Ισπανικά ή Ιταλικά;

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
γεια σας!! ηθελα να ρωτησω κατι.. ξέρω αγγλικά και γαλλικα (εχω παρει δλδ proficiency και στ δυο) και θέλω σε σύντομο διάστημα να αποκτήσω πτυχίο σε μία απο τις δύο γλώσσες ιταλικα- ισπανικα .. μου αρεσουν εξισου και οι δυο.. ποια θα προτεινατε???
επίσης, ιδιαίτερο ή φροντ; και αν ναι σε αθήνα ξέρετε κάποιο?? :hmm:
Aκριβως σε αυτη τη φαση ειμαι κι εγω...μαλλον σε ισπανικα θα καταληξω ωστοσο, καθως και οι 2 δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμες, αλλα σιγουρα τα ισπανικα μιλιουνται περισσοτερο. Τωρα αν θες απλα γρηγορο πτυχιο, και ειδικα αν εισαι απο θεωρητικη, Ιταλικα σε ενα χρονο παιρνεισ Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Πραγματικά δε ξέρω, αλλά μιας και κάνω Ιταλικά και είμαι ερωτευμένη μαζί τους :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γιατί δεν μαθαίνετε και τις δύο; Εγώ γνωρίζω καλύτερα ισπανικά απο Ιταλικά. Έχουν αρκετές διαφορές κυρίως στη γραμματική ( περισσότερη τα Ιταλικά) Φυσικά και οι δυο εχουν τις δυσκολίες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Solo Italiano
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ισπανικά παιδιά, τι να λέμε τώρα. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ισπανικα να βλεπετε Narcos χωρις υποτιτλους

Περα απο την πλακα, χωρις να γνωριζω γρι ισπανικα, δεν μοιαζουν δυσκολα τουλαχιστον στην κατανοηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απλά μιλάνε πολύ γρήγορα και πιάνουμε τα μισά ακόμα και μεις που ξέρουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νομιζω οι Ιταλοι ειναι ακομα χειροτεροι σε αυτο το κομματι.

Παντως once στην Ισπανια προσπαθησα να παραγγειλω στα Ισπανικα και ο υπαλληλος μου πεταξε ενα κατεβατο ολοκληρο με αποτελεσμα να με αφησει μαλακα. Το καταλαβε αμεσως και εχοντας ενα σπανιο χαρισμα για Ισπανο (γνωση Αγγλικων) συννοηθηκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι και γω στην Ιταλία στην νοηματική συνεννοούμουν, αγγλικά ούτε γι αστείο. :P
Πήγες Ισπανία; Τυχερέ <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edouardos

Νεοφερμένος

Ο edouardos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Θα μπορούσε κανείς να τα βγάλει πέρα αν ξεκινήσει να μαθαίνει ταυτόχρονα και τις δυο γλώσσες; Τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Κοιτα εγω έχω μάθει και τις 2. Ξεκίνησα με ισπανικά, ένα διάστημα και τα 2 και έμεινα στα ισπανικά. Στα ισπανικά ίσως σε δυσκολέψει η προφορά και κάποια ανώμαλα ρήματα. Στα Ιταλικά η γραμματική είναι πιο πολύπλοκη. Μάθε τες και τις 2. Μαθαίνονται. Απλά εμένα προσωπικά με έχουν κερδίσει τα ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εχω πει παλι πρωτα ιταλικα μετα ισπανικα (αν εχεις σκοπο να μαθεις και τις δυο). τα ιταλικα εχουν πολυ γραμματικη κλπ κλπ αλλα εαν τα μαθεις καλα τα ισπανικα θα σου παρουν κανενα χρονο να τα μαθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μην τα ξεκινήσεις ταυτόχρονα, θα καταλήξεις να μιλάς μια δική σου ισπανο-ιταλική διάλεκτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μην τα ξεκινήσεις ταυτόχρονα, θα καταλήξεις να μιλάς μια δική σου ισπανο-ιταλική διάλεκτο :P

Όντως. Θα αρχίζεις να μιλάς μια γλώσσα και μετά θα καλύπτεις τα κενά των άγνωστων λέξεων με την άλλη γλώσσα. Μπορεί κάποιος να τα κάνει ταυτόχρονα πιστεύω αλλά μόνο αν έχει μεγάλη διαφορά στο επίπεδο, π.χ. τελειώνει τα ισπανικά και ένα χρόνο πριν τελειώσει αρχίσει ιταλικά. Έτσι θα μιλά τόσο καλά την μια που δεν θα μπορεί να χωθεί με τίποτε η άλλη γιατί δεν θα υπάρχουν (πολλά τουλάχιστον) κενά για να καλύψει. Αλλά ξέρω και άτομα που ξέρουν καλά ισπανικά και μετά (αφού τελείωσαν) τα ισπανικά μάθανε πορτογαλικά και επηρρέασε αρκετά την προφορά τους στα ισπανικά. Οπότε μάλλον εξαρτάται και από το κάθε άτομο κατά πόσο μπορεί να τα κρατήσει χωριστά και να μην τις μπερδεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top