Βελτίωση γραφικού χαρακτήρα

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Στην πρώτη εικόνα σάς παρουσιάζω τα δικά μου γράμματα σε δύο εκδοχές τους. :P
Η δεύτερη είναι ένα άλλο -εκτενέστερο- δείγμα των μη βιαστικών μου γραμμάτων, αντλούμενο από τις σημειώσεις μου στη Λογοτεχνία Γενικής: :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Scan.jpg
    Scan.jpg
    159.9 KB · Εμφανίσεις: 1,634
  • Scan 2.jpg
    Scan 2.jpg
    474.3 KB · Εμφανίσεις: 1,087

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ωραία γράμματα!:clapup:
Πάντως πιστεύω οτι αν θέλει κάποιος με επιμονή και υπομονή μπορεί να διορθώσει το γραφικό χαρακτήρα.μιλω εκ πειρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ ότι, αν κάποιος θέλει να βελτιώσει τον γραφικό του χαρακτήρα, πρώτα πρέπει να μάθει να κάνει πιο «καθαρά» γράμματα. Σε δεύτερη φάση μπορεί να πειραματιστεί με το σχήμα των γραμμάτων. Τα πραγματικά ωραία γράμματα θέλουν και λίγο δεξιοτεχνία όσο να 'ναι που σίγουρα δεν την κατέχω.

Εμένα, από το δημοτικό κιόλας, μού έλεγαν ότι έκανα ωραία γράμματα (και εξακολουθούν να μού το λένε), κάτι που δεν ίσχυε επ' ουδενί. Αυτό που στην πραγματικότητα ισχύει είναι να κάνω «καθαρά» γράμματα. Αυτά, όταν δεν βιάζομαι στο γράψιμο· όταν βιάζομαι, κάνω ορνιθοσκαλίσματα. :loltooth:

Τα τελευταία χρόνια δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα ο γραφικός μου χαρακτήρας. Το μόνο που άλλαξα πριν από λίγο καιρό ήταν το σίγμα, το οποίο το έγραφα σαν μικρό έξι. Δεν μού άρεσε αισθητικά, γι' αυτό το άλλαξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Θεωρώ ότι, αν κάποιος θέλει να βελτιώσει τον γραφικό του χαρακτήρα, πρώτα πρέπει να μάθει να κάνει πιο «καθαρά» γράμματα. Σε δεύτερη φάση μπορεί να πειραματιστεί με το σχήμα των γραμμάτων. Τα πραγματικά ωραία γράμματα θέλουν και λίγο δεξιοτεχνία όσο να 'ναι που σίγουρα δεν την κατέχω.

Εμένα, από το δημοτικό κιόλας, μού έλεγαν ότι έκανα ωραία γράμματα (και εξακολουθούν να μού το λένε), κάτι που δεν ίσχυε επ' ουδενί. Αυτό που στην πραγματικότητα ισχύει είναι να κάνω «καθαρά» γράμματα. Αυτά, όταν δεν βιάζομαι στο γράψιμο· όταν βιάζομαι, κάνω ορνιθοσκαλίσματα. :loltooth:

Τα τελευταία χρόνια δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα ο γραφικός μου χαρακτήρας. Το μόνο που άλλαξα πριν από λίγο καιρό ήταν το σίγμα, το οποίο το έγραφα σαν μικρό έξι. Δεν μού άρεσε αισθητικά, γι' αυτό το άλλαξα.

Εγω περυσι ξεκινησα να το κανω σαν δ ενω μια ζωη το εκανα εγραφα ξεκαθαρα ως σ ,τελικα συμβαινει και σε αλλους νομιζα οτι ημουν ο μονος που αλλαζει τροπο γραφης στα καλα καθουμενα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το μοναδικά γράμματα που έχω αλλάξει όταν τα γράφω είναι το θ (από θ σε ϑ) και το ξ (από ξ με ανοιχτή "ουρίτσα" σε ξ καλλιτεχνικό με κλειστή "ουρίτσα" στο κάτω μέρος :P). Αυτό συντελέστηκε στην Δ' Δημοτικού :P

Κατά τα άλλα, τα δικά μου γράμματα είναι "καθαρά" και ελαφρώς "γυναικεία", γιατί Α' δημοτικού τα γράμματα της μάνας μου και της δασκάλας μου ήταν έτσι :P Η μαμά έσβηνε κάθε γράμμα μου που δεν ήταν στρογγυλό... Αφήστε, βάσανα! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Έχω βιβλίο καλλιγραφίας. Όποιος θέλει ας στείλει πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιλτιάδης

Νεοφερμένος

Ο Μιλτιάδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Όπως λέει και ο τίτλος κάνω πολύ άσχημα γράμματα.Μου είπε ένας καθηγητής ότι αν έχω ένα πολύ καλό γραπτό μπορεί κάποιος εξεταστής να μου κόψει πολλές μονάδες για γράμματα.Ξέρει κάποιος τρόπο να τα φτιάξω το συντομότερο δυνατόν και ταυτόχρονα να γράφω γρήγορα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να αλλάξεις γραφικό χαρακτήρα είναι μάλλον αδύνατον. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να γράφεις κάπως πιο ευανάγνωστα. Προσπάθησέ το, δεν είναι δύσκολο και νομίζω ότι μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα θα συνηθίσεις και θα μπορέσεις να γράφεις με την ίδια ταχύτητα που γράφεις και τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν έδινα πανελλήνιες υπήρχαν πολλά παιδιά που τα γράμματά τους δεν διαβάζονταν. Στον έναν έκοψαν αρκετές μονάδες, όχι γιατί δεν τους άρεσαν τα γράμματά του (προφανώς) αλλα γιατι πολυ απλά δεν καταλάβαιναν τι έγραφε. Οι διορθωτές έχουν πολλά γραπτά να κοιτάξουν οπότε φυσικά και δεν θα σπάσουν το κεφάλι τους να καταλάβουν τι έγραψε ένας μαθητής. Ειναι σε φαση "δεν καταλαβαίνω τα γράμματα εδώ, επόμενο!"
Εάν τα γράμματά σου δεν ειναι "ωραια" αλλα είναι ευανάγνωστα, τότε είσαι οκ. Αν δεν διαβάζονται, ξεκίνα με το να γράφεις αργά προσπαθώντας να τα κανεις οσο πιο καλα γινονται. Μην σε ενδιαφέρει τοσο το ποσο γρήγορα γραφεις. Θα σου παρει αρκετο χρονο αλλα εαν δεν το κανεις τωρα, πότε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι κάνω καλύτερα γράμματα όταν δίνω εύρος / χώρο σε κάθε γράμμα, δηλαδή ανοίγω λίγο παραπάνω την κίνηση με τον στυλό :hmm:Πχ μεγαλύτερος κύκλος για το άλφα και το όμικρον, πιο κωλαρίνι για το ωμέγα, μαγκουρίτσα για το γιότα και το άλφα, λίγο τραβηγμένη / πιο ψηλά προς τα πάνω η κάθετη γραμμή για το μί, λάμδα που φτάνει και κάτω από τη γραμμή του τετραδίου κτλ :P.
Κάνοντας πιο πλατιά τα γράμματα και με ελαφρά καλλιγραφία τα κάνεις και πιο ευανάγνωστα.

Θέλω να πω, ότι αν ένα από τα προβλήματα που έχεις με τα γράμματα είναι το να είναι κολλημένα μεταξύ τους και μαζεμένα ή και πολύ μικρά, αραίωσε και μεγάλωσέ τα να διαβάζονται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω παρατηρήσει ότι κάνω καλύτερα γράμματα όταν δίνω εύρος / χώρο σε κάθε γράμμα, δηλαδή ανοίγω λίγο παραπάνω την κίνηση με τον στυλό :hmm:Πχ μεγαλύτερος κύκλος για το άλφα και το όμικρον, πιο κωλαρίνι για το ωμέγα, μαγκουρίτσα για το γιότα και το άλφα, λίγο τραβηγμένη / πιο ψηλά προς τα πάνω η κάθετη γραμμή για το μί, λάμδα που φτάνει και κάτω από τη γραμμή του τετραδίου κτλ :P.
Κάνοντας πιο πλατιά τα γράμματα και με ελαφρά καλλιγραφία τα κάνεις και πιο ευανάγνωστα.

Θέλω να πω, ότι αν ένα από τα προβλήματα που έχεις με τα γράμματα είναι το να είναι κολλημένα μεταξύ τους και μαζεμένα ή και πολύ μικρά, αραίωσε και μεγάλωσέ τα να διαβάζονται. :)

Δε θα ξαναδώ ποτέ το ωμέγα με τον ίδιο τρόπο. :cry_x:
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Όπως λέει και ο τίτλος κάνω πολύ άσχημα γράμματα.Μου είπε ένας καθηγητής ότι αν έχω ένα πολύ καλό γραπτό μπορεί κάποιος εξεταστής να μου κόψει πολλές μονάδες για γράμματα.Ξέρει κάποιος τρόπο να τα φτιάξω το συντομότερο δυνατόν και ταυτόχρονα να γράφω γρήγορα;;;

Προσωπικα τις περισσοτερες φορες αυτο το δεν διαβαζονται που παρατηρω δεν ειναι ουτε απο ταχυτητα ουτε απο ασχημο τροπο γραφης αλλα γενικοτερη τσαπατσουλια . Ας πουμε τραβας γραμμες οπου και οπως να'ναι,μουτζουρες παντου*,ακανονιστος τροπος γραφης και αλλαγη του τροπου γραφης και διαφορα τετοια.

*Μπορεις να κανεις υπερβολικα πολλες μουτζουρες και να μην σου στοιχισει τιποτα εφοσον φροντισεις να μην χαλανε την εικονα του γραπτου αλλα και να μην εμποδιζουν την κατανοηση του τι εχεις γραψει και με τι σειρα.Το κλειδι εδω ειναι να μουτζουρωνεις με συγκεκριμενο τροπο και οχι ακανονιστα οπως ειπα οτι γραφουν μερικοι. Δοκιμασμενο σε πολλες και διαφορες εξετασεις,it works every time :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Προσωπικα τις περισσοτερες φορες αυτο το δεν διαβαζονται που παρατηρω δεν ειναι ουτε απο ταχυτητα ουτε απο ασχημο τροπο γραφης αλλα γενικοτερη τσαπατσουλια . Ας πουμε τραβας γραμμες οπου και οπως να'ναι,μουτζουρες παντου*,ακανονιστος τροπος γραφης και αλλαγη του τροπου γραφης και διαφορα τετοια.

*Μπορεις να κανεις υπερβολικα πολλες μουτζουρες και να μην σου στοιχισει τιποτα εφοσον φροντισεις να μην χαλανε την εικονα του γραπτου αλλα και να μην εμποδιζουν την κατανοηση του τι εχεις γραψει και με τι σειρα.Το κλειδι εδω ειναι να μουτζουρωνεις με συγκεκριμενο τροπο και οχι ακανονιστα οπως ειπα οτι γραφουν μερικοι. Δοκιμασμενο σε πολλες και διαφορες εξετασεις,it works every time :hehe: .

Κι εμένα οι μουτζούρες μου έχουν ένα μοτίβο ώστε να μην χαλάνε την εικόνα του γραπτού :P Έχουνε ωραίο σχήμα και μέτρια ποσότητα μελανιού, δηλαδή ούτε είναι αραιή (σβήνω πολύ καλά), ούτε βυθίζει το χαρτί. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εχω και εγω προβλημα με τα γραμματα.Αυτο που κανω ειναι στα τεστ φροντηστηριου και σχολειου να προσπαθω να κανω καλα γραμματα,ευαναγνωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Κι εμένα οι μουτζούρες μου έχουν ένα μοτίβο ώστε να μην χαλάνε την εικόνα του γραπτού :P Έχουνε ωραίο σχήμα και μέτρια ποσότητα μελανιού, δηλαδή ούτε είναι αραιή (σβήνω πολύ καλά), ούτε βυθίζει το χαρτί. :D

Ακομα και η μουτζουρα εαν γινει καλα μετραει προιδεαζει θετικα.Αντιλαμβανονται οτι σεβεσαι τον κοπο τους και δεν τα αφηνεις ολα στην ευχη του θεου(δηλαδη σε αυτους) για να βγει ακρη :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
M' αρέσει η Ελληνική γλώσσα για την λεξιπλασία της. Έκανα κοιλιακούς από τη λέξη "κωλαρίνι του ωμέγα". Νομίζω ότι ήμουν ο μόνος που πίστευα ότι έβλεπα πρόστυχα το "ωμέγα" καθώς οι μαθηματικοί (ειδικά οι Ευρωπαίοι) του δίνουν και καταλαβαίνει στην τροφαντότητα ως προς το σχήμα του. :laugh: Να είσαι καλά Πέτρο.

Προσωπικά έχω διάφορους γραφικούς χαρακτήρες ανάλογα την διάθεσή μου ή πόσο έχω γράψει. Από μικρός είχα σαφή τρόπο γραφής που αποτελούσε λόγο κοπλιμέντων και γενικότερης συμπάθειας (σε αντίθεση με τον χαρακτήρα μου). Πλέον έχει αλλοιωθεί ο Ελληνικός τρόπος γραφής γιατί καθημερινά γράφω ή Αγγλικά ή Γερμανικά. Μου φαίνεται κάπως όταν γράφω σε Ελληνικά. Φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος. Τα γράμματα που έχω αλλοιώσει είναι το άλφα (alpha) και το βήτα (beta) με βάση το γράμμα



της γερμανικής γλώσσας. Υπάρχει και για μένα μια σύγχυση μεταξύ "α" (ηχητικού) και "άλπφα" (οπως το προφέρουν οι ξένοι λαοί). Επίσης αυτή η προφορά στο γράμμα "μ" ως "μιού" (και αντίστοιχα "ν" ως "νιού") με κάνει να γελάω πάντα από μέσα μου. Αλλοίωση έχει επέλθει και στα προαναφερθέντα γράμματα, π.χ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top