλου" μιλάνε για κατάργηση για τόοοοσες σελίδες...

Και ρωτάω γιατί δεν πήρα απάντηση όταν ξαναείπα τα ίδια:
1) Συμφωνείτε ή δεν συμφωνείτε ότι τα έκτροπα με την κακή χρήση του ασύλου πρεπει να σταματήσουν;

2) Συμφωνείτε με μια τροποποίησή/αλλαγή του ώστε να διασφαλίζεται και η ασφάλεια των απλών πολιτών γύρω από το πανεπιστήμιο;

3) Στις ΗΠΑ πως προχωρούν οι επιστήμες χωρίς άσυλο και από ιδιωτικά πανεπιστήμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Απορώ γιατί οι "αγωνιστές υπερ του ασύλου" μιλάνε για κατάργηση για τόοοοσες σελίδες...

εχμ, οι "αγωνιστές υπέρ του ασύλου" το κάνουν αυτό; :confused: μήπως το κάνουν απαντώντας σε κάποιους "αγωνιστές κατά του ασύλου" που μιλάνε για κατάργηση για τόοοσες σελίδες; :P :D

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Και ρωτάω γιατί δεν πήρα απάντηση όταν ξαναείπα τα ίδια:
1) Συμφωνείτε ή δεν συμφωνείτε ότι τα έκτροπα με την κακή χρήση του ασύλου πρεπει να σταματήσουν;

2) Συμφωνείτε με μια τροποποίησή/αλλαγή του ώστε να διασφαλίζεται και η ασφάλεια των απλών πολιτών γύρω από το πανεπιστήμιο;

σε αυτά τα δύο εγώ προσωπικά έχω απαντήσει κ για να μην μακρυγορώ μαντεύω ότι συμφωνούμε :)

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
3) Στις ΗΠΑ πως προχωρούν οι επιστήμες χωρίς άσυλο και από ιδιωτικά πανεπιστήμια;

για να είμαι ειλικρινής, δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει στην αμερική :redface:. αλλά έχω την εντύπωση ότι η επιστημονική γνώση αποτελεί ιδιωτική περιουσία... κάποιος να μας διαφωτίσει πλιζ :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Κι εγώ έχω απαντήσει δίκιο έχει η tralala μου φαίνεται...
Επίσης είπα και για τα 3-4 πανεπιστήμια τα οποία θα παράγουν γνώση, τα υπόλοιπα πιστωτικές μονάδες, 3χρονα bachelor και γεια μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top