Γερμανικά άνευ διδασκάλου

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ναι αλλά τώρα (στο Λύκειο)δεν έχω αυτή την πολυτέλεια.:P
Και ό,τι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.:D

Θα σε κρατήσω απασχολημένη, μην ανησυχείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μία αξιόπιστη ιστοσελίδα για να μάθετε γερμανικά εύκολα και δωρεάν είναι αυτή:https://www.dw.de/μαθαινω-γερμανικα/μαθήματα-γερμανικών/s-2724 Προσωπικά προτείνω τη σειρά RadioD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Γεια σας είμαι δυο χρονια στη γερμανια και θελω να παρω το β2 το zertifikat,εχω καλες γνωσεις και πιστευω ότι με εντατικο διάβασμα όλα γινονται...αυτό που θελω να ρωτησω είναι αμα μπορω από μονος μου να αγορασω βιβλια και να προσπαθήσω μονος μου μεχρι να δωσω τις εξετασεις η πρεπει να παω σε sprachschule ? εσεις τι πιστευετε ποια είναι η καλυτερη λυση? :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μπορεις απο μονος σου. Η αδερφη μου το εδωσε κανοντας ιδιαιτερα. Μην αγχωνεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας είμαι δυο χρονια στη γερμανια και θελω να παρω το β2 το zertifikat,εχω καλες γνωσεις και πιστευω ότι με εντατικο διάβασμα όλα γινονται...αυτό που θελω να ρωτησω είναι αμα μπορω από μονος μου να αγορασω βιβλια και να προσπαθήσω μονος μου μεχρι να δωσω τις εξετασεις η πρεπει να παω σε sprachschule ? εσεις τι πιστευετε ποια είναι η καλυτερη λυση? :) :)

Επειδή είσαι στην Γερμανία και έχεις ερεθίσματα από παντού δεν νομίζω πως το Sprachschule είναι απαραίτητο! Αν διαβάσεις, και προσπαθήσεις μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου! Αν στην πόλη σου έχετε Hugeldubel αλλά και άλλα βιβλιοπωλεία πήγαινε και ψάξε για βιβλία! Απλά, αν έχεις κάποια γνωστή/ γνωστό ο/η οποίος/ οποία είναι φιλόλογος ( γερμ. φιλολογίας εννοώ) ζήτα του να σου διορθώνει τις εκθέσεις! Για τα κείμενα, το Hören και το προφορικό νομίζω πως χάρη του ότι ζεις στην Γερμανία δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Hallo! :P
Λοιπόν, γερμανομαθείς/γερμανοδιδάσκαλοι μια συμβουλή. Θέλω να ξεκινήσω να μαθαίνω γερμανικά από το σχεδόν 0. Αυτό πάει να πει ότι τα έχω μεν ως άκουσμα (έχω επισκεφτεί τη χώρα πολλές φορές, για αρκετά μεγάλα διαστήματα) αλλά δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα.

Θα μπορούσα φέτος να ξεκινήσω το Α1/Α2 στο διδασκαλείο του ΕΚΠΑ (είναι το μόνο που μπορώ να αντέξω οικονομικά στην προκειμένη), αλλά επειδή έχω φουλ πρόγραμμα, δεν ξέρω αν θα με βολέψουν τα δύο τρίωρα την εβδομάδα. Σκεφτόμουν αν γίνεται να καλύψω με βιβλία/προσωπικό διάβασμα το Α1/Α2 μέχρι τον Ιούνιο κι από εκεί και πέρα να ξεκινήσω κανονικά μαθήματα για Β1/Β2 του χρόνου, που θα έχω μόνο τη διπλωματική κι όχι παραδόσεις στη σχολή.

Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε βιβλία;

Ως προς τις γλώσσες έχω δύο μητρικές και μιλάω άλλες δύο σε επίπεδο C2+ (δηλ. είναι γλώσσες εργασίας μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Hallo! :P
Λοιπόν, γερμανομαθείς/γερμανοδιδάσκαλοι μια συμβουλή. Θέλω να ξεκινήσω να μαθαίνω γερμανικά από το σχεδόν 0. Αυτό πάει να πει ότι τα έχω μεν ως άκουσμα (έχω επισκεφτεί τη χώρα πολλές φορές, για αρκετά μεγάλα διαστήματα) αλλά δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα.

Θα μπορούσα φέτος να ξεκινήσω το Α1/Α2 στο διδασκαλείο του ΕΚΠΑ (είναι το μόνο που μπορώ να αντέξω οικονομικά στην προκειμένη), αλλά επειδή έχω φουλ πρόγραμμα, δεν ξέρω αν θα με βολέψουν τα δύο τρίωρα την εβδομάδα. Σκεφτόμουν αν γίνεται να καλύψω με βιβλία/προσωπικό διάβασμα το Α1/Α2 μέχρι τον Ιούνιο κι από εκεί και πέρα να ξεκινήσω κανονικά μαθήματα για Β1/Β2 του χρόνου, που θα έχω μόνο τη διπλωματική κι όχι παραδόσεις στη σχολή.

Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε βιβλία;

Ως προς τις γλώσσες έχω δύο μητρικές και μιλάω άλλες δύο σε επίπεδο C2+ (δηλ. είναι γλώσσες εργασίας μου).

Themen neu ή DaF Kompakt.
Θα πάρω και δεύτερη γνώμη και θα επιστρέψω με καλύτερο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέφτομαι να μάθω Γερμανικά με κάποια μέθοδος διδασκαλίας (π.χ. Linguaphone). Ο στόχος μου είναι να φτάσω στο επίπεδο Α2 μέχρι τον Σεπτέμβριο, ούτως ώστε στη συνέχεια να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο για να συνεχίσω για Β1-Β2. Αξίζει να αγοράσω κάποια «μέθοδος» αυτοδιδασκαλίας; Ο λόγος που το σκέφτομαι αυτό είναι για να γλιτώσω κάποια χρήματα. Να σημειώσω, επίσης, ότι έκανα Γερμανικά στις δύο τελευταίες τάξεις του Δημοτικού και σε όλο το Γυμνάσιο, και ότι έχω ήδη κάποιες προϋπάρχουσες γνώσεις μέσω ιστοσελίδων. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakius

Νεοφερμένος

Ο sakius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας,θα ήθελα να ξεκινήσω την εκμάθηση γερμανικών από το 0 μόνος μου.Δεν υπάρχουν χρήματα για ιδιαίτερα ή φροντιστήριο και απλά θέλω μια πρόταση για πια σειρά βιβλίων να εμπιστευτώ.Η σειρά θέλω να απευθύνεται σε ενήλικες και τουλάχιστον για το αρχικό επίπεδο Α1 να έχει οδηγίες στα ελληνικά.
Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα τη DAF kompakt + DAF kompakt neu. Μ'αρέσει το στυλ από Α1 σε Β1 σε ένα βιβλίο αλλά δε ξέρω τις διαφορές τους.
Επίσης από το σαιτ της Klett δεν κατάλαβα ποια ακριβώς βιβλία πρέπει να αγοράσω. Πρέπει να πάρω extra κάποιο αυτόνομο βιβλίο γραμματικής;
Έχετε κάποια άλλη πρόταση να μου κάνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας,θα ήθελα να ξεκινήσω την εκμάθηση γερμανικών από το 0 μόνος μου.Δεν υπάρχουν χρήματα για ιδιαίτερα ή φροντιστήριο και απλά θέλω μια πρόταση για πια σειρά βιβλίων να εμπιστευτώ.Η σειρά θέλω να απευθύνεται σε ενήλικες και τουλάχιστον για το αρχικό επίπεδο Α1 να έχει οδηγίες στα ελληνικά.
Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα τη DAF kompakt + DAF kompakt neu. Μ'αρέσει το στυλ από Α1 σε Β1 σε ένα βιβλίο αλλά δε ξέρω τις διαφορές τους.
Επίσης από το σαιτ της Klett δεν κατάλαβα ποια ακριβώς βιβλία πρέπει να αγοράσω. Πρέπει να πάρω extra κάποιο αυτόνομο βιβλίο γραμματικής;
Έχετε κάποια άλλη πρόταση να μου κάνετε;

Για α1 κοίταξε και το Menschen.
Έχει ωραίο βιβλίο ασκήσεων και ωραία σειρά στις θεματικές ενότητες.
Θα χρειαστείς όμως πιστεύω γραμματική extra. Κοίτα του Κουκίδη από την Praxis, για την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakius

Νεοφερμένος

Ο sakius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά είμαι χαμένος.Μπήκα στη σελίδα και βλέπω 11 διαφορετικά βιβλία.Ποια πρέπει να αγοράσω;
https://www.karabatos.gr/el/menschen-a1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά είμαι χαμένος.Μπήκα στη σελίδα και βλέπω 11 διαφορετικά βιβλία.Ποια πρέπει να αγοράσω;
https://www.karabatos.gr/el/menschen-a1

https://www.karabatos.gr/el/menschen-a1-kursbuch-mit-lerner-dvd-rom

https://www.karabatos.gr/el/menschen-a1-arbeitsbuch-mit-2-audio-cds

https://www.karabatos.gr/el/menschen-a11-glossar-zu-kurs-und-arbeitsbuch-lektion-1-12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakius

Νεοφερμένος

Ο sakius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!

Για όποια απορία, είμαι διαθέσιμη.

Καλό ταξίδι στον κόσμο των γερμανικών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsouxtra13

Νεοφερμένος

Η Tsouxtra13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημερα! Θα ηθελα κι εγω να ζητησω τη συμβουλη σας. Μετακομιζω Βερολινο σε 1 εβδομαδα χωρις να γνωριζω καθολου Γερμανικα. Μιλαω ωστοσο Αγγλικα, Γαλλικα και Ισπανικα σε επιπεδο proficiency. Σκεφτομουν να κανω 2 εβδομαδες πολυ εντατικα μαθηματα με καθηγητη απο εδω (και μεσω σκαιπ για λιγο) και μετα να γραφτω σε καποια σχολη εκμπαθησης της γλωσσας στο Βερολινο, ωστε να γνωρισω και κοσμο, απλα να καταταγω σε μεγαλυτερο επιπεδο (πχ Α1.2 ή Α2.1 αντι Α1.1). Ειναι ανεφικτο; επισης, ποια βιβλια θα προτεινατε να προμηθευτω εγω ωστε να διαβαζω και μονη μου ωντας στη Γερμανια; Γραμματικη και λεξιλογιο. Παντως μαθηματα θα κανω, απλα ισως στην πορεια αν δεν με καλυπτει ο ρυθμος προοδου να τα μειωσω και να πηγαινω μονο για αποριες. Ο,τι συμβουλη ευπροσδεκτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλημερα! Θα ηθελα κι εγω να ζητησω τη συμβουλη σας. Μετακομιζω Βερολινο σε 1 εβδομαδα χωρις να γνωριζω καθολου Γερμανικα. Μιλαω ωστοσο Αγγλικα, Γαλλικα και Ισπανικα σε επιπεδο proficiency. Σκεφτομουν να κανω 2 εβδομαδες πολυ εντατικα μαθηματα με καθηγητη απο εδω (και μεσω σκαιπ για λιγο) και μετα να γραφτω σε καποια σχολη εκμπαθησης της γλωσσας στο Βερολινο, ωστε να γνωρισω και κοσμο, απλα να καταταγω σε μεγαλυτερο επιπεδο (πχ Α1.2 ή Α2.1 αντι Α1.1). Ειναι ανεφικτο; επισης, ποια βιβλια θα προτεινατε να προμηθευτω εγω ωστε να διαβαζω και μονη μου ωντας στη Γερμανια; Γραμματικη και λεξιλογιο. Παντως μαθηματα θα κανω, απλα ισως στην πορεια αν δεν με καλυπτει ο ρυθμος προοδου να τα μειωσω και να πηγαινω μονο για αποριες. Ο,τι συμβουλη ευπροσδεκτη!

Τι σε οδήγησε στο να μεταναστεύσεις στη Γερμανία αφού δεν γνωρίζεις καθόλου Γερμανικά;Η αλήθεια είναι πως τα γερμανικά δεν μαθαίνονται τόσο γρήγορα αλλά εξαρτάται και από την προσπάθεια που θα καταβάλεις. Όπως και να έχει καλό ξεκίνημα στο νέο σου βήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsouxtra13

Νεοφερμένος

Η Tsouxtra13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τι σε οδήγησε στο να μεταναστεύσεις στη Γερμανία αφού δεν γνωρίζεις καθόλου Γερμανικά;Η αλήθεια είναι πως τα γερμανικά δεν μαθαίνονται τόσο γρήγορα αλλά εξαρτάται και από την προσπάθεια που θα καταβάλεις. Όπως και να έχει καλό ξεκίνημα στο νέο σου βήμα.

Μετακομιζω για προσωπικους λογους, και γι αυτο σκοπευω να μαθω οσο πιο γρηγορα γινεται γιανα ενσωματωθω στη ζωη της πολης και της χωρας. Ελπιζω να τα καταφερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Άμα αρχίσεις να συναναστρέφεσαι όλη την ώρα με ντόπιους θα λυθεί η γλώσσα σου. Απλά οι πρώτοι μήνες θα είναι δύσκολοι. Θα μείνεις καιρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλημερα! Θα ηθελα κι εγω να ζητησω τη συμβουλη σας. Μετακομιζω Βερολινο σε 1 εβδομαδα χωρις να γνωριζω καθολου Γερμανικα. Μιλαω ωστοσο Αγγλικα, Γαλλικα και Ισπανικα σε επιπεδο proficiency. Σκεφτομουν να κανω 2 εβδομαδες πολυ εντατικα μαθηματα με καθηγητη απο εδω (και μεσω σκαιπ για λιγο) και μετα να γραφτω σε καποια σχολη εκμπαθησης της γλωσσας στο Βερολινο, ωστε να γνωρισω και κοσμο, απλα να καταταγω σε μεγαλυτερο επιπεδο (πχ Α1.2 ή Α2.1 αντι Α1.1). Ειναι ανεφικτο; επισης, ποια βιβλια θα προτεινατε να προμηθευτω εγω ωστε να διαβαζω και μονη μου ωντας στη Γερμανια; Γραμματικη και λεξιλογιο. Παντως μαθηματα θα κανω, απλα ισως στην πορεια αν δεν με καλυπτει ο ρυθμος προοδου να τα μειωσω και να πηγαινω μονο για αποριες. Ο,τι συμβουλη ευπροσδεκτη!

Tυγχάνει και είχα παρόμοια κατάσταση. Τον πρώτο καιρό ίσως έχεις εκφραστικές δυσκολίες, επειδή ο εγκέφαλος αδυνατεί να αποκωδικοποιήσει μια νέα γλώσσα όταν καθημερινά άθελά σου, θα την ακούς σε ταχύτητα, με ρυθμό ομιλίας σε μητρική γλώσσα. Θα νομίζεις ότι ακούς ανθρώπους να μιλούν με χρόνια βρογχίτιδα (έτσι ακούγονται τα γερμανικά, λόγω των επαναλαμβανόμενων λέξεων με συνθετικό "sch", "schw"). Μετά από 4-5 μήνες το αυτί σου θα συνηθίσει να ακούει και να κατανοεί ότι θα έχεις / θα μαθαίνεις στα μαθήματα. Δεν ξέρω αν θα μπορείς να μιλάς ακόμη και τότε. Όσο και γρήγορα να θες, ο οργανισμός έχει συγκεκριμένο χρόνο να αφομοιώσει μια νέα και αντικειμενικά, δύσκολη γλώσσα. Η γερμανική είναι αρκετά δυσνόητη και εκφραστικά δύσκολη γλώσσα με πολλές γραμματικές ιδιομορφίες. Η καλή γνώση των αγγλικών θα σε βοηθήσει καθώς πολλές λέξεις που εκφράζουν μια διαδικασία π.χ. discussion είναι ίδιες από την αγγλική, όπως: diskussion (με αλλαγή προφοράς ως ντισκουσιόν). Η γλώσσα έχει μεγάλο μπέρδεμα με την κλήση των άρθρων και των πτώσεων καθώς υπάρχουν οι καταλήξεις για τον ενικό και πληθυντικό και στα 3 γένη, με κάπως πρωτόγνωρη τη χρήση της δοτικής περισσότερο από την αιτιατική. Δυστυχώς η δοτική πτώση δεν έχει επακριβή μετάφραση στην δημοτική Ελληνική γλώσσα και έτσι η χρήση της από τους ντόπιους γίνεται κάπως αυθόρμητα, φυσιολογικά χωρίς να θυμούνται γραμματικούς κανόνες. Όπως καταλαβαίνεις θα αφιερώσεις αρκετό χρόνο μέχρι να ξεκινήσεις να κάνεις απλές προτάσεις στον απλό καθημερινό λόγο. Viele Glück.

Όσο και αν κάνει εντύπωση, λόγω της βαριάς προφοράς από τα πολλά σύμφωνα, οι Γερμανόφωνοι λαοί δεν μιλούν φωναχτά. Έτσι με δεδομένη την ταχύτητα του προφορικού λόγου και τη χαμηλή ένταση της φωνής, για έναν νέο μαθητή της γλώσσας, θα υπάρχει κάποια δυσκολία κατανόησης στον προφορικό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsouxtra13

Νεοφερμένος

Η Tsouxtra13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ! Δεν ξερω ποσο θα μεινω αλλα παω με σκοπο να μεινω μια διετια σιγουρα. Απο κοσμο που γνωριζω απο εκει, που πηγαν για να μαθουν δηλαδη γερμανικα και να μεινουν, τα πραγματα ακουγονται θετικα. Σε λιγοτερο απο 1 χρονο ειναι σε επιπεδο Β2, και μαλιστα μεσω sprachschule (αν λεγεται ετσι). Απ οτι μου λενε με 4 ωρες μαθημα τη μερα, οσο αργα κι αν παει, και με την καιημερινη επαφη πια με τη γλωσσα η προοδος ειναι αρκετα γρηγορη. Πιστευω οτι προφανως εχει να κανει και με προσωπικη εφεση του καθενος. Ερχομενη απο θεωρητικη κατευθυνση ελπιζω να μου ειναι πιο ευκολη προσαρμογη στη χρηση πτωσεων κ γραμματικων φαινομενων. Και παλι ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top