Πληροφορική, αλλά...

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Προσπάθησε το. Μην εγκαταλείπεις.
Άσε όλους αυτούς που μιλούν εδώ γενικά, δίχως να γνωρίζουν εσένα. Πήγαινε σε έναν μαθηματικό του σχολείου σου και ρώτα όλες σου τις απορίες. Κάλυψε τα κενά που έχεις και έπειτα ξεκίνα την ύλη της Γ Λυκείου. Όπως είπα, και εγώ θεωρητικός ήμουν, με πολλά κενά, αλλά τα κάλυψα (και συνεχίζω να καλύπτω). Μπορείς, αν το πάρεις απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Hacker , μην υποτιμας τους υδραβληκους,την επόμενη φορά που θα σου χαλάσει η βρύση φώναξε Πληροφορικάκια.

Εγώ δεν υποτιμάω τους υδραυλικούς, έχω κάνει και υδραυλικός. Δεν ξέρω από που το έβγαλες αυτό συμπέρασμα. Όταν σου είπα πήγαινε γίνε υδραυλικός το έλεγα κυριολεκτικά όχι ειρωνικά. Αλλά μάλλον εσύ αυτός που υποτιμάς τέτοια επαγγέλματα για να θεωρείς την προτροπή μου προσβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ΟΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Γεια σε όλους παιδιά!Με ενδιαφέρει η σχολή Μηχανικών Πληροφορικής.Το θέμα είναι οτι δεν τα πάω ΚΑΘΟΛΟΥ καλά με τα μαθηματικά,ήθελα να ήξερα,αν θα μπορούσα να ανταποκριθω στην σχολή.Απο τι είδα,τα μαθηματικά στην συγκεκριμένη σχολή είναι πολύ περιορισμένα , μόνο στν αρχή υπάρχει ως μάθημα , γραμμική άλγεβρα . Και απο κει και ύστερα δεν υπάρχουν καθόλου μαθηματικά.

Εσείς τι λέτε ;

Γεια σου!

Ως φοιτήτρια στο τμήμα αυτό, θα σου πω τα εξής.

Ναι μεν τα μαθηματικά υπάρχουν ως "καθαρά" μαθήματα το πολύ μέχρι το 2ο έτος, η σχολή όμως αυτή απαιτεί μαθηματική σκέψη σε όλο της το εύρος.
Κύριος στόχος σου για να ανταπεξέλθεις στη σχολή είναι ΚΑΙ η καλή γνώση αλγοριθμικής, η οποία απαιτεί μαθηματική σκέψη.
Ο προγραμματισμός, απαιτεί μαθηματική σκέψη.
Ποιος κλάδος της Πληροφορικής σε τραβάει, τι είναι αυτό που σου αρέσει ακριβώς;
Σκέψου το ξανά, και καλά.

Υ.Γ: Εν τέλει, μην νομίζεις πως φοιτητές που έρχονται από Θεωρητική κατεύθυνση δεν τα καταφέρνουν. Τα καταφέρνουν και μάλιστα εξίσου καλά με των υπόλοιπων κατευθύνσεων.
Το κλειδί είναι η αφοσοίωση σου, αν αυτό είναι τελικά που σου αρέσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Χριστίνα ευχαριστώ για την απάντηση.Καταρχάς δεν έχω κατασταλάξει ακόμα σε κάποια σχολή, απλά γενικά ρωτάω να δω τι απαιτήσεις υπάρχουν . Έχω ενδιαφερθεί εξίσουκαι για την σχολή Ψηφιακών μέσων και επικοινωνίας ή Μάρκεντινγκ όπως επίσης και για τις σχολές ναυτιλιακού περιεχομενου . Ο μόνος λόγος που με ενδιαφέρει το 5 πεδίο είναι διότι έχει καλές σχολές με μέλλον,κάτι που το πρώτο ΔΕΝ έχει.

Τώρα όμως , με το να μου λένε εμένα , που είμαι καθαρά θεωρητικός μαθητής , να μην δώσω καθόλου πανελλήνιες και να γίνω υδραυλικος μόνο και μόνο επειδή δεν γνωρίζω μαθηματικά , είναι κάπως παράλογο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Χριστίνα ευχαριστώ για την απάντηση.Καταρχάς δεν έχω κατασταλάξει ακόμα σε κάποια σχολή, απλά γενικά ρωτάω να δω τι απαιτήσεις υπάρχουν . Έχω ενδιαφερθεί εξίσουκαι για την σχολή Ψηφιακών μέσων και επικοινωνίας ή Μάρκεντινγκ όπως επίσης και για τις σχολές ναυτιλιακού περιεχομενου . Ο μόνος λόγος που με ενδιαφέρει το 5 πεδίο είναι διότι έχει καλές σχολές με μέλλον,κάτι που το πρώτο ΔΕΝ έχει.

Τώρα όμως , με το να μου λένε εμένα , που είμαι καθαρά θεωρητικός μαθητής , να μην δώσω καθόλου πανελλήνιες και να γίνω υδραυλικος μόνο και μόνο επειδή δεν γνωρίζω μαθηματικά , είναι κάπως παράλογο....

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά για τις σχολές του 5ου πεδίου, για των Μηχανικών Πληροφορικής όμως μπορώ να σου λύσω οποιαδήποτε απορία σου :)
Η Πληροφορική έχει αρκετούς κλάδους, θέλει αρκετή έρευνα πριν κατασταλάξεις, όπως και όλες οι υπόλοιπες σχολές σίγουρα..
Δίκη μου συμβουλή, σε κάθε περίπτωση, είναι να ακολουθήσεις κάτι που σου αρέσει, και όχι κάτι που σήμερα έχει απήχηση.
Σήμερα έχει, αύριο μπορεί όχι.
Καλύτερα λοιπόν να ακολουθήσεις κάτι που σου αρέσει παρά κάτι που δεν θα σου αρέσει, στο τέλος θα αποτελεί αγγαρεία στην καθημερινότητα σου!

Όσο για το σχόλιο περί υδραυλικών, απλά αγνόησε το :) Το γιατί πιστεύω είναι προφανές :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top