Τρόποι διαβάσματος-μελέτης

Ermis65

Νεοφερμένος

Ο Ermis65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας
Είναι νέος εγγεγραμμένος από την ανάγκη αυτού του προβλήματος. Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν ξερω ΠΩΣ να διαβάζω. Τι εννοώ;; Εννοώ ότι δεν έχω έναν τρόπο αποτελεσματικού διαβάσματος. Αυτό το κατάλαβα επειδή οι βαθμοί μου στις τελικές εξετάσεις δεν ήταν καλοί. Κυρίως στα μαθηματικά 14 στην χημεία 13 και στην γεωγραφία 15. Εψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα και πολλά και για αυτό ρωταω για την βοήθεια σας.Υπόψιν ότι ότι στα διαγωνισματα έγραφα 17-18-19-20 μόνον. Είμαι δηλαδή αρκετά καλός μαθητης. Μπορείτε να με βοηθησετε?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας
Είναι νέος εγγεγραμμένος από την ανάγκη αυτού του προβλήματος. Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν ξερω ΠΩΣ να διαβάζω. Τι εννοώ;; Εννοώ ότι δεν έχω έναν τρόπο αποτελεσματικού διαβάσματος. Αυτό το κατάλαβα επειδή οι βαθμοί μου στις τελικές εξετάσεις δεν ήταν καλοί. Κυρίως στα μαθηματικά 14 στην χημεία 13 και στην γεωγραφία 15. Εψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα και πολλά και για αυτό ρωταω για την βοήθεια σας.Υπόψιν ότι ότι στα διαγωνισματα έγραφα 17-18-19-20 μόνον. Είμαι δηλαδή αρκετά καλός μαθητης. Μπορείτε να με βοηθησετε?????
#1 Δεν πρέπει να θεωρείς κακούς τους βαθμούς που πήρες στις εξετάσεις. Όλοι όταν γράφουν εξετάσεις κάνουν μια πολύ χαλαρή επανάληψη, σκεφτόμενοι τι θα κάνουν το καλοκαίρι. Οπότε, δεν είναι κακοί οι βαθμοί σου.

#2 Με πολλούς τρόπους μπορείς να διαβάσεις. Ο καλύτερος, κατά τη γνώμη μου, είναι να απομακρύνεις το οτιδήποτε μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή, να συγκεντρωθείς, άμα θες πάρε και κανένα φωτάκι για να σου "δείχνει" πάλι τον σωστό δρόμο, και καλό θα ήταν εκείνες τις ώρες να έχει φως έξω, έτσι ώστε να μην νυστάζεις. Αν πάλι δεν καλύπτεσαι, κι έχεις ακόμα πρόβλημα κάνε το μάθημα με διαφορετικό τρόπο: παιχνίδια online, χρήση βοηθήματος, λήψη εξωσχολικής θεωρίας κ.ά.

#3 Αν νιώθεις ότι κουράζεσαι κάνε και διαλείμματα ;). Αρκεί στο 5'-15' που θα ξεκουράζεσαι αυτό που θα κάνεις να είναι να τρως ένα φρούτο ή μια μάυρη σοκολάτα που δίνει ενέργεια, κι όχι να τρέχεις για τον Η/Υ ή το τηλέφωνο να ανταλλάξεις μηνύματα (ή ότι άλλο μπορείς να κάνεις).

#4 Να μην διαβάζεις παπαγαλία. Είναι μακράν ο χειρότερος τρόπος για να σου αποτυπωθεί κάτι στον εγκέφαλο, διότι μπορεί την επόμενη μέρα να τα λες νερό, αλλά μετά από 5 μέρες να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου. Αντί για αυτό, κάνε δικές σου ασκήσεις, ή κάνε ερωτήσεις και βρες την απάντηση.

#5 Να μην αγχωθείς!!! Να σκέφτεσαι ότι και να μην τα κάνεις σωστά/θυμάσαι σωστά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. :/:

#6 Άμα έχεις πρόβλημα σε κάποιο μάθημα, ζήτα βοήθεια ή δούλεψε μόνος σου παραπάνω για αυτό.

#7 Να εκμεταλλεύεσαι το χρόνο σου! :) Να μην αφήνεις ποτέ και τίποτα για την τελευταία στιγμή!

Ελπίζω να σε συμβούλευσα σωστά, αρκεί να μην ξεχνάς τις 2 λέξεις-κλειδιά: αφοσίωση και υπομονή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Καλημέρα :) Για μαθήματα που έχουν πληθώρα ασκήσεων όπως τα μαθηματικά και η φυσική θα σε συμβούλευα να λύνεις ασκήσεις από κάθε κατηγορία ώστε να θυμάσαι την μεθοδολογία. Μέσα στην χρονιά λύνεις αρκετές ασκήσεις από κάθε μέθοδο, τόσες ώστε να την κατακτήσεις, και στις εξετάσεις λύνεις λίγες από κάθε μέθοδο ανάλογα με το χρόνο σου.
Στα άλλα μαθήματα, αυτά που χρειάζονται απομνημόνευση θεωρίας, πρέπει να βασίζεσαι στην κατανόηση, διαφορετικά όλη την χρονιά θα χάνεις τον χρόνο σου και στο τέλος δεν θα γράψεις τίποτα. Για να κατανοείς το μάθημα κατ'αρχάς είναι καλό να το συνδέεις με τα προηγούμενα μαθήματα (αυτό κυρίως για μαθήματα όπως η ιστορία ή η βιολογία) έτσι ώστε όλα να έχουν μια συνέχεια, να είναι αλληλένδετα. Εμένα αυτό με βοήθησε αρκετά. Επίσης εξαιρετικό χρήσιμο είναι να κάνεις σχεδιάγραμμα του μαθήματος. Μπορεί να σου φαίνεται χρονοβόρο αλλά τελικά θα σου γλιτώσει πολύ χρόνο αφού βάζοντας τα βασικά σημεία του μαθήματος με λέξεις κλειδιά θα μπορείς να προσθέσεις τις λεπτομέρειες με δικά σου λόγια, ενώ είναι τρομερά πρακτικό για τις επαναλήψεις που θα βγαίνουν σε χρόνο ρεκόρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ όταν είχα εξετάσεις στο σχολείο (και τώρα εξεταστική) βαριόμουν απίστευτα να κάνω επανάληψη. Μπορεί όλους τους μήνες να ήμουν η παραδοσιακή καλή και τέρμα τυπική μαθήτρια 18,5+, αλλά βαριόμουν ρε φίλε. Δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ για κανένα λόγο.

Έτσι, έφτιαξα ένα πρόγραμμα διαβάσματος (γαρ οργανωτική). Κοιτούσα την ύλη και την χώριζα σε ενότητες ανάλογα με όγκο-δυσκολία. Επιπλέον, βρήκα μία μέθοδο από μια παιδαγωγό την τεχνική Pomodoro. Η τεχνική αυτή είναι να διαβάζεις 30' με τα μούτρα, χωρίς κινητά, πισιά, τηλεοράσεις, τίποτα, και μόλις ολοκληρώσεις τα 30' να κάνεις ένα διάλειμμα 5'. Αυτό προσμετράται ως 1 Pomodoro. Στα 4 Pomodoros διακαιούσαι 15' διάλειμμα. Είναι σημαντικό στα διαλείμματα να αλλάζεις χώρο. Αν διάβαζες στο δωμάτιό σου, πήγαινε στο σαλόνι και χάζεψε τηλεόραση ή φάε ένα σνακ ή κάτι τέτοιο. Μάλιστα, σε αυτά τα λεπτά να ξέρεις ότι εδραιώνονται οι πληροφορίες, δεν χάνονται (όπως πολλοί νομίζουν κάνοντας διάλειμμα). Σε γενικές γραμμές αυτά. Εγώ στην εξεταστική έχω φτάσει να κάνω 16 Pomodoros τη μέρα, ακραίο ίσως αλλά αποδοτικό αν θες να είσαι οκ με τα μαθήματα. Τέλος, υπάρχουν διάφορες εφαρμογές στο internet αλλά και στα smartphones που σε βοηθούν γι'αυτή την τεχνική.

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο, διότι είναι η μόνη πρακτική που δούλεψε σε μένα.

Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα αυτή η τεχνική! Κι εγώ πάνω κάτω κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω, τα συχνά διαλείμματα είναι πολύ σημαντικά όταν προσπαθείς να μείνεις συγκεντρωμένος για πολύ ώρα, αλλά δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο σύστημα, θα το δοκιμάσω από το χειμώνα.

Όντως πολύ σημαντικό επίσης και ξέχασα να το αναφέρω είναι στο δωμάτιο να μην έχεις κινητά, υπολογιστές, τηλεοράσεις, τουλάχιστον όχι στο γραφείο και να διαβάζεις σε χώρο που είναι μόνο για διάβασμα. Για παράδειγμα όσες φορές πήγα να διαβάσω στο κρεβάτι στο πρώτο 10λεπτο νύσταζα τρομερά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
.... δεν ξερω ΠΩΣ να διαβάζω. Τι εννοώ;; Εννοώ ότι δεν έχω έναν τρόπο αποτελεσματικού διαβάσματος....
Θα σου προτείνω έναν τρόπο μελέτης, που μπορεί να σου φανεί αστείος, όμως είναι αποτελεσματικός και στηρίζεται στη φράση "ο διδάσκων δις διδάσκεται" την οποία είπε κάποιος (από τους πολλούς) αρχαίους Έλληνες.
Λοιπόν: Όταν μελετάς οποιοδήποτε μάθημα, θα θεωρείς ότι είσαι ο καθηγητής και θα προσπαθείς να το εξηγήσεις σε κάποιον φανταστικό μαθητή που είναι δίπλα σου. (Αν ήσουν πιο μικρός θα σου έλεγα να κάνεις μάθημα στο αρκουδάκι σου). Δοκίμασέ το και θα εκπλαγείς.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου προτείνω έναν τρόπο μελέτης, που μπορεί να σου φανεί αστείος, όμως είναι αποτελεσματικός και στηρίζεται στη φράση "ο διδάσκων δις διδάσκεται" την οποία είπε κάποιος (από τους πολλούς) αρχαίους Έλληνες.
Λοιπόν: Όταν μελετάς οποιοδήποτε μάθημα, θα θεωρείς ότι είσαι ο καθηγητής και θα προσπαθείς να το εξηγήσεις σε κάποιον φανταστικό μαθητή που είναι δίπλα σου. (Αν ήσουν πιο μικρός θα σου έλεγα να κάνεις μάθημα στο αρκουδάκι σου). Δοκίμασέ το και θα εκπλαγείς.


Για πλάκα σήμερα σκέφτηκα πώς μπορώ να περιγράψω τις δυνάμεις και τις κατάλαβα περισσότερο από κάθε άλλη φορά. ;) Τελικά αυτή η μέθοδος είναι 10 χ 19000 πιο αποτελεσματική από τα κλασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_potato

Νεοφερμένος

Η mary_potato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κοίτα αφού λες ότι γράφεις καλά στα διαγωνίσματα, τότε μάλλον ξέρεις να διαβάζεις. Μπορεί να παίζουν πολλά ρόλο για το γεγονός ότι δεν τα πας καλά στις τελικές εξετάσεις. Μπορεί απλά να αγχώνεσαι πολύ στις εξετάσεις με αποτέλεσμα να κάνεις τον εγκεφαλό σου να 'μπλοκάρει' και να μην σου στέλνιε τις κατάλληλες πληροφορίες. Αν δεν έχεις στρες και είσαι άνετος στις εξετάσεις, τότε οκ. Γιατί δεν διαβάζεις για τις εξετάσεις, όπως και για τα διαγωνίσματα? Τέλος πάντων, αν επιμένεις ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις, θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες συμβουλές που ελπίζω να σε βοηθήσουν. Αρχικά, πρέπει να έχεις σύστημα και πρόγραμμα. Το σύστημα που θα υιοθετήσεις εξαρτάται από τις δικές σου δυνατότητες. ΄Αλλοι άνθρωποι μαθαίνουν πράγματα με το να τα βλέπουν, άλλοι με το να τα γρλαφουν, άλλοι με το να τα ακούν και άλλοι με το να τα εξηγούν. Επίσης, σημαντικό είναι να έχεις στόχους και να μην αποσπάσαι από το διάβασμα σου. Το καλοκαίρι που είναι οι εξετάσεις υπάρχουν πολλά πράγματα που αποσπούν την προσοχή σου, όπως για παράδειγμα ο καιρός, ο ήλιος, οι φίλοι, η διάθεση κλπ...Γι'αυτό λοιπόν, καλό είναι να έχεις κίνητρα και στόχους. Σημαντικό είναι να κάνεις συχνά διαλλείματα και παύσεις από το διάβασμα και να τρως καλά. Επίσης, όταν διαβάζεις, μην φοράς πολύ άνετα ρούχα γιατί μετά από 2-3 ώρες θα θες να πας για ύπνο. Τέλος, προσπάθησε να μαθαίνεις την θεωρλια με δικά σου λόγια και να μην βασλιζεσαι στα μερικές φορές δυσνόητα και ακαταβίστικα λόγια τποου βιβλίου. Ελπίζω να μην σε κούρασα με το κατεβατό και ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cool_girl

Νεοφερμένος

Η cool_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
το παθαινω και γω αυτο με τα μαθηματα βεβαια εγω εχω να διαβαζω αγγλικα γερμανικα και μουσικη :Ρ
μια λυση που με εχει βοηθησει αρκετα ειναι να βαζω χρονομετρο στο κινητο πχ 10 λεπτα για να κλινω ενα ρημα στα αρχαια μπορει να σου φανει χαζο αλλα αμα δεις τον χρονο να τρεχει να δεις πως θα παει το χερι σου!! ;D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top