Κάπνισμα

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μια φορά στην ζωή μου έχω καπνίσει, απλά από περιέργεια και μόνο και από τότε δεν ξαναδοκίμασα. Δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόση εξάρτηση από τον κόσμο στο τσιγάρο...
κυρίως γιατί η νικοτίνη είναι εξαρτησιογόνος ουσία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
κυρίως γιατί η νικοτίνη είναι εξαρτησιογόνος ουσία;;

Ίσως, αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα χαρακτήρα. Εάν θες να το κόψεις, τότε το κόβεις. Άποψη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ίσως, αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα χαρακτήρα. Εάν θες να το κόψεις, τότε το κόβεις. Άποψη μου..
αυτό ισχύει κατά πολύ.. Άρχισα το κάπνισμα στα 14 και εκ τοτε το έχω κόψει και το έχω ξαναρχίσει πολλές φορές (μια φορά κατάφερα να το κόψω για 14+ μήνες). Τώρα είμαι πάλι στο μήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οχι και είμαι κατά. Είναι είδος εθισμού και προκαλεί σοβαρά προβλήματα στην υγεία. Οι περισσότεροι που καπνίζουν καταλήγουν στα 40 με κίτρινα ή σάπια δόντια και με την πάροδο του χρόνου σοβαρά προβλήματα υγείας.Γιατί να θέλει κάποιος κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Κάπνιζα περιστασιακά από τα 16 ως τα 23, στην αρχή τύπου μια φορά το εξάμηνο να δοκίμαζα σε παρέες και από τα 20 ως τα 22 περίπου τρία με πέντε τσιγάρα τη βδομάδα. Σε κάποια φάση αποφάσισα να το σταματήσω αυτό το περιστασιακό, έβαλα πείσμα και το έκοψα. Έχω να καπνίσω 2 χρόνια και 3 μήνες και νιώθω απίστευτα χαρούμενη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μέχρι τα 17 μου, δεν έχω καπνίσει ποτέ :P και θέλω ούτε στην πορεία να μη γίνει κάτι τέτοιο, ούτε καν δοκιμαστικά:Ρ Όταν βλέπεις αγαπημένα σου πρόσωπα να "φεύγουν" εξαιτίας αυτού, (θέλω να) πιστεύω ότι δύσκολα αρχίζεις και εσύ μια τόσο καταστροφική συνήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλεργία,βρωμιά,καρκίνος.Αυτά μου έρχονται στο μυαλό για το τσιγάρο.Καλό θα ήταν οι καπνιστές να σέβονται τους μη.Αν θέλουν να απολαύσουν το τσιγαράκι τους μπορούν να το κάνουν σε ανοιχτούς χώρους και μόνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αλλεργία,βρωμιά,καρκίνος.Αυτά μου έρχονται στο μυαλό για το τσιγάρο.Καλό θα ήταν οι καπνιστές να σέβονται τους μη.Αν θέλουν να απολαύσουν το τσιγαράκι τους μπορούν να το κάνουν σε ανοιχτούς χώρους και μόνο. :)

Εγώ (όντας καπνίστρια) καπνίζω πάντα σε ανοιχτούς χώρους. Ακόμη και στο σπίτι αν καπνίσω, θα βγω στο μπαλκόνι (ή θα έχω ανοιχτή μπαλκονόπορτα) ανεξαρτήτως καιρού.

Παλαιότερα που δεν κάπνιζα ενεργητικά με ενοχλούσε απίστευτα ο καπνός και για αυτό καταλαβαίνω τους μη καπνιστές απόλυτα. :) Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που δεν τους νοιάζει τίποτα και καπνίζουν όπου να'ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ (όντας καπνίστρια) καπνίζω πάντα σε ανοιχτούς χώρους. Ακόμη και στο σπίτι αν καπνίσω, θα βγω στο μπαλκόνι (ή θα έχω ανοιχτή μπαλκονόπορτα) ανεξαρτήτως καιρού.

Παλαιότερα που δεν κάπνιζα ενεργητικά με ενοχλούσε απίστευτα ο καπνός και για αυτό καταλαβαίνω τους μη καπνιστές απόλυτα. :) Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που δεν τους νοιάζει τίποτα και καπνίζουν όπου να'ναι...
Τους περισσότερους δεν τους νοιάζει.Αποτελείς εξαίρεση που πράττεις το αυτονόητο.Όπως και να έχει :thumbup: !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Το τσιγάρο για μένα ήταν ο συνδυασμός του με όμορφες και χαλαρές στιγμές. Από τότε που το έκοψα έκοψα και κάποιες τέτοιες όμορφες στιγμές δυστυχώς αλλά είναι επαρκές τίμημα για να μην καπνίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τους περισσότερους δεν τους νοιάζει.Αποτελείς εξαίρεση που πράττεις το αυτονόητο.Όπως και να έχει :thumbup: !

Νομίζω πως κανονικά θα έπρεπε να τους νοιάζει. Αν ο καπνιστής θέλει την πίσσα και τη νικοτίνη μέσα του, ο διπλανός του δεν έχει φταίξει πουθενά να εισπνεύσει τα κατάλοιπα.

Εγώ πχ που μεγάλωσα με γονείς καπνιστές, αν και κάπνιζαν πάντα με ανοιχτό παράθυρο σε συγκεκριμένο δωμάτιο του σπιτιού, δεν θυμάμαι να υπέγραψα πως δε με πειράζει να εισπνέω καπνό... Απο τη στιγμή που ξεκίνησα κι εγώ να καπνίζω, συνειδητοποίησα οτι ο άλλος δε μου φταίει σε τίποτα αν εγώ θέλω να καπνίσω, και ξεκίνησα να βγαίνω έξω για να κάνω το τσιγάρο μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Είμαι ΦΑΝΤΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ.

Δεν μπορώ το τσιγάρο καθόλου δεν το αντέχω μου μυρίζει απαίσια και ειδικά σε χώρο κλειστό , είτε με αερισμό ή χωρίς μου προκαλεί ζαλάδα και ανακατωσούρα. Επίσης δεν αντέχω τους άθλιους ταξιτζήδες :cray: που καπνίζουν ενώ οδηγούν και εσύ είσαι μέσα για να πας κάπου . Έχω αναγκαστεί να κατεβώ για να πάρω αέρα γιατί ανακατευόμουν, ειδικά εάν έκανε και ζέστη!

Επίσης με στεναχωρεί που πλέον καπνίζουν 12χρόνα και δεν τα προστατεύουν οι γονείς τους .....Πώς τα αγοράζουν αφού απαγορεύεται νομίζω η πώλησής του σε ανηλίκους ; Δεν είμαι σίγουρη κάπου το έχω δει νομίζω. Αν δεν απαγορεύεται να απαγορευτεί. Πηγαίναν τα παιδιά τάχα τουαλέτα στο μάθημα και κάπνιζαν όπως και στο διάλειμμα κάπνιζαν πίσω από κάγκελα, και πεζούλια και δεν ξέρω τι.

Οι γονείς μου κόντεψαν να πεθάνουν για να το σταματήσουν είχα βαρεθεί να τους φωνάζω :'(

ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Είμαι ΦΑΝΤΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ.

Τι είδους; :hehe:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
ultraviolence :lol: χαχα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμένα πάντως εδώ στο Ρέθυμνο, για τσιγάρα και ποτά στα περίπτερα μου ζητάνε ταυτότητα. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εμένα πάντως εδώ στο Ρέθυμνο, για τσιγάρα και ποτά στα περίπτερα μου ζητάνε ταυτότητα. :hehe:

Εσένα σις θα σε δειρω καμία ωρα παντόφλα σου λέω :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εσένα σις θα σε δειρω καμία ωρα παντόφλα σου λέω :bleh:

Εγώ φταίω πάλι που μικροδείχνω;:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εγώ (όντας καπνίστρια) καπνίζω πάντα σε ανοιχτούς χώρους. Ακόμη και στο σπίτι αν καπνίσω, θα βγω στο μπαλκόνι (ή θα έχω ανοιχτή μπαλκονόπορτα) ανεξαρτήτως καιρού.

Παλαιότερα που δεν κάπνιζα ενεργητικά με ενοχλούσε απίστευτα ο καπνός και για αυτό καταλαβαίνω τους μη καπνιστές απόλυτα. :) Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που δεν τους νοιάζει τίποτα και καπνίζουν όπου να'ναι...

Συγχαρητήρια είναι το λιγότερο που μπορεί να σου πει κανείς :thumbup: και στο λέει ένα άτομο που έχει φάει μέχρι και βρίσιμο επειδή έχει άσθμα και προσπαθεί να αναπνέει καθαρό αέρα σε κλειστό χώρο προκειμένου να μη παθαίνει κρίσεις :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paulina

Νεοφερμένος

Η Paulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οχι δεν καπνιζω.Και τελεθταια με ενοχλει και απιστευτα η μυρωδια.Με ενοχλει παρα πολυ που δεν μπορω να βγω εξω χωρις να νιωθω να πνιγομαι...Θυμαμαι ποσο πολυ χαιρομουν τις εξοδους μου στο Παρισι που πηγα με την WorldVentures,που ισχυει γενικα ο αντικαπνιστικος...Εδω δυστυχως τα πραγματα για εμας ειναι δυσκολα.Υπαρχει βεβαια μια ομαδα στο φεις που ψαχνει τετοια μαγαζια και επιλεγουμε πολυ συχνα απο εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top