Τι πιστοποιητικά έχετε στην Αγγλική γλώσσα;

Vasiliss

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το πτυχίο σας είναι από το Πανεπιστήμιο του Cambridge ή του Michigan. Μιλάω για Lower

Έχει πάρει κανείς ESB;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
michigan
και δεν ειναι πτυχια, ειναι certificates/πιστοποιητικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna3kc

Νεοφερμένος

Η ioanna3kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Michigan και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. Thrax

Νεοφερμένος

Ο Dr. Thrax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εγω εχω ESB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ έχω PTE B2 και ΚΠΓ Β2!!Του χρόνου σκέφτομαι να συνεχίσω για το advnced!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι μετά από χρόνια στασιμότητας στην αγγλική γλώσσα, να δώσω Edexcel, επιπέδου Β2.
Εκτός του ότι είναι σχετικά εύκολο ,είναι πλέον αναγνωρισμένο από ΑΣΕΠ και σε αρκετά κράτη της Ευρωπαικής Ένωσης όπως και το Ηνωμένο Βασιλειο αφού οι εξετάσεις διοργανώνονται από το Παν/μιο του Λονδίνου και στην Ελλάδα διεξάγονται με τη βοήθεια του Palso. Διακρίνονται σε 4 επίπεδα (levels 2, 3, 4, 5) και δίνονται δύο φορές το χρόνο (Δεκέμβριος - Μάιος). Ακόμη, το κόστος των εξετάσεων είναι δελεαστικό αφού ανέρχεται μόνο στα 130Ε.
Όσο για τον χρόνο προετοιμασίας σίγουρα είναι διαφορετικός για τον καθένα, ανάλογα το επίπεδο που κατέχει. Όμως πιστεύω πως είναι λιγότερος χρόνος προετοιμασίας για κάποιον που θα δώσει Cambridge ή Michigan.
Κατά την άποψή μου πλέον είναι από τα καλύτερα πτυχία χωρίς να υποβαθμίζω φυσικά το Cambridge ή το Michigan. Εξάλου νομίζω ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αυτά τα 3 πτυχία μεταξύ τους διότι στο καθένα κυριαρχεί διαφορετική διαδικασία προετοιμασίας, δίνεται διαφορετικό βάρος στις ενότητες που διαγωνίζεται ο υποψήφιος και σίγουρα το καθένα εξυπηρετεί διαφορετικούς σκοπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
CPE με ένα ωραιότατο C :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ έχω FCE (Cambridge)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
CPE με ένα ωραιότατο C :confused:

Δεν πειράζει το C (αρκεί να μην πας στον εργοδότη για συνέντευξη και του το πεις):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ECCE Michigan και το ΚΕΤ του Cambridge που δεν χρησιμεύει πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ECPE Michigan :D θέλω κάποτε να πάρω το CPE γιατί έκανα βλακεία που δεν τα έκανα μαζί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
ECPE Michigan :D θέλω κάποτε να πάρω το CPE γιατί έκανα βλακεία που δεν τα έκανα μαζί

Για ποιον λόγο να έχεις 2 prof? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για ποιον λόγο να έχεις 2 prof? :hmm:
Είναι αρκετοί που το κάνουν αυτό (δίνουν πρώτα το ECPE και μετά το CPE) για λόγους πρεστίζ, για να βελτιώσουν τα αγγλικά τους, επειδή το CPE έχει μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα, επειδή θέλουν να διδάξουν ή απλά επειδή ...μπορούν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για ποιον λόγο να έχεις 2 prof? :hmm:

Γιατί όχι? :P Μου αρέσουν πολύ τα αγγλικά, δεν ζορίστηκα για το προφ και μου έχει μείνει απωθημένο ότι δεν προσπάθησα να δώσω και για τα δύο επειδή ψιλοτρομοκρατήθηκα όταν μου είπε η καθηγήτρια μου πόσα παραπάνω θα έπρεπε να κάνω για το CPE. Για αυτό θα ήθελα να το προσπαθήσω κάποτε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι του Cambridge :D έχω το ΚΕΤ και το FCE, το καλοκαίρι πέρασα και το CPE με C. Από michigan έχω το ECPE (HP) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Εγώ έχω FCE, TOEIC, ECPE και σκέφτομαι να δώσω και για CPE κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να γεμίζετε το βιογραφικό σας με 2-3 διαφορετικά lower ή proficiensy. Για ποιο λόγο;; Όλα τις ίδιες ανάγκες εξυπηρετούν εκτός από το ΙΕLTS ή το TOELF που τα ζητάνε στο εξωτερικό για να κάνεις κάποιο προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Proficiency Michigan & Lancashire
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να γεμίζετε το βιογραφικό σας με 2-3 διαφορετικά lower ή proficiensy. Για ποιο λόγο;; Όλα τις ίδιες ανάγκες εξυπηρετούν εκτός από το ΙΕLTS ή το TOELF που τα ζητάνε στο εξωτερικό για να κάνεις κάποιο προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό και πάει λέγοντας.
Δεν το κάνουμε για να γεμίζουμε το βιογραφικό μας. Προσωπικά θέλω να δώσω για CPE για να μάθω αγγλικά που τώρα δεν ξέρω (λογοτεχνία, διαφορετικά είδη γραπτού λόγου κλπ). Θα μπορούσα να παρακολουθήσω ένα τμήμα CPE χωρίς να δώσω εξετάσεις, αλλά αν κάνω το διάβασμα, γιατί να μην δώσω και για το πιστοποιητικό? Εννοείται ότι εφόσον πάρω CPE δεν θα βάζω πια το ECPE στο βιογραφικό μου. Μέχρι να το πάρω όμως, που ακόμα δεν έχω καν αρχίσει το διάβασμα, όχι να το πάρω κιόλας :D ας έχω το ECPE να φαίνεται ότι έχω "Proficiency".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ECPE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top