Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 378 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πληροφορική ΟΠΑ

Darth Revan

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Darth Revan
Ο Darth Revan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Darth Revan έγραψε στις 02:57, 01-03-09:

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το τμημα πληροφορικης της ασοεε οσον αφορα επιπεδο σπουδων,δυσκολια και συγκριτικα με του καποδιστριακου. Σχετικα με τα οικονομικα μαθηματα που γινονται....ειναι πολλα? εχουν ενδιαφερον? επισης για καποιον που δεν εχει παρει ΑΟΘ υπαρχει δυσκολια?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

βιλλαρασ (βασιλης (ειμαι απο τους καλους)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη βιλλαρασ
Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O βιλλαρασ έγραψε στις 17:00, 02-03-09:

να ρωτησω και εγω μιας και υπαρχει το topιc
παιρνεις και πτυχιο οικονομικων απο τη σχολη?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη statakos
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O statakos έγραψε στις 19:17, 02-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Darth Revan
Σχετικα με τα οικονομικα μαθηματα που γινονται....ειναι πολλα? εχουν ενδιαφερον? επισης για καποιον που δεν εχει παρει ΑΟΘ υπαρχει δυσκολια?
Τα οικονομικά μαθήματα (υποχρεωτικά) είναι δύο, ένα στο πρώτο ("Εισαγωγή στην οικονομική επιστήμη") και το άλλο ("Λογιστική") στο δεύτερο εξάμηνο. Αργοτερα (στο τρίτο έτος) επιλέγεις κύκλους σπουδών και ένας απο αυτούς ασχολείται με τα οικονομικά.

http://www.cs.aueb.gr/under_grad_stu...rogramma.shtml

Το μάθημα του πρώτου εξαμήνου, έχει ενδιαφέρον αν το παρακολουθείς και όσο για το ΑΟΘ δεν χάνεις κάτι γιατί το μάθημα γίνεται εξολοκλήρου απο την αρχή.

ΥΓ. Για να μην παρακολουθώ Δημέλη καλά να πάθω ... χρωστάω οικονομία

Συγκριτικά με το Καποδιστριακό δε γνωρίζω να σου απαντήσω, πάντως το επίπεδο σπουδών των σχολών πληροφορικής είναι πολύ υψηλό.

Αρχική Δημοσίευση από βιλλαρασ
παιρνεις και πτυχιο οικονομικων απο τη σχολη?
Θεωρώ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά υποτίθεται πως έχεις στοιχειώδεις οικονομικές γνώσεις.
Παράθεση

jasondiavatis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jasondiavatis
Ο jasondiavatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O jasondiavatis έγραψε στις 15:41, 26-08-09:

Ερώτηση για την εγγραφή:
Αναφέρεται στις γνωματεύσεις απ'τους γιατρούς.Το site γράφει κάτι για παραπεμπτικό σημείωμ το οποίο το παραλαμβάνει ο ενδιαφερόμενος από το ιατρείο της σχολής.Αυτό είναι απαραίτητο για να κλείσω ραντεβού με τους γιατρούς?Κι αν όχι σε τι ακριβώς χρησιμεύει?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 07-09-11 στις 04:34. Αιτία: διευκρίνηση
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 16:42, 26-08-09:

Μπορείς να παραθέσεις το λινκ? Όταν πρωτομπήκα θυμάμαι ότι πήγαμε μια ακτινογραφία θώρακα, και μια γνωμάτευση από ιατρό δημόσιου νοσοκομείου ότι ήμασταν υγιείς. Κάτι τέτοιο.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Και για να αρχίσεις να γνωρίζεις συμφοιτητές σου http://venus.cslab.aueb.gr/forum/index.php Καλή αρχή
Παράθεση

koufontinas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koufontinas
Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O koufontinas έγραψε στις 19:31, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Μπορείς να παραθέσεις το λινκ? Όταν πρωτομπήκα θυμάμαι ότι πήγαμε μια ακτινογραφία θώρακα, και μια γνωμάτευση από ιατρό δημόσιου νοσοκομείου ότι ήμασταν υγιείς. Κάτι τέτοιο.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Και για να αρχίσεις να γνωρίζεις συμφοιτητές σου http://venus.cslab.aueb.gr/forum/index.php Καλή αρχή
Σωστα.
Σε εμενα περσι αυτα μου ζητηθηκαν.
Παράθεση

::Forg0tt3n::

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ::Forg0tt3n::
Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 241 μηνύματα.

O ::Forg0tt3n:: έγραψε στις 12:34, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από jasondiavatis
Αναφέρεται στις γνωματεύσεις απ'τους γιατρούς.Το site γράφει κάτι για παραπεμπτικό σημείωμ το οποίο το παραλαμβάνει ο ενδιαφερόμενος από το ιατρείο της σχολής.Αυτό είναι απαραίτητο για να κλείσω ραντεβού με τους γιατρούς?Κι αν όχι σε τι ακριβώς χρησιμεύει?
Δεν είναι απαραίτητο. Εγώ θυμάμαι το είχα πάρει και οι γιατροί δεν το έβλεπαν καν.
Παράθεση

jasondiavatis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jasondiavatis
Ο jasondiavatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O jasondiavatis έγραψε στις 20:12, 06-09-09:

Παιδιά ξεκαθάρισαν όλα με τις νέες ανακοινώσεις ατο site.Thx πάντως.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 23:34, 06-09-09:

Μπαίνεις, κάνεις την ηλεκτρονική εγγραφή και μετά κατεβάζεις το .pdf με τα τρία παραπεμπτικά. Ένα για την ακτινογραφία, ένα για τον παθολόγο, ένα για το δερματολόγο. Στο ΟΠΑ ΔΕΝ απαιτείται οι εξετάσεις να γινουν σε κρατικό νοσοκομείο.

Συγχαρητήρια και καλή αρχή συνάδελφε!
Παράθεση

gmat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gmat
Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O gmat έγραψε στις 22:53, 07-09-09:

Πες μου σε παρακαλω woochoogirl!
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 22:59, 07-09-09:

Okay, τι ακριβώς σε ενδιαφερει να μάθεις? Έχω κάνει ένα μίνι review εδώ.
http://www.ischool.gr/showthread.php?t=47174&page=3
Το τμήμα εμένα με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένη, δεν έχω μπλέξει με πολλές φυσικές και έχω δει νομίζω τα πιο αντιπροσωπευτικά μαθήματα ενός τμήματος Πληροφορικής. Από οργάνωση είναι πολύ καλό όπως όλα τα τμήματα της ΑΣΟΕΕ. Καλοί καθηγητές, χάλια αίθουσες, μέτρια εργαστήρια, σε μερικά μαθήματα βιβλία- Βίβλοι, σε άλλα βιβλία καθηγητών (aka μ'έκαψες). xmm, πες μου βασικά τι σε ενδιαφέρει για να σου πω πιο συγκεντρωμένα

πρόλαβα να απαντήσω εγκαίρως ή θα με ψάχνεις και σε άλλα τόπικς?
Παράθεση

gmat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gmat
Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O gmat έγραψε στις 23:14, 07-09-09:

Πες μου σε παρακαλω woochoogirl!
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 23:16, 07-09-09:

Αχ παναγία μου έμπλεξα. Τι να σου πω? Τι θες να μάθεις?
Παράθεση

zifnab

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη zifnab
Ο zifnab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O zifnab έγραψε στις 20:25, 07-07-10:

Οποιεσδήποτε απορίες έχετε για το τμήμα μπορείτε να τις μοιραστείτε με μας
Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 13:54, 23-06-11:

Εμ μια απορία. Τι τμήμα μειονεκτεί σε σχέση με άλλες σχολές πληροφορικής που δεν εμπλέκουν καθόλου οικονομικά;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drama Prinzessin : 23-06-11 στις 14:36. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish.
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 14:08, 23-06-11:

Όχι, κάθε άλλο. Το τμήμα έχει υποχρεωτικά μόνο 2 μαθήματα οικονομικών στο 1ο έτος. Τη Λογιστική και την Εισαγωγή στην Οικονομική Επιστήμη. Σε όποιο τμήμα κι αν πας θα έχεις 2-3 άκυρα μαθήματα, το ΕΚΠΑ για παράδειγμα έχει ιστορία της Ευρώπης και των Βαλκανίων. Τουλάχιστον στο ΟΠΑ είναι χρήσιμα αυτά που μαθαίνεις.
Από εκεί και πέρα αν το επιλέξεις μπορείς να μην ξαναδείς καθόλου οικονομικά. Το πτυχίο είναι ισάξιο με οποιασδήποτε άλλης σχολής Πληροφορικής και έχει πολύ καλό όνομα στην αγορά εργασίας γιατί ο οδηγός σπουδών του ακολουθεί αρκετά καλά τις ανάγκες αυτής.
Οι περισσότεροι καθηγητές είναι πολύ καλοί, γνωστοί στο χώρο τους και δραστήριοι στην έρευνα.
Η κοινότητα των φοιτητών είναι επίσης αρκετά οργανωμένη με επίσημο forum (venus.cs.aueb.gr) στο οποίο υπάρχει φιλική σύνδεση μεταξύ των συμφοιτητών και αλληλοβοήθεια σε θέματα της σχολής.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 13:21, 24-06-11:

Eπισης αν τελικα αποφασισω οτι μαρεσουν τα οικιονομικα μπορω να "αλλαξοδρομησω ομαλα";
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 13:30, 24-06-11:

Δες τον οδηγό σπουδών. Αν θεωρείς πως αυτά τα μαθήματα είναι αρκετά τότε ναι.
Παράθεση

Lost10

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lost10
Ο Lost10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Πειραιά . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Lost10 έγραψε στις 23:09, 29-08-11:

Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με το συγκεκριμένο τμήμα. Απο τον καθηγητή του ΑΕΠΠ στο φροντιστήριο ξέρω πως μέσω κάποιας κατεύθηνσης στο αντίστοιχο τμήμα του Καποδιστριακού μπορείς να βγείς με εξειδίκευση κατά κάποιον τρόπο σαν μηχανικός υπολογιστών (αν δεν αληθεύει, ζητώ συγνώμη δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα). Ισχύει κάτι τέτοιο και σε αυτό το τμήμα; Και το βασικότερο είναι πολύ απαιτητικά τα μαθήματα που περιλαμβάνει;
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 23:27, 29-08-11:

Όσοι θέλουν να βγουν μηχανικοί των πισιών να πάνε στα αντίστοιχα τμήματα.
Άλλο πράγματα το πολυτεχνείο άλλο η καθαρή πληροφορική.
Παράθεση

kiriazispao4ever

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kiriazispao4ever
Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O kiriazispao4ever έγραψε στις 16:11, 06-01-12:

γεια σας παιδια...χτες εμαθα οτι στην πληροφορικη του οπα βγαινεις με πτυχιο πληροφορικης και οικονομικων...
αληθευει?(εγινε η ερωτηση και πιο πανω...αλλα δεν απαντηθηκε με σιγουρια )
ειμαι β'λυκειου και αν ολα πανε καλα ...μαλλον αυτη θα ναι η πρωτη μου επιλογη...
μιας που πρωτη μου επιλογη ειναι η πληροφορικη και 2η τα οικονομικα... και αυτη η σχολη φαινεται πως τα συνδυαζει και τα 2..
αλλα ποσο θετικο ειναι οτι θα βγω πληροφορικος απο οικονομικο πανεπιστημιο? :/ εννοω...ποσο καλο ακουγεται?
θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για το τμημα...τι μαθημτα θα κανω...
οταν βγω στην αγορα εργασίας σε τι θεσεις θα μπορω να κανω αιτηση κλπ...

κανεις?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 06-01-12 στις 16:17. Αιτία: merge
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη boss.
Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 17:12, 06-01-12:

μια παρατηρηση, το θεμα το εχετε στο 5ο πεδιο! ενω η σχολη ειναι στο 2ο! καλο θα ηταν να αλλαξει! ευχαριστω!
Παράθεση

tsekis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tsekis
Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O tsekis έγραψε στις 19:48, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από kiriazispao4ever
γεια σας παιδια...χτες εμαθα οτι στην πληροφορικη του οπα βγαινεις με πτυχιο πληροφορικης και οικονομικων...
αληθευει?(εγινε η ερωτηση και πιο πανω...αλλα δεν απαντηθηκε με σιγουρια )
ειμαι β'λυκειου και αν ολα πανε καλα ...μαλλον αυτη θα ναι η πρωτη μου επιλογη...
μιας που πρωτη μου επιλογη ειναι η πληροφορικη και 2η τα οικονομικα... και αυτη η σχολη φαινεται πως τα συνδυαζει και τα 2..
αλλα ποσο θετικο ειναι οτι θα βγω πληροφορικος απο οικονομικο πανεπιστημιο? :/ εννοω...ποσο καλο ακουγεται?
θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για το τμημα...τι μαθημτα θα κανω...
οταν βγω στην αγορα εργασίας σε τι θεσεις θα μπορω να κανω αιτηση κλπ...

κανεις?
Γεια ! Δεν είμαι πληροφορική, αν και σκοπεύω να πάρω μερικά μαθήματα απο κει, οπότε ίσως πω καμιά κοτσάνα... Το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ είναι τμήμα πληροφορικής ( τι είπα τώρα ;). Αν δεν κάνω λάθος, τα μόνα υποχρεωτικά μαθήματα οικονομικών είναι ενα μάθημα οικονομικών και ένα μάθημα λογιστικής. Βέβαια, στο ΟΠΑ όλα τα τμήματα ανταλλάσουν κατά κάποιο τρόπο μαθήματα οπότε ίσως πάρεις μερικά ακόμα οικονομικών και διοίκησης αν θες (συνήθως οι πληροφορικάριοι τα δίνουν επειδή είναι πιο εύκολά από τα δικά τους παλούκια).

Κατά τα άλλα τμήμα πληροφορικής είναι και βγαίνεις πληροφορικάριος και όχι οικονομολόγος (επιφυλλάσομαι αν παίρνει κάποιο παραπάνω επ.δικαίωμα, δεν ξέρω) απλά έχεις τη δυνατότητα να πάρεις μαθήματα που ανήκουν και σε περιοχές που άλλα τμήματα πληροφορικής δεν δίνουν όπως η επιχειρησιακή έρευνα* (αν δε κάνω λάθος υπάρχει κύκλος) , διοικητική επιστήμη*, αποφάσεις*, που χρησιμοποιούν μεθοδολογίες επιστήμης υπολογιστών και μαθηματικών. Επίσης, ξέρω ότι δίνει περισσότερη έμφαση σε μηχανική λογισμικού απ'οτι άλλα τμήματα που κάνουν λιγότερα, αλλά έχει λιγότερα μαθηματικά από το τμήμα του ΕΚΠΑ...

Μια χαρά είναι που είναι στο ΟΠΑ, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το που στεγάζεται (πέρα από το κτήριο του ΟΠΑ που well... ) και διεκδικείς τις ίδιες θέσεις με όλους τους πληροφορικάριους... Καλό όνομα έχει αλλά πρέπει να ασχοληθείς.

Τα αντικείμενα με αστερίσκο καλύπτονται και απ'το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) του ΟΠΑ περισσότερο (πονηρή διαφήμιση και έτσι ) , που έρχεται κάπως πιο κοντά σε αυτό που λες οικονομικά-πληροφορική (αν και δεν το πιστεύω πλήρως) με τα σωστά μαθήματα, αλλά είναι κάπως διαφορετικό από το πληροφορικής. Αν σε ενδιαφέρει Pm me ή δες το thread του : http://www.ischool.gr/showthread.php?t=40246
Παράθεση

kiriazispao4ever

Φοιτητής

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O kiriazispao4ever έγραψε στις 21:02, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από μανωλησ109
μια παρατηρηση, το θεμα το εχετε στο 5ο πεδιο! ενω η σχολη ειναι στο 2ο! καλο θα ηταν να αλλαξει! ευχαριστω!
ΑΑΑ μπραβο και το ειχα απορια..σε ποιο πεδιο ειναι τελικα?

Αρχική Δημοσίευση από tsekis
Γεια ! Δεν είμαι πληροφορική, αν και σκοπεύω να πάρω μερικά μαθήματα απο κει, οπότε ίσως πω καμιά κοτσάνα...
ευχαριστωωω πολυ μαν για τις πληροφορίες..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη toi_toi : 07-01-12 στις 16:09. Αιτία: merge και προσθηκη spoiler
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 04:11, 07-01-12:

ΑΑΑ μπραβο και το ειχα απορια..σε ποιο πεδιο ειναι τελικα?
2o και 4ο
Παράθεση

kiriazispao4ever

Φοιτητής

O kiriazispao4ever έγραψε στις 10:38, 07-01-12:

5ο οχι εε?
κοιτα εγω το μονο που ξερω απο πεδια ειναι οτι για το 5ο δινεις+ενα μαθημα
αλλαζει κατι που ειναι σε αυτα τα πεδια? εννοω στον βαθμο ...
Παράθεση

Catalyst

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Catalyst
Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 6,868 μηνύματα.

O Catalyst έγραψε στις 12:25, 07-01-12:

Οι σχολές Πληροφορικής ανήκουν στο 2ο Επιστηµονικό Πεδίο Θετικών Επιστηµών και στο 4ο Επιστηµονικό Πεδίο Τεχνολογικών Επιστηµών, ενώ η εισαγωγή μπορεί να γίνει και από το 5ο πεδίο με μάθημα επιλογής ΑΟΘ (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Το thread μετακινήθηκε στο 4ο πεδίο επειδή έτσι συνηθίζεται στο site με τα θέματα που αφορούν σε σχολές Πληροφορικής.
Δεν έχει, όμως, ιδιαίτερη σημασία αν θα είναι στο 2ο ή στο 4ο.
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

O boss. έγραψε στις 17:52, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Catalyst
Οι σχολές Πληροφορικής ανήκουν στο 2ο Επιστηµονικό Πεδίο Θετικών Επιστηµών και στο 4ο Επιστηµονικό Πεδίο Τεχνολογικών Επιστηµών, ενώ η εισαγωγή μπορεί να γίνει και από το 5ο πεδίο με μάθημα επιλογής ΑΟΘ (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Το thread μετακινήθηκε στο 4ο πεδίο επειδή έτσι συνηθίζεται στο site με τα θέματα που αφορούν σε σχολές Πληροφορικής.
Δεν έχει, όμως, ιδιαίτερη σημασία αν θα είναι στο 2ο ή στο 4ο.
η εισαγωγη σαφως και ΔΕΝ μπορει να γινει απο το 5ο πεδιο! δεν γινετε να περνανε σε σχολες πληροφορικης ατομα απο θεωρητικη! γιατι απλα δεν εχουν το μαθηματικο υποβαθρο για να ανταπεξελθουν! και σαφως και εχει ιδιιατερη σημασια, γιατι ακομα και τεχνολογικη να εισαι, δεν ειναι το ιδιο να βγαλεις τα μορια που χρειαζονται απο το 5ο και το ιδιο να τα βγαλεις στο 2ο-4ο δεν ειναι ολα ισα και ομοια!
Παράθεση

kiriazispao4ever

Φοιτητής

O kiriazispao4ever έγραψε στις 00:36, 08-01-12:

η εισαγωγη σαφως και ΔΕΝ μπορει να γινει απο το 5ο πεδιο! δεν γινετε να περνανε σε σχολες πληροφορικης ατομα απο θεωρητικη! γιατι απλα δεν εχουν το μαθηματικο υποβαθρο για να ανταπεξελθουν! και σαφως και εχει ιδιιατερη σημασια, γιατι ακομα και τεχνολογικη να εισαι, δεν ειναι το ιδιο να βγαλεις τα μορια που χρειαζονται απο το 5ο και το ιδιο να τα βγαλεις στο 2ο-4ο δεν ειναι ολα ισα και ομοια!
ειμαι τεχνολογικη
καλο ειναι η κακο που ειναι στο 2ο-4ο αντι για 5ο?
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

O boss. έγραψε στις 01:11, 08-01-12:

ειμαι τεχνολογικη
καλο ειναι η κακο που ειναι στο 2ο-4ο αντι για 5ο?
καλο γιατι περνανε ατομα που ξερουν καλυτερα μαθηματικα, αρα η σχολη ειναι πιο καλη! εφοσον κατα την παραδοση δεν κολλανε σε σημεια σχετικα με τα μαθηματικα, και τρεχουν πιο γρηγορα σε ποιο δυσκολα μονοπατια! κακο εαν δεν καταφερει καποιος μαθητης να βγαλει τα μορια που χρειαζονται για να περασει!
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

O boss. έγραψε στις 01:12, 08-01-12:

tsekis να υποθεσω οτι περασες δετ απο 4ο πεδιο ?
Παράθεση

tsekis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tsekis
Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O tsekis έγραψε στις 03:32, 08-01-12:

Όχι από 5ο πέρασα με 1ο το ΔΕΤ αν και πας και 4ο και 5ο, άλλα είχα 2ο πεδίο. Κομπίνα για να βάλω το τμημα σου χαχα

Τη Στατιστική δεύτερη επίλογη και 3η την πληροφορική του ΟΠΑ (μου άρεσε πιο πολύ το πρόγραμμα), οπότε τα είχα δει αρκετά αυτά.

Αν έκανα καλά θα δείξει .
Παράθεση

Catalyst

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Catalyst
Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 6,868 μηνύματα.

O Catalyst έγραψε στις 06:50, 08-01-12:

Μίλησα για τη δυνατότητα που έχει κάποιος να μπει σε σχολή Πληροφορικής από το 5ο πεδίο παίρνοντας Μαθ/κά Γεν. Παιδείας και ΑΟΘ και όχι αν μπορεί να ανταπεξέλθει στη σχολή. Φυσικά συμφωνώ ότι από θεωρητική θα έχεις τεράστια κενά στο Πανεπιστήμιο, είδες πουθενά να λέω το αντίθετο;
Παράθεση

kiriazispao4ever

Φοιτητής

O kiriazispao4ever έγραψε στις 10:33, 08-01-12:

καλο γιατι περνανε ατομα που ξερουν καλυτερα μαθηματικα, αρα η σχολη ειναι πιο καλη! εφοσον κατα την παραδοση δεν κολλανε σε σημεια σχετικα με τα μαθηματικα, και τρεχουν πιο γρηγορα σε ποιο δυσκολα μονοπατια! κακο εαν δεν καταφερει καποιος μαθητης να βγαλει τα μορια που χρειαζονται για να περασει!
για τα τα μορια μιλουσα...αν ειναι πιο δυσκολο η πιο ευκολο
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

O boss. έγραψε στις 17:17, 08-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Catalyst
Μίλησα για τη δυνατότητα που έχει κάποιος να μπει σε σχολή Πληροφορικής από το 5ο πεδίο παίρνοντας Μαθ/κά Γεν. Παιδείας και ΑΟΘ και όχι αν μπορεί να ανταπεξέλθει στη σχολή. Φυσικά συμφωνώ ότι από θεωρητική θα έχεις τεράστια κενά στο Πανεπιστήμιο, είδες πουθενά να λέω το αντίθετο;
και εγω λεω πως ΔΕΝ εχει την δυνατοτηα, και εδωσα ενα απλο επιχειρημα για τα παιδια της θεωρητικης!

για τα τα μορια μιλουσα...αν ειναι πιο δυσκολο η πιο ευκολο
απο το 5ο πεδιο ειναι πιο ευκολο να βγαλεις μορια, αλλα οπως και εαν εχεις πληροφορικη δεν περνας απο 5ο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 08-01-12 στις 17:55. Αιτία: merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη drosos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,144 μηνύματα.

O drosos έγραψε στις 20:31, 04-04-12:

Το τμημα της πληροφορικης παλια ητανε στο 5ο ... Τωρα ομως 2ο κ 4ο... Παντως αν ητανε στο 5ο σαφως θα ηταν ευκολοτερο να περασεις αφου βαρυτητα θα ειχαν τα μαθηματα ΑΟΘ και Μαθηματικα γενικης και οχι μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης Αλλα αν περναγανε και παιδια θεωρητικης πληροφορικη δεν νομιζω οτι θα ηταν σε καλο επιπεδο η σχολη
Παράθεση

Vicky13 (Βίκυ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vicky13
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H Vicky13 έγραψε στις 11:59, 08-07-12:

Θα ήθελα να ρωτήσω , στο τμήμα πληροφορικής του Ο.Π.Α. μπορείς να πάρεις ειδικότητα στα οικονομικά; Και αν , ναι σου αναγνωρίζουν ότι έχεις γνώσεις πάνω σ'αυτό το αντικείμενο ;
Παράθεση

SavvasLOG

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SavvasLOG
Ο SavvasLOG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O SavvasLOG έγραψε στις 11:24, 13-07-12:

πρεπει να παρεις ΑΟΘ για να δηλωσεις το τμημα πληροφορικης της ασοεε?

τρα ειναι στο 2ρο και 4ρτο; δλδη δεν θελει αοθ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 02-01-14 στις 20:45. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,181 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 19:59, 30-12-13:

Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Μάρτιος 2012):
http://www.adip.gr/eks/AUEB-Informat...tion-final.pdf
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Πτυχιούχος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O statakos έγραψε στις 16:24, 29-06-14:

Bump.

Μιας και τελείωσα το συγκεκριμένο τμήμα και είμαστε σε περίοδο κατάθεσης μηχανογραφικών ας απαντήσω μερικά θέματα σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται.

Αρχική Δημοσίευση από Vicky13
Θα ήθελα να ρωτήσω , στο τμήμα πληροφορικής του Ο.Π.Α. μπορείς να πάρεις ειδικότητα στα οικονομικά; Και αν , ναι σου αναγνωρίζουν ότι έχεις γνώσεις πάνω σ'αυτό το αντικείμενο ;
Στο τρίτο έτος, θα κληθείς να επιλέξεις κύκλους (κάτι αντίστοιχο με κατευθύνσεις). Μέσα σε αυτούς, είναι ο και κύκλος "Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής" ο οποίος πραγματεύεται οικονομικά ζητήματα. Δεν θα τον πρότεινα καθώς υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα μαθήματα στους άλλους κύκλους αλλά αυτό αποτελεί καθαρά προσωπική επιλογή.

Όσον αφορά την αναγνώριση, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς. Προφανώς καθαρές οικονομικές γνώσεις από το εν λόγω τμήμα δεν θα αποκτήσεις. Μπορείς ωστόσο αν θέλεις να πάρεις μαθήματα επιλογής (το πολύ 4) από το τμήμα Οικονομικών τα οποία θα προσμετρήσουν στον μέσο όρο σου.

Αρχική Δημοσίευση από SavvasLOG
πρεπει να παρεις ΑΟΘ για να δηλωσεις το τμημα πληροφορικης της ασοεε?
Όχι. Το ΑΟΘ δεν αποτελεί προαπαιτούμενο για το συγκεκριμένο τμήμα. Μην ξεγελιέστε από το γεγονός οτι το τμήμα εντάσσεται στην ΑΣΟΕΕ με ο,τι και αν αυτό συνεπάγεται. Καθαρά οικονομικά υποχρεωτικά μαθήματα είναι 2 στο πρώτο έτος, ένα μικροοικονομίας και ένα λογιστικής.

----

Για οποιαδήποτε ερώτηση μπορείτε να ρωτάτε εδώ, να μου στείλετε ΠΜ ή ακόμη και να απευθυνθείτε στο φόρουμ του τμήματος.

Παράθεση

orange crush

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 17:15, 29-06-14:

διάβασα σε κάποιον οδηγό σχολών ότι οι απόφοιτοι του τμήματος αυτού εγγράφονται και στο οικονομικό επιμελητήριο ελλάδος . Αυτό δεν εξαργυρώνεται σε επίπεδο όμοιο με απόφοιτους καθαρά οικονομικών τμημάτων ; Ή χρειάζομαι και κάτι παραπάνω (όπως αλλό μεαπτυχιακό π.χ. ) ;
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Πτυχιούχος

O statakos έγραψε στις 17:33, 29-06-14:

Δεν το γνωρίζω αυτό σίγουρα να σου πω, λογικά εγγράφεσαι αλλά με μειωμένα δικαιώματα. Γιατί ενδιαφέρεστε για το ΟΕΕ; Το έχω δει να παίζει πολύ σε συζητήσεις εδώ...
Παράθεση

orange crush

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 18:09, 29-06-14:

βασικά ,δεν έχω και πολύ σοβαρό λόγο (όπως ότι είναι παιδικό όνειρο ή καίγομαι τρελά) , απλά ψάχνομαι και εξετάζω όλες τις επιλογές .... μιας και θα δηλώσω 2ο- 4ο πεδίο. Από απλό ενδιαφέρον ρωτάω .
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 20:50, 03-09-16:

κανένας συμφοιτητής ;
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 22:02, 03-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από manolis_98
κανένας συμφοιτητής ;
https://venus.cs.aueb.gr/forum/
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 22:23, 03-09-16:

ευχαριστώ,το γνωρίζω το venus
από το ischool εννοώ
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 22:37, 03-09-16:

εγω μονο απ οσο ξερω
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:10, 03-09-16:

Ειναι το ΟπΑ καλη πληροφορική?
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

O Fast έγραψε στις 23:15, 03-09-16:

νε, μετα το εκπα ειναι η καλυτερη επιλογη.
Παράθεση

Akratitos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akratitos
Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O Akratitos sometimes i find myself in Nowher έγραψε στις 14:43, 07-07-17:

ποσταρω αποριες φιλου : μολις εδωσα πανελληνιες κ εχω τη δυνατοτητα να μπω στη πληροφορικη οπα. Με ανησυχει οπως το γεγονος πως ειμαι απο 2ο πεδιο κ δεν εχω ιδεα απο υπολογιστες προγραμματισμο κλπ... μπορω να ανταπεξελθω κ η σχολη προσφερει επαγγελματικη αποκατασταση στην ελλαδα ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους